Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови Придобивки

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Parabellum написа
    Маузер казва, че Барановките са в Бяла.При първият удобен случай отивам да ги видя.
    И аз отдавна се каня да отида до Бяла. Ако има и други мераклии - може да си организираме там една среща.

    Comment


      Сега се сетих, че може би Парабела говори за изчезналите Баранов от музея в с. Горна Студена - щаба на царя - освободител Александър II, където съм чувал, че имало три броя, подменени после с Крнки. Аз ходих в музея в Горна Студена, но се оказа, че там няма почти нищо, освен няколко обозни коли, казашки пики и инструменти. А иначе сградата външно е много добра, възстановени са оградата и морските оръдия от двете страни на входа.Оръжието и униформите били занесени и прибрани в музея в Свищов след поредицата обири, та бяха останали само табелките на експонатите. Имало е казашки бердани, но табелки с надпис Баранов не видях, не знам в Свищов какво е прибрано (ако въобще е останало нещо). Жалко, един уникален музей е разсипан, само защото е на място, където не може да му бъде осигурена нито охрана, нито посещаемост.

      Comment


        Абе за камата

        Моето скромно мнение за камата. Това е български окопен или щурмови нож. Произвеждана е от Софийския арсенал през време на Първата световна война за нашите щурмови групи. Това са специално подбрани и обучени войници, които при атака предшестват пехотните редици и унищожават избрани противникови цели. Много често са използвани и като разведгрупи за залавяне на езици. В началото на войната нито една от армиите няма специален нож за разузнавачите ищурмовите групи. Просто военните доктрини до този момент не предполагали окопна война. Позиционната война налага изработката на такива ножове. Французите например разработват цяла серия окопни или щурмови ножове в своите фронтови оръжейни работилници. Там се скъсяват щик-ножове, правят се и съвсем примитивни от железните пръчки за подпиране на бодливата тел. В Германия оръжейните фирми изработват цяла гама окопни ножове. У нас също се изработва окопен нож по единен образец.
        Не може да се каже, че се срещат много рядко. През мен са минали поне 7-8. Дори в момента имам 2 от тях.

        Comment


          Gaden Puch написа
          Моето скромно мнение за камата. Това е български окопен или щурмови нож. Произвеждана е от Софийския арсенал през време на Първата световна война за нашите щурмови групи. Това са специално подбрани и обучени войници, които при атака предшестват пехотните редици и унищожават избрани противникови цели. Много често са използвани и като разведгрупи за залавяне на езици. В началото на войната нито една от армиите няма специален нож за разузнавачите ищурмовите групи. Просто военните доктрини до този момент не предполагали окопна война. Позиционната война налага изработката на такива ножове. Французите например разработват цяла серия окопни или щурмови ножове в своите фронтови оръжейни работилници. Там се скъсяват щик-ножове, правят се и съвсем примитивни от железните пръчки за подпиране на бодливата тел. В Германия оръжейните фирми изработват цяла гама окопни ножове. У нас също се изработва окопен нож по единен образец.
          Не може да се каже, че се срещат много рядко. През мен са минали поне 7-8. Дори в момента имам 2 от тях.
          Здравей!
          Тези ножове имат ли някакви маркировки, указващи производителя?

          Comment


            Mauser написа
            Сега се сетих, че може би Парабела говори за изчезналите Баранов от музея в с. Горна Студена - щаба на царя - освободител Александър II, където съм чувал, че имало три броя, подменени после с Крнки. Аз ходих в музея в Горна Студена, но се оказа, че там няма почти нищо, освен няколко обозни коли, казашки пики и инструменти. А иначе сградата външно е много добра, възстановени са оградата и морските оръдия от двете страни на входа.Оръжието и униформите били занесени и прибрани в музея в Свищов след поредицата обири, та бяха останали само табелките на експонатите. Имало е казашки бердани, но табелки с надпис Баранов не видях, не знам в Свищов какво е прибрано (ако въобще е останало нещо). Жалко, един уникален музей е разсипан, само защото е на място, където не може да му бъде осигурена нито охрана, нито посещаемост.
            Що ли бъркам на последък двата щата :sm186: .Именно за Горна Студена ми беше думата!Жалко, наистина , жалко , че това нещо е разсипано.То какво ли остана цяло у България?Римляните крадат всичко що им попадне пред очите! :fire:
            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

            Comment


              Днес благодарение на Mauser :nworthy:
              се сдобих с това пищовче
              Attached Files

              Comment


                А честито. Сладко овчарско пищофченце.Сега и овчици ти трябват за да ги пазиш.
                Аз и такова нямам!

                Големи Благодарности на Ник! Той ми прати една много хубава книга, която се допълва взаимно с каталога на Лугс и Жук-Ручное Огнестрелное Оружие на Маркевич.В нея са разгледани всички образци ловно и армейско такова до 1890 година.на първо четене видях образци за които даже не съм и предполагал че съществуват.
                Благодаря ти Ник! :rock: :nworthy:
                Last edited by Parabellum; 26-06-2005, 02:11. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  Parabellum,

                  Радвам се, че книгата ти е харесала. Това ли е изданието, което го има в България? Останах с впечатлението, че това в България е по-разширено.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    Тази книга я виждам за първи път-незнам в България какво се продава в момента!
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      Буквално преди няколко часа си взех тази леко скъсена шашка,
                      която макар и скъсена ме кефи много, но ще се нуждае от нова
                      кания.
                      Attached Files

                      Comment


                        red777 написа
                        Буквално преди няколко часа си взех тази леко скъсена шашка,
                        която макар и скъсена ме кефи много, но ще се нуждае от нова
                        кания.
                        Честито!
                        А какво не и харесваш на канията?

                        Comment


                          valo написа
                          Честито!
                          А какво не и харесваш на канията?
                          Ами на снимката не си личи, че е кърпена, наядена
                          и липсва част от дървото отвътре, но аз няма да я
                          махам просто ще дам да и направят нова по подобие
                          на тази.

                          Comment


                            Личното ми мнение е, че оригинала/почти/ винаги е за предпочитане, отколкото копието. В последното се губи историята......

                            Comment


                              Напълно съм съгласен с теб, но просто ми е жал от
                              това, че всеки път когато изваждам сабята падат
                              парченца дърво от канията.

                              Comment


                                Ами, напъни се малко и я позакрепи.....Като ти гледам нещата - не би трябвало да си лаик в реставрацията и поддръжката....

                                Comment

                                Working...
                                X