Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови Придобивки

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    valo написа
    Ами, напъни се малко и я позакрепи.....Като ти гледам нещата - не би трябвало да си лаик в реставрацията и поддръжката....
    Все още се уча ама ще се напъна ОБЕЩАВАМ

    Comment


      За камата за която пише Гаден Пух

      :nworthy: Някъде бях писал за тази кама, която преди години баща ми ми беше подарил. Него пък преди това един лош човек искал да го коли и нашия си я взел за спомен. Откраднаха ми я от жабката на колата, където я бях забравил два дни преди това. А иначе я носех отзад в панталона, зад колана. Много удобно се вадеше. Извадих я само един път и то за пиниз, а не по необходимост. И още тогава явно нещо в нея ме е ръчкало и съм я ползвал именно за нещо, за което е създадена.
      :sm100: Понеже се виждаше че е военно производство, много се чудех за какво ли е направена. После един приятел изказа предположение, че е турска офицерска кама. Обаче знака при гарда е на Софийския арсенал. Ама това стана ясно по-късно, когато почнахме да ги търсим и ценим , а и да разбираме маркировките и разни други дребни нещица по нашите играчки.
      :shrug: Преди време намерих една кама , която се оказа преправка на оригиналната, като острието е скъсено с 5-7 см и му е направена една канийка от медна ламарина. За по-голяма фукара даже му е изчеканен един череп. А дръжката е направена от костени пластинки. Тук на снимката е от ляво. От дясно доколкото знам е офицерски параден щик или нещо подобно.
      :nworthy: :nworthy: Радвам се, че при нас вече пуска материали колегата от Н Др Тр. - Гаден Пух. Той е голям специалист по хладните оръжия и ще ни бъде много полезен в в информацията за датировката, производството и употребата на всякакви саби, шашки, ножчета и щикове, и изясняването на сложни колекционерски проблеми.
      Attached Files
      Last edited by танкиста от Харков; 27-06-2005, 10:18.
      От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

      Comment


        :nworthy: :nworthy: :nworthy: Специални благодарности на Red777 :nworthy: :nworthy: :nworthy:
        В петък ме снабди с нож за шаспото ми, барабар с канията и лопуса и вчера, като редихме изложбата в Лясковец, дето ще я откриваме днес в 17.30, го изтипосах с шаспото. Перето успя да види изложбата в суров вид, надявам се да му е харесала, ще правим снимки и ще ги пусна.

        Comment


          Ето с какво се сдобих днес
          А познайте що е то?
          Attached Files
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            Parabellum написа
            Ето с какво се сдобих днес
            А познайте що е то?
            Нож за отваряне на писма? Не? Butter knife? No again?
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              Хайде де! Давам възможност да познаете до утре.Победителят печели традиционната награда-Боза!
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                Ами, че е сръбско, сръбско е, после някой му е залепил медальон с мъртвешка глава, да мине за есесовско. Ама така като гледам, това е щик-кама за скъсената сръбска М24, каналът за закрепване е странично разположен (на снимките не се вижда). Къде ми е бозата?

                Comment


                  Parabellum написа
                  Ето с какво се сдобих днес
                  А познайте що е то?
                  Честито! Със здраве да си го ползваш! :tup:
                  Ама, защо не казахте по-рано, че ще си задаваме гатанки?
                  Ето и от мен една: А познайте що е то?
                  П.П. Въпроса е лесен. Така, че боза няма да има. Само потупване по рамото....
                  Attached Files
                  Last edited by ; 29-06-2005, 20:39.

                  Comment


                    малко но с желание

                    снимах си колекцията от щикове и байонети и реших да се похваля
                    а освен това ми попадна и странна манерка с надпис АБОСИДР 1915(френска?) а и другите ми манерки от ПСВ, та тъи де, да се похваля!
                    Attached Files
                    ТБТ

                    Comment


                      pereto написа
                      снимах си колекцията от щикове и байонети и реших да се похваля
                      а освен това ми попадна и странна манерка с надпис АБОСИДР 1915(френска?) а и другите ми манерки от ПСВ, та тъи де, да се похваля!
                      Много хубави нещица! И не е хвалене това, а демонстриране на артифакти с военно-историческа стойност
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        Mauser написа
                        Ами, че е сръбско, сръбско е, после някой му е залепил медальон с мъртвешка глава, да мине за есесовско. Ама така като гледам, това е щик-кама за скъсената сръбска М24, каналът за закрепване е странично разположен (на снимките не се вижда). Къде ми е бозата?
                        Няма боза. Това е гвардейски сръбски щик за М24.Мъртвешката глава върху канията показва, че щикът е принадлежал на т.нар четници на Дража Михайлович след 1941 година

                        pereto написа
                        снимах си колекцията от щикове и байонети и реших да се похваля
                        а освен това ми попадна и странна манерка с надпис АБОСИДР 1915(френска?) а и другите ми манерки от ПСВ, та тъи де, да се похваля!
                        Пере страхотни нещица показваш. Честито за новата придобивка. :tup:
                        Last edited by Parabellum; 29-06-2005, 03:09. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          като се хавалите и аз също да се похваля

                          имамси няколко работи новички
                          тигър2 порше
                          Ка-50
                          миг-21
                          миг-25
                          су-25
                          един конкорд
                          иииииии най красивият локомотив
                          БР182
                          :::::)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))
                          )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))))))))))
                          )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ))))))))))))))))))))))))))
                          )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))
                          )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))
                          с това моделите ми стават точно
                          82:Р~~~

                          Comment


                            Пере, честити бутилки! За тази желязната съм убеден, че е немска от ПСВ. Точно, ама точно такива са, маркирани точно по такъв начин, на "плочка", с произвозител и година. Името да не те притеснява, (е звучи френски - може да е съкращение, може да е немец от френски произход фабрикантът... всичко може. Но за мен манерката е немска без съмнение. Ето долу снимка на френска /смешен мех с 2 чучура/ и немска.


                            Но следващата придобивка е мистерия. Снимал съм я редом с немската манерка от ПСВ. Определено прилича на нея - ама не е. Първо, няма маркировки. Второ, ръбът й не е загладен, като на немската, ами стърчи. Трето, в сравнение с немската, гърлото е от по-дебела ламарина и по-дълго, за сметка на широкия скосен пръстен най-отгоре, който е по-тесен от този на немската... Някакви идеи каква може да е? Румънска?
                            Attached Files
                            На нож!

                            Comment


                              Като гледам манерките се сещам, че на оръжейната борса в музея продаваха калъфи за тях. Цената им беше 2 лева. Само че бяха от новия модел - с връзки, вместо с копчета.

                              valo написа
                              Ама, защо не казахте по-рано, че ще си задаваме гатанки?
                              Ето и от мен една: А познайте що е то?
                              П.П. Въпроса е лесен. Така, че боза няма да има. Само потупване по рамото....
                              Добре, де... И аз давам една малка боза. :shrug:
                              Last edited by ; 29-06-2005, 20:41. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              Comment


                                Аз явно няма да пия боза, понеже не знам какво е това дето го имаш. Първата ми реакция беше щик за Гра, но има нещо в кръстачката, което силно ме смущава. То че е базирано на френския модел, ясно, ама къде е правено, не знам. Гърция? Китай? Нямам идея, надявам се обаче ще ни кажеш.
                                Аз днес отидох до пазарчето пред Невски по препоръка на Опълченеца, който между другото тук му е мястото да похваля и препоръчам като много коректен купувач. Той ми беше казал, че там има невиждани неща, като манлихерови ножове с тенекийки SS и свастики по дръжките и каниите, каквито дори есесовците нивга не са виждали. И наистина, имаше, при това бяха направени адски зле и не знам защо точно манлихеровите ножове бяха избрани за целта (може би заради дървената дръжка и изобилието). Имаше обаче и други интересни неща, например една сергия с ятаганчета и овчарски ножове. Ятаганчетата до едно бяха пипнати, кои ужасно зле, кои по-прилично, но въпреки това цените им са високи, както и очаквах. Имаше обаче един единствен интересен овчартски нож, обаче цената му почваше от 180 лева, което ме стъписа леко. Толкова ли струват вече? Накрая си взех една камичка, защото беше евтина и защото отдавна исках такава. Сега ще си я чистя, чирените са от рог и украсата по тях е от нещо като кит, оцветен отгоре.

                                И последно, почти всички антиквариати покрай които минах, бяха затворени, а някои които си спомнях отпреди вече ги няма. Някой може ли да ми каже къде има антикварни в София, в които да си струва да се отиде?

                                red777 написа
                                Буквално преди няколко часа си взех тази леко скъсена шашка,
                                която макар и скъсена ме кефи много, но ще се нуждае от нова
                                кания.
                                Много хубава придобивка, честито! ( в момента съм леко зелен от "благородна" завист) И аз ще се присъединя към Вало, че е по-добре да запазиш оригиналната кания, пък дори и да държиш шашката отвънка. Виждам че с Маузера се виждате, попитай него за съвет по реставрацията.
                                Attached Files
                                Last edited by TVV; 30-06-2005, 12:18. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                                Comment

                                Working...
                                X