Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови Придобивки

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Нови Придобивки

    Отварям тук специална тема, в която всеки да пуска тези свои нови придобивки, които иска да сподели. Общо взето всяка седмица, че и по-често, някой има нещо, с което да се похвали и ще е по-подредено ако всичко е в една тема. Разбира се, запитвания за идентифициране на предмети, както и особено интересни предмети достойни за отделна тема няма нужда да бъдат помествани тук, но повечето неща като каски, пушки, байонети, орденчета и т.н.т. ще е най-добре да бъдат пускани в тази тема.

    #2
    Няма проблем.Значи тук ще се хвалим.
    Та какво ново?
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Е, айде, да сефтосаме темата Ново... Например една фуражка, българска пехота от ВСВ. Според мен е от най-късното производство, тъй като козирката е от тънък... май е винил това? А пък кокардата отпред зеленото и червеното не са емайл, а боя - не бях срещал такава до сега. Без съмнение оригинална и без съмнение от царско време, но както казах, явно най-късно производство. Има тук-там малко "хапнато", но все пак става за показване
      Впрочем, пристигна заедно с куртката към нея, стандартна зелена офицерска куртка от войната, но за съжаление безобразно изядена.
      Attached Files
      На нож!

      Comment


        #4
        За хвалбите

        Не е ново но е за хвалба :rock:
        Attached Files
        Last edited by танкиста от Харков; 14-01-2005, 11:23.
        От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

        Comment


          #5
          Танкисте, това с мъртвешката глава немско ли е? Май някъде бях гледал такива. Определено е интересно, иначе повечето други си ни ги показвал, ама не пречи да ги видим пак . Особено камичката
          Капитане, ти не обмисляш ли да направиш и едно сайтче за българските униформи, или направо да разшириш това за каските? Струва мис е че имаш достатъчно интересни неща и би било супер да се подредят някъде. А един ден може и книжка да издадеш, за мен специално копие от нея с автограф

          Comment


            #6
            Хахах мерси за високата оценка, обаче въобще нямам необходимите познания. Искрено се надявам да има книга затова много по-рано, преди да успея аз да ги науча нещата /много години ще трябват /
            На нож!

            Comment


              #7
              Танкиста направо "уби" рибата.
              Особенно се изкефих на ножа за хвърляне.
              Наистина хубави нещица
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #8
                Ето една нова дреболия Не е прекалено добро качество, но си е... каквото трябва
                Attached Files
                На нож!

                Comment


                  #9
                  Значката е супер, остава сега да намериш и хубава пилотска парадна куртка, на която да я закачиш.

                  Comment


                    #10
                    Капитане, както виждам до Май месец ще натрупаш доста интересни нещица, които ще трябва да пипна.
                    Ха честито с тази значка
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #11
                      За фукарата

                      :nworthy: И аз понякога като си гледам ония работи , та чак се кефя! Сега поред на номерата:
                      :grrr: Камата на канията на която се мъдри череп с кокали.
                      :sm100: По данни на приносителя, това е оръжие с което е извършено някакво престъпление, преди доста години. Случайно е попаднало в един човек, от там при мен. Ако го разгледате внимателно, ще видите, че острието е двойно заточено и с ромбоидна форма. Дръжката е направена от нанизани костени пръстени (или от рог) Въпросната кания е от тънка медна ламарина, като вътре има вложки, поне отгоре, които ограничават мърдането на острието насам-натам. Тоя череп според мен е някакво народно творчество и не ще да е фабрична направа.
                      :wall: Острието е абсолютно същото, като на една кама, която имах преди години. На гарда имаше номер а на острието до него имаше клеймо, като на манлихеровите щикове - преплетени С и А. Дръжката му беше дървена и донякъде приличаше на въпросните щикове. Канията беше загубена и аз бях направил от кожа такава. До този момент такова изделие не беше се появявало в колекционерските среди. Слагах я на изложбите в музея, но никой не спомена да е имал такава. Нито за какво се е използвала. С тази маркировка и номерата имаше някаква идея, че е била наша или чужда офицерска кама. Но откъде идва нямах представа. Преди много години, баща ми я беше взел, от един бивш офицер от старата армия. Тази кама я откраднаха от колата ми.
                      :rock: Не бях виждал друга такава, допреди година, когато мой приятел колекционер намери отнякъде същата такава кама, даже с оригинална кания. Ето тук я пускам да я видите, макар, че снимката и отвратителна. Дължината на камата е 345 мм. Острието е дълго 210 мм. В основата си острието е широко 30 мм, а дебело 3,8 мм. Дръжката е занитена с три нита и завършва във формата на змийска глава. Канията е направена от две дървени кори обвити с тънка червена кожа, за която е зашито кожено ухо за носене на колана. Предположението на собственика е, че камата е фабрична направа на Софийския арсенал (съгласно маркировката), за нуждите на офицерския състав. През кои години и защо се намира в толкова малки количества, също е загадка! :1087:
                      :sm186: Веднага личи, че остриетата на двете иделия са еднакви, само дето на камичката с черепа тя е скъсена малко. Затова маркировката не се вижда. Изпилена е при скъсяването. А самата дръжка е оставена малко по-дълга. Все още спорим за тази кама и ще приема всякакви предположения. До сега са известни само описаните три екземпляра, от които единия е загубен и май има една такава във Варна..
                      :grrr: Ножа за хвърляне е една голяма галимация. Преди години в един склад се мотаеха десетина такива ножове за хвърляне, закупени за въоръжаване на поделението на Баретите. Те бяха получили няколко такива ножа, но нещо не ги харесаха и като че ли ги върнаха в склада. Аз взех един и много се смях на канията му, на която беше щампован един индианец с много перушина. Като на детските комплекти с пищаци и белезници. И въпреки щемпела Солинген на острието, този индианец много ме нервира. Иначе ножа тежи около 170 гр. Острието е заточено само отпред и има дължина около 130 мм.. Дръжката е от нанизани гьонени и пластмасови пръстени, завити накрая с алуминиева тапа и месингова гайка. При хвърляне, би трябвало ножа да се забива с острието напред, но това може да се постигне едва след много тренировки. И то не винаги! Като, че ли освен за отваряне на консерви и за колекциониране, не става за нищо друго. Освен този нож за хвърляне, се оказа, че има и още един, същия като форма и изработка, само че малко по-голям. Тежи около 270 гр. И той като по-малкия, за нищо не става!
                      Attached Files
                      Last edited by танкиста от Харков; 17-01-2005, 11:36.
                      От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                      Comment


                        #12
                        Танкисте, тази кама, всъщност е била, бойният нож на нашите артилеристи. Както е известно, артилеристите са имали карабини М 88 -Българска преработка на пехотната пушка М 88 и М95. докато за вторите карабини е имало щатни ножове към тях, то за М88 не е имало възможност къде се закачат. Затова в Софийският Арсенал се е взело решение да се направят такива ножове. както се вижда от снимката този нож съответства на нашите ножарски традиции-всичко е изработено в Източен Балкански тип.
                        Въпросът е кога са били изработени тези ножове. През Балканската или през ПСВ?
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          Мен лично тази кама ми се струва идеална за мятане.
                          ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                          Comment


                            #14
                            А М90 Манлихера от кои се е използвала?
                            На нож!

                            Comment


                              #15
                              За камата

                              Предположението на Парабелум е интересно. Но ме смущава факта, че тогава тази кама ще се намира в по-големи количества. А виждате, че за сега има само 3-4 известни екземпляра. Действително, аз от години следя продажбите и в София, Търново, Пловдив, и по Ал. Невски обикалям. Такава кама обаче, не съм видял да се излага. А до сега трябваше да се появят поне няколко. Ние сме имали доста голям артилерийски парк. Така, че ако действително камата е произвеждана от Арсенала и е давана на тоя род войски, то щеше да я има! На много места. През ПСВ са произвеждани специални образци ножове, за офицерския състав на воюващите армии. Аз например, съм виждал един много-хубав сгъваем нож на френските офицери през ПСВ. В оригинална кожена калъфка. Супер!!! Не можах да го придобия, но сега се сещам, пак да потърся човека и пак да го навивам за нещо. Ако го пази! :wall:
                              Last edited by танкиста от Харков; 18-01-2005, 13:52.
                              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

                              Comment

                              Working...
                              X