Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови Придобивки

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Позволявам си да дам своето мнение за камата, която преди време показа Танкиста то Харков , сега и другия колега си е купил. Бяха написани няколко мнения и аз желая да дам информацията, с която разполагам.
    Това е т. нар. щурмови или окопен нож обр. 1916 на българските пехотинци през Първата световна война. Той е производство на Софийския арсенал и с него е въоръжаван състава на щурмовите и разузнавателни групи. Щурмовите групи имали за задача преди атака скришно да се промъкнат до определени точки от неприятелската отбрана (карт. гнезда, изнесени командни пунктове и др.) и да ги унищожат преди започване на атаката или по време на нея. Поради липсата на подходящи за ръкопашен бой ножове Софийския арсенал разработва този доста удачен за ръкопашен бой и за нанасяне на внезапни поразяващи удари модел .
    Сравнително е рядък. През мен за 10 години са минали около 5 такива, докато си подбера с подходящо качество.

    Танкисте, днес спорихме с теб за ръкохватката на немския щик Маузер обр. 1898. Известни са пет варианта на този щик. Предлагам ти снимки на два от вариантите за да видиш ръкохватките. За сведение с същата ръкохватка са и обр. 1871/98, 1898/02, 1898/05.

    Честито Парабелум, сдобил си се с мечтата на всеки сериозен колекционер (и моя разбира се). Това е щик-кама на сръбската кралска гвардия обр. 1912/24. Използван е от гвардията на крал Александър Първи (1921-1934) с късия сръбски Маузер обр1924 Съдейки по снимката абсолютно всичко е автентично Черепа върху канията е фабричен, не е поставян допълнително Ликувай, произведени са САмО 1000 (хиляда) броя
    Attached Files
    Last edited by Gaden Puch; 09-07-2005, 19:24. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

    Comment


      Gaden Puch написа

      Честито Парабелум, сдобил си се с мечтата на всеки сериозен колекционер (и моя разбира се). Това е щик-кама на сръбската кралска гвардия обр. 1912/24. Използван е от гвардията на крал Александър Първи (1921-1934) с късия сръбски Маузер обр1924 Съдейки по снимката абсолютно всичко е автентично Черепа върху канията е фабричен, не е поставян допълнително Ликувай, произведени са САмО 1000 (хиляда) броя
      Значи съм попаднал на нещо интересно. Аз знам, че е била гвардейска, но не знаех, че е в такова ограничено количество.Благодаря ти за инфото! :rock:
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        kapitan написа
        От мене ето някои нови дреболии: немска кутия за манджа от 1942, същото нещо, ама от унгарската армия от 1940, както и най-новото, от тази сутрин, готино кобурче за Заурер или Маузер, правено в Берлин през 1941 /ТVV беше жив свидетел на сдобиването с него/ :tup:
        Честито.....А немския сервиз за хранене има ли някакви маркировки? Защото го имам същия, но на него нищо не пише. :not:

        Comment


          VALO, на приложената от мен снимка се вижда добре формата и закрепването на кръстовището на окопния нож. Ако желаеш мога да напиша и размерите.

          Comment


            Gaden Puch написа
            VALO, на приложената от мен снимка се вижда добре формата и закрепването на кръстовището на окопния нож. Ако желаеш мога да напиша и размерите.
            Желая... Пък другия път като се видим ще почерпя...

            Comment


              valo написа
              Честито.....А немския сервиз за хранене има ли някакви маркировки? Защото го имам същия, но на него нищо не пише. :not:
              Може би имаш български? Ние имаме един сроден модел, с малка разлика в детайлите и малко по-малък обем. Ети ги тук заедно на снимка, нашия комплект в ляво, немския в дясно.

              Немските би трябвало да са маркирани, доколкото знам. Моята е на две места маркирана, отпред и острани. Код на производителя ESB и година 42
              Attached Files
              На нож!

              Comment


                Германска материална част е.
                Отпред няма нищо. :not: Отстрани на скобата има, но е нямало кой да го види... :shrug:
                Attached Files

                Comment


                  На вниманието на VALO
                  Както виждаш на снимката формата на кръстовището е силно удължен овал.
                  Дължината е 68 мм, широчина в средата 15 мм - към края около 3 мм и се заобля. Дебелината е 5,5 мм по цялата дължина.
                  За да монтираш кръстовището е необходимо да извадиш нитовете (внимателно разпробиваш, с добре заточена бургия с по-малък диаметър, на ниски обороти - 500-600 на бормашината. !!! много е важно предварително да удариш добър и дълбок център за да не се изплесне бургията върху чирените). Нитовете са железни и лесно ще направиш нови. Новата кръстачка се нахарлузва отгоре на ръкохватката докато опре в клина и се занитва с един нит в средата. Успех!

                  Comment


                    valo написа
                    Германска материална част е.
                    Отпред няма нищо. :not: Отстрани на скобата има, но е нямало кой да го види... :shrug:
                    Точно такова си е! :tup: Освен това е относително късно производство, след като е маркирана с RB Nr., да кажем 1943 или по-късно. Това сигурно го знаят хората тука, ама аз все пък да си кажа : първоначално немската екипировка е маркирана или с пълното име на производителя, или с трибуквен код, който пак е относително лесно да се разбере на кого принадлежи. Затова, с оглед секретността на военната индустрия, за да не се разкрива кое къде се произвежда, през 1942 е създадена и постепенно въведена системата на Reichsbetreibsnummer - RBNr - нещо като Имперски бизнес номер. Това е дълга комбинация от числа, разделени със скоби, в която е закодирано коя е фирмата-производител. До такава степен закодирано, че и до днес за огромна част от номерата не се знае на кое предприятие отговарят :lol: /със сигурност е имало секретни списъци, дешифриращи кой кой е, но явно не са преживяли войната/
                    На нож!

                    Comment


                      Хора, разполагам за замяна с този часовник. Казаха ми че е от руските танкове. сменям го за някакъв щик, в зависимост от щика може и с доплащане.

                      Циферблата е с фосфорисциращи цифри. Работи отлично. След навиване работи около 2 денонощия
                      Attached Files
                      Last edited by Gaden Puch; 10-07-2005, 11:10. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        Gaden Puch написа
                        На вниманието на VALO
                        Както виждаш на снимката формата на кръстовището е силно удължен овал.
                        Дължината е 68 мм, широчина в средата 15 мм - към края около 3 мм и се заобля. Дебелината е 5,5 мм по цялата дължина.
                        Благодаря!
                        Беше споменал, че имаш два такива ножа. Някой от тях да ти е излишен?

                        Comment


                          Аз не мога да си намеря цифровия апарат, но от борсата вчера имам една камичка. Сдобих се и с 3 хубави книги, за което искам и тук да благодаря на valo.

                          Comment


                            На вниманието на VALO. Прати снимка на твойта кама и ще помислим.

                            Comment


                              Абе тя камата без кръстачка е моята. Не бях влизал в нета два три дена и сега чак видях снимките. Благодаря ти за размерите, ще свършат работа. А на всички такива ками ли в основата на клина където е клеймото СА от обратната страна има лъвче?

                              Comment


                                Eто как изглежда камата.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X