Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хунската теория за произход на прабългарите

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Разгледах таблицата в статия `Прабългарски език` и не мога да се стърпя - тъй както не съм филолог, поразително впечатление ми прави съчетаването на персийско четири и тюркско одая !!! (нали числителните бяха сред най-древните и непроменими думи... ), за да се получи върха на лукса у прабългарите - четири-стайно жилище, т.е. чертог! :lol:
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      #92
      Багатур и аз не мога да ти оясня за съжаление - но вероятно си има ояснение чрез проследавянет на промяната на езика с времет, закономерности в преобразуванет на някои звуци и т.н.

      именно затова казвам че лично аз не се смятам за компетентен да оборвам или доказвам коя да е от теориите за прабълтгарския език. просто съм избрал една коя споед мен е по-правдоподобна защото е обяснена с много примери и доазателства (няои о тях за съжаление не разбирам), на П.Д. му разбирам доказателствата - но не ги приемам защото според пмен в тях има големи логически пропуски и прекалено волни допускания граничещи с измисличи, въху коитотой след това гради цялата си теория все едно че са твърдоустановени и доказани факти.
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        #93
        Сведенията за някакъв език на прабългарите са толкова оскъдни, че правенето на изводи за характера му са по-скоро с хипотетичен, отколкото с теоретичен характер.

        Comment


          #94
          Това само за тюркския му характер ли важи, или и за бактро-иранския?

          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

          Comment


            #95
            И за двата.

            Чудно ми е и как евентуално западно-иранските езици според професор Божидар Димитров са били толкова близки до славянския. Не съм чувал източно-ирански, но нека някой ,който знае древните ирански езици, да каже как са звучали. Тогава ще го повярвам.
            Last edited by ; 03-04-2008, 14:03. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #96
              Агент , ще се учудиш колко не си прав - има хора владееще перфектно санскрит Който бтв е официален език в Индия

              Dating back to as early as 1500 BCE,[1] Vedic Sanskrit is the earliest attested Indo-Iranian language, and one of the earliest attested members of the Indo-European language family
              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

              请您死在地狱般的阵痛
              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
              きさまはしんでくださいませんか
              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

              Comment


                #97
                Знам, че някои знаят санскрит, но въпросът ми беше дали западно-иранският е бил толкова близък до славянските, че да се разбират без преводач и да се слеят в един момент- тезата на проф.Божидар Димитров.

                Comment


                  #98
                  зависи кога когато предположително славяните са напускали своята прародина - сигурно е бил толкова близък. Сега определено славяните не могат да се разберът със индиец знаещ санскрит без преводач По време на идването на прабългарите по славянските земи на Балканите със сигурност няма как да са се разбирали дори прабългарите да са говорили най-чист санскрит.
                  Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                  请您死在地狱般的阵痛
                  [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                  きさまはしんでくださいませんか
                  [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                  Comment


                    #99
                    зависи кога когато предположително славяните са напускали своята прародина - сигурно е бил толкова близък. Сега определено славяните не могат да се разберът със индиец знаещ санскрит без преводач По време на идването на прабългарите по славянските земи на Балканите със сигурност няма как да са се разбирали дори прабългарите да са говорили най-чист санскрит.
                    _____________________________________

                    Точно това имам впредвид.

                    Comment


                      Един анализ на митохондриалната ДНК може да помогне или обратно да обърка всички теории. Във Великобритания например с този метод доказаха ,че много британци в северната част на острова в гените си имат скандинавски т.е. викингски следи.
                      "...WE WILL EITHER FIND A WAY OR MAKE A NEW ONE..."
                      HANNIBAL BARKA 217 B.C.

                      Comment


                        agent006 написа
                        Знам, че някои знаят санскрит, но въпросът ми беше дали западно-иранският е бил толкова близък до славянските, че да се разбират без преводач и да се слеят в един момент- тезата на проф.Божидар Димитров.
                        Тия глупости на Б.Д. съм ги коментирал в други теми и няма да се спирам на тях. Разбира се, ирански заемки има, но това е пласт във ВСИЧКИ славянски езици, което показва, че те са резултат от славяно-ирански контакти още през праславянската епоха, векове преди да се образува българската държава. Що се отнася до санскрит, ако някой се опита да чете ведийски, опирайки се само на познанията си по старобългарски, просто няма да стане. Повярвай ми.

                        Comment


                          Един анализ на митохондриалната ДНК може да помогне или обратно да обърка всички теории. Във Великобритания например с този метод доказаха ,че много британци в северната част на острова в гените си имат скандинавски т.е. викингски следи.
                          То и аз призовавам за това, но на никой не му стиска да изследва костите на Аспаруховите българи например, защото не се знае чии теории ще изгъмят.

                          Comment


                            agent006 написа
                            То и аз призовавам за това, но на никой не му стиска да изследва костите на Аспаруховите българи например, защото не се знае чии теории ще изгъмят.
                            Ха-ха-ха тва последното си го биваше! Поздравления, значи все пак има засягане на нечии интереси. С теста на митохондриалната ДНК могат да се проследят корените на един народ отпреди потопа. Освен това не е много сложен, просто остъргваш с клечка за зъби малко клетки от букалната лигавица, кандидати ще се намерят.
                            "...WE WILL EITHER FIND A WAY OR MAKE A NEW ONE..."
                            HANNIBAL BARKA 217 B.C.

                            Comment


                              Въпросите, свързани с ДНК-тестовете и приложимостта им в историята (и археологията), мисля че е разискван неколкократно из различни теми из форума (едно търсене ще разкрие повечето - сега не ми се търси). Има очевидни проблеми - както чисто статистически, така и от друг характер.

                              Comment


                                ОФТОПИК: Между другото в българския и старобългарския език има някои доста стари индоевропейски думи, като например "живот", кореспондираща едновременно и като значение и като произношение със санскритското дживата, което на почти 4 000 г. Живот не е типична славянска дума между другото (на руски означава съвсем друго).
                                Не 7, а 77 пъти по 7...

                                http://www.mathematicalanthropology.org/

                                Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                                Comment

                                Working...
                                X