Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изборната победа на"Хамас" и палестинският въпрос

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Dinain написа
    Ти даваш пример със семинар, неизвестно къде, кога и пред каква аудитория провеждан.

    Пък и си помисли, че не е лесно да се промени статуквото - ако Македония или Северна Добруджа бяха останали български след ВСВ за 30 години и после се наложи да се "връщат", дали българите щяха да са много доволни?
    За твое улеснение:
    Професор Гидеон Шимони, проведе редица семинари върху теми свързани с еврейската диаспора и конфликта в Израел-Палестина в Сидни, Австралия през 2005. Семинарите бяха предназначени както за академици и студенти, така и за широката публика. Те бяха проведени отчасти чрез помоща на University of Sydney и отчасти чрез University of New South Wales.

    "Prof. Gideon Shimoni has recently completed a period as head of the Institute of Contemporary Jewry of the Hebrew University of Jerusalem, where he also holds the Shlomo Argov Chair in Israel-Diaspora Relations. His research interests and publications are in the field of twentieth century Jewish history in general and particularly the history of Zionism, Israel and Jewish communities in the English-speaking countries."

    Ами ако Македония и Добруджа бяха населени с мангали, албанци или турци надали щяхме да ревнем толкова. Но при положение, че става въпрос за българи или какъвто и да е съответния етнос, тогава положението се усложнява.

    Dinain написа
    Интересно каква е алтернативата на палестинската държава и кой я дискутира открито? Демографските ти данни за арабското население в Израел са грешни. Останалото се припокрива с това, което съм казал аз.
    Ами щом той си позволява да я дискутура открито явно е обкет на дебат в израелския интелектуален и политически елит най-малкото. А той никак не беше анти-ционист. Относно демографските данни съм склонен да вярвам на него ...
    Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

    Злобата крепи човека, а мързела го грози!
    (собствен патент)

    Comment


      #62
      Ти май не ме разбираш. Мисля че още в предния пост не ме разбра. "Няма алтернатива на палестинска държава" означава "няма друг избор освен създаване на палестинска държава". Алтернатива=друго решение/подход
      С други думи казваш същото като мен, само че не си разбрал какво съм написал

      Данните за семинара нямат значение в случая, както надявам се сам разбираш. Това е субективен пример, аз ти посочих демократични избори, обхващащи цялото население над 18 г. А както и по-рано посочих, вече всичките водещи политически сили в Израел открито заявяват, че ще има палестинска държава (ако още не е било ясно на някой).

      It declared that by 2020, Palestinians in the West Bank, Gaza, East Jerusalem and Israel proper will outnumber Jews. This was not run-of-the-mill detached study, but was announced with some alarm--in that circled-wagon kind of way.
      http://www.counterpunch.org/youmans1207.html

      Както казах, данните са ти грешни - палестинците ще станат повече от евреите евентуално(такива изказвания обикновенно са популистки) към 2020 г., ако Газа, Западния Бряг и Източен Йерусалим бяха част от Израел дотогава. А Ивицата Газа и З. Бряг от 1992 г. вече не са (и никога не са били). Източен Йерусалим е спорен въпрос, затова ще се водят преговори. Професор Шимони много добре знае, че палестинците от тези територии никога не са били израелски граждани(съответно никога не са гласували на избори в Израел и не са били включвани никога в офицално преброяване на населението му; но явно дори професор може да се изявява като демагог ) А колкото до арабското население в Израел, ще цититам едно сайтче:

      Jews make up 77.2% of Israel's population, Muslims 15.4%, Christians 2.1%, Druze 1.6% and unaffiliated citizens 3.5%. The percentage of Israeli residents who are Arab is 19%, about the same as it when the country was established in 1948.


      Ами ако Македония и Добруджа бяха населени с мангали, албанци или турци надали щяхме да ревнем толкова. Но при положение, че става въпрос за българи или какъвто и да е съответния етнос, тогава положението се усложнява.
      Ще се изненадаш колко хора и днес "проповядват" за присъединяване на Македония към България. Първично-психологическа реакция е да има недоволство, когато трябва да се печатат наново атласи и карти, в който "нещо" намалява (в случая - цветното петно, означаващо дадена държава). С други думи усещането, че си загубил нещо или че ти е отнето "несправедливо". Положението е сложно, сам си го казал.
      Last edited by Dinain; 01-02-2006, 14:58.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        #63
        'Zionism and its discontents' Тва беше заглавието на семинара, забравих
        Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

        Злобата крепи човека, а мързела го грози!
        (собствен патент)

        Comment


          #64
          Хм, какво стана тук? Вдигнахме толкова шум, за да отворят темата и сега никой не пише. Къде са хората, които искаха да се изкажат? На мен лично ми е интересно, но не и да си говоря сам
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #65
            Питай нещо ако не знаеш
            (\_/)
            (°_°)
            (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

            Comment


              #66
              Ех, то не е до знания, ами до мнения...
              Като не знаеш нещо, търси си в интернет, като искаш да съпоставиш мнения - пиши във форум Бойна Слава Поне с такова впечатление останах.
              Ти си ми от предпочитаните форумци, нямаш ли някой news flash по темата?
              Аз засега нямам какво да добавя за съжаление.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #67
                Dinain написа
                Хм, какво стана тук? Вдигнахме толкова шум, за да отворят темата и сега никой не пише. Къде са хората, които искаха да се изкажат? На мен лично ми е интересно, но не и да си говоря сам
                казах какво имаше да се казва , ( едва ли има нещо да се добавя )
                темата е приключена

                Comment


                  #68
                  "Jews make up 77.2% of Israel's population, Muslims 15.4%, Christians 2.1%, Druze 1.6% and unaffiliated citizens 3.5%. The percentage of Israeli residents who are Arab is 19%, about the same as it when the country was established in 1948."

                  Динайн, искам да ми коментираш тази информация. Нещо ми намирисва на "нещо"



                  А тва тука пък са такива глупости, че тоз сайт дет си ми го дал за справка не знам изобщо как би успял да претендира за правдоподобност.
                  Може и да има някой по-свестен линк, но тия дет го погледнах не блестяха с кой знае какво.
                  Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                  Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                  (собствен патент)

                  Comment


                    #69
                    Dinain написа
                    не липсват редица държави, които си предлагат лагерите за трениране на "партизани" и наемници-инструктори.
                    Не знам, освен Иран дали друга страна ще се съгласи да помогне на палестинците в това отношение. Щото Големият брат гледа .
                    Хамас си поставят за цел да унищожат Израел, но едва ли са казали, че с атентати ще го постигнат. Те са, както казваш, да поддържат висока популярност на лидерите, което устройва последните.
                    Според CIA Factbook нетната миграция за Израел е нула души.

                    Толкова време мина, а ние още си обсъждаме работи дето и преди един месец (когато Шарон беше жив и прогнозите бяха за победа на Фата...) щяхме да кажем същото. Щото няма новини. Явно Хамас не са очаквали да победят и/или са нямали идея какво да правят с властта (освен да приказват).

                    Ето данни на ЦРУ за населението на Израел (от 1996г., и от предполагаеми)
                    Ethnic groups:
                    Jewish 80.1% (Europe/America-born 32.1%, Israel-born 20.8%, Africa-born 14.6%, Asia-born 12.6%), non-Jewish 19.9% (mostly Arab) (1996 est.)
                    Last edited by lzl; 02-02-2006, 13:40. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                    По моя преценка съм обективен.

                    Comment


                      #70
                      Batko Charly написа
                      "Jews make up 77.2% of Israel's population, Muslims 15.4%, Christians 2.1%, Druze 1.6% and unaffiliated citizens 3.5%. The percentage of Israeli residents who are Arab is 19%, about the same as it when the country was established in 1948."

                      Динайн, искам да ми коментираш тази информация. Нещо ми намирисва на "нещо"



                      А тва тука пък са такива глупости, че тоз сайт дет си ми го дал за справка не знам изобщо как би успял да претендира за правдоподобност.
                      Може и да има някой по-свестен линк, но тия дет го погледнах не блестяха с кой знае какво.
                      На какво ти намирисва информацията? За процент се говори, т.е. еврейското население е нарастнало колко и арабското.
                      Този сайт не знам какъв е, ама аз не съм ти го дал. Наистина глупости пише - Йерусалим например не е ясно точно от кои племена е основан (може и да са били няколко различни селища, слели се в едно), но не е нито от евреите, нито от арабите.

                      Изл написа
                      Не знам, освен Иран дали друга страна ще се съгласи да помогне на палестинците в това отношение. Щото Големият брат гледа
                      Ще се изненадаш Из пустините на Либия, Алжир, Судан и Тунис се ширят такива дейности, поне за тях това е известно. Йемен, Египет и Сирия също можеш да ги включиш. До скоро Афганистан беше международната казарма за "кандидат-депутати", но сега са понатиснати от САЩ.

                      Другите данни които си дал се припокриват с мойте, защо си ги сложил? :sm186: Хамас определено не очакваше да спечели изборите, май никой не очакваше - всички прогнози им даваха най-много 30-35%.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #71
                        Dinain написа
                        На какво ти намирисва информацията? За процент се говори, т.е. еврейското население е нарастнало колко и арабското.
                        Този сайт не знам какъв е, ама аз не съм ти го дал.
                        Ми как изведнаж тва става, като евреите (сефадимите) не се множат преди да им е направена държавата Израел и да се изселват евреи там масово след 2СВ? Тоя изкара и Израел 'нация' и Йерусалим нейна столица ... Пълен цар. Но нека не се занимаваме с него. Тва беше линк към страницата, която ми я даде за справка.
                        Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                        Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                        (собствен патент)

                        Comment


                          #72
                          Чарли, не мога да разбера въобще какво искаш да кажеш. Този сайт не съм ти го пращал аз, погледни ми пак поста по-назад.

                          "СефаРадски" евреи се казва. Или "сефаРадим".
                          Last edited by Dinain; 02-02-2006, 20:44. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #73


                            Като влезеш в този сайт и отидеш на FAQs about Palestine, ще намериш и горе-споменатия линк.

                            Другия ми коментар беше за броя на евреите в Палестина. Те стават много на брой едва след като се създава Израел след ВСВ и има масова имиграция от всякакви еврейски общности в САЩ и Европа. Струва ми се, че послъгват и преувеличават

                            lzl написа
                            Не знам, освен Иран дали друга страна ще се съгласи да помогне на палестинците в това отношение. Щото Големият брат гледа .
                            Хамас си поставят за цел да унищожат Израел, но едва ли са казали, че с атентати ще го постигнат.
                            Повечето арабски страни биха помогнали с охота. Но в момента знаят какви ще са последиците. А освен Щатите, Израел
                            се е въоражил до зъби с модерна тхенология до такава степен, че техни интелектуалци си позволяват да заявят публично, че имат достатъчно далекобойни ядрени оръжия за да завлекат света със себе си ако те потъват...
                            Last edited by Batko Charly; 02-02-2006, 21:22. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                            Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                            Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                            (собствен патент)

                            Comment


                              #74
                              По темата или около нея: след случая с карикатурите на пророка Мохамед има възможност още една възможна подкрепа за палестинците да изчезне, тъй като ЕС дава около 400 милиона евро на година на Палестина, а тия пари най-вероятно ще бъдат редуцирани, ако мюсюлманските фанатици наистина убият европейски дипломати, както са се заканили.
                              За съжаление това още повече ще радикализира ситуацията в Близкия Изток и ще направи проблема още по-трудно решим, доколкото всяко необмислено действие на мюсюлманите ще налива вода в мелницата на Израел, което в крайна сметка ще натежи и на еврейската държава, ако решат да "харчат" този политически капитал с цел изтръгване на отстъпки.
                              Ето една от карикатурите:

                              И ответната реакция:
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                #75
                                Батко Чарли написа
                                Като влезеш в този сайт и отидеш на FAQs about Palestine, ще намериш и горе-споменатия линк.
                                Чак сега разбрах за какво говориш Прав си има го там. Ама ако се вгледаш ще забележиш че FAQ-а е съставен от най-различни сайтове и "твоят" най-вероятно няма нишо общо с "моя" освен един хиперлинк. Така че не виждам как това компроментира демографските данни, който съм приложил - ако мислиш, че грешни, намери други?!

                                Батко Чарли написа
                                Другия ми коментар беше за броя на евреите в Палестина. Те стават много на брой едва след като се създава Израел след ВСВ и има масова имиграция от всякакви еврейски общности в САЩ и Европа. Струва ми се, че послъгват и преувеличават
                                Ако настояваш, мога да изровя точни данни за този период. Засега ще отговоря по памет: към средата на 40-те еврейското и арабското население в Палестина са горе долу равни, под 0.5 млн. бяха и двете. Докато англичаните управляват, не се разрешават големи маси от емигранти, но от май 1948 Израел е независима и "портите се отварят". Не помня колко точно евреи пристигат от Европа и други места до края на годината (а и едва ли някой знае точно), но са много - поне няколко стотин хиляди. Така че като казват "1948" има голямо значение дали началото на годината или края. За мен няма нищо чудно пропорциите да са се изместили от 50/50 на 70/30 или дори 80/20. Още повече че палестинското население пък масово започва да бяга. Надявам се, че съм бил ясен.

                                А освен Щатите, Израел
                                се е въоражил до зъби с модерна тхенология до такава степен, че техни интелектуалци си позволяват да заявят публично, че имат достатъчно далекобойни ядрени оръжия за да завлекат света със себе си ако те потъват...
                                1. Кой го е заявил това?
                                2. Защо да не го заявяват, да не са единствени?
                                3. Чак пък целия свят

                                Камерер, ами те започнаха да говорят за това в ЕС и извън него още преди случая с карикатурите. Всъщност карикатурите нямат нищо общо с Палестина, това не беше ли изцепка на Иран? Някои страни обявиха, че ще спрат паричните помощи заради правителството на Хамас, не заради карикатурите...
                                Между другото, в Газа вече няколко пъти бяха отвличани европейци - англичани, холандци и италианци мисля. Засега ги освобождават бързо обаче, след кратък дипломатичен натиск.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X