Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Участието на траките във формирането на българската народност

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Last roman написа
    E, aйде мерси.
    Иначе човекът е автохтонец и му личи от километри. Едни и същи аргументи използват.
    Лично аз обаче очаквам да чуя нещо за римската костенурка.
    А именно. Просто виж какъв е автохтонски и т.н. хаос, зиезизъм и други от сорта. Затова го имаме тук за нарицателно, като това разбира се не е от вчера - първите срещания на това определение са отпреди ... иха колко станаха - поне 4 години.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #62
      Не съм автохтонист и преди казах,че да се говори за чист "автохтонизъм" е меко казано некоректно.

      Comment


        #63
        не съм писал такова нещо - далеч съм от мисълта че славяните са имали склонност към подобни увековечавания. може да съм споменал някъде че ако приемаме че това е творение на прабългари" то със същия успех може да го твърдим и за славяни" , но не мисля че подобни паметници отговарят на тогавашната славянска култура в тези земи. Но смятам че не отговаря и на прабългарската. затова оставащите варианти остават римляни и трайкийци - ако бяха римляни, щеше да е нещо доста по помпозно

        Стремената поне според мен не са много ясен признак и не са толкова ясно изразени на самия релеф, за да се правят крайно заклучения. Но в крайна сметка както посочих и по-горе - това е само мое мнение а не исторически факт. Тъй като в онази тема така и не получих ясни доказателства за прабългарските традиции в тази сфера съм по-склонне да го приема за тракийски или пък за по-късно (християнско) изображение.

        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

        请您死在地狱般的阵痛
        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
        きさまはしんでくださいませんか
        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

        Comment


          #64
          Вие ,обаче не изследвате примерите на близост на българите с древните траки .Само ме нападате ,че съм "автохтонист"-граничещо със "сатанист".По принцип в обществото сега е прието и думата вероучение да е мръсна.Добре ,след като представя и аргументите против "опустошителните варварски нашествия" ще напусна форума,щом толкова желаете ,ако не сте ме изгонили дотогава.

          Comment


            #65
            RIZAR написа
            Вие ,обаче не изследвате примерите на близост на българите с древните траки .Само ме нападате ,че съм "автохтонист"-граничещо със "сатанист".По принцип в обществото сега е прието и думата вероучение да е мръсна.Добре ,след като представя и аргументите против "опустошителните варварски нашествия" ще напусна форума,щом толкова желаете ,ако не сте ме изгонили дотогава.
            Кои примери? Близостта на "древните траки" и (?) прабългарите? Или славяните? Или ... защото древните траки е едно, а остатъците от тях, когато тук се заселват славяни и прабългари е вече друго.
            А за останалото - ние не боледуваме в такава степен от накърнено самочувствие, та да трябва да го избиваме превъзвеличавайки миналото си. Което седи в основата на автохтонизма, откъде и да го погледне човек
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              #66
              Естествено ,че надписите направени под Конника ,не са от 4век. написани от някой тракиец.Но ,просто някой от българските канове е искал да каже нещо и го е казал,тогава са го разбрали ,но сега май не.

              Вижте, Аз, също далече не боледувам.Още през 4-5век. Св.Никита Ремесиански е изнесъл проповед срещу "родословието",дори някъде по форумите ме направиха краен русофил,че съм искал да вкарам България в Скития/дн.Русия/.
              Last edited by RIZAR; 22-02-2008, 12:32. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

              Comment


                #67
                2.Българите може да се считат за християни ,но езическите суеверия шестват заедно с християнството-
                един бегъл пример-
                -през 1-ви век. св. ап.Тимотей е убит от хора ,честващи празник наречен "катагогиум",това е в Ефес;
                -през 4-ти век. езичниците убиват Св. Дасий защото не искал да участва в кукерски игри
                -20-ти век??
                Езически не е синоним на тракийски доколкото ми е известно.

                3.Св. Трифон е християнски светец,но и до днес хората "зарязват" с царя и бога на лозята Дионис,а след това какви вакханалии стават ,може да се прочете и от вестниците.
                Както казах култа към виното не е патент на траките - Деонисий се е почитал с вонни възлеяния и в християнизираната Византия, така че напълно възможно е името на този предположително тракийски бог (има не по-малко основания да се смята и за древногръци), не е задължително да е именно тракийско наследство в случая.

                4.Нестинарството е синкретичен култ в който се съвместват соларни,християнски и елински обичаи.Траките са го извършвали отдавна,след като са се християнизирали са го запазили под днешната му форма.
                Какви са източниците доказващи че траките са практикували нестинарство, а че не е дошло с ориенталската вълна по-късно?

                5.Крилов понеже си руснак играеш "руска рулетка" ,Християнизирани са официално от Никита Ремесиански,а пък събора в София 343г. не може да се проведе в напълно езически град,нали??
                Кои са християнизирани официално? траките ли? Къде го пише това?

                Не знаеш откъде идва думата за весталките и кои са те???
                Е тук вече удари на голям камък. Баш за весталките знам много:

                Веста е предположително етруско божество , въведено в Рим при царуването на етруските царе (или етруско влияние). По-късно с еленизацията на Рим тя се слива с образа на гръцката Хестия. В Рим се е възприемала като пазителка на брачните връзки и домашното огнище (в последното по-късно е изместена от Юнона). В кная на републиката се възприема по-скоро като богиня на моралната чистота и от там като гарант за спазването на клетви - във връзка с което храма става и пазител на клетвени документи, съюзни договорености и завещания.

                Ако откриещ някаква етимолигия в името Vesta със славянската дума "вещ" - мъдър, знаещ, то съм сигурен че ще направиш откритието на века в историческата наука
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment


                  #68
                  Подсети ме Крилов за Юнона-юница,да знаеш славянския превод???
                  Тракийските вакханалии са всеизвестни в древна Тракия,да знаеш ,че елините не са могли да пият тракийско вино,ами са го разреждали с вода.
                  Празниците Герман и другите и всичко това можеш да прочетеш в "Медното Гумно на българите".Проф.Иван Венедиков отделя прабългарските от тракийските обичаи,а Ал.Фол е написал рецензията,но от нея си личи ,че май не е съгласен с първата и част,точно с прабългарската.

                  Comment


                    #69
                    Айде и аз да се обадя по последната точка на Крилов - етимологията на "вещ" както и на по-новата "ведущ" е от славянския глагол "Видяти". Няма нищо общо с Веста.
                    "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                    Comment


                      #70
                      До края на 7-ми век. преди Христа е имало един праезик,който не е бил вече индоевропейския ,но е назован образно праславянски.Можем да пуснем отделна тема за това.
                      Затова и латинските,праславянските и пратракийските езици си приличат.
                      Един малък паралел-
                      water-английски-уотър
                      water-немски-ватер
                      вода
                      -във Велико търново ,казват водЪ
                      скажи как по рускому ?

                      Именно това почитат праславяните и латинците-"вещата,мъдрата"
                      Траките ревностно са пазели имената си ,че и боговете си ,на един хълм на Рим има надпис/на латински,естествено/ в който се споменава за някои беси които са почитали своите богове.Тезата е защитена от проф.Бешевлиев много отдавна,поне не е наръшки надпис.

                      Comment


                        #71
                        Рицар, това, че има думи, които са с общ произход за всички индоевропейски езици и те като цяло са най-устойчиви по отношение на семейни отношения - брат, сестра, майка и т.н., някои животни - вълк например, съвсем не означава, че праславянския и латинския са толкова общи, колкото ти изглежда твърдиш. За да докажеш, че "Веста" и "вещ" имат нещо общо, докажи че подобна аналогия има във поне още 2-3 индоевропейски езика. Едва тогава можеш да твърдиш, че думата е от стария праезиков фонд.
                        "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                        Comment


                          #72
                          Последния споменат трак по българските земи е бесът Мавър през 710.Споменат е от Теофан,аз го цитирам по Бешевлиев и Д.Ангелов,ако някой ми каже ,че разбира от византийски гръцки ,ето ви посочка Theophan,ed.da boor,379,8"mavron tov patrikiov tov Besson"

                          Comment


                            #73
                            RIZAR написа
                            До края на 7-ми век. преди Христа е имало един праезик,който не е бил вече индоевропейския ,но е назован образно праславянски.Можем да пуснем отделна тема за това.
                            Затова и латинските,праславянските и пратракийските езици си приличат.
                            Един малък паралел-
                            water-английски-уотър
                            water-немски-ватер
                            вода
                            -във Велико търново ,казват водЪ
                            скажи как по рускому ?

                            Именно това почитат праславяните и латинците-"вещата,мъдрата"
                            Айде, почнаха се словесните еквилибристики.
                            От Юнона, да не скочиш само на Еней /Еньо/.
                            А спокойно можеш да изтълкуваш "юницата" като заемка от латинския, която братята славяни направили, след като се заселили на Балканите. Също като "порта", "палат" и пр.
                            sigpic

                            Comment


                              #74
                              Проблемът за съществуването на тракийската общност,не би трябвало да се поставя и за 6 век.
                              Аз със сигурност,не съм застрахован от грешки ,но гетско-славянското взаимообвързване или асимилация не може да бъде оставено настрана.За гетската конница се говори ,че е действала в Македония,значи траките са "качили" славяните на коне.Поне гетите не са българи,защото редом до тях се споменават българите.

                              Напълно прав си , Ласт роман-някои заемки може да са романизирани думи,които славяните са взели от завареното население,за което говори и ак.Д.Ангелов.
                              Last edited by RIZAR; 22-02-2008, 13:09. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                              Comment


                                #75
                                "значи траките са "качили" славяните на коне"

                                Вследствие на което могъщата славянска конница преброждала с набези целия Балкански полуостров.
                                "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                                Comment

                                Working...
                                X