Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови Придобивки

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Baga-Tur написа
    Хмм интересно , колко струва тая пушка ?
    Самата пушка е безценна, тъй като много малко образци от този модел са се запазили.Имам предвид за Шаспото!
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      По време на Френско - Пруската война немците вземат като трофей над 120 000 бр. иглени пушки Шаспо. Голяма част от тях са преработени по система на Паул Маузер за патрони с метална гилза, а още по-голяма част са продадени на частни фирми,основно в Белгия, за преработка в ловни пушки. Дълго време преди това обаче те са оставени на склад в немските арсенали и именно от тези складови наличности са поръчани 20 000 бр. за Българското опълчение. На опълчението са раздадени около 4 - 5 хил. бр., които още през есента на 1877 г. в хода на войната са заменени с Крнка. Съдбата на излезлите от въоръжение български Шаспо е подобна на немските - претопени или преработени в ловни пушки (на оградата на Военна Академия Г. С. Раковски могат да се видят цевите на голяма част от тях...). В България значително често се срещат преработени в ловни пушки Шаспо или френски преработки по система Гра, дошли от Гърция, но оригинални Шаспо се срещат изключително рядко (в частна колекция съм виждал Шаспо не повече от три пъти, едното беше на майстор Георги Ръцев от Търново).

      Comment


        Шаспото ти е супер. Като се пипне малко, ще стане като ново.

        Comment


          Ех, нямам си нож за него, ама живот и здраве, ще му купя.

          Comment


            Днес добавих още 2 ножчета към колекцийката си :²=
            Attached Files

            Comment


              red777 написа
              Днес добавих още 2 ножчета към колекцийката си :²=
              Браво, пак хубави неща. Ако някой ден решиш да се откажеш от хладните оръжия и се съсредоточиш само върху ключалките и катинарите и тръгнеш да разпродаваш колекцията си, ми се обади .

              Comment


                TVV написа
                Браво, пак хубави неща. Ако някой ден решиш да се откажеш от хладните оръжия и се съсредоточиш само върху ключалките и катинарите и тръгнеш да разпродаваш колекцията си, ми се обади .

                едва ли някога ще стане, все пак сам от чирпански род,
                без нож на никаде не трагвам, а и тепърва започвам да
                събирам-започнах в края на миналата година.

                За тази седмица стига с новите придбивки,
                щото все пак другата седмица идва сбирка,
                и ше пазя сили за там.

                Mauser написа
                Ех, нямам си нож за него, ама живот и здраве, ще му купя.
                Ша има, ша има
                Last edited by red777; 22-06-2005, 23:01. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  Parabellum написа
                  Самата пушка е безценна, тъй като много малко образци от този модел са се запазили.Имам предвид за Шаспото!
                  След като в експозицията на Шипка вместо Шаспо са показали Гра - няма какво да говорим. Обяснението на екскурзоводката беше, че нямало запазен екземпляр....

                  Comment


                    valo написа
                    След като в експозицията на Шипка вместо Шаспо са показали Гра - няма какво да говорим. Обяснението на екскурзоводката беше, че нямало запазен екземпляр....
                    Братле, това е нищо.В музея в гр.Бяла беше ЕДИНСТВЕНОТО МЯСТО в България където бяха изложени три пушки система Баранов от Освободителната война.Както знаем, тази система е била на въоръжение във флота и затова тези пушки са си рядкост.Веднага щом научих за това съкровище отидох да видя наживо тази система, обаче какво беше разочарованието ми-видях три пушки Крнк-а с етикети отдолу Баранов.На каталога с който разполагам на снимката ясно си личаха Барановките.
                    Е някой колекционер в ранните години на Капитълизъмът се е сдобил с тях и ги е изнесъл зад граница-иначе не мога да си обясня как така ще бъдат подменени-това го е направил някой който разбира :cry:
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      Parabellum написа
                      В музея в гр.Бяла беше ЕДИНСТВЕНОТО МЯСТО в България където бяха изложени три пушки система Баранов от Освободителната война.
                      Е някой колекционер в ранните години на Капитълизъмът се е сдобил с тях и ги е изнесъл зад граница-иначе не мога да си обясня как така ще бъдат подменени-това го е направил някой който разбира :cry:
                      Би трябвало да са четири.......Mauser спомена, че скоро ги е виждал.
                      А що де отнася до подмяните - чувал съм за един наш специалист, който още по Татово време е взимал от фондовете уникални кремъчни пушки за "изследване", а после е връщал дараци.

                      Comment


                        :wall: Това май е онзи специалист от В.Търново - Ив. Нурков. Той размахваше едно време (80-те г.), една бележка с разрешение за колекциониране от министъра на ВР Димитър Стоянов (състудент и приятел на баща му), с която поопразни склада на МВР на ул. Орел ¹ 9 в София. И вярно, взимаше разни готини неща и връщаше дървета и тояги с водопроводни тръби. Но за тогава, това беше начин да се запазят някой хубави неща и да не се претопяват и унищожават. И това е начин на колекциониране!!!:nworthy:
                        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                        Comment


                          Parabellum написа
                          Братле, това е нищо.В музея в гр.Бяла беше ЕДИНСТВЕНОТО МЯСТО в България където бяха изложени три пушки система Баранов от Освободителната война.Както знаем, тази система е била на въоръжение във флота и затова тези пушки са си рядкост.Веднага щом научих за това съкровище отидох да видя наживо тази система, обаче какво беше разочарованието ми-видях три пушки Крнк-а с етикети отдолу Баранов.На каталога с който разполагам на снимката ясно си личаха Барановките.
                          Е някой колекционер в ранните години на Капитълизъмът се е сдобил с тях и ги е изнесъл зад граница-иначе не мога да си обясня как така ще бъдат подменени-това го е направил някой който разбира :cry:
                          ВИждал съм една такава , Баранов , един колекционер на всякакъв род джаджи в германия притежава една . За жалост пича не само че не отбира от съхранение , а и не знае що за реликва е това. Все още правя опити да я откупя , но като ида идните 1-2 месеца до там, ще и клъцна няколко снимки да си имаш.
                          А ако ми се усмихне и късмета да я взема ще ми поникнат крилца .

                          Comment


                            Parabellum, Барановките са си в Бяла, не знам къде са били когато си ходил, но сега са си там - 4 бр. Това не значи, че утре няма да бъдат подменени или "купени" от някой СЛУЧАЕН гражданин, защото този форум доста хора го четат. Дано не стане така, все пак, надявам се, минаха тия години.

                            Comment


                              танкиста от Харков написа
                              :И вярно, взимаше разни готини неща и връщаше дървета и тояги с водопроводни тръби. Но за тогава, това беше начин да се запазят някой хубави неща и да не се претопяват и унищожават. И това е начин на колекциониране!!!:nworthy:
                              Относно името на човека - не мога да коментирам, защото не съм бил свидетел, а казвам това, което съм чул. Продължението е, че след като са били "запазени от претопяване и унищожаване", вече във време демократично, тези готини неща са били продадени на чужбински колекционери. Това вече не е начин на колекциониране.

                              Comment


                                Аз не мога да взема отношение по темата, защото лично се познавам с Иван Нурков.Какво е било тогава-не искам да знам.
                                Аз от него съм видял само добро-човекът ми даде непубликуваният си ръкопис да го ползвам ей така без нищо.
                                Както й да е.Явно аз съм с грешка.Маузер казва, че Барановките са в Бяла.При първият удобен случай отивам да ги видя.
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X