Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Космически новини

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа Виж мнение
    Въпросът е дали към този момент вече няма да сме направили съответният прогрес и да можем ад разчитаме на автономни самоуправляващи се автомати, които пак ще са по-евтина алтернатива на работници на място.
    Дай Боже да измислим някакъв читав ИИ, че естествения нещо бая намалява

    Comment


      Angelmr написа Виж мнение
      не съм учил никога
      Забравили сте, драги съфорумци, забравили сте - радиацията навсъде има три съставки - алфа, бета и гама лъчение.
      Гама-лъчението (което се състои от фотони), за разлика от алфа- и бета-лъчението, не съдържа заредени частици, затова не се отклонява от електрически и магнитни полета...
      Angelmr написа Виж мнение
      гама квантите при преминаване през електромагнитното поле на атомите каскадно се разпадат до електрон-позитронна двойка, от които позитрона бързо реагира с електрон и произвежда два нови гама кванта с по-ниска енергия от родителския
      , при което атома-приемник остава с един електрон по-малко, т.е. става йонизиран, т.е. - източник на поле, което например притеснява околните тъкани.
      И тъй, понеже гама- и рентгеновото излъчване се движат със скоростта на светлината, а Слънцето има интересния навик да изхвърля такива потоци непредвидимо, то те представляват жестока опасност и на лунната повърхност. Тука има някакви данни за лунните скафандри, вкл.извод `по принцип`:
      за съществено понижаване на опасността от рентгеновото облъчване за един астронавт е необходим алуминиев "чадър" с площ 2-3 кв.м и тегло 14-21 кг
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        pnp5q написа Виж мнение
        Забравили сте, драги съфорумци, забравили сте - радиацията навсъде има три съставки - алфа, бета и гама
        Изкарал съм един семестър ядрена физика, но честно казано не помня да са ни обяснявали каскадния механизъм по който високоенергийните частици се разпадат от първична до вторична космическа радиация, това имах предвид. Преподаваха ни само за гамаквантите от космическата радиация. Какво правят високоенергийните космически протони или алфа частици не помня да са обяснявали.

        при което атома-приемник остава с един електрон по-малко, т.е. става йонизиран, т.е. - източник на поле, което например притеснява околните тъкани.
        А йонизирането не идва само от акта на анихилация, самия гама квант може да бъде погълнат от електрон, при което електрона получава енергия над йонизационния потенциал, отлита а атома става йон (и ако това стане в тялото, може да се инициира верижно радикалова реакция, която да деактивира до 100 молекули).


        Кухулин написа Виж мнение
        Никой не е учил, никой не знае как се държат, нито откъде идват, нито къде отиват, нито каква е плътността им извън магнитосферата. Знаем само какъв траш настъпва, щом някоя частица с енергията на малко биче падне до някоя обсерватория Имаше някъде описание, ще го потърся.

        =>

        "The energies of the primary cosmic rays range from around 1 GeV – the energy of a relatively small particle accelerator – to as much as 108 TeV, far higher than the beam energy of the Large Hadron Collider. The rate at which these particles arrive at the top of the atmosphere falls off with increasing energy, from about 10,000 per square metre per second at 1 GeV to less than one per square kilometre per century for the highest energy particles. The very high-energy cosmic rays generate huge showers of up to 10 billion secondary particles or more, which can be picked up by particle detectors when they spread over areas as large as 20 square kilometres at the surface of the Earth."

        Това 108 TeV не е сто и осем тераелектронволта, нали се сещаш


        Наричат ги ускорители за бедни. Един познат физик ми разказваше за тях преди години. Която държава не може да си позволи да построи ускорител, прави лаборатория високо в планината и чака да улови подобна частица в детекторите си. Въпроса е че подобни събития са доста редки и непредсказуеми. Ако не бяха толкова редки, никой нямаше да си играе да влага милиарди за ускорители на частици.

        to less than one per square kilometre per century for the highest energy particles.
        За това и космонавтите от МКС не изпитват огромни проблеми.
        Сигурен съм, че рано или късно и такива частици ще може да бъдат отклонявани от защитата на корабите. След като имаме поле с което те да взаимодействат, значи проблема е решим.

        Comment


          Angelmr написа Виж мнение
          Сигурен съм, че рано или късно и такива частици ще може да бъдат отклонявани от защитата на корабите. След като имаме поле с което те да взаимодействат, значи проблема е решим.
          По това едва ли може да има спор. Той и сега е решим - просто ще пътуваме и ще си поемаме риска. Някои ще се върнеме, други ще загинат, както е казал поета Въпроса беше, че космоса е много агресивна среда и не може да се сравнява с обичайните предизвикателства. А начини винаги ще се намерят, също и смелчаци, които да ги реализират.

          Comment


            Конгресът се опитва еднолично да пререгулира космическите ресурси... обаче така ще стане каша. Явно международният договор ще трябва да се преразгледа скоро.

            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Протон отново дефектира, тази ракета вече практически няма комерсиално бъдеще...

              An International Launch Services (ILS) Proton rocket carrying Mexico’s Centenario mobile communications satellite failed about eight minutes and 10 seconds after liftoff May 16 in what early report…
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                Там на Марсе сажают овощи, Кьюриосити где-то в кратере (с)

                Comment


                  Imperial написа Виж мнение
                  Протон отново дефектира,
                  По-рано в темата вече стана дума, че Протоните показват аварийност по-висока от средната в световен мащаб. За разлика от много надежните Союзи. Любопитното е - както е споменато и в линка - че в последните години авариите с Протон като правило се случваха при пуск на руски апарати - ту с ГЛОНАСС, ту със сателитите Експрес - докато външните поръчки си протичаха безпроблемно. Това подхранваше у някои параноята "да не изключват диверсия", особено пък след като преди около месец от Байконур върнаха друг Протон, предназначен за извеждане на спътника Експрес-АМ8, защото в тръбопроводите на резервоарите на две от степените намериха метален прах (или пък беше стружка). Въпреки че обяснението на феномена по-лесно и по-вероятно би могло да се намери в по-добрия производствен контрол, упражняван от външният заявител. Сега, обаче, "традицията" се наруши и - още по-лошо - тя се наруши след като през цялата 2014 г. производителите не получиха нито една поръчка за Протон извън Русия.

                  Въпреки това, обаче, прогнозата, че "тази ракета вече практически няма комерсиално бъдеще" ми се вижда попресилена. Аварии са ставали и ще стават, но пък Протон беше и е между най-евтините ракети в своя клас, заради изгодното съотношение между теглото на полезния товар, който може да изведе на преходна орбита, и цената на пуска (под 100 млн долара). А по широкия свят винаги ще има клиенти, които да бъдат сериозно заинтересувани от такова важно предимство. Затова мисля, че е рано да бъде отписвана. Още повече, че руската алтернатива на Протон - тежката ракета Ангара (за която в темата също е ставало дума) е доста "сурова" и още не се е доказала, макар че руснаците употребиха 20 години за нейната разработка. Чак през следващата година ще е едва вторият ѝ полет и тя тепърва ще трябва да си търси мястото под безмилостното слънце на пазара.
                  Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                  Comment


                    Протоните са спрени - до изясняване и поне 1 успешен полет - вчера им беше двойно кофти ден и яко са притеснени - а тук намирам изрично отбелязано, че Прогреса, който падна по вина на третата степен, е изстрелян с ракета Союз. Лошото за всички е, че това води до големи забавяния.
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      pnp5q написа Виж мнение
                      тук намирам изрично отбелязано, че Прогреса, който падна по вина на третата степен, е изстрелян с ракета Союз.
                      С модернизирания "Союз". Както изрично е отбелязано в настоящата тема.
                      Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                      Comment


                        Обикновен лаик написа Виж мнение
                        С модернизирания "Союз".
                        Мхм, вече рантват. Само да обърна внимание - под третия ми линк по-горе има спретната фотогалерия с проценти на аварийността на ракетите.
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          pnp5q написа Виж мнение
                          по-горе има спретната фотогалерия с проценти на аварийността на ракетите.
                          Тука се вихри някаква алтернативна математика. По-точно - аритметика

                          Comment


                            Малко стара новина, но все още не е ставало дума тук - НАСА готви мисия за прихващане на астероид в стабилна орбита и последващото му изследване. Засега работят по скафандъра и борят проблеми, които обсъждахме по-горе.
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              Утре полита космическа платноходка

                              Update, May 20, 2015 at 15:15 UTC: The Atlas V rocket launch went well, taking to the skies just after 15:00 UTC.  N.B. Scroll to the bottom for launch ...
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                Ще се следи, интересен проект е. Може да се окаже, че това е изгоден вариант за полети във вътрешната част на системата.

                                Comment

                                Working...
                                X