Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвременни бойни танкове

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    :-)))

    кало написа Виж мнение
    Съществуват маса боеприпаси, попадението на един от които е достатъчно.

    Кало, влезнах в полемика заради това твое изречение. Мисля ,че стана ясно ,че да се каже"..маса боеприпаси, попадението на един от които е достатъчно" е доста пресилено! А и май сме малко встрани от темата!
    "Без аналози в света" го има и по бая украински и белоруски реклами. За най-добър съм срещал и Чалънджър(в английски реклами ), и Льоклерк( във френски) и какви ли не още( даже в Ютуб има класация с китайски машини в челната десетка), но това е нормално. Винаги нашето гардже е най-хубаво!

    Comment


      Sailor_Malan написа Виж мнение
      Kое ще да е това ПТ средство насочвано с радар.
      AH64D apache + AGM-114D Longbow ?
      Sailor_Malan написа Виж мнение
      Да има един такъв случай, ама не е точно с БМП-2 и Абрамс и е малко преди 2003(през 1991) и не се разиграва баш в Ирак, а малко по-надолу(на Саудитската граница) и по една случайност участващите в случката 25 мм. снаряди се говори дето да са били с малко по-особени наконечници.
      Имаше и един случай в Багдат, когато 12.7 мм куршум беше пробил резервоар на допълнителен външно монтиран двигател - бензина изтекъл в отсека на газовата тербина и се запалил. След смяната на турбината Абрамса отново бил готов - естестествено това са изключения !

      Comment


        кало написа Виж мнение
        И при Меркавата, особено при 4-ката, целта е побирането на достатъчно бронирани елементи в минимален габарит (защо, за пореден път, вече е абсурдно това, ми привнасяш приказки за някакъв обем - не знам).
        А защо се търси минимален габарит? Приказките за обем дойдоха от твоите писания по-горе - максимално количество модули се слагат в формата, както е първият вариант на Леото и Абрамса и Челинджъра, подходът от 80-тте. След което почват пак наклоните.

        кало написа Виж мнение
        Външният наклонен елемент се прави по този начин, защото осигурява по-ефективното разпределение на вътрешните елементи, не и при Чобхем, и най-вече - защото намалява РЛ-забалежимост на танка, като отразява вълните в посока, различна от източника на лъчението.
        Да, бе, точно стелт танк. Май аслъ си се объркал с някой Ф-177 С какво се различава Чобхема от другите?

        Не виждаш ли, че заради появата на новата броня отначало са решили, че тя е достатъчно здрава и не са си играли с формите, освен да наклонят бронирания лист назад в хоризонталната плоскост?

        За всичко друго е направeно, според теб, но не и за най-елементарното, за което се прави наклонена броня откак танк танкува.....


        кало написа Виж мнение
        Пак ще го напиша, за не знам кой път - твърдението ти, че се появявал някакъв си ръб при Лео и всички сед него били тръгнали в тая посока, щото тоя ръб защитавал, е абсурдно невярно и несъобразено с елементарни познания в областта.
        Твърдението не е такова, а че от края на 80-тте насам всички, най-сетне и руснаците, отиват към тая форма.


        кало написа Виж мнение
        Наклонените елементи на бронята са познати от много време и се ползват от много време. В наши дни те вече не играят толкова защитна роля, колкото функционална и технологична.
        Каква е тая технологична и функционална роля? Така например, интересно ми е конкретното ти мнение на познавач, подкрепено, разбира се, с доказателства, за еволюцията на куполите на Меркава - 1, 2, 3 и 4.
        Last edited by ; 29-07-2010, 14:38.

        Comment


          uzi71 написа Виж мнение
          AH64D apache + AGM-114D Longbow ?

          Имаше и един случай в Багдат, когато 12.7 мм куршум беше пробил резервоар на допълнителен външно монтиран двигател - бензина изтекъл в отсека на газовата тербина и се запалил. След смяната на турбината Абрамса отново бил готов - естестествено това са изключения !
          Едно от последните неща, за които се ползва радара на Лонгбоуа е да насочва AGM-114D, oще повече, че D версията на Хелфайъра никога не е мръднала по-далече от ниво проект. А L и Браймстоун вече са си качествено различно оръжие, което освен по всичко друго на земята може да стреля и по движещи се бронирани цели, но далече не е предназначено само за това.
          Въобще основното средство за насочване на ПТУР, без значение дали иде реч за такъв изстрелван от ръка, джип, хеликоптер или лодка си остава лазерния лъч.
          А радара на Лонгбоуа в много голяма степен, за да не е зависим от другарчетата на АН-64А като ОН-58D, без които първия Апач не "вижда" много надалече.

          Много се извинявам за лирическото отклонение.

          П.с. Просто за протокола, много ми е интересно дали кумулативната струя при попадение във вертикална и в наклонена повърхност е една и съща и дали ефекта вътре в ударената машина е един и същ, при все, че предполагам какъв е отговора на въпроса ми.
          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

          Comment


            Естествено, че не е една и съща. Най-малкото наклонената повърхност прави защитата "по-дебела". Но работата е там, че специфичните силуети правят самото попадение по-трудно а шансовете за рикошети - по-големи.

            Comment


              По ред на номерата:

              Дали не взехме да го бъркаме с F-117 тоя танк? Kое ще да е това ПТ средство насочвано с радар, особено ако събитията не се разиграват посред нивята, а в пресечен терен примерно(последното силно не му пречи да е танкодостъпен)
              Не знам дали го бъркате или не. Фактът, че се търси ниска РЛ-забележимост е ФАКТ и това се забелязва при всички нови конструкции и допълнителни материали за прикритие на танковете.

              Kое ще да е това ПТ средство насочвано с радар,
              Като се започне от Хелфайър Л и се стигне до 9М123. Освен това, РЛ се ползва за ОТКРИВАНЕ и идентификация, и то главно. Така че - фактът, че танковете вече се правят с изискване за ниска РЛ-забалежимост, повтарям - е ФАКТ.

              Това защо ли ми намязва на вица за компютрите и компотите?
              Вероятно ти мяза на този виц поради недостатъчната ти информираност по темата. Разбираемо е. Ако се поразровиш, ще откриеш, че има записани случаи на поразяване и спиране на двигателя на М1А1 през 2003 след обстрел от БМП-2 - в кърмата и задната част на борда (на книга и двете се пробиват от ПБС за 2А42 при среща по нормалата на дистанции до 2000 метра). Има и изведен от строя М1А1 след приятелски огън отзад на Бредли, именно в Ирак. Има и опоарен М1А1 след попаение на ДШК в допълнителната силова установка, оттам - пожар в двигателното отделение. Има и сериозно повреден М1А1 с РКГ-3!!!
              Но това няма общо с темата тук, де.

              Кало, влезнах в полемика заради това твое изречение. Мисля ,че стана ясно ,че да се каже"..маса боеприпаси, попадението на един от които е достатъчно" е доста пресилено!
              Чак пък полемика - просто спор. Все пак държа на думите си - ще изредя няколко ПТ-боеприпаса, които на този етап, при попадение гарантирано изваждат от строя всеки танк - Копърхед 1 и 2, Краснопол и Краснопол-М, Смелчак, Сантиметр, ADS, BOSS, Мейвърик, Х-25Л и т.н., и т.н.


              А сега - към по-забаваната, макар и ставаще вече твърде досадна част:

              А защо се търси минимален габарит? Приказките за обем дойдоха от твоите писания по-горе - максимално количество модули се слагат в формата, както е първият вариант на Леото и Абрамса и Челинджъра, подходът от 80-тте. След което почват пак наклоните.
              КГ125, спри се, опитай се да си изясниш основни понятия, и тогава пиши. Не разбираш ли?
              Какво максимално количество модули, кви пет лева? Къв обем? Какъв минимален габарит?

              Става дума за вместване на достатъчни като количество и качество защитни елементи в оптималната за това форма.
              Ще го повторя за стотен път, барем почнеш да схващаш - наклонената броня е известен защитен елемент отдавна и се ползва отдавна, нищо НОВО няма в това в този аспект. В наши дни се ползват наклони при куполите, защото са най-ефективният начин да се осигури по-голям габарит на броневата защита при минимални загуби по маса. Защото наклонът се избира спрямо най-вероятните ъгли на обстрел, така че да УВЕЛИЧИ ГАБАРИТА на бронята - демек онази част от пътя на съответния проектил или кумулативна струя, която преминава през защитата. Основната цел далеч не е рикушет! Вътре, в самите брони се ползват различни по устройство, поставени под ралични ъгли и направени от различни материали броневи елементи, чиято цел е ДЕСТАБИЛИЗАЦИЯ на кинетичния проектил и разсейване, прекъсване, намаляване на скоростта на кинетичната струя.
              Пак ще го повторя - няма нищо ново, в този подход, което да е дошло с Лео-2А5, както ти твърдиш в един от първоначалните си постинги.

              С какво се различава Чобхема от другите?
              Това не е напълно ясно, щото съставът още е секретен. Със сигурност се ползва при М1 и вариациите му и при Челинджър и вариациите му. Не се ползва при Лео-2, нито при Льоклерк, нито при Меркава.

              е виждаш ли, че заради появата на новата броня отначало са решили, че тя е достатъчно здрава и не са си играли с формите, освен да наклонят бронирания лист назад в хоризонталната плоскост?
              Виждам само, че продължаваш да ръсиш голи некомпетентни(дори в контекста на лаишкия спор) приказки. Появата на новата броня, ако визираш с това Чобхем, е в резултат на дълги изследвания и многогодишен опит. Тя върши добре своята работа. При Лео бронята е от друг тип и на следващ етап от развитието на ПТ-средства изисква нови решения за увеличаване на защитата. Такова решение са предните допълнителни екрани с любимия ти ръб. То, обаче, е явно недостатъчно, като единствена алтернатива се очертава ДЗ, защото всичко друго, за да бъде ефективно, изсква по-голям габарит, което пък ще рече по-голяма маса, което пък ще рече непосилно утежняване на конструкцията. Неслучайно се появиха снимки на гръцки Лео-2 с пукнатини в погона на купола, заради утежняването му...

              Твърдението не е такова, а че от края на 80-тте насам всички, най-сетне и руснаците, отиват към тая форма.
              Първо - както вече ти посочих, подобна форма има на ДЗ на руските танкове преди тя да се появи където и да било другаде. Тази форма на ДЗ я има и днес, 25 години след появата на Т-80У с нея. Второ - не се отива към даден тип форма, а се търсят нови методи на защита, без сериозно увеличаване на масата и габарита.

              Каква е тая технологична и функционална роля? Т
              Ще го напиша за стотен път - увеличаване на габарита на защита спрямо опасните ъгли, при минимално увеличение на масата и цената.

              П.с. Просто за протокола, много ми е интересно дали кумулативната струя при попадение във вертикална и в наклонена повърхност е една и съща и дали ефекта вътре в ударената машина е един и същ, при все, че предполагам какъв е отговора на въпроса ми.
              разбира се, че не е защото наклонът увеличава габаритът, демек разстоянието, което струята пропътува през бронята. Ако има пробитие, ефектът е един и същ.

              Естествено, че не е една и съща. Най-малкото наклонената повърхност прави защитата "по-дебела". Но работата е там, че специфичните силуети правят самото попадение по-трудно а шансовете за рикошети - по-големи.

              Не, сериозно, няма ли да спреш? Целта на наклонената защита е именно "по-дебелата" защита. Стига с тия рикушети, особено при кумулативна струя или ударно ядро...

              ПП - КГ125, наистина, спри се вече да пишеш глупости, щото спорът отива по дяволите.

              Comment


                Не, сериозно, няма ли да спреш?
                Aйде де, отдавна те чакаме

                Като се започне от Хелфайър Л
                Явно не си особено информиран, що е то AGM-114L и дали основната му цел са танковете(горе долу толкова колкото и на AGM-65 - става за танкове, ама ако няма друго, че иде малко скъпичко). Разбираемо е

                ОТКРИВАНЕ
                Караш ли ми се нещо?

                Освен това, РЛ се ползва за ОТКРИВАНЕ и идентификация, и то главно.
                Анджък де.
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment


                  Анджък де.
                  Тогава за какво спориш?

                  Явно не си особено информиран, що е то AGM-114L и дали основната му цел са танковете(горе долу толкова колкото и на AGM-65 - става за танкове, ама ако няма друго, че иде малко скъпичко). Разбираемо е
                  Не знам каква е степента на моята информираност изобщо, но отнесена към твоята по дадената тема, очевидно е висока. То и няма как иначе. Всъщност и двете посочени от теб ракети са правени с ОСНОВНА цел бронирана техника. РЛ-насочването при Хелфайър, въпреки оскъпяването, гарантира по-висока вероятност от попадение в бойни условия.

                  Comment


                    Според мен показаните допълнителни брони отпред на купола на Леопард2А5 би трябвало да вършат работа срещу боеприпаси с тандемни бойни глави.

                    Comment


                      Kalo, с тия твои изявления няма как човек да спре.

                      Обясни защо защитите на Леопарда и на Т90 отпред си приличат по форма?

                      Кажи ясно и точно - твърдиш ли, че предназначението на различните ъгловати форми на куполите е да намали РЛ излъчване на танка? Дай примери откъде го знаеш това?

                      Трети въпрос, повтарям го:
                      Така например, интересно ми е конкретното ти мнение на познавач, подкрепено, разбира се, с доказателства, за еволюцията на куполите на Меркава - 1, 2, 3 и 4. Защо такива жабести силуети?


                      Защото наклонът се избира спрямо най-вероятните ъгли на обстрел, така че да УВЕЛИЧИ ГАБАРИТА на бронята - демек онази част от пътя на съответния проектил или кумулативна струя, която преминава през защитата. Основната цел далеч не е рикушет! Вътре, в самите брони се ползват различни по устройство, поставени под ралични ъгли и направени от различни материали броневи елементи, чиято цел е ДЕСТАБИЛИЗАЦИЯ на кинетичния проектил и разсейване, прекъсване, намаляване на скоростта на кинетичната струя.
                      Не чувстваш ли, че казваш същото, което и аз? Рикошет на снаряда или дестабилизация на кумулативната струя, ако първият не настъпи. Добър ден! Ето, че затова били сложени...

                      Сега да се върнем към приликата на Т-90М с Леопард 2А5 по силуета на бронята отпред и по наличието на ниша (най-сетне) и да видим кое във времето е първо, и кое следващо.

                      Много обичаш да се хващаш за думичките и да пращаш хората да четат.
                      Ето как звучи в твой стил:
                      "Вземи прочети и ти нещо за западната техника, вместо само да кълвеш съветската и да се прехласваш пред нея."
                      Много ги обичаш тия реплики, но това разговор ли е?

                      Comment


                        Kramer написа Виж мнение
                        Според мен показаните допълнителни брони отпред на купола на Леопард2А5 би трябвало да вършат работа срещу боеприпаси с тандемни бойни глави.
                        Естествено. Но острата им форма е въпроса какво значение има, както и на Т90М и въобще на всички, на които се среща. Ръбът, да му се невиди

                        Comment


                          Кажи ясно и точно - твърдиш ли, че предназначението на различните ъгловати форми на куполите е да намали РЛ излъчване на танка? Дай примери откъде го знаеш това?
                          Да, това е една от посоките при конструиране на съвременна бронирана техника. Чета и говоря с подходящите хора, за разлика от теб.


                          Сега да се върнем към приликата на Т-90М с Леопард 2А5 по силуета на бронята отпред и по наличието на ниша (най-сетне) и да видим кое във времето е първо, и кое следващо.
                          Не схващаш ли, че се опитваш да сравняваш ябълки с портокали, бре човек? При Лео има един вид защита, при Т-90 - СЪВСЕМ различен. Разположениета на ДЗ при съветските танкове се появява най-малко десет години преди да се появи Лео-2А5. Съвсем сериозно - наистина ли не можеш да схванеш това?



                          Формата, за сто двайсет и седми път - не е с цел рикошет, а с цел оптимално разполагане на броневата защита - така че тя да бъде най-"дебела" (според твоята терминология) спрямо идващия проектил/кумулативна струя.

                          "Вземи прочети и ти нещо за западната техника, вместо само да кълвеш съветската и да се прехласваш пред нея."
                          Удивително е как, освен тоталната некомпетентост по въпроса, имаш и очи да пишеш подобни неща... Край на разговора, просто за такъв е нужно някой отсреща, който да разбира за какво става дума. За да разбира пък, е небоодимо, да разполага с поне минимален терминологичен запас и знания за елементарни положения в обсъжданата материя. Доколкото ти не отговаряш на нито едно от тези изисквания - конец.

                          Според мен показаните допълнителни брони отпред на купола на Леопард2А5 би трябвало да вършат работа срещу боеприпаси с тандемни бойни глави.
                          1. вероятно имаш предвид тандемен кумулативен заряд
                          2. трудно биха свършили работа срещу такъв, защото именно справянето с подобна защита е целта на тандемните кумулативни заряди. При Лео-2А5 има изнесени пред бронята екрани, чиято цел е инициирането на кумулативна струя на такова разстояние от основния броневи модул, че тя да се окаже неефективна/неспособна да го пробие напълно. При тандемния заряд има първо по-малък, чиято работа е да пробие път до основната броня, където се инициира големият, основен заряд.
                          При ДЗ второ и трето поколение е забавен процесът на "изстрелване" на двете метателни плочки, разположни в съответния елемент от ДЗ, като първата, заедно с по-дебелата челна стена на блока, въздейства и неутрализира водещия заряд, а втората "работи върху" основния.
                          Last edited by кало; 30-07-2010, 10:15.

                          Comment


                            Само дето забравяш, че вътре в допълн. броня на Леото има още едни плоскости, та стават три пречки срещу тандемните глави, като третата е основната броня на куполата.

                            За останалото - като те попитам за аргументи, казваш - "говоря само с подходящи хора". Само от това става ясно колко струват тезите ти.

                            Comment


                              Хайде престанете с тия РЪБОВЕ. Ами вижте А15 Crusader от кога ги има, пък не е блестял с кой знае какво брониране.



                              Comment


                                Естествено - той дори не е заварен, а занитен. И все пак ако нещо му е помагало да не е съвсем продънен, това е наклона на бронята му.

                                Comment

                                Working...
                                X