Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Днешното българско поколение мъже

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Сун Дзъ написа Виж мнение
    на монтьора не му трябва нито физика, нито химия
    Леко си се объркал. И в двете области трябват значителни знания, за да си класен монтьор.

    Comment


      #47
      Сун Дзъ написа Виж мнение
      Просто трябва средното образование да бъде строго профилирано и да подготвя специалисти - на шофьора или монтьора не му трябва нито физика, нито химия, нито биологията от 8-11 клас. Той тъй или иначе едва ще изкара тройка и пак нищо няма да помни, но пък си е изгубил времето.
      А който го влече - здраво набляга на формули.
      Когато човек има права, то той има и отговорности. Когато имаш право да гласуваш, ти искаш или не, определяш политиката на държавата във всяка област. За мен основното задължение на всеки човек, имащ такова право е да се образова и извън професионалната си област. Всеки трябва да знае и химия, и физика, и география и така нататък. Това е смисълът на образованието. Иначе дали някой учи професия или не, мен ама хич не ме еня, важното е какво прави с гласа си, защото така ми влияе на мен (и на абсолютно всички останали). Е, до някаква степен и професионалния успех на хората ми влия, но не пряко, а в крайна сметка никой не е длъжен да гради кариера или изобщо да работи.
      Освен това развитието на цялото общество определя в голяма степен живота на отделните индивиди, нещо, което се подценява. Така че би следвало ние да се грижим за развитието на това общество толкова, колкото се грижим и за личния си живот.

      Comment


        #48
        Логиката е малко по-различна. Съвременното образование далеч не е достатъчно, за да осигури обективна оценка на събитията и съответната политическа грамотност на населението. Хората де факто са полуграмотни. А както знаем от г-н Тойнби, именно полуграмотните хора се поддават най-лесно на пропаганда и манипулации. Грамотните и неграмотните са много по-устойчиви.

        Comment


          #49
          Кухулин написа Виж мнение
          Леко си се объркал. И в двете области трябват значителни знания, за да си класен монтьор.
          Тъц, майка ми преподаваше къмто 40 години физика в СПТУ по Автотранспорт и горе долу имам поглед на нещата - нито физика, нито химия им трябва после.
          От друга страна, дъщеря ми е в шести клас - в класа има деца с двойки (тройки) по почти всички предмети още от миналата година. Така и продължават. От тези хора не можеш да чакаш научни разработки, високотехнологични професии и т.н. От осми клас нататък е пълна загуба да ги занимаваш с наука - по-добре да усвояват някакъв занаят и да са добри професионалисти в него, другото е загуба на време и ресурси.

          Е, "Гатака" е от любимите ми филми

          Comment


            #50
            benjamin написа Виж мнение
            Когато човек има права, то той има и отговорности. Когато имаш право да гласуваш, ти искаш или не, определяш политиката на държавата във всяка област. За мен основното задължение на всеки човек, имащ такова право е да се образова и извън професионалната си област. Всеки трябва да знае и химия, и физика, и география и така нататък. Това е смисълът на образованието. Иначе дали някой учи професия или не, мен ама хич не ме еня, важното е какво прави с гласа си, защото така ми влияе на мен (и на абсолютно всички останали). Е, до някаква степен и професионалния успех на хората ми влия, но не пряко, а в крайна сметка никой не е длъжен да гради кариера или изобщо да работи.
            Освен това развитието на цялото общество определя в голяма степен живота на отделните индивиди, нещо, което се подценява. Така че би следвало ние да се грижим за развитието на това общество толкова, колкото се грижим и за личния си живот.
            +1. Не искам да живея сред прости хора.


            А за това каква загуба на време и ресурс било за някой хора образованието ето няколко посоки за размисъл:

            1. Как ще отсеете кой си заслужава да се образова и кой не? За да отсеете "правилните" хора ще изхабите повече ресурс, отколкото просто да образовате всички. Иначе ще изпуснете някой бъдещ лекар примерно.
            Аз примерно до към 4-ти клас бях пълен тройкаджия. С три пъти намалявано поведение! Щяхте още тогава да ме отсеете като непреспективен Повечето контролни по математика ми бяха оценени с 3 на релси. Тези който не бяха с двойка.
            Обаче от 5-ти клас нататък ми стана интересно и избих рибата. Като кандидатствах в техникум бях на 8-мо място по бал след изпита по математика от всички кандидатствали. Като кандидатствах в УНСС се класирах 4-ти за първият си избор на специалност и някъде в първата 30-ица за целият университет.

            2. Ако на необразовани родители се пръкне надарено дете, то има голяма вероятност да не развие потенциала си.

            3. Защо искате да се върне класовото разделение от Викторианска Англия?
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #51
              Кухулин написа Виж мнение
              Хората де факто са полуграмотни.
              И ще се борим с това, като премахнем гимназиалното образование?

              Кухулин написа Виж мнение
              А както знаем от г-н Тойнби, именно полуграмотните хора се поддават най-лесно на пропаганда и манипулации. Грамотните и неграмотните са много по-устойчиви.
              Това е интересно, което казва господин Тойнби. С тази разлика че на този етап неграмотни хора не може да има. И най големият имбицил и двойкаджия може да отвори и просрича през "Дневник" или "Шок", или да се включи в дискусия под новините в дир.бг.
              А държави пълни с неграмотни но "устойчиви" индивиди има достатъчно в Африка и на Арабският Полуостров. Нещо не им се получават много добре нещата.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #52
                Че те сега се "образоват всички". Резултатът е видим - в университета влизат хора, които не могат да пишат или смятат. Това с общото образование е фикция. Хората не са еднакви и никога няма да бъдат.
                Харчиш маса ресурси фиктивно да образоваш хора, които после работят нещо съвсем друго.
                Отсяването е много просто - който не иска да учи, не го караш насила. Отпада по естествен път.

                Аз също съм на мнение, че задължителното изучаване на химия, физика, музика, география и т.н. в училище е грешно. Това трябва да са сипове или зипове. Има и маса по-актуални предмети, които би трябвало по "общата" логика да се набутат в материала - програмиране, икономика, финанси, право, комп. грамотност - но това е невъзможно. Специалисти по всичко няма. Затова - профилиране. Само че не знам каква е връзката с казармата...
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #53
                  Съгласен с Амазон (аз самият съм бил и двойкаджия по математика в гимназията, и отличник в университета). Разбира се, че общото образование не може да даде всичко, но именно за това се учат основни научни дисциплини – с тяхна помощ всеки може да се задълбочи в желаната от него насока. Също така съм съгласен, че трябва да се учат основните икономически принципи и правото от всички – това във връзка с казаното от мен за гласуването. И с риск да се повторя – не може да искаш права, пък да нямаш задължения. Щом избираш (или можеш да избираш) управлението на страната, тогава трябва да разбираш и от икономика, и от право, и от история, и от география, колкото и да не ти харесва. Никой не казва, че хората трябва да са специалисти, но трябва да имат понятие от тези неща.

                  А кой какво професионално образование имал – негова си работа вече. Това не ме засяга и не виждам защо трябва да давам и стотинка от данъците си, за да може някой друг да придобие каквато и да била професия.

                  Comment


                    #54
                    Amazon написа Виж мнение
                    ....примерно до към 4-ти клас бях пълен тройкаджия. ....Обаче от 5-ти клас нататък ми стана интересно и избих рибата...
                    Ако си изтървал материята до 4 клас не е страшно - там е само събиране, изваждане, умножение и делене. Все неща които лесно се наваксват, но ако изтървеш от 5-8 клас, положението е необратимо - разликата в обема и сложноста е повече от огромна.
                    Затова и мисля, че към осми клас е удачно да се определи дали продължаваш да учиш или почваш усвояване на професия.

                    Comment


                      #55
                      Каква физика, каква география и химия, пък и математика, и български!
                      Да се научат да подписват с кръстче и да смятат до сто - да ходят да бачкат

                      Обща култура ли?! Обща работа само!

                      Я се вземете в ръце, че приказвате глупости вече!
                      Сънят е слаб заместител на кофеина!

                      Comment


                        #56
                        Един читав модел за образованието
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          #57
                          ValBo написа Виж мнение
                          Каква физика, каква география и химия, пък и математика, и български!
                          Да се научат да подписват с кръстче и да смятат до сто - да ходят да бачкат

                          Обща култура ли?! Обща работа само!



                          Сун Дзъ написа Виж мнение
                          Затова и мисля, че към осми клас е удачно да се определи дали продължаваш да учиш или почваш усвояване на професия.
                          Професиите които можеш да усвоиш добре, стъпил само на основно(да не говорим начално) образование ще стават все по-малко. Те дори вече не са токова много.
                          Точно за това кадрите от СПТУ за разлика от тези от Техникумите им беше трудно да се реализират (поне според моят опит). А там става реч за само една година разлика и малко по-добър подбор.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            #58
                            Наистина е читав модела.

                            Comment


                              #59
                              Dinain написа Виж мнение
                              Че те сега се "образоват всички". Резултатът е видим - в университета влизат хора, които не могат да пишат или смятат.
                              С много странни университети си имал досег.

                              Dinain написа Виж мнение
                              Хората не са еднакви и никога няма да бъдат.
                              Да но трябва да имат равен шанс да покажат какво могат. Иначе наистина ще станат еднакви. Еднакво глупави и неизползваеми. За това дадох примера с Викторианска Англия. Ще създадеш "The Great Unwashed". Защо мислиш че хора далеч по-умни от нас двамата, за стотици години опит са стинали до извода че гимназиалното образование е нещо през което е добре всички да минат?

                              Dinain написа Виж мнение
                              Отсяването е много просто - който не иска да учи, не го караш насила. Отпада по естествен път.
                              Че то реално и сега е така. Дори тоталитарната държава не можа да образова циганите.

                              Dinain написа
                              Има и маса по-актуални предмети, които би трябвало по "общата" логика да се набутат в материала - програмиране, икономика, финанси, право, комп. грамотност - но това е невъзможно.
                              Опитай да научиш на програмиране или право някой без добро средно образование и ще удариш гредата. Или ще получиш "индийски" специалист. Компютърна рамотност и някаква базова икономика и финанси, разбира се. Но това и сега се прави. Поне в училищата където аз съм учил, или учат децата ми. И да, напълно см съгласен че такива предмети трябва да заемат мястото на неща като география и музика примерно, които трябва да отидат в СИП-ове.

                              Dinain написа
                              Само че не знам каква е връзката с казармата...
                              Никаква, но се получи интересна дискусия. Пък и темата, поне като заглавие е по-широко формулирана от "казарма".
                              Last edited by Amazon; 04-03-2015, 20:01.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                #60
                                Не знам с какъв акъл някои се противопоставят на всеобщото средно образование. На възраст 14г. не е ясно от коя трънка ще излезе заек. Може би тези, които изказват подобно мнение смятат, че правото на образование трябва да се предава по наследство? Или комисия от учени люде ще решава кой да учи - кой не? Многократно са правени подобни опити. Аз си спомням за ранното професионално ориентиране в Съветската страна. Препоръката на една такава комисия за малкия Лев Ландау е била да стане обущар...
                                "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                                FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                                Comment

                                Working...
                                X