Кухулин написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Любопитно
Collapse
X
-
Правилно, а сега си отговори и какви загуби понесоха наземните сили на югоармията. Това при тримесечни непрестанни бомбардировки, с използване на целия арсенал ВТО.Gaden Gogi написа Виж мнениеИ какво видяхме там? едните си рпавеха каквото искат, другите се криеха по дупките.
Leave a comment:
-
B-1B не е стратегически бомбер. Някъде водихме дискусии повъпроса. Доста информативни, смея да се надявам.
Leave a comment:
-
Б1 точно като тактически самолет го ползват вече 25 години, носи много, патрулира дълго.Super_Hornet написа Виж мнениеМалко вероятно е да се използва стратегически бомбер, за да атакува войскови колони.
Leave a comment:
-
И какво видяхме там? едните си рпавеха каквото искат, другите се криеха по дупките.Super_Hornet написа Виж мнениеНе съвсем, ако се съди по резултатите от войната в Югославия...
Leave a comment:
-
Amazon написа Виж мнение
Какво "вижда" и разпознава оченцето на суб-муницията BLU-108 на клъстерната свободнопадаща бомба CBU-97.
Мяташ една такава "глупава" и не особено скъпа бомба, от нея излитат 10 броя BLU-108, висят си с парашутчета, развъртат се с реактивно двигателче, намират си цел и БУМ! Примерно една цяла рота танкове стават на скрап, както си се движат през полето.
[ATTACH=CONFIG]28125[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]28126[/ATTACH]
А това е цялата хубава статия откъдето е материала:
Цък
Един B-1B може да носи 30 такива бомби. На едно излитане една танкова дивизия без добро ПВО прикритие, заминава в разход в рамките на секунди
Малко вероятно е да се използва стратегически бомбер, за да атакува войскови колони.
Leave a comment:
-
Не съвсем, ако се съди по резултатите от войната в Югославия...Dinain написа Виж мнениеНад 70 години вече си важи - ако врагът има въздушно господство, танковете могат да се придвижват само през нощта или да се крият в горички и хамбари.
Това наистина изглежда унищожително за колона или база без ПВО - тук влизаме в сферата на лазерната отбрана.
Другото отчаяно средство, което веднага ми хрумна е, всички машини пускат димки на поразия и дават газ в различни посоки. Но трябва да забележат, че са бомбардирани, т.е. зависи на каква височина се отворят парашутчетата и се пуснат реактивните двигателчета - те предполагам са достатъчно видими отдалеч.
Leave a comment:
-
Точно това си представях, само че за разлика от обикновенни снаряди, тези са доста видими с просто око - първо падат бавно с парашути, после се включват реактивни двигателчета (т.е. дори през нощта ще се виждат), значи поне са момента екипажите ще трябва да оглеждат и небето за издайнически сигнали и да се надяват, че ще ги видят навреме. Точно като в ерата преди радарите...
Системите за активна защита, не мисля че всички защитават и горната полусфера, но както и да е, могат да се насочат. Обаче мисля, че няма да сработят, поне не всички. Гледам примерно израелската Trophy - тя работи със собствено радарче и антени по танка, но засича и спира дори РПГ - значи не засича облъчване, ами реагира на обект, движещ се към танка с над някаква определена скорост. И точно затова сигурно няма да сработи срещу такива субмуниции, които падат много бавно с парашут и изстрелват кинетичния заряд чак когато са на 10-20 метра от целта (поне това се вижда на клиповете). А на такова разстояние сигурно вече няма как да се реагира. Между другото в Уикито пише, че работят по въпроса да я "ъпгрейднат" да прихваща именно и кинетични заряди.
Сега, замислих се каква ли е тази скорост, на която реагира системата. И същият проблем би трябвало да има всяка подобна система. Ако я намалят, да не се получи, че системата започва да стреля примерно по хвърлена каска някъде край танка, вземайки я за приближаваща ракета
Leave a comment:
-
Да, предполагам, че с "разпознаването на опасността" ще има проблеми, поне докато не разполагат с някаква система, която да се "оглежда" и нагоре. Защото иначе да си го представим - техника се движи по местността (няколко танка и бронетранспортьора), запуква ги артилерия и те затварят люковете - какво да ги притеснява, освен директно попадение? Няма как да разберат, че част от мините/снарядите се "разтварят" на 400-500 метра над тях и пускат такива субмуниции, които си търсят самостоятелно целите, та да се защитят със завеса.
Сегашните системи за активна защита май трябва да вършат работа - нали уж защитават и от боеприпаси, които удрят отгоре? Въпросът е на какво реагират - май засичат облъчването и тогава реагират? Ако суб-боеприпасите карат само на визуално разпознаване, вероятно няма какво да се засече. От друга страна, по-бавни са от ПТУР-овете, т.е. по-лесни за поразяване. Ако станат масови, то ще се разработи защита от тях.
Leave a comment:
-
Хмм, да предположим, че това е за тук: История от руски програмист: "Работя в САЩ, пиша програмно осигуряване за ракетите за противо-ракетна отбрана. И постъпва задача да напишем такава програма, че да не летят по права линия, ами с чупки, та да не може да бъдат прехванати. Седим, значи, ние, обсъждаме как да напишем такава програма за ракети със закрита документация и тука една колежка се обажда: - Ами глейте ся - ние тука ще се мъчим половин година, ще напишем нещо, а те ще вземат да въведат нов модел ракети. И това при положение, че имаме под ръка естествен генератор на случайни числа - потока въздух около ракетата. Дайте да огънем единия стабилизатор. ... И верно - огънахме стабилизатора, а ракетата има управление на полета и усърдно се мъчи да лети по права линия, докато огънатия стабилизатор я отклонява накъдето дойде - перфектна противоракетна траектория!"
Това възможно ли е? (Няма да е за първи път да пускат на тоя сайт украсени или измислени историйки - даже и с рекламни цели.)
Leave a comment:
-
Да, бял фосфор и т.н. За да заблуди ИЧ, а димът да скрие машините визуално имах предвид. Но пак е последна мярка. Другото е активна защита, но не знам дали ще работи срещу такива боеприпаси. Неприятна работа за танковете, както и да го гледаш...
Leave a comment:
-
"димните гранатомети" могат да ползват гранати не само с димgollum написа Виж мнениеДимната завеса едва ли ще върши особена работа (т.е. може би ще намали малко ефективността), защото те имат и радари / ИЧ.
ИК примамки, диполни отражатели, каквото ти хрумне, вече въпросът е колко заряда имат и най-важното- да разпознаят навреме опсноста за да мохат да реагират
Leave a comment:
-
Номерът е, че подобни боеприпаси има и за артилерията (вече ги споменавахме в една друга тема), т.е. 155 мм гаубици, 120 мм миномети, както и за РСЗО. Вярно, по-малко в един снаряд, но за сметка на това артилерията има други възможности да ги доставя. Димната завеса едва ли ще върши особена работа (т.е. може би ще намали малко ефективността), защото те имат и радари / ИЧ. Възможността да използваш гуабична/минометна батарея тактически, за да неутрализираш колона бронетехника е доста неприятна.
Leave a comment:
-
Над 70 години вече си важи - ако врагът има въздушно господство, танковете могат да се придвижват само през нощта или да се крият в горички и хамбари.
Това наистина изглежда унищожително за колона или база без ПВО - тук влизаме в сферата на лазерната отбрана.
Другото отчаяно средство, което веднага ми хрумна е, всички машини пускат димки на поразия и дават газ в различни посоки. Но трябва да забележат, че са бомбардирани, т.е. зависи на каква височина се отворят парашутчетата и се пуснат реактивните двигателчета - те предполагам са достатъчно видими отдалеч.
Leave a comment:
Leave a comment: