Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хунската теория за произход на прабългарите

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    SSmart написа Виж мнение
    Др. Тонев,четете всички постове! Малко по -горе RIZAR писа ,че говорят на език близък да персийския ,който е изследван....
    фарси демек... щото ирански език няма... а пък казахте че хазарите си говорили на техния език... мдаа... и да са били тюрки вече не са... и ако са близки с българите значи и българите са ариици...
    Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

    Comment


      :-)))))))

      tonev написа Виж мнение
      фарси демек... щото ирански език няма... а пък казахте че хазарите си говорили на техния език... мдаа... и да са били тюрки вече не са... и ако са близки с българите значи и българите са ариици...
      Не ми се пишеше по въпроса защото модериращите ще ме обвинят в едни грехове от средата на 20-и век, но е факт ,че около хилядолетие (става въпрос преди разселването на прабългарите)по-рано от този регион(днешни северен Афганистан,северен Пакистан и на изток североизток от там) започва преселението и на арийските племена. .............

      Comment


        Стига, че поемате в опасна посока .
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          ЗА да се върнем на темата , и тъй като започнах да говоря за региони, северно от тези места вероятно около 1-2 век се формира хунския съюз. Т.Е. става въпрос за територии ,на които със сигурност са живели протобългари по това време.ЗА това се опитах да насоча вниманието ви към няколко по-стари (В.Златарски,П. Мутафчиев,Д.Съсълов и др.)автори ,които разглеждат по-подробно въпросната теория за нашия произход. Съществуват податки ,че първоначално хуните са под властта на българите,които също изглежда вероятно са имали някаква(възможно и държавна) организация. Факт е обаче ,че след започването на движението на хунския съюз на запад много подчинени племена (не само български) са увлечени с тях ...........
          P.S. за Guy de Mont Ferrand: Посоката не е на там където си мислиш:-))) . Тя е в направление на доказаните факти ,а именно ,че точно от там се разселват арийските племена.Нищо повече.:-)))))
          Last edited by SSmart; 22-06-2008, 18:10. Причина: правопис

          Comment


            Арийци не е нищо повече от самоописание на индоевропейските народи и означава "благороден". Пример Ейре (Poblacht na hÉireann).
            Не означава определен етнос.

            Разселването на индоевропейците е оплетена история, където има множество взаимни влияния и инфилтрации, включително и с неиндоевропейски народи. Полиетническият, по-точно двуетническият характер на прабългарите явно не подлежи на съмнение. Един линк за иранската версия за произход, където се говори за "балканският езиков съюз", включващ албански, български и румънски. Там се говори за липса на "езиков център" на този съюз. Лингвистичен такъв може и да е нямало, но е очевидно, че политически има: и Влахия, и Албания дълго време са включени в Българската държава. http://protobulgarians.com/Statii%20...v%20saayuz.htm

            Не подлежи на съмнение обаче и присъствието на тюркски/хунски елемент. Освен монголоидните белези, които се откриват в населението от определени региони, където са се заселили прабългари (антропологичната реконструкция на чартъгубиля Мостич), имаме и думи като баща, която мисля е тюркска. Съответната дума в славянските езици е отец. Баща има корен баш - голям, главен, за съжаление не знам иранския еквивалент. В една централноазиатска държава имаха някакъв вожд "бащу-някой си". Не е мого ясно дали прабългарите са включвали просто успоредно придвижващи се етноси. По-вероятно сливането вече е било в ход.
            Според мен тюркският елемент е бил малцинствен.

            Comment


              случайно прелитащ написа Виж мнение
              ......
              а стига бе... видяхте ли сега защо трябва да се пише по тези теми?
              Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

              Comment


                SSmart написа Виж мнение
                P.S. за Guy de Mont Ferrand: Посоката не е на там където си мислиш:-))) . Тя е в направление на доказаните факти ,а именно ,че точно от там се разселват арийските племена.Нищо повече.:-)))))
                Имах предвид, че темата като цяло е компрометирана в очите на форума .

                А пък ако началото на поста на случайно прелитащ е адресирано към мен: не учи орела как да лети (бъзик)
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  открих корените на рода Дуло ! http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%...D0%BE%D0%B4%29
                  Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                  Comment


                    случайно прелитащ написа Виж мнение
                    Арийци не е нищо повече от самоописание на индоевропейските народи и означава "благороден". Пример Ейре (Poblacht na hÉireann).
                    Не означава определен етнос.

                    Разселването на индоевропейците е оплетена история, където има множество взаимни влияния и инфилтрации, включително и с неиндоевропейски народи. Полиетническият, по-точно двуетническият характер на прабългарите явно не подлежи на съмнение. Един линк за иранската версия за произход, където се говори за "балканският езиков съюз", включващ албански, български и румънски. Там се говори за липса на "езиков център" на този съюз. Лингвистичен такъв може и да е нямало, но е очевидно, че политически има: и Влахия, и Албания дълго време са включени в Българската държава. http://protobulgarians.com/Statii%20...v%20saayuz.htm

                    Не подлежи на съмнение обаче и присъствието на тюркски/хунски елемент. Освен монголоидните белези, които се откриват в населението от определени региони, където са се заселили прабългари (антропологичната реконструкция на чартъгубиля Мостич), имаме и думи като баща, която мисля е тюркска. Съответната дума в славянските езици е отец. Баща има корен баш - голям, главен, за съжаление не знам иранския еквивалент. В една централноазиатска държава имаха някакъв вожд "бащу-някой си". Не е мого ясно дали прабългарите са включвали просто успоредно придвижващи се етноси. По-вероятно сливането вече е било в ход.
                    Според мен тюркският елемент е бил малцинствен.
                    Чиргу-боиля е най-вероятно вторично погребение в оригиналния гроб на въпросното лице. Че има някакви примеси има, но са минимални, на мен ми е известен само един прабългарски некропол, в който можем да говорим за лица с доминиращи монголоидни белези, при това става дума вероятно за някаква обособена група хора.
                    Балканският езиков съюз е възникнал късно и постепенно, чрез взаимно проникване на балканските езици, за което добър пример е фамозният пълен член в края на думата, който в средновековния старобългарски език не е по този начин.
                    На средноперсийски баща е пид/пидар, на авестийски е патар, оттам английското фадър. Така че баща определено не е от иранските езици, но са възможни и други варианти. Съвсем възможно е да е някаква заемка от тюркски език.

                    Comment


                      "между другото,колеги ,които бяха на мисия в Афганистан,ми казаха ,че са видяли на картата на страната село с име ЧУКАР. Това ако не е прабългарска думa"/Magotin/

                      Това е меко казано несериозно,по същата логика във Вътрешна Монголия ,днес в Китай има планина Витошан!
                      Ако трябва най-коректно да се придържаме към изворите хунну са разбили някакво племе юечжи ,под което ,като ,че ли се подразбират масагетите.
                      Това в европейската история се приема ,като първия етап на емиграция на хуните към Европа,може и да се стори ,невероятно на някои ,но е възможно ,тогава да има за пръв път едно преселение към Днепър до Карпатите на авангардни хунски части,които да се споменават от Птоломей,може и да греша ,но ми се струва малко странно липсата на някакво споменаване на поне една битка на сарамто-аланите с хуните всичко се приема малко априори.Битката между хунну и юечжите е през 2-ри век,а чак около средата на 4-ти век. се явяват хуните,около Приднепровието и около Дон.Трябва да се отбележи ,че изворите говорят за едно надигане/въстание/ на хуните срещу готите.

                      Comment


                        RIZAR написа Виж мнение
                        "между другото,колеги ,които бяха на мисия в Афганистан,ми казаха ,че са видяли на картата на страната село с име ЧУКАР. Това ако не е прабългарска думa"/Magotin/

                        Това е меко казано несериозно,по същата логика във Вътрешна Монголия ,днес в Китай има планина Витошан!
                        Ако трябва най-коректно да се придържаме към изворите хунну са разбили някакво племе юечжи ,под което ,като ,че ли се подразбират масагетите.
                        Това в европейската история се приема ,като първия етап на емиграция на хуните към Европа,може и да се стори ,невероятно на някои ,но е възможно ,тогава да има за пръв път едно преселение към Днепър до Карпатите на авангардни хунски части,които да се споменават от Птоломей,може и да греша ,но ми се струва малко странно липсата на някакво споменаване на поне една битка на сарамто-аланите с хуните всичко се приема малко априори.Битката между хунну и юечжите е през 2-ри век,а чак около средата на 4-ти век. се явяват хуните,около Приднепровието и около Дон.Трябва да се отбележи ,че изворите говорят за едно надигане/въстание/ на хуните срещу готите.
                        Що ми слагаш думи в устата, които не съм казал? Меко казано несериозно поведение...

                        Comment


                          още лингвистични мистерии

                          Впрочем много по-интересно от "баща" е анализирането на думата "тате", която, заедно с "бате" си е определено някаква източноиранска работа. Както и с много други думи в съвременния български език, в случая баща-тате имаме двойка думи, обозначаващи едно и също понятие, което говори за смесването на два езика. Друг подобен пример е бягам-тичам, забелязан още от легендарния Пешо Добрев.
                          Връщайки се на баща не мога да не отбележа, че на средноперсийски императивната форма "бъди" е BAS, което е едно интересно наблюдение. UPASTA e друга интересна дума, която на древноиндийски и скитски означава "място".
                          Last edited by _magotin_; 22-06-2008, 18:45.

                          Comment


                            RIZAR написа Виж мнение
                            Трябва да се отбележи ,че изворите говорят за едно надигане/въстание/ на хуните срещу готите.
                            Моля?
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                              Моля?
                              Това е малката му несериозност. Голямата е, че ми приписа твърдения, които не съм правил!

                              Comment


                                "Това е малката му несериозност. Голямата е, че ми приписа твърдения, които не съм правил!"/Magotin/
                                Нищо не ти преписвам ,междувпрочем Л.Гумильов има интересна хипотеза за гунския/както той нарича европейските хуни-гуни/ език.

                                Comment

                                Working...
                                X