r_vardarov написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Космически новини
Collapse
X
-
Добре,обяснете ми на мен,тъй като нищо не разбирам от космическа техника.(не че в България има много хора който разбират),как тъй зделаната руска техника лети в космоса.
Разбира се всичко се е получило с дълго натрупване във времената на СССР, влагане на колосални средства и много опити.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Всичко се прави с мислене, без излишно усложняване и това води до много надеждна космическа технология.
Трябва да се има предвид и, че една космическа програма се мери не само по ракетите и по пилотираната си програма.Ако оставим това настрана (не че и та постиженията на НАСА там са малки), НАСА има доста изключително впечатляващи инжинерни постижения. Само като пример може да се вземе уникалната система за кацане на Марсианската Научна Лаборатория, марсоходът Opportunity, който работи вече повече от 10 г, телескопът Хъбъл, който работи повече от 25 г, или сондите Voyager, кои след няколко години ще направят 40 г.
Руснаците също имат система за спасяване !
При старта на „Союз Т-10-1“ в 19 ч. 37 м. 49 с. на 26 септември 1983 г. от площадка 1 на космодрума Байконур става пожар на ракетата-носител. След 2 секунди от Центъра за управление на полетите се задейства системата за аварийно спасяване. Спускаемият апарат се отделя от ракетата и се приземява на безопасно разстояние (около 4 км) от стартовия комплекс в 19:43:02 ч.
Интерсното и иновативното при системата на Space X е, че двигателите, които се използват в системата за прекратяване на полета се използват и при кацане и по този начин не се утежнява излишно космическия кораб. Ако полетът е успешен и няма проблеми, двигателите се използват за управляемо кацане (без парашут), а ако има проблеми се използват за прекратяване на полета и се каца с парашут в океана.
По принцип до момента американците не бяха успели да разработят такава прецизна технология, за това спускаемите капсули от Аполо се пльосваха в океана. Но вече напредват, стъпка по стъпка. След няколко десетилетия няма да се учудя ако и хора успеят да изкарат в орбита.Last edited by a_godumov; 08-05-2015, 01:31.
Comment
-
a_godumov написа Виж мнениеПредполагам дори и съветските/руските да имат по-ниска успеваемост, пак би била нещо от рода на 99%, просто всички съвременни ракети са много надеждни.
Comment
-
Parabellum написа Виж мнениеКолега, какъв автомобил карате ?
Comment
-
a_godumov написа Виж мнениеби ми било интересно да видя някаква статистика относно процента успеваемост при различните ракети.
Руското изоставане по-скоро се изразява в липсата на руски космически апарати на далечни, извън околоземни орбити.Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
Както посочва Кухулин, успеваемостта е около 90% (надеждността). Ако махнем началния период грубо казано има един неуспех на 20-30 пускания (нормално), като понякога достига до един на над 40, понякога 1 на 5-10. Но това са крайните стойности, средното е 1 на 15-тина.Обаче това е успеваемостта на пусковете. Ако погледнем какво се случва след това с изкараното на орбита за "далечните" космически мисии (Луната, външните планети), то успеваемостта ще е много по-ниска - има дълги периоди на неуспешни мисии (някои задачи така и не са постигнати). Но това важи за всички агенции, т.е. всяка държава с космическа програма има подобен род неуспехи (сега включително).
r_vardarov, според мен, поставяш безсмислен въпрос. Работата не е кой и къде прави дадено нещо, а как го прави. При влагане на достатъчно ресурс всяка задача е постижима, независимо от държавата. Естествено, ще има много "фира" докато се постигне, но това е отделен въпрос. Лошото е, че откакто приключи космическата надпревара, бюджетите на космическите агенции са значително свити (а с разпада на СССР и появата на Русия има не само сериозно намалени суми, но и загуба на специалисти, технология и прочее - всичко онова, което се случва с дадена област (независимо от държавата) ако рязко намалиш финансирането).
Comment
-
r_vardarov написа Виж мнениегаз-69,който ,колкото и да не ви се вярва се представя по-добре в гората.
Comment
-
pnp5q написа Виж мнение
Сега обаче целта им е друга и на първи прочит изглежда адекватна - те искат след 6 години да имат на марсианска орбита автоматична изследователска сонда, която са кръстили Al Amal или Надежда. Тя няма да има някаква уникална изследователска мисия и на практика ще върши същото каквото и индийският МОМ (Mars Orbiter Mission) или американският MAVEN - ще изучава атмосферата и климата, прашните бури, изпарението на водата под въздействието на Слънцето, ще води наблюдение на повърхността от камерите. За "марсианският проект" в ОАЕ заговориха преди около година, когато казаха, че ще отделят 5 милиарда долара за мисия до Марс. Сега казват, че в развитието на космическия отрасъл вече са вложили 20 милиарда, а общо смятат да отделят 300 милиарда!!! Сумата изглежда (и е) огромна и за тия пари сигурно на Марс може да се прати бедуин барабар с любимата му камила. Но това, ако имаш научната и производствена база, космодроми, система за далечна космическа връзка... А също и дълъг, дълъг експлоатационен опит. А ако трябва тепърва да създаваш всичко практически от нулата... тогава, хм, не знам. А да говориш за "постоянна колония на Марс през 2025 г." звучи като наивен космически ентусиазъм.
Този отрасъл не просто е изключително сложен - сложни, абсолютно недостъпни за лаици дейности и на земята има колкото щеш. Обаче той е и изключително необичаен. А засега арабите май не могат даже да го нарисуват като хората. Ето тяхната инфографика от линка на pnp5q.
На едно място се вижда как арабската сонда лети към Марс със 126 000 км/ч. Това не само е три пъти повече от нужната скорост, но и почти два пъти надхвърля най-високата скорост, постигана някога от човешко изделие!!! (Voyager 2, по-конкретно).
В клипа с анимацията пък от същия линк ракета, подобна на Atlas V, извежда сондата в орбита с помощта на ускорителен блок едно към едно с руския "Фрегат". Хубаво, "Фрегат" е универсален блок, да речем, че може да се постави на каквато и да е ракета...но пък да не се отделя от нея? Това ще да е някаква умопомрачителна иновация в космонавтиката.
Разбира се, стремежът да се влагат пари в технологии, а не само в златни бидета (и в суверенни фондове), по принцип е похвален. Но реалността е сурово нещо; даже бюджет от 300 милиарда долара може да се окаже недостатъчен, за да я измениш за броени години.Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
На човек му се ще да се надява, че докато другите вършат глупости, някоя такава малка държавица ще развее знамето на космическите експедиции и ще даде пример на цялото човечество. Малка държавица с дълбок джоб, разбира се
Иначе, конкретно по темата, сонда може и да изпратят, но бедуина с камилата е под сериозен въпрос:
"based on the texts and agreements of scholars, it is not permissible to travel to Mars and never to return if life is not possible there and the expectation of death is more than the possibility of life, due to this action exposing one to self-destruction."
Трябва много внимателно да се проучат хадисите и да се актуализира фетвата
Comment
-
Обикновен лаик написа Виж мнениебюджет от 300 милиарда долара може да се окаже недостатъчен"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеНа човек му се ще да се надява, че докато другите вършат глупости, някоя такава малка държавица ще развее знамето на космическите експедиции и ще даде пример на цялото човечество. Малка държавица с дълбок джоб, разбира се
Кухулин написа Виж мнениеИначе, конкретно по темата, сонда може и да изпратят, но бедуина с камилата е под сериозен въпрос:
"based on the texts and agreements of scholars, it is not permissible to travel to Mars and never to return if life is not possible there and the expectation of death is more than the possibility of life, due to this action exposing one to self-destruction."
Трябва много внимателно да се проучат хадисите и да се актуализира фетвата
По спомени, програмата за космическата совалка през цялото си съществуване гълта към 260 милиарда.
Ако ОАЕ вложат разумно тези 300 милиарда, може много да се постигне. И ще им сваля шапка с искрено уважение и никога повече няма да ги наричам чаршафи.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Amazon написа Виж мнениеДвигател му е майката, не само пари. В момента когато някой американски или английски университет(те май са най-близо до решение), или малка компанийка излязат с нехимически мощен двигател и гледай какво става.
Иначе да, схемата "жена > камила > човек" сигурно ще разтопи от щастие имамите в ОАЕ
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеАбе то на теория е така, ама на практика баш пари си трябват. Просто нещата се разминават. Какъвто и чудо-нехимически двигател да измислят, търговската му стойност ще е практически нулева и трябва някой яко да го спонсорира. От другата страна пък седят двигателите с добри търговски перспективи, които засега няма как да са други, освен химически, и не са чак толкова скъпи. Няма оправия с гнилия капитализъм
На първо време ресурси и военни бази, в средносрочен план и жизнено пространство. Ще бъде умален вариант на Великите Географски Открития.
Чисто технологично, единственото което липсва за овладяване на близкия космос са двигателите. Останалото го има. Хората строят атомни подводници, които работят при несравнимо по-тежки условия, отколкото може да предложи космоса, или достъпните тела в системата.
Да не говорим че една малка колонийка на Марс, която е извън директната юрисдикция на земно правителство и разни законови ограничения ще може да предложи...как да се изразя...интересни възможностиThis is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
Comment