Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Предложение: каталог щикове

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Mauser написа
    Nick, показаната от теб карабина, произведена в Будапеща, може да е маркирана във Виена именно защото е била в споменатата от теб обща имперска армия. А тази конкретно, която си снимал, случайно да е от тези, внесени у нас през трийсетте? Струва ми се, че клеймото S е слагано у нас. А ако има сенник на мушката, сто процента е така.
    Клеймото S означава Spitzgeschoss. Означава, че патронникът е променен от 8х50 (O-patrone) за 8х56 (S-patrone) след приемането му през 1931 г. Означава също, че конверсията е австрийска. Ако тази конверсия е била направена в Унгария, то тогава има едно голямо Н. Имам пушки както с Н, така и с S; ако се интересуваш, ще сложа снимки, само кажи.

    Както вече казах, почти всичките ми Манлихери идват от България, така че тази сме я внесли по някое време от странство; кога, не знам. Големият внос започва след анексията на Австрия (1938 г.).

    Доколкото знам, такива конверсии са правени и у нас, като запазваме маркировката S. Обаче съм виждал и Манлихери маркирани с ВФ. Само една видях и много исках да я купя. Обаче някой беше излъгал собственика (той твърди, че българин му го е казал), че ВФ означавало, че пушката била от личната гвардия на царя и не пожела да ми я продаде. Накрая, понеже бях доста настоятелен, остана с впечатлението, че го лъжа и пушката е някаква абсолютна рядкост.

    Друг белег за ремонт, правен у нас е числото 20 в квадратче, нанесено върху приклада; друго свидетелство за "българската следа" не знам.

    От много години търся достоверен източник за това, какво точно е правено от нашите арсенали и в какви количества; колко, кога и от кого сме внесли. Уви, пълен мрак...

    Маузер, за двойното клеймо на предишната снимка: щампата HV е датирана 32 (1932 г.), когато вече не са съществували гореизброените армии. Това ме озадачава. Иначе, ако клеймата бяха датирани в рамките на ПСВ, обяснението е лесно. Моята теория (която някои други колекционери тук споделят) е, че това е щампа, използувана от унгарците в самото начало на конверсиите (те наричат новия патрон М.31, годината на приемане на въоръжение). Затова са и ползували клеймо от ПСВ (HV); едва по-късно са го заменили с Н. Може би ще трябва да сложа снимки, ама къде - това е тема за щикове, другата пък е за паласки и колани. Идеи?

    За намушника (сенника) - единствено унгарските пушки са имали такъв. Поне аз не съм виждал никой друг да ги ползува. Ако някой има намушник за М95, да ми се обади - и двамата ще сме щастливи след размяната
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      За маркировката S ми е ясно какво означава, но имах предвид, че съм срещал от този тип карабини предимно с нашенски приклади, отделно са ми попадали фабрични райбери за S патрони, затова си мислех, че гарнитурите са внесени и тогава са пренарязвани патронниците, но ако вноса е чак 1938 г., явно са си внесени за S патрон. А колкото до австрийско клеймо, поставено на унгарска пушка, защо не - в австрийската армия през ПСВ е имало какви ли не щеш манлихери, а пък след войната може през 1932 да е проверено кои от тях са все още годни с цел райбероването им за новия патрон и ето ти унгарска пушка, райберована и маркирана в Австрия. Само хипотеза, обаче, държа да отбележа.
      Колкото д осенника, мисля че можем да уредим нещо. А иначе за снимки - интересува ме всичко, свързано с М95, предполагам и много други, така че пускай, ако трябва отвори нова тема.

      Comment


        Mauser написа
        Колкото до сенника, мисля че можем да уредим нещо.

        Изпревари ме. :grrr: Тъкмо щях да пускам машините....

        Comment


          Mauser написа
          Колкото до сенника, мисля че можем да уредим нещо. А иначе за снимки - интересува ме всичко, свързано с М95, предполагам и много други, така че пускай, ако трябва отвори нова тема.
          Дадено, ще отворя нова тема, като се прибера от работа. А засега ще сложа чужди снимки.

          Кратки данни за конверсиите:
          Модифицирането у нас започва след 1934 г., но с много ниски темпове. След 1938 г. големи количества австрийски Манлихери (наречени от тях Karabiner M.95/30) са ни дадени (продадени?) от немците. Допълнително получаваме унгарски Манлихери (наричани от тях Huzagol 31М) по време на ВСВ, защото те се превъоръжават с Huzagol 35М (8х56) & 43М и Gewehr 98/40 (и двете в 7,92х57), а Манлихер 95 им отива в резерва.

          Маузер и Вало, намушникът като този на снимки 1 & 2 ли е? Ако да, унгарски е 100% - виж снимка 3, показваща унгарски войник през ВСВ.

          Снимка 4 показва отгоре надолу М95, Huzagol 31М & 35М. Обърнете внимание на ремъците на втората и третата пушки - това са оригиналните Ав-Унг модели!
          Снимка 5 показва Gewehr 98/40.
          Attached Files
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            Не, сенника е съвсем различен от този на снимката, попадали са ми няколко пъти и все са били като моя. Предполагам, че е нашенска направа, но не съм сигурен. Ще го снимам при първа възможност.

            Comment


              Mauser написа
              Не, сенника е съвсем различен от този на снимката, попадали са ми няколко пъти и все са били като моя. Предполагам, че е нашенска направа, но не съм сигурен. Ще го снимам при първа възможност.
              Защо "сенник"? Функцията му е да предпазва мушката от подбиване и изкривяване; това, че прави сянка е само страничен ефект. Английският термин е "sight protector", предпазител за мушка. Какъв термин се ползува в българската военно-техническа литература?

              Миналата година прегледах един англо-български речник на военните термини, но въобще не го харесах. Някой да препоръча нещо по въпроса?
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                В нашата литература се казва "намушник"...
                Явно перефразиране от руски източници.
                Среща се и като "предпазител на мушката "

                Comment


                  Производители на щикове за М95

                  След допитване до познати колекционери тук, ето какво събрах - списък на производителите на щикове за М95 и техните инициали; също така други клейма, не принадлежащи на производителя.

                  Вал, тук е инфото за маркировката HWF.

                  Най-често срещаните са маркирани OEWG (австрийски) или FGGY (унгарски) Освен това съществуват следните клейма:

                  Ernst Busch - Направени през ПСВ в Solingen, Германия. След войната преправени и дадени на Гърция.

                  ARS ARM - едно от най-ранните австрийски клейма.

                  MO - Moravske Ocelarny - Моравски Стоманени Заводи

                  Zeitler - Австрия. Емблемата е кръстосани мечове.

                  ZP в кръг - Zbrojovka Praga; през 1920 и 21 г. преправят щикове, изработени от други компании.

                  HWF - Wiener Heeres Fabrik

                  BFM - Berndorfer Maschinen Fabrik

                  stf - Ранно клеймо на Steyr

                  AB - Неизвестен производител

                  CRS - Клеймо върху чешки щикове; счита се, че не означава производител, а принадлежност.

                  ČSZ - Чешко производство.

                  W - Неизвестен производител

                  ČET - Клеймо на чешката жандармерия (полиция?)

                  Zb - Полско производство; от другата страна на острието има Kr

                  BFM - Чешко клеймо
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    Благодаря за ценната информация. Сега ще се почне едно преравяне на щикове...

                    Comment


                      Днес се сдобих с него и се нуждая от вашата помощ
                      за определянето за какво оръжие е.
                      От едната страна на острието има двуглав орел (поне аз
                      така го виждам).
                      Attached Files

                      Comment


                        Съжалявам, почти не се виждат детайли на снимката. Ако има двуглав орел, щикът е с австрийски поизход.
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          Nick написа
                          Съжалявам, почти не се виждат детайли на снимката. Ако има двуглав орел, щикът е с австрийски поизход.
                          Утре на дневна светлина ще се опитам да направя по-добри снимки

                          Comment


                            red777 написа
                            Днес се сдобих с него и се нуждая от вашата помощ
                            за определянето за какво оръжие е.
                            От едната страна на острието има двуглав орел (поне аз
                            така го виждам).
                            Този щик е идентичен на показания в пост 117. Разликата се състои в това, че липсва мушката и канала за нея вероятно е изпилен.

                            Comment


                              valo написа
                              Този щик е идентичен на показания в пост 117. Разликата се състои в това, че липсва мушката и канала за нея вероятно е изпилен.
                              И аз така си помислих, но не се виждат следи от изпиляване.
                              Attached Files

                              Comment


                                Ако е било изпилено след ПСВ, много време е изтекло оттогава и следите се заличават.Погледни само как е охлузен целият щик.
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X