Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Виетнам

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

  • centara
    replied
    В списъка не са отразени самолетите, които са се завърнали повредени в базите си и в последствие са били бракувани. С тях загубите в техника стват повече, но колко точно не се знае. Може би още тогава не се е водил отчет или тези загуби са били прикривани. Но не трябва да се забравя, че в тези случаи екипажът е спасен, а той е най-важното.
    За загубите на В-52, мисля че това са цифрите. До 1972 г. бомбардировачите вършеят основно над Лаос, където няма силна ПВО. Основните бойни загуби са по време на операция Linabacker II, през декември 1972 г. Тази операция обаче е толкова детайлно изследвания, че подобно прикриване на загуби щеше да лъсне. Има и още нещо. По това време производството на B-52D и B-52G е спряно и всяка загуба е невъзстановима, така че в последствие лесно може да се установи колко самолета са загубени.
    Кузмич, тази картинка я намерих в Интернет и нямам представа от коя игра е. Нямам скенер, да си сканирам книгите, а в Мрежата има много малко снимки на виетнамски самолети. Картинката ми хареса и реших да я пусна. Между другото този борд 4326 понастоящем е изложен в вузея на Виетнамските ВВС в Ханой.

    Leave a comment:


  • Ky3Mu4
    replied
    Centara, тоя скрийншот на Миг-21 от коя игра е? Strike Fighters или Wings over Vietnam?

    Leave a comment:


  • Пилот
    replied
    Не е съвсем така. По времето на ВСВ има много слу4аи, когато един прибрал се, но стахотно надуп4ен Б-17/Б-24 е бил при4исляван в графата "неизползваеми" и бива бракуван. При рейда над Швайнфурт на 14 октомври '43 около 22 Б-17 са бракувани.

    Leave a comment:


  • messire Woland
    replied
    Ако самолет е стигнал до базата си и е кацнал, няма как да се брои като свален струва ми се.
    А големите бомбардировачи май трябва да са не много точни, те затова и бомбардират площи, а не точкови цели.

    Leave a comment:


  • Пилот
    replied
    Един последен въпрос. САЩ изнасят ли данни колко техни самолета са били тежко повредени, но са успели да се доберат до базата си? Задавам този въпрос, защото си спомних за един пилот (май беше на палубен А-4), който е ударен от С-75, резервоарът му се запалва, но успява да се вдигне на по-голяма висо4ина и огънят спира. Пилотът се прибира без да се разбие, но от самолета му май не е останало много...
    А доколко то4ни са били Б-52?

    Leave a comment:


  • centara
    replied
    Да, забравих да го напиша G е от Gewehr- пушка т.е зенитна артилерия. Тук са включени и самолетите унищожени при нападения срещу американските бази. Общите загуби включват и самолетите разбити при инциденти.

    Leave a comment:


  • Пилот
    replied
    Много благодаря, само не разбрах какво означава G-да не е "ground fire" (зенитки)под Т какво имат предвид - свалени при небойни обстоятелства или нещо друго?

    Leave a comment:


  • centara
    replied
    Напротив, въпросите са си съвсем по темата. А и е по приетно да отговаряш на въпроси отколкото сам да си измисляш темата, по която ще пишеш. Пък и въпросите са интересни и дискусионни.

    В-52D бомбардира цели в Лаос
    Между В-52 и МиГ-21 над Виетнам е имало поне 4 боя. Единия е на 20 ноември 1971 г., когато един МиГ-21 атакува отзад звено от 3 В-52 и изстрелва ракета Р-3С по единия от тях. Но бомбардировачът започва да разпръсква ИЧ капани и ракетата пропуска. Следващият прехват се състои в нощта на 18 декември 1972 г. и ето как старши сержант Майкъл Търнър, борден стрелец на B-52D, позивна Brown 03 описва събитията:
    "Беше много напрегната нощ и небето беше пълно със ракети "земя-въздух". Тъкмо си помислихме, че сме извън опасната зона, когато операторът на системите за РЕБ съобщи: "Нещо ни преследва! Това е МиГ!". Засякох на радара си МиГ-21, който беше на разстояние 10 км и се приближаваше бързо. Когато се приближи достатъчно го захванах и тогава засякох втори вражески самолет на 8 часа на разстояние 12 км. Той летеше направо и не се опита да ни атакува. Вероятно предоставяше пространство за маневриране на първия МиГ, който се готвеше да ни атакува. Щом МиГът влезе в обсега ми, изстрелях два кратки откоса. В последвстие се оказа, че съм изстрелял над 690 патрона. В същия миг гигантско огнено кълбо се появи зад самолета ни. Погледнах през илюминатора, но не видях МиГа. След това имаше още една експлозия и отметката на МиГа изчезна от екрана на радара ми. Скоро след това другият МиГ зави обратно и го изгубих"
    Лично според мен тази победа е малко вероятна, но не е изключено и пилотът на МиГа в желанието си да стреля насигурно да се е приближил твърде близо до бомбардировача.
    Следващата среща е на 27 декември 1972 г. Пилот на виетнамския МиГ-21 е Фам Туан. Според неговия разказ, след излитането той е насочван от земята и лети на пределно ниска височина. По команда от земята набира височина, измъква се от звено Фантоми и атакува звено В-52 с две ракети които попадат в целта и взривяват един В-52 без никой от екипажа да може да се спаси. Зачетена му е победа и става Герой на ДРВ, а после и космонавт. Новите изследвания обаче показват, че такава победа няма. Той атакува звено В-52 позивна Ivory, но от тъврде голяма дистанция (през нощта е трудно да се определи точно разстоянието) и ракетите му пропускат. В същото време В-52 с позивна Cobalt 01 е поразен от две ракети "земя-въздух" и най-вероятно Туан е помислил, че всъщност това са неговите ракети. Така или иначе и двата свалени тази нощ В-52 са поразени от С-75.
    По виетнамски данни на 30 декември 1972 (за деня не съм много сигурен, може и да беше 31) Ву Тан Ксиу излита на прехват и излиза в гръб на звено В-52. Екипажите на бомбардировачите усещат присъствието му и изключват навигационните светлини и той в тъмнината се забива в един бомбардировач. Всъщност бомбардировачите, щом пресекат 19 паралел (границата между Северен и Южен Виетнам) изключват навигационните светлини и така саздават доста проблеми на ескортиращите изтребители. Същата нощ обаче звено Фантоми сваля МиГ-21 и според мен това е начин виетнамците да "гримират" загубата. В общи линии това е за В-52 и МиГ-21 във Виетнам. Естествено въпросите са добре дошли.

    Виетнамски МиГ-21ПФМ. Звездичките са победи отбелязани на този самолет, а не от един пилот

    Сега по другите въпроси. Американците претендират за 198 победи и признават 76 свалени от виетнамски МиГ-ове самолети. Претенциите на виетнамците не съм ги изчислявал, но можеш да ги видиш на www.acig.org Въпросът за победите винаги е спорен и Виетнам не е изключение. Аз лично вярвам на тези които предоставят изчерпателна информация и за победите и за загубите. Напоследък в САЩ бяха разсекретени много документи и доклади за войната във Виетнам (за Корея още не са разсекретени такива сведения), въз основа на които се базират доста нови публикации. В тях за всяка загуба пише тип на самолета, сериен номер, код, екипаж и в повечето случаи обстоятелствата при които е загубен самолета и съдбата на екипажа. За виетнамските данни това не може да се каже. Непълнотите в тяхните данни са страшно много, даже в доста случаи името на пилота постигнал победата е неизвестно. Има и още нещо. За виетнамците победа няма същото значение както за европейците и системата им за отчитане на победите е подчинена на пропагандните изисквания. При тях има "победа" и "победа на място". "Победа" се присъжда в случаите когато американски самолет е бил поразен, пуснал е аварийно бомбите си е тръгнал да се измъква. По правило колкото по-ниско технологично е използваното оръжие, толкова по-голяма е вероятността да се признае победа. "Победа на място" е съвсем различно. В този случай останките на самолета са намерени на земята. Засега обаче няма точни виетнамски данни за "победите на място". По тази причина съм по-склонен да вярвам повече на американските данни. Ето тук един файл в който има доста добра разбивка на американските данни. На немски е, но и без да знаеш този език можеш да се оправиш. Т значи "Общо", S - ЗРК, а М- МиГ. Дано съм ти отговорил изчерпателно
    Attached Files
    Last edited by centara; 13-02-2005, 13:04.

    Leave a comment:


  • Пилот
    replied
    centara, не е съвсем по темата, но имам няколко въпроса:
    1. Имало ли е случай МиГ да свали Б-52 (или поне на бой между двата самолета) Колко общо Б-52 са свалени над виетнам.
    2. Колко общо са свалените МиГове и колко американски самолета са свалени от тях
    3. Колко общо американски самолета са свалени над виетнам (вкл. витлови) и колко хеликоптера.

    Leave a comment:


  • centara
    replied
    Хм, я виж какво пишат хората тук
    http://www.designation-systems.net/d...n-rockets.html.
    In the early 1950s, the NOTS (Naval Ordnance Test Station) China Lake began to develop a new 5-inch rocket to replace the Holy Moses HVAR. The new rocket used folding fins to allow efficient carriage in streamlined multi-tube launch pods. The rocket, known as Zuni 5-inch FFAR (Folding-Fin Aircraft Rocket), was designed as a modular system, and allowed the use of different types of warhead and fuze. Options included general-purpose and shaped-charged warheads, point-detonation, delayed-action and proximity fuzes. The latter option was intended for air-to-air application, but Zuni was almost exclusively used as an air-to-ground weapon.
    Между другото инцидент със Zuni се случва и на Ентерпрайз, но той е основно поради небрежност на екипажа.
    Ето и една снимка на F-4C с два оръдейни контейнера
    Last edited by centara; 12-02-2005, 00:59.

    Leave a comment:


  • octagon
    replied
    Съмнява ме Зуни да е имала радиовзривател. По-скоро нагласен преди полет дистанционен, пък след това е работа на пилота да съобрази дистанцията на пуска.
    Да отбележим и че тази ракета е създала най-големи неприятности на янките - на самолетоносача "Форестал" една такава се изстрелва непреднамерено, взривява стоящ наблизо самолет и оттам започва грандиозен пожар с над 100 убити, доста унищожени самолети и тежки повреди за кораба.

    Leave a comment:


  • centara
    replied

    Съвсем точно. Zuni има модулна конструкция и са възможни най-различни комбинации от взриватели, бойни части и двигатели. При проектирането е била предвидена възможност ракетата да се използва срещу въздушни цели (по-скоро е предвиждана стрелба по съветски бомбардировачи, а не по маневрени изтребители).
    Този НУРС общо взето се оказва доста успешен. Развива висока скорост и е много точен. А като калибър е най-тежкия използван във Виетнам. Освен това на виетнамските радари изглежда точно като антирадарната ракета AGM-45 и американските самолети за борба със ЗРК често го използват, за да накарат виетнамците да изключат радара.
    Last edited by centara; 11-02-2005, 18:30.

    Leave a comment:


  • gollum
    replied
    centara, благодаря за бързия отговор . а тези НУРС-ове са имали някакви специализирани взирватели, защото останах с впечатлението, че и придвете победи ракетата се взривява "близо до вражеския самолет" - нещо подобно на радиовзривателите на зенитните снаряди може би? И ако е така, то поначало се е мислело за използването им във въздушен бой или това е по-късна добавка?

    Leave a comment:


  • centara
    replied
    Зависи от бойната задача. Ако самолетът ще действа като ескорт, то оръдието е само едно на пилона под фюзелажа. Ако ще атакува наземни цели F-4 може да носи оръдейни контейнери и на подкрилните пилони. Обикновено носи два, но съм виждал снимка на F-4 и с 4 оръдейни контейнера. Направо настръхвам като си представя каква огнева мощ е това :fire: . Ама и съпротивлението в този случай си го бива и такава конфигурация общо взето не се използва.

    Колкото до НУРС, единствените използвани във въздушен бой са 124мм Zuni и то чак когато всички други възможности са изчерпани. С такъв НУРС са постигнати 2 победи. На 1 май 1967 л-т Теодор Суарц пилот на А-4 (преди това е летял на F-8, но се прехвърля при щурмовите, защото там има повече екшън) от VA-76 има задача да неутрализира зентинтата артилерия докато останалите А-4 атакуват летище Кеп. По правило при атака по земни цели Zuni се изстрелват на един залп, но Суарц предпочита да ги изстрелва поеденично. При излизане от атака пред него се изпречва един МиГ-17. Суарц опитва да открие отгън с оръдията, но те отказват и той решава да използва единственото му останало оръжие. Прицелва се с огромен ъгъл на изпреварване и изстрелва две ракети, но пропуска. След това изстрелва още една, която се взривява близо до МиГ-а и го сваля.

    Другата победа е на 21 юли 1967 г. На този ден Рей Хъбард пилот на F-8 от VF-211 (Абе голяма работа са били пилотите на F-8 Според мен по онова време, пилотите на Crudsader са най-добрите експерти по близък въздушен бой в САЩ) ескортира А-4, когато формацията е нападната от няколко МиГ-17. След неуспешна оръдейна атака по един МиГ-17, Хъбърд открива огън по друг МиГ-17 от отлична позиция и отбелязва доста попадения когато изведнъж снарядите му свършват. Самолетът му носи една ракета Sidewinder, но след изстрелването от самолетоносача, системата за диагностика показва, че ГСН не функционира. Затова Хъбърд решава да използва 4те НУРС-а Zuni с които разполага. След внимателно прицелване Хъбърд изстрелва една ракета, която пропуска, но вторият НУРС се взривява близо до мига. Виетнамският изтребител напуска боя, а Хъбърд отстрани наблюдава как от фюзелажа на МиГ-17 започват да излизат пламъци и миг преди изтребителя да се взриви, виетнамеца се катапултира.

    Leave a comment:


  • gollum
    replied
    Един въпрос - оръдейните контейнери не се ли поставят под фюзелажа, а не под крилата? Не знам, та затова питам.

    Leave a comment:

Working...
X