Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Руско-турските войни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Търся си Оспрейката Russo turkish war 1877-78 ,ще бъда благодарен ако някой може да ми помогне.

    Comment


      andreev написа
      Търся си Оспрейката Russo turkish war 1877-78 ,ще бъда благодарен ако някой може да ми помогне.
      Az ia imam. Sled niakolko chasa shte ti ia kacha v neta za da ia drupnesh
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        Аз тъкмо я качих и по невнимание я изтрих
        Но глупостите в книжката са доста. А полажението с илюстрациите на униформите е просто трагично. Всъщност основни характеристики на оспрейка, касаеща се за армиите на Балканския полуостров.

        Comment





          Тук съм я качил-лапайте
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            Парабелум , да си жив и здрав, сърдечно благодаря.Ще почерпя щом дойдете на възстановки в Плевен.

            Да знаете защо навсякъде пишат,че руските униформи на пехотата са били зелени,а тези които съм виждал в музеите и картините са тъмно сини близо до черният цвят.
            Last edited by andreev; 21-11-2006, 09:50. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              andreev написа
              Да знаете защо навсякъде пишат,че руските униформи на пехотата са били зелени,а тези които съм виждал в музеите и картините са тъмно сини близо до черният цвят.
              Това е интересен въпрос. По принцип за сега най-добрия съвременен източник за униформите от войната е книгата: "Регулярная пехота 1855-1918" на Улянов. Там в действителност униформите обр. 1873г. са показане зелени на цвят. За картините...те не винаги могат да бъдат надежден източник по о тоншение на униформите. Някои от тях са рисувани след войната, когато новите униформи мод. 1882 г. са черни на цвят. Явно това е причината. Чувал съм, че единнствено изключение прави съвремменикът на войната Верешагин, чиито картини се отличават с особена точност и акуратност в детайлите. Колкото до музеите, до колкото знам образците униформи са дарени в началото на 20 век. Т.е можем да говорим за 100 процентови оригинали. Но все пак ти войнишките униформи ли визираш ?

              Comment


                Подробно за униформите виж книжката-Руски и Румънски униформи през руско-турската освободителна война 1877-78. В нея са снимани всички руски и румънски униформи от музея в Плевен.
                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                Comment


                  Kниги за руско-турската война
                  since 1453
                  from İstanbul

                  Comment


                    miralayyunus написа
                    Kниги за руско-турската война

                    Това някъде в Турция ли е?

                    Интересното е, че гениалностите на Божидарчо пак са на лице.

                    THE LABARUM


                    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                    ,sevogorob eht erew ysmim llA
                    .ebargtuo shtar emom eht dnA

                    Бе сгладне и честлинните комбурси
                    тарляха се и сврецваха във плите;
                    съвсем окласни бяха тук щурпите
                    и отма равапсатваха прасурси.

                    Comment


                      Черкезй
                      since 1453
                      from İstanbul

                      Comment


                        miralayynus, разполагаш ли с повече снимки на черкези, през периода на 1877-78г. Ще съм ти благодарен, ако можеш да ги качиш. Бих се радвал да разбера повече за черкезката конница през тази война, нейни лидери, тактика и т.н. До колкото знам са били добри войни, но винаги свързват имената им с военни престъпления и изстъпления над цивилното население.
                        They march in full battle dress
                        With faces grim and pale
                        Tattered banners and bloody flags
                        Rusty spears and blades...

                        Comment


                          SS-mann написа
                          miralayynus, разполагаш ли с повече снимки на черкези, през периода на 1877-78г. Ще съм ти благодарен, ако можеш да ги качиш. Бих се радвал да разбера повече за черкезката конница през тази война, нейни лидери, тактика и т.н. До колкото знам са били добри войни, но винаги свързват имената им с военни престъпления и изстъпления над цивилното население.
                          О, да, и аз съм твърде любопитен да науча нещо повече за участието на черкезите във войната! Доколкото знам, те по това време са сравнително скорошни преселници в земите на Османската империя, а преди това са живели в северен Кавказ и са се изселили от там след някакъв конфликт с руснаците
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Въпросният конфликт е Кавказката война /1817-1864/, която води до пълна победа на руснаците в Кавказ. Всъщност трябва да се има в предвид, че черкезите както ги наричаме са съвсем малка народностна група, населяваща днешна Карачаево - Черкесия. Под общото понятие черкези попадат и други народи от Кавказ: адиги, кабардинци, чеченци, дагестанци, осетинци, темургеевци, абадзехи, карачаевци и т.н. Северокавказките народи са дали голям отпор на руснаците по време на войната, особено когато техен духовен лидер е бил Имам Шамил. В руската литература с голям патос се говори за битките при Ахулго, Гуниб, река Валерик и ред други.
                            След победата на руснаците стотици хиляди кавказци започнали да се изселват от родните си места и потърсили убежище в Османската империя, която им оказвала помощ по време на войната. По ред източници от Кавказ за периода 1860-1865 се изселват стотици хиляди кавказци. Голяма част от тях са заселени в България и Македония. Местното население трябвало да им построи къщи, да им даде добитък и храна за три години. Въпреки това, обаче черкезите се отплащали с грабежи, убийства, изнасилвания и т.н. При тях е характерно това, че продавали дори собствените си деца. В България компактни маси черкези са били заселени във Видинско, Врачанско, Монтанско, Варненско, Бургаско и Ямболско. След войната почти всички се изселват в Турция заедно с отстъпващите турци. Ще се радвам ако някой даде инфо колко е бил приблизително броя им в България към 1877г.
                            They march in full battle dress
                            With faces grim and pale
                            Tattered banners and bloody flags
                            Rusty spears and blades...

                            Comment


                              Те не се изселват доброволно - изселването им е било изричен член от Берлинския договор.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                SS-mann написа
                                miralayynus, разполагаш ли с повече снимки на черкези, през периода на 1877-78г. Ще съм ти благодарен, ако можеш да ги качиш. Бих се радвал да разбера повече за черкезката конница през тази война, нейни лидери, тактика и т.н. До колкото знам са били добри войни, но винаги свързват имената им с военни престъпления и изстъпления над цивилното население.
                                Черкезите ss-man ги описал подробно и добре със малко снимки и аз искам да кажа две три нешта
                                В Руско турската война предимно уЧастват като кавалерийски дружини
                                но никога не са в клюЧова позиция,даже в повеЧето слуЧаи преЧат на редовната армия
                                примерно в Плевенската армия на Осман паша са някъде към 3 000 ,но самият Осман паша се оплаква от тях не са стриктни към заповедите на висшите офицери и винаги са на пляЧка заедно с Кюрдският табор( да не съм Чул в руски български изтоЧнци но в плевенската армия е имал табор от Кюрди) към умрелте руснаци,обвинени са за главорезство към русите, да правилно е Че извършват Често военни престъпления но тука е мястото му да кажа нешто за военните престъпления

                                Воеените престъпления през воъната според мене доколкото съм запознат от проЧетените книги до сега от моя страна стигам до извода Че от турската страна са извършени единственно от Черкезите и един вединствен слуЧай от армията на Сюлейман паша(за който пашата е обвинен по късно от съда за това и той самият се заштитава от това Че са направени кланета от армията на Гурко и отмъстителната българска дружина срешту мирният мюсюлманскни народ и затова с сълзи в оЧите ударих с цялата си мошт и,т,н но това е друга тема която трябва да се обсъди,

                                Аза воени престъпления от руска страна винаги на преден план са казаците
                                те не остават по надолу от Черкезите :sm186:
                                моля никой дане ме разбере погрешно но рядко за главорезтсво престъпления в турски книги се споменава така нареЧената от турска страна Отмъстителна дружина тоест ОпълЧеницте :sm186:
                                примерно за пленената във шейново армия на Вейсел паша се възлага задаЧата на опълЧеництеза евакуране на пленените войни
                                те оште на пътя обезглавяват знаЧителна Част от пленнците :sm186:
                                since 1453
                                from İstanbul

                                Comment

                                Working...
                                X