Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Руско-турските войни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Може би въпроса е засяган преди, но все пак искам да попитам особено miralayyunus какви са загубите на турската армия по време на войната от 1877-78г. Интересува ме броя на убитите и пленените. Благодаря предварително.
    They march in full battle dress
    With faces grim and pale
    Tattered banners and bloody flags
    Rusty spears and blades...

    Comment


      Голямо Мерси и от мен.
      Ех, ако можеше тази книжка някой да преведе на български или английски
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        SS-mann написа
        Може би въпроса е засяган преди, но все пак искам да попитам особено miralayyunus какви са загубите на турската армия по време на войната от 1877-78г. Интересува ме броя на убитите и пленените. Благодаря предварително.
        Руско турската война е моята слабост от 7 години купувам книги където пише 1877__1878 ,даже специално отидох в шипка да вдя позициите в скоро време целта ми е да посетя Плевен,по въпроса
        ТоЧният брой на убитите и ранените не се знае,много съм търсил отговора но не се знае ,няма такава статистка или може аз да не съм Чул ил
        и Чел (примерно за Рускте загуби в книгата на Божидар Димтриов се споменава ако несе лъжа за 66 000 убити,такава цифра няма в османската страна)

        Но има подробни данни за отделни битки,като Плевен,шипка
        (ВсиЧки телеграми на Осман паша са събрани в една книга понеже загубите за всяка битка е разлЧна тоталната в момента не се сештам,за шипка Сюлейман паша в спомените е написал за тоталната _6 000 убити)
        Last edited by miralayyunus; 05-05-2007, 06:01.
        since 1453
        from İstanbul

        Comment


          Благогодаря ти! Въпросът е наистина интересен, поне за мен. Още повече, че в литературата, която съм чел относно битките през Балканската война на българските войски срещу турските никъде не съм срещал турските загуби. Интересно ми е какво пише в турските източници за отношението на българските войници към турските такива попаднали в български плен по време на Балканската война на пример.
          They march in full battle dress
          With faces grim and pale
          Tattered banners and bloody flags
          Rusty spears and blades...

          Comment


            "Трябва да построим паметник на Сюлейман паша. При Стара Загора френският професор по литература от Сорбоната проявява недопустимо нарушение на военните принципи. Той се поддава на презрението си към раята и атакува в подходна колона. В резултат опълченците и руснаците отстъпват едва след като обезкървяват корпуса му. "



            " По-малко се знае обаче за ролята на тогавашния софийски равин Гавриел Алмознино в решаващите разговори с турския военачалник Сюлейман паша. За това разказва неговият пра-правнук Самуел Франсес, известен журналист и преводач-испанист..
            Сюлейман паша, който по произход е френски евреин, може би Соломон, на служба при султана, решава, че наистина това е нечовечно и отменя заповедта си. "

            Comment


              Българските вестници определено не са заслужаващ доверие източник
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                мани вестниците, ама БД...

                Comment


                  Защо не! Може би човекът наистина заслужава паметник. Неговите действия и липсата на такива в един от най-решителните моменти за изхода на войната се оказват решаващи.
                  miralayyunus написа
                  в Руската война прави редица груби грешки, в съда първо се обвинява се Че след успеха му в Стара загора губи ценно време в место без да губи време да отхвърли развалените Части на Рустие отвъд балкана

                  "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                  It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                  Comment


                    То това убаво, но, Боже мой, откъде е тръгнала тая легенда за Сюлейман паша като френски евреин, че и отгоре на това възпитаник на Сорбоната, която той всъщност и през плет не е виждал, та сега се предава от уста на уста, от публикация в публикация и "като някой ек ... от век на век"???? Не съм много сигурен, но такова твърдение май срещнах в една популяризаторска книжка още преди 20 години!!! Не намерих това книжле - къде ли се е забутало, по село сигурно някъде - за да проверя, но аз нееднакратно съм чувал и съм чел това и не от кой и да е - от самият директор на НИМ! Кой ли неграмотен съставител го е объркал някога си с оня, другия Сюлейман, бившият наполеонов офицер, и после е обраснало с подробности - евреин, Сорбона - и сега всички папагалски го повтарят при всяко споменаване на войната, Шипка, София или просто без повод, ни в клин, ни в ръкав, за да се покажат осведомени и да си мотивират хонорара. И никой да не се сети да провери барем в нета - съвсем достъпен за всеки източник - какво, аджеба, пише за тоя Сюлейман.

                    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                    Може би човекът наистина заслужава паметник.
                    Предложението не е за паметник и не е на Божидар Димитров, ами е на полк. Йотов - директора на Военно-историческия музей - и е за плоча с възпоминателен надпис.

                    Стана малко като оня виц: Вярно ли е, че Иван от наше село е спечелил "Москвич" от лотарията? Да, вярно е, но не е Иван, ами Драган, и не е от нашето село, ами от съседното, и не е "Москвич", ами е "Волга", и не я е спечелил от лотарията, ами го е прегазила.
                    Last edited by Обикновен лаик; 05-05-2007, 12:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                    Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                    Comment


                      Обикновен лаик написа
                      То това убаво, но, Боже мой, откъде е тръгнала тая легенда за Сюлейман паша като френски евреин, че и отгоре на това възпитаник на Сорбоната, която той всъщност и през плет не е виждал
                      Наистина е интересно от къде тръгва това. Аз, лично съм го чувал май само от "Проф." Б. Д., на който по принцип, му нямам много вяра.
                      И малко съпорт за Г-н "Професора" : "Човек не може лично да проверява абсолютно всичко, дори и да е професор. Някои неща, особено по-маловажните, се приемат на доверие. Ако някой в този форум смята, че всичко е проверил собственоръчно и видял всичко със собствените си очи, нека вдигне ръка!

                      ... Не знам защо ме цитираш за паметника. Аз само се пошегувах.

                      P. S. Този път Проф. го сложих в кавички. Надявам се, Голъм да го оцени по достойнство.

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment


                        Този път Проф. го сложих в кавички. Надявам се, Голъм да го оцени по достойнство.
                        Тази забележка ме накара да се почувствам като някаква странна извратена личност в ценностно отношение . Лошото в случая с Б.Д. е, че не можем даори да подхвърлим с леко сърце, че става въпрос за объркване и думата "професор" я употребяват спрямо него в едно западно (английско-сащинско) значение. В крайна сметка, той не преподава... Но от друга страна, какво значение има дали някой е "ст.н.с.2-ра ст." или "професор" (или пък "капитан" или "генерал") - не това е важното, трябва да признае (и най-накрлая го прави) дори дребнав човек като мен.

                        Comment


                          Аз само се шегувам. Не се заяждам.
                          ... Ама като, че ли ставам банален вече.:1087:

                          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                          Comment


                            IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                            Аз, лично съм го чувал май само от "Проф." Б. Д., на който по принцип, му нямам много вяра.
                            Има го къде ли не. И чужденците включително просвещаваме. Виж например тука:



                            Интересна статия, в която обаче нашия човек
                            Сулейман-паша, который по происхождению был французским евреем, но на службе у султана
                            отново е в същото амплоа (нали е французин, добре е от време на време по отношение на него да вмъкнем по някоя и друга френска думица. Тъй де, к`во като сме от село... )

                            А за паметника - ми тоя паметник вестниците така го раздухаха.... впрочем -забрави. Минало. Просто рекох да уточня...
                            Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                            Comment


                              Хайде сега защо се говорело, че е евреин ? Нали всички лоши хора трябва да са евреи- те винаги са виновни за всичко Толкова е удобно, някак си :mhehe:
                              Quae fuerant vitia, mores sunt.

                              Comment


                                Митът евреин ,французин не заслужава внимание
                                Тука му е местото да споделя каквото аз знам за Стара Загора

                                За слуЧлото се в Загора има една уникална книга написана от оЧевидеца на всиЧко слуЧило се в този период,автора е тогавашният мюфтия на Загора Хюсейин Раджи ефенди написал книгата по късно,книгата е преведена на съвременен турски заедно с писмо на Сюлейман паша написал на мюфтията

                                Моля никой да неме разбере погрешно,аз просто ште споделя каквото е написано

                                Накратко Мюфитята пише Че след като Гурко е слезнал в тракия заедно с отмъстителната българска дружина(така той пише) споделя с факти и с имена на оЧевдици направеното клане(така той пише) от Русите пише за селата по отделно,за убитите жени деца,само за 10 дневното окупране в Стара загора в града са убити 950 мюсюлмани
                                Разбира се тези вести стряскат столицата пресата в истанбул пише Че Марица си е променила пътя си заради хвърлените в реката уибти мюсюлмани подобни вести разбира се отиват и във ухото на Сюлейман паша,много ярка е уЧастето на Българите в тези така нареЧенте от мюфтята кланета това съшто отива в ухото на пашата

                                Ако се погледне от гледната тоЧка на един прост мюсюлманин така и от погледа на пашата положението е такова _ Руснаците са дошли Чаак от далеЧен север да окупира тяхната османска родина да омърси Честта на народа им и т н

                                Сюлейман паша е много емоционален,амбициозен по тези въпроси
                                след години пред съда казва Че единственно в Стара загора не можах да се въздържа за направеното зло над Мюсюлманското мирно население със сълзи във оЧите ударих злосторницте,така той се оправдава

                                Мюфтята не споменава за много загуби от турска страна лесно е освободен стара загора според него Само пред Расим паша някоя група се съпротвлява за малко и толкова
                                За пожара много широко е написал, според него пожара е запоЧнат от бягаштите Руси, цял ден и ношт таборите на Сюлейман паша се борят за потушаването на пожара

                                Мюфтята споменава в книгата си 300 българи заклюЧиле се в една църква и не са се предавали,със никое предложение не са се съгласили

                                после по заповед на Сюлейман паша църквата е атакувана с топове и 300 българи са били убити

                                Мюфтята пише много любопитни нешта разговорте с Скобелев и Гурко
                                пише и за добрите Българи като хаджи Никола който е спасил децата и жената на Мюфтията

                                това е само споделение от моя страна,разбра се никой не е длъжен да се съгласи със мене и Мюфтята
                                since 1453
                                from İstanbul

                                Comment

                                Working...
                                X