Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Руско-турските войни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Odzava написа
    .
    Щурме, как се транскрибира на български цялото име на румънския параход "Стефан" - “Ştefan cel Mare”. И не е ли по-правилно да е "Щефан"? Не знам как се чете първата буква (мамк.. румънска дето са зарязали кирилицата) :not:
    П.С. готов съм да си понеса наказанието от модератора, обаче се изнервих от ровене по румънски сайтове.
    След изморителното търчане по шипченските баири, под силния руско-опълченски огън, здрасти отново.(Щурмпионерът беше потурчен )

    Името на парахода се произнася "Щефан чел Маре". Означава Щефан (Стефан) Велики. Мисля, че и е румънски светец и през средновековието май е бил някакъв владетел на земи на север от Дунав (най-вероятно влашко).

    Comment


      Молдова


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        На Шипка на 26 ми хареса как са направени турските униформи. Разбрах , че някои са взети от киноцентъра . Но според мен максимално се доближават до истинските- приложени неоттдавна от Sturmpioner. Имало ли е тема преди за униформите от войната. Прилагам и малко руски униформи , на картинката може би не са съвсем точни , но кепето е истинско.

        Comment


          andreev написа
          На Шипка на 26 ми хареса как са направени турските униформи. Разбрах , че някои са взети от киноцентъра . Но според мен максимално се доближават до истинските- приложени неоттдавна от Sturmpioner.
          Рисунките ги приложи troyhorse. Т.но сперед мен, както казах по-рано те, а и унформитге от възстановката не са много достоверни. Макар униформологията да е е един от основните ми интереси, конкретно с турските униформи почти не съм се занивмавал. Базирам мнението си, на това, което ми е казал специалиста по униформите в румънския НВИМ.

          Имало ли е тема преди за униформите от войната
          .
          Не, но не е проблем да се създаде и такава тема.

          Comment


            Някой има ли информация за това от къде са прехвърляни по море подкрепления през Руско-Турската война. Армията на Сюлейман паша (30-40 табора според Широкорад, всъщност колко е?) и още 110-120 табора са прехвърлени по море. Вероятно по-голямата част са от Египет. Знае се, че май 1877 г. 2 броненосеца и 6 въоръжени парахода са съпровождали зафрахтованите 30 парахода в Средиземно море. Но друго нищо. Някой има ли информация по въпроса.
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              Odzava написа
              Някой има ли информация за това от къде са прехвърляни по море подкрепления през Руско-Турската война. Армията на Сюлейман паша (30-40 табора според Широкорад, всъщност колко е?) и още 110-120 табора са прехвърлени по море. Вероятно по-голямата част са от Египет. Знае се, че май 1877 г. 2 броненосеца и 6 въоръжени парахода са съпровождали зафрахтованите 30 парахода в Средиземно море. Но друго нищо. Някой има ли информация по въпроса.
              Корпусът на Сюлейман паша е имал общо около 30 000 бойци. Намирал се е в Черна гора. Някъде към юни - юли 1877 започва да се товари на кораби на черногорското пристанище Антивари и след преход по море, корабите акостират на пристанище Дедеагач.

              Comment


                Днес четох една книга на В.Золотарев " В градущее мы глядим сквозь былое " въпреки , че книгата е общо взето добра и изчерпателна има много фактологични грешки , така например според него руските загуби при Плевен са 40 000, а Шипка се защитава от 14000 опълченци и руснаци в боевете на 23 август ,сигурно има още много грешки но ...Преди време Парабелум я препоръча нея или друга на Золотарев незнам .

                Comment


                  Днес се навършват 129 години от третия щурм на Плевен. Единствения траен успех в този ден е превземането на Грвица редут ¹1. След края на атаката загубите на Западния отряд са около 13 000 руснаци (убити, ранени и безследно изчезнали) е 2 617румънски войници (убити, ранени и безследно изчезнали). В близките дни и седмици в полевите лазарети умират още няколко стотин съюзнически войници. Поклон пред паметта им.
                  Общите загуби на Осман паша са към 3000 души.
                  Last edited by Sturmpionier; 30-08-2006, 22:40.

                  Comment


                    Не е днес а на 11 септември, Днес е по старият календар .

                    Comment


                      andreev написа
                      Не е днес а на 11 септември, Днес е по старият календар .
                      Да, така е но конкретно за Руско-турската освободителна война аз лично ползвам датите според стария календар.

                      Comment


                        Тогава трябва да празнуваш 19 февруари.

                        Comment


                          Завърших половината на морските сражения - дали да поствам на части или ще изтърпите още малко да го завърша на цяло?
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            Най-добре го сложи материала като цяла статия, след като го завършиш.

                            Comment


                              И аз така мисля, но бях обещал да е за 7-10 дни. Ще го завърша, включително приложенията и тогава ще го сложа.
                              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                              Неизвестен руски адмирал

                              Comment


                                Офицерски Кандидат


                                Регистриран: Mar 2006
                                Възраст: 62
                                Мнения: 114

                                --------------------------------------------------------------------------------



                                Руснаците започват битките без флот и с бронзови оръдия
                                Освободителната война е комедия от грешки
                                Инатът на Сюлейман паша да атакува точно Шипка проваля турците


                                В масовото обществено съзнание Освободителната война се свързва с обсадата на Плевен, с героизма на опълченците ни при Стара Загора, Шипка и Шейново, и, разбира се - с триумфалния мир в Сан Стефано. Но зад външната парадна страна историята на тази война е доста по- различна. И представлява низ от непростими грешки и самонадеяност от командването и на двете страни. А също и с неизбежните за всяка война куриози и абсурди.

                                ЧАСТ ПЪРВА:

                                Проф. д-р Божидар Димитров

                                През 1875 г. руското командване гледа скептично на военните възможности на Османската империя заради финансовия й фалит. Очаква се, че турците ще побягнат само като видят братушка в униформа. Стратегическият план на войната е такъв, че би разсмял дори юнкер първокурсник. Първоначално са мобилизирани само Варшавският и Киевският военен окръг. Така срещу 450 000 турска армия на Балканите е предвидено да действат 260 000 души.
                                Не по-добре стоят нещата и в техническо отношение. Превъоръжаването на руската армия едва е започнало. Действащите на Балканите военни части са въоръжени с остарелите "Крънка", която има два пъти по-ниска скорострелност и далекобойност от "Пибоди-Мартини", с която са снабдени 70% от турските части. Руските оръдия са бронзови "ветерани" от Кримската война, турските - последен модел на "Круп".
                                На Черно море русите нямат въобще боен флот, а на Дунав - 6 парни катера срещу 47 турски броненосеца. През цялата война русите се снабдяват с хора и муниции само по понтонен мост при Свищов. Една атака на турския военен дунавски флот срещу моста би поставила руската армия в изключително тежко положение. За щастие османските адмирали не го правят и бездействат в пристанищата си. Русите не се възползват от численото превъзходство на армиите си и изпращат на юг от Дунав само 190 000 бойци и 12 400 опълченци. Срещу тях турците имат 450 000 щика. А генерал Гурко доста самонадеяно тръгва да превземе Одрин само с една дивизия.
                                Съгласно турския план преминаването на елитната армия на Сюлейман паша през Балкана трябва да бъде сигнал за тристранна атака срещу руските сили. Пред 60 000-те хиляди на Осман паша в Плевен, 125 000-те хиляди в четириъгълника крепости и 40 000-те хиляди на Сюлейман руската армия няма никакви шансове. Сюлейман може да мине Балкана през 16 прохода, без да загуби нито един войник. Русите държат само два - Шипка и Хаинбоаз. Унизително бит от опълчението при Стара Загора, Сюлейман тръгва на реванш към почти отвесните скали на Шипка и естествено е обезкръвен в тридневните боеве през август. Поради тази причина в атака по фланговете на руската армия не тръгват нито плевенската турска групировка, нито тази в Североизточна България, макар че ресурсите им са предостатъчни сами да се справят с русите. Така глупостта - или ината - на Сюлейман паша спасява руската кампания.
                                В крайна сметка руското командване играе "ва банк". То предприема нещо нетрадиционно за военната стратегия до този момент - да продължи боевете през зимата. Така само за два месеца руската армия стига от София и Шипка до стените на Цариград.
                                _________________
                                D-i

                                ЧАСТ ВТОРА:

                                Ракия вади от боя цяла армия

                                На Наполен принадлежи знаменитата фраза, че от великото до смешното има само една крачка. Два примера от Освободителната война доказват правотата на тази мисъл. На 3 януари 1878 г. в Пловдив има над 15 000 турски войници и офицери. Там е и щабът на Сюлейман паша, който се е разположил на гарата. Точно когато пълководецът сяда с офицерите си да обядва на масата, из града се разнасят страшни викове. Изпратените да видят какво става адютанти докладват, че в Пловдив са нахлули хиляди руски конници. Сюлейман изоставя и обяда, и града. Какво всъщност става? По пътя към Пловдив русите освобождават десетки села. Селяните ги срещат с хляб и сол. Но и с ракия. И когато казашкият капитан Бураго получава заповед да разузнае какво става в покрайнините на Пловдив, той и сотнята му от 63 души са вече налети до козирката. Затова, без да му мисли много, капитанът връхлита в града и предизвиква въпросната паника. Така се потвърждава и още една поговорка - че на пияния и Господ му помага. По подобен начин, но много по-мащабно, алкохолът обезпечава левия фланг на руската армия. В знаменития железен четириъгълник Русе-Шумен-Варна-Силистра турците разполагат със 125 000 души. Срещу тях има само 45 000 руснаци. Но командващият Мехмед Али паша е помохамеданчен елзасец. Истинско му име е Карл Дитрих (за франкофоните - Шарл Дьотроа). Той вече е на 82 години и обича ракийката. И въоръжени с гроздовия еликсир, шуменските чорбаджии храбро влизат в бой с пашата. Всяка вечер те го канят на софри по прохладните си кьошкове и го убеждават, че трябва човек да е кръгъл идиот, за да си разваля рахатлъка и да тръгне да се бие по дунавските блата. Карл Дитрих е напълно съгласен с тях. И до края на войната си стои в гарнизона. Така шуменската ракия елиминира цяла турска армия.
                                _________________
                                D-i

                                Част трета:

                                Интервю на Валери Симеонов-собственик на телевизия СКАТ за в-к "Атака": Искаме да живеем в свободна и независима от душмани България
                                АТАКА взриви комфорта на "оядените, грухтящи прасета" от политическата класа
                                - Г-н Симеонов, трети март обикновено става тема на спорове, вместо празник. На какво се дължи това според Вас?
                                - На пристрастно тълкуване на историята и най-вече отношението към Русия. А историческите факти са следните: след съгласуване с другите Велики сили Русия започва война за овладяване на проливите.
                                Никакви хуманни и морални подбуди. След края на войната България почти е превърната в Задунайска губерния и едва след Съединението, Сръбско-българската война и русофилските бунтове става свободна.
                                Комунистическата пропаганда обаче 45 години ни набиваше, че трябва да сме вечно признателни на великия руски народ. А къде останаха Левски, Априлското въстание, десетките хиляди избити - мирно население, дало живота си за победата на русите. Без тази помощ и без героизма на опълченците на Шипка малобройните, зле организирани и зле въоръжени руски войски щяха да бъдат изтласкани обратно, както става на кавказкия фронт.
                                Поклон пред избитите синове на руския народ, но не и пред вечните имперски амбиции на руските държавници. Затова трябва да спрем с пристрастните мнения и да четем и приемаме историята такава, каквато е.
                                Аз съм селянин по рождение, но не всички селяни са мои братя!

                                Comment

                                Working...
                                X