Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Предложение: каталог щикове

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Предложение: каталог щикове

    Вчера като писах отговор за турските щикове ми хрумна една идея. :stupid:

    А именно: да направим тук във Хоби една тема-каталог на всички щикове, срещани/използвани по нашите земи от Турско до наши дни. Примерно снимка, отдолу пише какъв модел и коя година е, пък този надпис като се щракне и излиза крътка информация... Всъщност, то май сайт може да стане Дори аз самият бих се захванал, но далеч не знам всички видове и модели, използвани у нас. Снимки по интернет - дал господ, ще краднем , ще снимаме наши неща... и така.

    Айде помислете по въпроса, дайте да направим може би първо един прост списък, след това той може да се напълни със снимки и допълнително инфо... Може би е добре да разделим списъка по производство по държави? Или по пушки условно казано - и от там коя държава какви щикове е правила за съответното пушкало /примерно, за Манлихерите са правени щикове и в Австро-Унгария, и в Германия, и в България..../ Или пък по епохи... или по азбучен ред... айде, знам, че мислите, само изкажете това, което мислите
    Last edited by kapitan; 12-01-2005, 10:22.
    На нож!

    #2
    хайде наистина!

    от мен- пълна подкрепа но аз имам само 4-5 вида
    ТБТ

    Comment


      #3
      Това е много добра идея, а като съберем достатъчно снимки и информация, може да сложим щиковете в проектосайта за българските хладни оръжия.
      Аз нямам почти нищо в личната ми колекция, но за сметка на това картинки колкото искаш, има няколко и в галерията. По-късно ще опитам да пусна снимки.

      Comment


        #4
        Ми айде тогава почвайте да рецитирате какви щикове се срещат из българските земи Първо един напълно хаотичен списък да направим, нещо като само име и М...., пък после ще попълваме инфо и снимки. А? Ок ли е? Чакайте да видим сега...

        Манлихер М88
        Манлихер М95
        Манлихер Ерзац за М90
        Манлихер-Шьонауер гръцки М1903/14
        Маузер К98
        Гра /нещо повече? Май имаше и гръцки, и френски Гра?/
        Турски Маузер М1887
        Турски Маузер М1890
        Турски Маузер М1903 /ия последните 3 съм чувал, че са за Маузер... нъл тъй?/
        Срълски Маузер М24
        Каркано ПСВ и ВСВ /ще видим какви модери са това/
        Щик за Бердана
        Шаспо М1866
        Арисака /Япония/
        Лебел
        Енфийлд /Лий-Енфийлд?/
        Мосин-Наган М91
        Крънка

        И така нататък, още много има, казвайте
        П.С. Каквото ми кажете, ще допълвам тук.
        Last edited by kapitan; 12-01-2005, 20:39.
        На нож!

        Comment


          #5
          Аз съм за
          Last edited by TVV; 12-01-2005, 19:57.
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #6
            Щик за Мосин Нагант М91
            Нож за Калашников (има май два вида такива, по-стари и по-нови, и двата май произвеждани у нас)
            Перето вече ни показа щика за Енфийлд с ятаганено острие, сигурно има и други английски, румънците са имали май някакви подобни през Освободителната
            Щикове заЛебел (тук има бая модели)

            Арисака как е попаднало по нашите земи??? Кой е бил въоръжен с японски пушки? Сигурно има и гръцки Маузер щикове. Сега ще дойдат танкиста и парабелума и ще ни приведат списъка в ред

            Comment


              #7
              Имало е Арисака. Виж снимката Виждал съм още един, беше със /според мен/ оригинална метална кания, но и канията и острието бяха много зле. Чувал съм и за още един. Явно "изпадат" от време на време.

              От къде? Русия или Турция. Руснаците са имали доставени пушки Арисака и съответно щикове. И нищо чудно да сме хванали някой и друг екземпляр през ПСВ. Също така и Турците са имали - англичаните дават известна бройка Арисака на свои сили в Северна Африка /май по-голямата част са местни жители/ и турците са се сдобили с някаква част от тях... Аз бих си мислил, че този щик на снимката е с руски произход, но според мен канията е модифицирана от типична турска М1889/90 /скъсена и стеснена/. Разбера се, може и след ПСВ да е направено в България... ей, ако можеха да говорят!!!!
              Attached Files
              Last edited by kapitan; 12-01-2005, 20:07.
              На нож!

              Comment


                #8
                Войските на барон Врангел са били въоръжени с Арисака и през 1922-ра са разоръжени от нас
                Last edited by TVV; 12-01-2005, 21:08.
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  #9
                  О-хо ясно! Значи трябва да има количество
                  На нож!

                  Comment


                    #10
                    Много интересно. Какви са маркировките по байонета? Такива подобни тък в Щатите има страшно много, пленени от японците през ВСВ.
                    Между другото, харесва ми портрета, който си направил, ама можеше поне един самурайски меч да ми сложиш в ръчичките

                    Comment


                      #11
                      Маркировките са 3 застъпващи се кръга /не знам всичките имат ли такава емблема, ама на много съм виждал по Интернет/. А пък между дръжката и тази емблема иманякакво мъничко йероглифче, нещо като квадратче с нещо като Ш над него... Всъщност не съм наясно от коя посока се гледа А пък на задната част на дръжката има набит номет 1827738
                      На нож!

                      Comment


                        #12
                        От това се страхувах: няма никакъв начин да отличиш тези на белогвардейците от японските, които се предлагат тук в Щатите.

                        Comment


                          #13
                          Малко История

                          През 1915 година генерал Феодоров е бил командирован в Япония за да закупи пушки,които по това бреме не са достигали за руската армия
                          Той купува 500 000 пушки Арисака..................
                          Last edited by TVV; 12-01-2005, 21:27.
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #14
                            Ето част от маркировките на японските оръжия.Съжалявам за лошото качество на сканираната картинка, но книжката ми е дебела.
                            Attached Files
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #15
                              Значи към изброените по-горе щикове могат да се прибавят още доста ножове.
                              Пибоди , Робъртс, Верндл, Венцл, Лоренц, Тувенен, Уинчестър и още и още.
                              темата наистина е много обширна.
                              Ще помогна с каквото мога
                              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                              Comment

                              Working...
                              X