Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови Придобивки

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts


    След близо три годишно мрънкане, днес най-после си изпросих от нашия домакин едно комплектче калибри за 7,62. :rock: За лично, а не за служебно ползване. :twisted: Въпреки, че е от 1949 година, добичето си е почти чисто-ново. Аз лично го разопаковах от инхибиторната хартия.....
    :mhehe: :mhehe: :mhehe:
    Attached Files

    Comment


      Честито... ама... за какво служи? /голяма глупост казах :mhehe: :twak:/.
      На нож!

      Comment


        kapitan написа
        Честито... ама... за какво служи? /голяма глупост казах :mhehe: :twak:/.
        Онова, дългото, служи за проверка диаметъра на цевта. Сондата /лъскавата част/ е разделена на два диаметъра. Първия е проходен, а втория - не. Това означава, че ако в цевта влезе само първата половина - цевта отговаря на изискванията и е годна за употреба. Ако влезе и втората част - брак.
        От ляво е калибъра, с който се проверява просвета между чашката на затвора и изхвъргача. Той също е проходен и непроходен.
        От дясно е калибъра за центровка на иглата. За да възпламени капсула, тя трябва да е със строго определана дължина. Ако е по-къса, тя не може да пресира капсулния състав между чашката и наковалнята. Получава се отсечка. Ако е по-дълга - пробива капсула и се получава опасен пробив на газове назад през затвора.
        С две думи - необходима вещ за всеки оръжейник...

        Comment


          Вал, честито!

          Този комплект е много важен, дори жизнено важен. Ще обясня по-подробно, въпреки че Вал знае това най-добре.

          Вследствие на различни фактори просветът между челото на затвора и друга реперна точка (различна при фланцеви и безфланцеви патрони) се увеличава. Когато надвиши определен размер, гилзата не издържа на налягането при изстрел и се пръска. Като се има предвид, че налягането в патронника е окoло 3000 атм, можете да си представите резултата.

          При Маузер цевната кутия е направена от мека стомана умишлено. Обаче, тези цевни кутии се разтягат с времето и хлабините трябва задължително да се проверят. Видях доста Маузери, които бяха извън нормите и, следователно, опасни за стрелба.

          При Енфийлд и Мосин нещата са прости по две причини - конструкция на патрона и сменяема глава на затвора. Ако хлабината е извън допуск, главата се заменя. При Маузер това не може да стане, защото стеблото на затвора е една част. Затова не нареждам Маузер като номер 1 сред "най-добрите" пушки.

          Защо цевната кутия при Маузер 98 е от мека стомана? Защото е по-безопасно. Американската пушка М1903, която е лицензионен Маузер модел 98 демонстрира нагледно този проблем. (Между другото, неправилно е М1903 да се нарича Спрингфийлд - конструкцията е Маузер, произвеждана е както от заводите в Спрингфийлд, така и в Рок Айлънд, Илинойс.) Та първите 860 000 броя М1903 са иззети от въоръжение, защото цевните им кутии са прекалено корави, следователно крехки и се пръскат при изстрел. Случаите са подробно документирани от ген. Хатчер в книгата му "Записки на Хатчер" (Hatcher's Notebook) В резултат на нещастните случаи процесът на закалка е сменен в американските заводи. Но М1903 произведени от Rock Island Arsenal, сер. номер до 236 000 и първите 530 000 от Springfield Arsenal се считат за опасни. Класическата Маузерова цевна кутия е с плитка повърхностна закалка срещу абразивно износване, а вътрешността е от мека, но жилава стомана.

          Затова калибрите, които Вал показва са много ценни, а не само поради историческата им стойност.
          Last edited by Nick; 07-07-2005, 23:01.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            Много благодаря!!! Наистина, полезен инструмент! Честито! :tup:
            На нож!

            Comment


              11 mm M.77 Scharfe Patronen

              Днес успях да купя малко патрони за Манлихер М1886. Патроните са в отлично състояние; петната по тях не са патина, а размазан восък от куршумите, защото бяха в насипно състояние. Произведени са 1887 от Cornides & Cie (щемпел C) и от Berndorfer Metallwarenfabrik (щемпел BMF). На всичко отгоре си изпросих от продавача един патрон 8 мм Nambu за това, че го оттървах от ненужни патрони
              Attached Files
              Last edited by Nick; 08-07-2005, 06:19.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                Искам и аааааз! :cry:
                Много хубава придобивка, Ник! :tup:
                При нас не могат да се намерят в такова запазено състояние. :not:
                А с каква смазка са обмазани? Я направи един бърз химически анализ....

                Comment


                  Аз такъв си нямам в никакво състояние, та ако някой има излишен, да свирне!
                  :rock: :rock: :rock:
                  Вчера пък се сдобих с камата, правена в Софийски арсенал, доста е зле и без кръстачка, но ще стане прилична. Лъвчето в основата на клина личи, но маркировката СА е доста изтрита.

                  Comment


                    valo написа
                    ...А с каква смазка са обмазани? Я направи един бърз химически анализ...
                    И аз това се помъчих да проверя в австрийската книга, ама като не вдявам немски... Господинът, от когото купих патроните нарече смазката "пчелен восък", но не знам какво е всъщност. Не е парафин, най-вероятно е да е действително восък, съдейки по лепкавостта и миризмата. Човекът ги има от много години - цял съндък са били - и си стреля с тях! Къде са ти гилзите, питам аз. Аа, не ги пазя, защото няма капсули такъв размер и не мога да ги презаредя, пък и имам достатъчно, отвръща той. Еех... Направих си устата да купя неговата М1886, но не ми се отвори парашута.
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      Mauser написа
                      Вчера пък се сдобих с камата, правена в Софийски арсенал, доста е зле и без кръстачка, но ще стане прилична. Лъвчето в основата на клина личи, но маркировката СА е доста изтрита.
                      Като я възстановиш, което не се и съмнявам ще извършиш по един отличен начин, надявам се, ще я споделиш на снимка с нас. А пък ако в темата за реставрирането пуснеш и няколко снимчици на самия процес, направо ще трябва да те черпим.

                      Comment


                        Проблемът е, че много рядко имам подръка цифров апарат, докато чистя ръждилките, защото нямам собствен и ползвам понякога н аедин приятел. Но не пречи поне да разкажа какво съм правил по някой предмет и съответно какво е излязло под ръждата. Ще ми трябват обаче, конкретно за камата, подробни снимки на кръстачката, защото нямам идея от кого да взема оригинал за модел, така че ако някой може да пусне, ще съм много благодарен.

                        Comment


                          Mauser написа
                          Ще ми трябват обаче, конкретно за камата, подробни снимки на кръстачката, защото нямам идея от кого да взема оригинал за модел, така че ако някой може да пусне, ще съм много благодарен.
                          За тази кама имаше мнения. И то от компетентни хора.





                          Избери си един от двамата..... :tup:

                          Comment


                            Nick написа
                            Днес успях да купя малко патрони за Манлихер М1886. Патроните са в отлично състояние; петната по тях не са патина, а размазан восък от куршумите, защото бяха в насипно състояние. Произведени са 1887 от Cornides & Cie (щемпел C) и от Berndorfer Metallwarenfabrik (щемпел BMF). На всичко отгоре си изпросих от продавача един патрон 8 мм Nambu за това, че го оттървах от ненужни патрони
                            Ехааааааааа честито! Аз също се нареждам на опашката за няколко такива патронченца
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              От мене ето някои нови дреболии: немска кутия за манджа от 1942, същото нещо, ама от унгарската армия от 1940, както и най-новото, от тази сутрин, готино кобурче за Заурер или Маузер, правено в Берлин през 1941 /ТVV беше жив свидетел на сдобиването с него/ :tup:
                              Attached Files
                              На нож!

                              Comment


                                Еми някой хора са късметлии други -демек аз де-си чаткам тука на клавиатурата и цъкам като швейцарски часовник на вашите находки.Айде честито!Скоро и аз ще се похваля с нови работи пък вие тогава ще цакате
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X