Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Виетнам

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

  • piston
    replied
    Първата вълна от 33 бомбардировача - 18 B-52 от АБ Андерсен, о Гуам. 6 B-52D и 12 B-52G излитат от Гуам за своя 8 часов полет до целите си, като преди това трябва да се срещнат с 15 B-52D от У-Taпao...



    27 (9 тройки) от 33-те бомбардировача ще ударят Yen Vien rail yard и складовият комплекс Ai Mo -




    2 тройки от Тайланд и 7 от Гуам. 2 тройки трябва да ударят жп депото Gia Lam.

    7 въздушна армия прави всичко възможно да подсигури бомбардировачите и осигурява 34 самолета в поддръжка - 8 самолета за борба със ЗРК (двойки Ф-105 и Ф-4 с CBU), 18 - Escort/CAP и 8 самолета за разхвърляне на диполни отражатели....

    Северовиетнамските радарни оператори наблюдават на своите екрани как самолетите от Тайланд и Гуам, формирали дълга колона, преминават над Лаос почти до китайската граница и с активирани системи за РЕБ заема курс на югозапад към Ханой - точно както 6 (!) пъти от вечерта на 18.12.1972 досега....



    Преди тях Ханой наближават осемте "Фантома", които с мъка поддържат зададената височина за да формират коридор от диполни отражатели, който да прикрие бомбардировачите...



    С един двигател на форсаж и другият на максимал, Ф-4 представляват лесна жертва, но виетнамското ПВО не иска да хаби боеприпасите си за тях....

    Както и в предните атаки, силните ветрове бързо отнасят диполите и докато бомбардировачите пристигнат, те ще бъдат твърде далеч от него, за да им помогне...

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    USAF започват с поредният LORAN насочван удар на тактическата авиация - между 12:30 и 12:40 часа местно време 20 Ф-4 удрят Ханойската трансформаторна станция, 23 Ф-4 бомбардират радиоизлъчвателя при Ланг Труок и 20 А-7 с водачи 4 Ф-4 бомбардират АБ Йен Бай.

    Ударите са нанесени през облаци и оценка на пораженията не е възможно да се направи.

    Ф-111 действат в интервала 18:56 - 4:45 на 21.12.1972 по Баг Жианг (3 удара), летището Баг Май (3 удара), АБ Хоа Лак, Пук Йен и Кеп - (1 удар) и пристанището на Ханой (3 удара).




    Б-52 трябва да се погрижат за петролните складове Kinh No, Yen Vien rail yard и складовият комплекс Ai Mo в непосредствена близост, ТЕЦ Thai Nguyen и жп депото Gia Lam.

    През този ден USAF ще понесат най-тежките загуби за цялата кампания.

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    Докато северновиетнамското командване прави всичко възможно да осигури възможно най-добри шансове за отпор и допълнително да подобри тактиката на своите подразделения, SAC, явно доволни от липсата на загуби през нощта на 19 срещу 20 декември, изпращат новите цели и маршрути за предстоящите удари.

    Въпреки, че още след първият ден са подготвени и изпратени препоръки от авиокрилата, през 8 въздушна армия до SAC, не се вижда никаква промяна в начина на осигуряване и провеждане на рейдовете. Вероятно фактът, че първоначалната заповед е за тридневни удари вдъхва излишна увереност, че краят на ударите е близо.

    Поради близостта на У-Тапао, доста от екипажите на Б-52 от 17 Въздушна дивизия, разположени там, летят повече и някои от тях вече имат опит от предните две вечери. Това, което виждат в залата за брифинги никак не им харесва. Минималните промени от страна на планьорите в SAC всъщност даже влошават нещата - входящият маршрут за бомбардировачите към Ханой е стеснен максимално, което още повече би улеснило защитниците в търсенето и проследяването на целите.

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    Все пак, основният проблем пред северновиетнамските зенитчици е липсата на сглобени ракети.



    Съгласно Правилата за стрелба на комплекса, при обстрел на цел, която използва смущения се изстрелват три ракети.



    Заради проблема с наличността на ЗУР, северновиетнамските зенитчици масово извършват пускове на две ЗУР по бомбардировачите.
    Малка утеха е, че 274 техн. батальон най-сетне пристига в Ханой, но въпреки специалните хапчета и храна, които се предоставят на бойците от техн. батальони, оценките са, че те ще успеят да сглобят не повече от 40 ракети за денонощие.

    След кратка почивка, разчетите на СА-75МК започват усилена тренировка под надзора на по-опитните си колеги, които им разясняват избраната тактическа схема и наблюдават изпълнението й.




    На свечеряване отбраната на Ханой разполага с 9 боеготови ЗРК със 73 ракети на стартовата позиция.

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    Докато командирът на Ivory 01 развълнувано брои кондензиите на оттеглящите се над Nam Phong бомбардировачи от третата вълна, северновиетнмското командване е в шок от провала на ЗРК.... Всички батальонни командири са извикани в щаба, където след обичайното триене на сол и изтъкване на паралела с битката срещу французите при Диен Биен Фу, уморените зенитчици трябва да обяснят детайлно всяка едно от действията си, както и да изтъкнат грешките, които са направили.

    При все това северновиетнамското командване си дава сметка, че има и обективни причини, затрудняващи защитата и работата на ПВО и предприема незабавни мерки в очакване на следващият рейд.

    Освен, че прехвърлянето на зрдн от района на Ханой е в ход, е променен и бойният ред на ЗРК в наличност. Командването приема (напълно правилно, както ще се окаже по-късно), че бомбардировачите отново ще атакуват от северозапад





    и изнася позициите на 261 зрп северно, за да може бомбардировачите да бъдат обстрелвани по-рано.

    Раликата в построенията е добре видна от долните схеми, показващи разстановката на полковете, непосредствено бранещи Ханой на 18 и 20 декември.

    Позиции към 18.12.1972





    Позиции към 20.12.1972




    Докато смяната на позициите е в ход, техници, старши командири и инспектиращи офицери детайлно обсъждат стрелбите на всеки един зрдн, както и наблюденията на техните колеги върху работата на Б-52 в Южен и Северен Виетнам в предишни години. Като най-удачна е подбрана тактиката на 77 зрдн, при която целта е обстрелвана в РС с последващо преминаване на АС, при поява на отражението на целта в резултат на увеличената ЕОП от отвореният бомболюк, както и поради това, че самолетите се доближават в непосредствена близост до ЗРК, чиито предаватели "прогарят" смущенията (при параметър на целта 8-10 км това се наблюдава на дистанция 15-17 км).

    Click image for larger version

Name:	jamming_nva source_red book.JPG
Views:	1
Size:	54.4 КБ
ID:	555481

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    При дебрифинга като упрек към екипажа на HAZEL е това, че не са активирани достатъчно РЕБ предаватели срещу така нареченият "downlink" или сигнала от радиомаяка на ракетите, който помага на станцията да ги проследява и изчислява местоположението им. По-късно на SAC ще стане ясно, че този метод за РЕБ няма ефект от поне 4 години....

    Третата вълна
    от 36 бомбардировача, 20 CAP/Escort и 8 поставяча на диполи наближава целите си във Виетнам.

    Девет B-52D от АБ Андрсен атакуват жп комплекса Йен Виен на източният бряг на Червената река. Водещата тройка е QUILT , следвани от BRICK и
    SCARLET . За около 8 минути 594 бомби се добавят към 1116 от първата вечер.

    27 бомбардировача се насочват към нова цел - ТЕЦ Тай Нгуен, на около 31 мили северно от Ханой.





    PAINT 02 докладва за 4 ракети. При следполедната проверка на самолетите на RAINBOW 01 са открити около 30 пробойни...




    Със втората вълна от нощта между 19 и 20 дкември е нанесен и последният удар по радио Ханой... Равносметката е, че след почти 2900 бомби, един свален и два повредени Б-52 Радио Ханой не е в ефир за цели... 9 минути!

    Не толкова добре се развиват нещата за USN - техен А-7С ¹ 156783 VA-82, USS America с позивна STREETCAR 303 е ударен от ЗРК на 12 мили от Хайфон, докато е на мисия "Iron Hand". По свидетелство на пилота - Lt. Carl T. Wieland, той пуска ПРР по позиция на ЗРК, който пък от своя страна изстрелва две ракети. Корсарът избягва първата, но втората го поразява и подпалва. Пилотът моментално се катапултира над облаци, приземява се и скоро е заловен...




    Leave a comment:


  • piston
    replied
    gollum написа Виж мнение
    няма никакъв проблем, материалът е интересен .
    Докато екипажите от първата вълна наближават целите си, започва брифинга на втората вълна от 21G от Андерсен и 15D от У-Тапао.... Тъй като У-Тапао е по-близо, екипажите от тази база летят за втори път и повтарящата се мисия ги фрустрира още повече.... Хубавата новина е, че безумната заповед за неманевриране преди бомбопускането е отменена.

    Северновиетнамското РТВ следи полета на Б-52, които в абсолютно повторение на предните три и отново приближава Ханой от северозапад по протежението на планината Там Дао (или както я наричат американските пилоти "Thud ridge).

    Когато бомбардировачите са в обсег, ЗРК извършват пусковете си, но нямат нито едно попадение. В продължение на 12 минути 21 самолета се разтоварват над ж.п. комплекса Кин Но.

    Четири часа по-късно пристига втората вълна от 36 самолета, които ще ударят Bac Giang transshipment point Радио кулата на Ханой. точно в 23:50 местно време бомбите започват да удрят целите си.

    Водещата тройка над Радиокулата на Ханой е Ivory. Ivory 1 хвърля своите 108 бомби и започва своя 270 градусов завой с крен до 45 градуса. Никой от екипажа не забелязва приближаващата ЗУР, която се взривява на около 20-30 метра от опашката на самолета, прекъсвайли кабел от управлението на опашните плоскости и повреда на двигател. След излизане от завоя, опашният стрелец докладва за още една ЗУР В-750. Пилотът предприема маневра и ракетата детонира над самолета без да причини щета. Самолетът каца успешно в Тайланд (Nam Phong base).

    HAZEL е тройка от G модела, от която два от самолетите са немодернизирани (вместо с ALT-22 са със по-стариятALT-6B). Тройката се движи 9 мили встрани от курса си и когато е на около 13 мили от точката за бомбопускане HAZEL 03, е атакуван със ЗУР. HAZEL 02 е с отказал
    приемник ALR-20 (с който офицера за РЕБ наблюдава честотата на сигналите, излъчвани от различните радари). HAZEL 01 and HAZEL 02 се опитват да заглушават радиомаяка на ракетите, които са във въздуха. Въпреки повредите HAZEL 03 се връща в базата си. Това е единственият от G модела, който успява да го постигне.



    Leave a comment:


  • gollum
    replied
    Първоначално публикувано във фениксфорума, дано не сте против...
    няма никакъв проблем, материалът е интересен .

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    Първата вълна от 9G и 12D е изцяло от самолети от АБ Андрсен. Дългият път до Виетнам дава достатъчно време на пилотите да поразмишляват върху факта, че атаката им напълно ще повтори маршрута и построението на атаките от предната вечер. Особено притеснително за тях е че напълно безсмисленият PTT е запазен в маршрута...


    Click image for larger version

Name:	ptt.PNG
Views:	1
Size:	343.5 КБ
ID:	555473


    Допълнително по време на брифинга командирът на 43 SW (Strategic Wing), полковник James R. McCarthy (който лети като допълнителен член в екипажа в първата вълна) заплашва със военен съд всеки пилот, който маневрира за да избегне ЗУР преди бомбопускането, ще бъде изправен пред военен съд. В книгата си "A VIEW FROM THE ROCK" McCarthy обяснява постъпката си с това, че базирайки се на собствен анализ на атаките от вълна 1 и 2 от първата вечер, взаимната РЕБ поддръжка на самолетите в тройката е ключово за недопускане на загуби. Така или иначе заплахата му е докладвана и подобно ограничение е отменено още за самолетите от вторият рейд.

    Междувременно командването на Северновиетнамското ПВО е доволно от представянето на 361 бригада и получава заслужени похвали от Генералният щаб и политическото ръководство на страната.



    Останките на ударените самолети са изложени публично и множество жители на Ханой и околностите се изреждат да ги видят, докато похвалите се сипят върху доблестните зенитчици, сразили коварният враг и митичното му оръжие - непобедимата свръхкрепост Б-52...

    Време за почивка обаче няма - над Ханой и Хайфон летят тактическите изтребители и ударници на ВВС и Флота, които поради лошото време не могат да удрят визуално или да ползват лазерни боеприпаси, а ползват LORAN:

    Click image for larger version

Name:	19.PNG
Views:	1
Size:	6.6 КБ
ID:	555474

    Командването на ПВО и Генералният щаб разбират, че американската операция ще бъде денонощна, като през деня ще бъдат атакувани от тактическа авиация (морска и ВВС), а през нощта - бомбардировки от Б-52.

    За да удържи на натиска, командването на ПВО решава, че ЗРК ще бъдат използвани изключително за отбрана срещу Б-52, а на изтребителната авиация се пада честа да води борба с дневните нападения (смята се, че по-малко от 10 пилота имат подготовка за нощни полети).

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    След прибиране и на последната вълна бомбардировачи, равносметката е както следва:

    7 засегнати машинни (3 свалени, 2 с тежки повреди и 2 с леки повреди)

    Shot down - 3

    Boeing B-52G 58-201 Charcoal-01
    Shot down by 261/59

    Boeing B-52G 58-246 Peach-02
    Hit by SAM and crashed in Thailand.
    [highlight=yellow]По засечка с виетнамски данни, свален от 57-ми батальон от 261 бригада[/highlight]

    Boeing B-52D 56-0608 Rose-01
    Shot down by 257/77

    Serious damage - 2

    Boeing B-52D 56-0678 Lilac 03
    Landed at U-Tapao.
    No inspar damage. ETIC 7-30-73. Est. 60,000 manhours.
    350 external holes; 24 areas require kits.


    Boeing B-52D 56-0592
    Landed at NamPhong, Thailand; one time flight to U-Tapao 12-23-72.
    ETIC 3-15-73. External holes estimated 2,000 manhours.

    Minor damage - 2

    Boeing B-52G 58-0254
    Landed at Andersen AFB, Guam.
    Sheet metal damage top of fuselage 30 to 50 holes. Minus three repairs.


    Boeing B-52D 56-0583
    Landed at U-Tapao.
    Returned to service 12-20-72 minus three repairs 53 manhours.
    10 external holes plus several dents and gouges.


    Този резултат е постигнат от 9 (по други данни 10) ЗРК СА-75МК Двина, непосредствено защитаващи Ханой.




    Докато последните самолети кацат в база Андерсен на о. Гуам, екипажите, които ще участват в ударите на 19 срещу 20 декември започват да рулират за излитане.

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    ВМС се отървават с 2 повредени А-6 с номера 155704 и 155692.


    Загуби търпи и отбраната на Ханой.

    Зенитна артилерия:
    18:50 18.12.1972 221-и зап открива огън по неустановен тип самолети над Виет Три
    4:51 19.12.1972 при удара по радиостанцията "Гласът на Виетнам" са унищожени две ЗПУ 14.5мм заедно с шестима от разчета

    71-и и 72-и батальон от 212-ти зап са засегнати от удара на В-52 и са изтеглени за преформиране (явно в резултат на тежки загуби).

    ЗРК:

    77-ми батальон понася загуби в жива сила и повредено оборудване, но остава в строя.

    Действия ВВС ДРВ 18-19.12.72):

    19:28 от АБ Хао Лак излита МиГ-21 (летец Тран Кунг), насочван по команди от земята (РП Фам Минь Кай и Та Вань Вуонг) по В-52 маршрут от Мок Чау на Ван Иен. На 12 км от целта пилотът се отказва от атаката заради силните смущения и каца на АБ Ной Бай.
    19:47 от АБ Ной Бай излита МиГ-21 (с моя любимец Фам Туан), насочван от земята по В-52 (РП НШ 927-го иап Хоан Дук Хань). Открива цели по навигационните светлини, Туам опитва захват, но тутакси е атакуван от ескорта, снижава се и каца на Ной Бай. Летището е бомбардирано и самолетът му попада в кратер и е повреден. Докато бяга от Ф-4 е обстрелян със 7 (!) ракети въздух-въздух (по американски данни)

    04:43 от АБ Гиа Лам излита МиГ-21 (летец Ву Дин Ран), насочван от земята (РП 921-го иап Нгуен Хонг Тай) лети с курс на юг. При набор на височина е предупреден за опасност и се приземява отново в Гиа Лам.

    ---------


    Първоначалната равносметка е, че набелязаните цели са ударени. Два от самолетите, атакуващи Кин Но комплекса не успяват да излязат на боен курс и не хвърлят бомбите си, което осначава, че от 162 бомби, планирани за него, са хвърлени едва половината. Друг интересен момент е, че вероятно умишлено, екипаж на Б-52Д удря гражданското летище, разрушавайки 80% от терминала, два съветски самолета и хелокоптера и изоравайки няколко писти.

    Това, което става ясно от тази първа нощ на бомбардировките е, че тактиката, избрана от SAC не е най-удачната, като екипажите веднага си дават сметка, че летейки в колона на една и съща височина от северозапад, безкрайно ще улеснят отбраняващите се. Практически нищо не е променено от начина на действие на първите Б-52 над Виетнам, освен това разделянето на три вълни през 4 часа ще им даде възможност да презаредят запасите си от ракети, а същевременно неимоверно ще затрудни TAC да осигури ескорт за всеки рейд, практически намалявайки броя самолети, придружавайки всяка вълна! Също така, сред целите при този първи удар не фигурират позициите на ЗРК, хранилищата и техническите батальони. Както се оказва, трите бригади, въоръжени със ЗРК разполагат само с два технически батальона и това ще се окаже една от най-големите грешки на виетнамското командване. Друг особено критичен проблем за Б-52 е така нареченият Post-Target-Turn (PTT), вираж с голям крен, използван още от Енола Гай над Хирошима и останал непроменен оттогава, въпреки, че въпросът за нуждата от него при употребата на конвенционални бомби е повдиган многократно, нищо не е променено от плановиците в SAC и този път. Проблемът при тази маневра е, че поради големият крен, антените на системите за РЕБ изместват диаграмата си встрани и практически самолетът става видим за операторите на ЗРК, нещо повече, както ще установи разчета на 77-и батальон - в един промеждутък от време и трите самолета в тройката едновременно са във вираж и смущенията им са отклонени встрани! Разчетът на 77-ми батальон забелязва това и успява да осъществи автоматично съпровождане на целта (както се оказва това е Rose 1). Това откритие ще се окаже от ключово значение за събитията, които предстоят.

    Друг проблем от съществена важност е фактът, че при разпределението на целите не се съобразява фактът, че D моделът е с четворно по-голям боен товар от G, съответно насочвайки G по площадни цели се налагат повече полети за унижожаването им, съответно по-голям риск, особено като се вземе предвид, че част от G модела е с по-старо поколение система за РЕБ.

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    Освен Б-52 удари нанасят и самолети на ВВС и ВМС, като А-6 и Ф-111 могат да действа във всякакви условия.

    В този ден ВВС губят Ф-111 67-0099 с позивна Snug 40:



    (местно време АБ Тахли)
    В 20:30 самолетът за последно е засечен от приятелска РЛС. След това се поддържа само радиовръзка.
    В 20:37 самолетът се снижава от 5850 метра до 150 метра.
    20:53 доклад за удар по целта.
    В 21:00 екипажа докладва за достигане на навигационна точка от маршрута и излизане от сушата.... Това е и последното съобщение от самолета.
    Last edited by piston; 03-03-2020, 23:42.

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    Втората вълна се състои от 30 Б-52 модел G и D от АБ Андерсен. По план те трябва да нанесат удара си в 00.00 Ханойско време. Избраните цели са три от вече бомбардираните при първият удар, а именно - жп депото Yen Vien, Ханойският жп ремонтен завод и и комплекса Kinh No

    ПРеди удара на бомбардировачите, виетнамците са подложени на поредната атака от Ф-111, такъв е засечен в района на Бак Май.

    PEACH 02 - Б-52 модел G тъкмо е нанесъл удара си, когато по време на виража си за излизане от района на целта експлозия на зенитна ракета точно до лявото крило откъсва външната двойка двигатели, върха на крилото и разкъсва горивните резервоари. Въпреки пожара, обзел самолета, машината успява да стигне до Тайланд, където всички от екипажа се катапултират успешно и след два дни отново са на Гуам.

    Самолетът е ударен от 57-ми батальон, който изстрелва две ракети като докладва за експлозия и пожар, но падането на самолета не е фиксирано.

    Налетът продължава около 10 минути, но след изтеглянето на Б-52 виетнамските въоръжени сили са подложени на атаки от Ф-111 и Ф-4 по летищата Ной Бай, Виет Три, Дон Ан и Фа Ден.


    Третата вълна

    В 2:46 местно време ROSE 01, B-52D се отделя от пистата в У-Тапао за да стане част от 51 самолета, които трябва да ударят Ханой. 21 от тях трябва да унищожат радио Ханой. На тях им предстои да преминат през обсега на 11 позиции на ЗРК.


    Към 4:20 сутринта ПВО на Северен Виетнам отново е приведено в готовност 1..





    04:39 77-й батальон 257-го зрп изстрелва две ракети по подадената му цел и докладва за силен взрив....


    в 4:56 ханойско време лидерът на последната тройка бомбардировачи, а именно ROSE 01 изсипва товара си от 108 750 либрови бомби. По самолета са изстреляни няколко ЗУР. Една от ракетите минава между задният ръб на дясното крило и опашката. Още една ракета доближава самолета точно когато той влиза във вираж. Този път ракетата детонира под бомбардировача и в ляво. Експлозията е страхотна и прекъсва интеркома, пробивайки огромна дупка във фюзелажа... Зашеметеният навигатор поглежда през нея и вижда предпазителите на бомбите, които преди няколко мига са били окачени на крилото. Самолeтът така и не излиза от вираж и пада на около 9 км от Ханой в село Oai Than, Hay Tay province. Загиват двама от екипажа.


    Друг B-52D, с позивна RAINBOW 01 е повреден преди да успее да пусне бомбите си над целта. Тройката RAINBOW е видна на фона на смущенията от поне 6 зрдн, когато е обстреляна. RAINBOW 01 успява да се добере и кацне в Тайланд.


    следва...

    Leave a comment:


  • piston
    replied
    Първоначално публикувано във фениксфорума, дано не сте против...


    Operation LINEBACKER II започва на 18 декември 1972 година. 11 дни, над 3000 полета и 40 000 тона бомби срещу най-концентрираната противовъздушна отбрана във войната.

    Силите на страните са както следва:
    [spoil]
    САЩ (источник - SAC History):

    АБ Тахли (Тайланд)
    48 F-111
    10 KC-135A

    АБ Удон (Тайланд)
    99 F-4
    18 RF-4

    АБ Корат (Тайланд)
    6 F-4C
    24 F-4E
    23 F-105G
    17 EB-66
    72 A-7D
    HC-130
    EC-121

    АБ Убон (Тайланд)
    111 F-4D

    АБ Нам Фонг (Тайланд)
    27 F-4 (корпуса на морската пехота)

    АБ Нахон Фаном (Тайланд)

    ?? HH-53

    АБ У-Тапао (Тайланд)
    54 B-52D
    53 KC-135A
    2 U-2
    2 DC-130

    АБ Андерсен (о.Гуам)
    53 B-52D
    99 B-52G

    АБ Кадена (о.Окинава)

    59 KC-135A
    7 KC-135A
    23 KC-135Q
    10 SR-71
    RC-135M

    АБ Кларк (Филлипины)
    25 KC-135A

    ВМС на САЩ в зоната на конфликта:
    USS America (CVA-66)
    USS Enterprise (CVAN-65)
    USS Midway (CVA-41)
    USS Oriskany (CVA-34)
    USS Ranger (CVA-61)
    USS Saratoga (CVA-60)


    Виетнам (источник - "Дьен Бьен Фу воля к победе" Лу Тронг Лан)

    - Подразделение 361 (зона отговорност Ханой):
    3 зенитно-ракетни полка 257, 261, 274;
    5 зенитно-артилерийски полка: 220, 221, 212, 244, 260;
    226-й отряд самообороны и 741-й учебный полк (с 20 100 мм оръдия).

    - Подразделение 363 (зона отговорност Хайфон):
    2 зенитно-ракетни полка (зрп) 238, 285;
    2 зенитно-артилерийски полка (зап) 252, 272 и
    4 отделни зенитно-артиллерийски батальона (озаб).

    - Подразделение 375 (зона отговорност северен сектор, Ланг Сон - Ха Бак) включва:
    1 зрп 268;
    5 зап 282, 224, 216, 240, 214;
    2 отдельных зенитно-артиллерийски батальона (озаб).

    озап 256 (Бак Тай)
    озап 254 (Йен Бай)


    - Подразделение 365 (зона отговорност южен сектор) включва:
    3 полка 275, 267, 263. 275-и е зрп, другите - не е посочено.

    ВВС 4 полка 921 и 927 (МиГ-21), 923 (МиГ-17), 925 (МиГ-19)
    [/spoil]

    За тези 11 дни американците ще загубят 26 самолета, от които 15 Б-52.
    Час и 43 минути отнема на 87 Б-52 да рулират и излетят от база Андерсен, о. Гуам. По-късно към тях ще се присъединят още 42 бомбардировача от U-Tapao Royal Thai Airfield, Thailand.






    SAC определят 7 цели, които да бъдат атакувани на три вълни. Идеята на планьорите е да не дават почивка на персонала на ПВО на Северен Виетнам. Целите, маршрутите, разчетите, корекциите и всички останали подробности се предават по кодирани линии за свръзка от САЩ, което довежда до това екипажите от Гуам да получават своите пакети с навигациона и прицелна информация докато рулират на старта и да ги разучават по време на дългият полет до Виетнам!

    Не по-малко напечено е и за TAC, които след като се запознаят с маршрутите и целите на B-52, трябва да осигурят MIG CAP, поставячите на активни и пасивни смущения, "Дивите невестулки" и ELINT самолетите, така че да покрият армадата бомбардировачи.

    Виетнамските разчети са нащрек още от 10,30 часа от предният ден. В 16:00 часа на 18.12.1972 те са оповестени за излитането на самолетите от Гуам. Час по-късно са предупредени, че атаката ще почне в 18:00.

    18:15 постовете ВНОС фиксират нарушение на границата на С.Виетнама от самолет F-111.
    19:08 получено съобщение за самолети приближаващи Ханой (идентифицирани като F-111).
    19:10 в щаба на 291-и полк (Нге Ан) постъпва съобщение от 16-и РЛ пост за откриването на самолети В-52.
    19:15 обявен сигнал «Тревога» в Ханой, Хайфон и в провинции Нам Дин.

    Въпреки всички затруднения, Първата вълна от 48 самолета достига целта си в 19.45 Ханойско време.

    Докато SNOW cell стоварва 324 бомби върху летището Хао Лак в югозападния край на Ханой, опашният стрелец на BROWN 03, SSgt Samual Turner, сваля МиГ-21, за първи път в историята на Б-52.

    15 минути по-късно Lilac 03 - B-52D t приближава комплекса Кин Но. 15 секунди преди да се освободи от товара си, самолетът е ударен от осколките на зенитна ракета.
    Повредената машина успява да кацне в Тайланд с 350 пробойни и 24 зони за подмяна.



    11 минути по-късно CHARCOAL 01, a B-52G, tail number 580201 (означен като цел 671) е ударен от две ракети, изстреляни от 59-и батальон на 261-и полк. Трима от екипажа оцеляват, пилота, помощник пилота и стрелеца загиват.



    следва...

    Leave a comment:


  • gollum
    replied
    Прав си, piston, не се сетих за това - то е доста по-вероятен "причинител" на въпросното несъответствие.

    Leave a comment:

Working...
X