А малко преди битката при Фарсал войските на Цезар водят две тежки сражения с помпеанците. След тези сражения, в които Цезар понася сериозни загуби, Помпей бил приветстван от войските като император. Това било прецедент, тъй като такава титла не се давала за победа над римски граждани.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
In memoriam за републиката
Collapse
X
-
Августе, като политик Цезар е допуснал няколко сериозни пропуска, освен това факта че заслепен от успехите си той е допуснал близо до себе си хора , които по-късно забиха кинжалите си в тялото му е доказателство за това че на върха на властта неговата политическа далновидност е била притъпена или изобщо не я е имало.
Да не говорим че цялата му история е по-скоро основана от авантюристични амбиции, при които само късмета и независещи от него обстоятелства са го издигнали до това най-високо положение в Републиката. Реално не победите в Галия , а грешките на Помпей са издигнали Цезар. Първо Помпей му покри огромните дългове, след това му даде и легионите си за поход в Галия, а накрая оплашен от популряността на Цезар го блъска към гражданска война. Няма никакви свидетелства за това че преди да получи отзоваването от Галия, Цезар е имал някакви амбиции да заеме мястото на Помпей.
Август от друга страна започва кариерата си в доста неравностойна позиция - всички се опитват да го използват или да го неутрализират, а не е като да е във зрялата възраст, докато цезар при сблъсъка с Помпей вече е имал богат боен и политически опит. Август е бил едва на прага - доколкото ни е известно, по време на убийството на Цезар, Август се е намирал в Мала Азия подготвяйки отдавна замисления от Цезар поход срещу Партия. Цезаристите като Марк Антоний със сигурност са смятали да го използват като популистки таран , но както знаем Август се оказа много по-далновиден и от тях и от осиновителя си, и е имал достатъчно ум в главата за да не се подлъже по лъскава слава и да се задоволи просто да поеме в ръцете си всичките конци на управлението, без помпозност и пози. Несъмненно за това е помогнал печалния пример с убийството на Цезар, издразнил много хора със своята показност в упражняването на властта.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Като разглеждам военната кариера на Помпей, ми прави впечатление, че именно неговите успехи се дължат най-вече е на късмет. Например той довежда до успешен край войната срещу Серторий в Испания, но реално победата му е поднесена на тепсия от действалия преди него Метел. Същото е и положението на изток. Фактическият победител на Митридат и Тигран - оптиматът Лукул е отзован поради сенатски интриги и непопулярността му в армията и отново щастливият Помпей обира лаврите. Е късметът на Помпей изневерява един единствен път - при Фарсала и виждаме какъв е резултатът, когато Фортуна обърне гръб на галеника си.
За разлика от Помпей животът на Цезар е бил пълен с премеждия - от разорен млад аристократ човекът се превърнал в богат пълководец и успешен политик, реформирал и спасил държавата от анархия и разпад. Въпреки трудните ситуации, в които изпадал Цезар през целия си живот, той не се отчайвал и вярвал в щастливата си звезда. Колелото на Фортуна се върти. След неуспехите идва и славата. Просто трябва да умееш да чакаш и да се възползваш от случая.sigpic
Comment
-
княз Крылов написаАвгусте, като политик Цезар е допуснал няколко сериозни пропуска, освен това факта че заслепен от успехите си той е допуснал близо до себе си хора , които по-късно забиха кинжалите си в тялото му е доказателство за това че на върха на властта неговата политическа далновидност е била притъпена или изобщо не я е имало.
Преди него Марий избива суланците, използвайки, че Сула е на война на изток. Следват проскрипциите на Сула срещу марианците. Чрез проскрипции и клане на противниците си по-късно действат също Октавиан и Марк Антоний. А Цезар решава да постъпи по друг начин. Той не прави проскрипции. Но този негов жест не е оценен. А Цезар може би проявява известна наивност, мислейки си, че противниците му могат да го заобичат и едва ли не да му станат приятели.
княз Крылов написаНяма никакви свидетелства за това че преди да получи отзоваването от Галия, Цезар е имал някакви амбиции да заеме мястото на Помпей.
княз Крылов написаАвгуст се оказа много по-далновиден и от тях и от осиновителя си, и е имал достатъчно ум в главата за да не се подлъже по лъскава слава и да се задоволи просто да поеме в ръцете си всичките конци на управлението, без помпозност и пози. Несъмненно за това е помогнал печалния пример с убийството на Цезар, издразнил много хора със своята показност в упражняването на властта.
Last roman написаЦезар... реформирал и спасил държавата от анархия и разпад.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Мда, ако Цезар е спасил от нещо Рим, то това е от Републиката Цезар завзе властта в Рим, но неговата "политика" ако може въобще така да се нарече , така и не излезе извън границите на този Рим, в доказателство за това са делата на Август които в повечето случаи са насочени да оправят пропуските и бъкиите от "реда и сплотеността" донесени от Цезар. Странно е че до нас не е достигнал нито един сериозен закон с авторството на Цезар, а най-вече популистките му такива, които при позадълбочен анализ веднага попадат в категория "временни мерки".
Това че Помпей също е бил късметлия по никакъв начин не отрича факте, че Цезар явно е поприхванал от късмета на покровителя си. Та ако не беше параноята на Помпей и припряността на Катон, може би цезар щеше да се върне с триумф в Рим и да умре на смъртно ложе с пяна на устата, а до нас да достигне като покорител на Галия и нищо повече.
А великодушието на Цезар е само още един аргумент срещу мита за добрия политик. Цезар за мен е бил просто добър аристократ - разточителен, лаком за слава и почести, честолюбив и склонен към широки жестове. Естествено при това не отричам наличие на тактически талант, но да не забравяме че в Галските войни се е сражавал срещу раздиран от междуусобици, неорганизиран и не толкова добре въоръжен противник, а в Гражданската война в повечето случаи е имал числено превъзходство, а в останалото противопоставял своите ветерани срещу поспешно събрани новобранци. Дали щеше да се върне с триумф и от подготвяната кампания срещу Партия?! За съжаление няма как да получим отговор на този въпрос.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Според мене пък много преди Цезар е започнало "загиването" на Републиката с издигането на отделни личности като Марий (без значение, че е бил популар), Сула, Помпей, Крас итн. почти до нивото на еднолични владетели и превръщането на Сената в послушно тяхно оръдие.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Да, напълно си прав - за Цезар обаче говоря като осъзнато отнемане. Сула все пак накрая излезе в пенсия (да не повярваш)Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
княз Крылов написаДа, напълно си прав - за Цезар обаче говоря като осъзнато отнемане. Сула все пак накрая излезе в пенсия (да не повярваш)
Докато Цезар къде от великодушие, къде от изгода /все пак по-добре е да имаш живи съюзници отколкото мъртви врагове/ е действал с всеобщо помилване и така подготвил края си.
Да зачекнем пак темата за военачалника Помпей, който влизал в битка само, ако знае че ще я спечели /не се е морил като Цезар в отчаяни ситуации срещу превъзхождащ враг/. Е Цезар точно на това разчитал и при Фарсала му преподал урок как малко и изгладнели мъже могат да натупат голяма самонадеяна армия.
Иначе Републиката умря още в момента в който Марий направи от гражданското опълчение наемна професионална армия, предана на военачалника си, а не на родината.sigpic
Comment
-
Last roman написа... военачалника Помпей, който влизал в битка само, ако знае че ще я спечели ...XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Comment
-
Мда , затова и аз толкова протестирам срещу титлата "гениален". Не е много гениално да се оставиш противниците ти да те притиснат до там че да ти остават само да се сражаваш до смърт ... Гениалния пълководец не е жертва а е създател на ситуацията ...Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Е съвсем не съм съгласен, в крайна сметка победител при Фарсала е Цезар, а не Помпей, който е имал всички условия за това. Всъщност Цезар никога не е бил "жертва", а е преценявал внимателно всичките си ходове...Именно той е търсел решително сражение с Помпей, докато преди това при отделните схватки (по специално при Дирахиум) е търпял загуби.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Аз не говоря за битките на Цезар с помпей, а за великите му битки в Галия (Алезия май беше онази смешна обсада, дето Цезар трябваше да атакува по-бързо за да не го емнат изодзадзе ). Иначе при Фарсала ако не греша Цезаровите ветерани яко резаха Помпейовите сукалчета, дето каските им се нахлупваха над очите поради несъответствие в размераДемокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Last roman написа... военачалника Помпей, който влизал в битка само, ако знае че ще я спечели...Sir Gray написа... това не е ли основното качество, към което трябва да се стреми всеки добър пълководец Страхотна похвала на Помпей си е това и сериозна критика за Цезар ако не е правил същото.
По време на гражданската война Цезар вече не е имал избор. Той е трябвало да се сражава. Жребият вече е бил хвърлен.
Но и преди Рубико Цезар е бил притиснат до стената от Помпей и сената. И след като претегля внимателно всички "за" и "против" гражданската война, както и шансовете си за успех, той "хвърля жребия". Решението му може би изглежда малко хазартно, но в крайна сметка се оказва, че преценката му е по-правилна от тази, на Помпей, който явно е разчитал основно на някакви мухлясали лаври.
княз Крылов написаНе е много гениално да се оставиш противниците ти да те притиснат до там че да ти остават само да се сражаваш до смърт ... Гениалния пълководец не е жертва а е създател на ситуацията ...
Може би ако вместо да премине Рубико, се беше самоубил или се беше оставил да го убият политическите му противници, щеше да избегне гражданската война... Ако пък не беше завладял Галия, не само, че гражданската война щеше да бъде избегната, но и нямаше да има толкова много врагове в Рим.
Но не. Завладяването на Галия за Цезар е било смисъл на неговия живот. Цезар по-скоро би умрял, отколкото да не се прояви като голям пълководец, подобно на своя кумир - Александър Македонски. Това си е било негова фикс идея още от младостта му. Така че за него всички рискове, които е поемал са били оправдани.
Last roman написаЦезар точно на това разчитал и при Фарсала му преподал урок как малко и изгладнели мъже могат да натупат голяма самонадеяна армия.
Last roman написаИначе Републиката умря още в момента в който Марий направи от гражданското опълчение наемна професионална армия, предана на военачалника си, а не на родината.
Ако под "край на републиката" се има предвид началото на военната анархия, която периодично спохожда Римската империя до края на съществуването и, то тогава професионализацията на армията може би има своя не малък принос. Изобщо, реформите на Марий се оказват нож с две остриета. Но може би засилването на вътрешна нестабилност е било неизбежно след като Рим престава да бъде конфедерация на разнородни племена и се разраства прекалено много. А т. нар. "преминаване от република към империя" не мисля, че допринася много за стабилизиране на положението в държавата, въпреки че често се твърди точно обратното.
княз Крылов написаАлезия май беше онази смешна обсада, дето Цезар трябваше да атакува по-бързо за да не го емнат изодзадзе...
P. S. Това, за филмовата лента едва ли го пише в мемоарите на Цезар.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
княз Крылов написаАз не говоря за битките на Цезар с помпей, а за великите му битки в Галия (Алезия май беше онази смешна обсада, дето Цезар трябваше да атакува по-бързо за да не го емнат изодзадзе ).A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
Comment