Отварям тук специална тема, в която всеки да пуска тези свои нови придобивки, които иска да сподели. Общо взето всяка седмица, че и по-често, някой има нещо, с което да се похвали и ще е по-подредено ако всичко е в една тема. Разбира се, запитвания за идентифициране на предмети, както и особено интересни предмети достойни за отделна тема няма нужда да бъдат помествани тук, но повечето неща като каски, пушки, байонети, орденчета и т.н.т. ще е най-добре да бъдат пускани в тази тема.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Нови Придобивки
Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
-
Е, айде, да сефтосаме темата Ново... Например една фуражка, българска пехота от ВСВ. Според мен е от най-късното производство, тъй като козирката е от тънък... май е винил това? А пък кокардата отпред зеленото и червеното не са емайл, а боя - не бях срещал такава до сега. Без съмнение оригинална и без съмнение от царско време, но както казах, явно най-късно производство. Има тук-там малко "хапнато", но все пак става за показване
Впрочем, пристигна заедно с куртката към нея, стандартна зелена офицерска куртка от войната, но за съжаление безобразно изядена.На нож!
Comment
-
Last edited by танкиста от Харков; 14-01-2005, 12:23.От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!
Comment
-
Танкисте, това с мъртвешката глава немско ли е? Май някъде бях гледал такива. Определено е интересно, иначе повечето други си ни ги показвал, ама не пречи да ги видим пак . Особено камичката
Капитане, ти не обмисляш ли да направиш и едно сайтче за българските униформи, или направо да разшириш това за каските? Струва мис е че имаш достатъчно интересни неща и би било супер да се подредят някъде. А един ден може и книжка да издадеш, за мен специално копие от нея с автограф
Comment
-
За фукарата
:nworthy: И аз понякога като си гледам ония работи , та чак се кефя! Сега поред на номерата:
:grrr: Камата на канията на която се мъдри череп с кокали.
:sm100: По данни на приносителя, това е оръжие с което е извършено някакво престъпление, преди доста години. Случайно е попаднало в един човек, от там при мен. Ако го разгледате внимателно, ще видите, че острието е двойно заточено и с ромбоидна форма. Дръжката е направена от нанизани костени пръстени (или от рог) Въпросната кания е от тънка медна ламарина, като вътре има вложки, поне отгоре, които ограничават мърдането на острието насам-натам. Тоя череп според мен е някакво народно творчество и не ще да е фабрична направа.
:wall: Острието е абсолютно същото, като на една кама, която имах преди години. На гарда имаше номер а на острието до него имаше клеймо, като на манлихеровите щикове - преплетени С и А. Дръжката му беше дървена и донякъде приличаше на въпросните щикове. Канията беше загубена и аз бях направил от кожа такава. До този момент такова изделие не беше се появявало в колекционерските среди. Слагах я на изложбите в музея, но никой не спомена да е имал такава. Нито за какво се е използвала. С тази маркировка и номерата имаше някаква идея, че е била наша или чужда офицерска кама. Но откъде идва нямах представа. Преди много години, баща ми я беше взел, от един бивш офицер от старата армия. Тази кама я откраднаха от колата ми.
:rock: Не бях виждал друга такава, допреди година, когато мой приятел колекционер намери отнякъде същата такава кама, даже с оригинална кания. Ето тук я пускам да я видите, макар, че снимката и отвратителна. Дължината на камата е 345 мм. Острието е дълго 210 мм. В основата си острието е широко 30 мм, а дебело 3,8 мм. Дръжката е занитена с три нита и завършва във формата на змийска глава. Канията е направена от две дървени кори обвити с тънка червена кожа, за която е зашито кожено ухо за носене на колана. Предположението на собственика е, че камата е фабрична направа на Софийския арсенал (съгласно маркировката), за нуждите на офицерския състав. През кои години и защо се намира в толкова малки количества, също е загадка! :1087:
:sm186: Веднага личи, че остриетата на двете иделия са еднакви, само дето на камичката с черепа тя е скъсена малко. Затова маркировката не се вижда. Изпилена е при скъсяването. А самата дръжка е оставена малко по-дълга. Все още спорим за тази кама и ще приема всякакви предположения. До сега са известни само описаните три екземпляра, от които единия е загубен и май има една такава във Варна..
:grrr: Ножа за хвърляне е една голяма галимация. Преди години в един склад се мотаеха десетина такива ножове за хвърляне, закупени за въоръжаване на поделението на Баретите. Те бяха получили няколко такива ножа, но нещо не ги харесаха и като че ли ги върнаха в склада. Аз взех един и много се смях на канията му, на която беше щампован един индианец с много перушина. Като на детските комплекти с пищаци и белезници. И въпреки щемпела Солинген на острието, този индианец много ме нервира. Иначе ножа тежи около 170 гр. Острието е заточено само отпред и има дължина около 130 мм.. Дръжката е от нанизани гьонени и пластмасови пръстени, завити накрая с алуминиева тапа и месингова гайка. При хвърляне, би трябвало ножа да се забива с острието напред, но това може да се постигне едва след много тренировки. И то не винаги! Като, че ли освен за отваряне на консерви и за колекциониране, не става за нищо друго. Освен този нож за хвърляне, се оказа, че има и още един, същия като форма и изработка, само че малко по-голям. Тежи около 270 гр. И той като по-малкия, за нищо не става!Last edited by танкиста от Харков; 17-01-2005, 12:36.От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!
Comment
-
Танкисте, тази кама, всъщност е била, бойният нож на нашите артилеристи. Както е известно, артилеристите са имали карабини М 88 -Българска преработка на пехотната пушка М 88 и М95. докато за вторите карабини е имало щатни ножове към тях, то за М88 не е имало възможност къде се закачат. Затова в Софийският Арсенал се е взело решение да се направят такива ножове. както се вижда от снимката този нож съответства на нашите ножарски традиции-всичко е изработено в Източен Балкански тип.
Въпросът е кога са били изработени тези ножове. През Балканската или през ПСВ?То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Comment
-
Мен лично тази кама ми се струва идеална за мятане....Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...
Comment
-
За камата
Предположението на Парабелум е интересно. Но ме смущава факта, че тогава тази кама ще се намира в по-големи количества. А виждате, че за сега има само 3-4 известни екземпляра. Действително, аз от години следя продажбите и в София, Търново, Пловдив, и по Ал. Невски обикалям. Такава кама обаче, не съм видял да се излага. А до сега трябваше да се появят поне няколко. Ние сме имали доста голям артилерийски парк. Така, че ако действително камата е произвеждана от Арсенала и е давана на тоя род войски, то щеше да я има! На много места. През ПСВ са произвеждани специални образци ножове, за офицерския състав на воюващите армии. Аз например, съм виждал един много-хубав сгъваем нож на френските офицери през ПСВ. В оригинална кожена калъфка. Супер!!! Не можах да го придобия, но сега се сещам, пак да потърся човека и пак да го навивам за нещо. Ако го пази! :wall:Last edited by танкиста от Харков; 18-01-2005, 14:52.От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!
Comment
Comment