Чакайте, бре, какво се смеете на Петър 1-ви? Човекът е казал "да могат да се сглобят"; дали и как ще стрелят после е друг въпрос... :clown:
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
АК74 на въоръжение в БА ?
Collapse
X
-
Dinain написаА колко често пехотата стреля на такива дистанции в днешно време?
Забележете намаляването на максималната дистанция от 2000 м, през 1,500 м, през 1,000 м, та до постоянен мерник за 200 м при най-късните модели Каркано, модел 38 (moschetto & fucile corto). От 1938 г. нататък всички къси пушки (fucile corto) и карабини (moschetto) са с фиксиран мерник за 200 м, а дългата пушка (fucile) mod. 91/41 има мерник с максимална дистанция 1,000 м (в сравнение с 2,000 м при mod.1891). Тази промяна в градуировката на мерниците не е продиктувана от изменения в балистиката на боеприпаса, а отразява реалните (наблюдавани) способности на редовия боец да води ефективен огън.Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
-
Те и военните стрелби се водят на дистанция до 300 метра, поне в нашата армия, когато аз служех. Но реално над 200 метра сигурно огънят служи само за подавяне/неутрализация и поражението е повече случайно. Не си представям как, независимо с винтовка или автомат един редови войник ще уцели прикриващ се или тичащ противник на разстояние над 200 метра по време на сражение. А и, ако се не лъжа, прицелният огън поначало е рядко нещо в сражение - повече се стреля генерално в посока на противника (откъдето предполагаш, че стрелят по теб). Нещата могат да бъдат по-конкретни само в непосредствен сблъсък.
Comment
-
мотострелковото отделение обстрелва противника на максималните сигурни дистанции за поражение за съответното въоръжение - с оръдието на БМП - на 1500 метра, с картечницата на БМП - 1000 метра, картечницата на отделението - на 800 метра, автоматите на отделение - на 500 метра, огън с РПГ - от 400 метра надолу, снайперът в отделението - до 600 метра.
На рубеж 400 метра от предния край на отбраната отделението трябва да може да осъществява фронтален, флангови и кръстосан огън по команда, според предварително зададени ориентири. Това е и рубежът, на който се създава най-висока плътност на огъня на отделение, вкл. и чрез стрелба с подцевни гранатомети и/или АГ.
Реално, разстоянията 200 и по-малко метра са характерни най-вече за градския бой.
Comment
-
Този спор за далечината на стрелба възниква периодично. За да го разрешим веднъж завинаги, предлагам следното просто упражнение.
Отидете на bgmaps.com, изберете своя град, стига да го има. Намерете права отсечка с дължина между 300 и 500 метра, където да има добра видимост. Най-добре по-дългото разстояние. Застанете в единия край и проверете как изглеждат хората на 300 и на 500 метра.
За София едно добро място е Орлов мост, стига да сте в кола.
Току-що си направих първата част от този експеримент - на 300 метра се вижда нормално, можеш да уцелиш човек в цял ръст. Залегнал - ще ти е много трудно. За 500 метра нямам достатъчна видимост от вкъщи, но понеже всеки ден минавам през "Орлов мост" и там съм го правил този опит, знам, че хората се виждат доста по-трудно - все пак разстоянието от 500 метра е почти двойно по-голямо.
Comment
-
Спомням си че един път, по време на войниклъка, че ми беше попаднал уставът относно боравенето с бронирани машини - 3 тухли по 400 страници всяка. Отварям на раздела, който се занимаваше с правилата при зареждане с гориво - няколко страници, 20 точки и всяка с по 5-6 подточки. Чета и се хиля - трябвало задължително да има поставен наблизо пожарогасител по време на зареждането; площадката, на която се стъпва, да бъде избърсана от грес и масла и подсушена, да се използват гумени ръкавици; всякакво метално снаряжение да бъде свалено от зареждащия (да не джасне нещо и да излезе иска!); дори GSM-a да бъде изключен, защото електронен импулс можел да възпламени нафтата :mhehe: - и още много в този дух. Ако някой действително ги следеше тия работи, зареждането щеше да е невъзможно или да отнема часове - представям си как фазанот търчи из полето да търси гумени ръкавици
Въобще, много такива бисери могат да се открият в уставите, поради един вроден 'бъг' в системата, но не му е тук мястото..."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
bsb написаТози спор за далечината на стрелба възниква периодично. За да го разрешим веднъж завинаги, предлагам следното просто упражнение.
Отидете на bgmaps.com, изберете своя град, стига да го има. Намерете права отсечка с дължина между 300 и 500 метра, където да има добра видимост. Най-добре по-дългото разстояние. Застанете в единия край и проверете как изглеждат хората на 300 и на 500 метра.
За София едно добро място е Орлов мост, стига да сте в кола.
Току-що си направих първата част от този експеримент - на 300 метра се вижда нормално, можеш да уцелиш човек в цял ръст. Залегнал - ще ти е много трудно. За 500 метра нямам достатъчна видимост от вкъщи, но понеже всеки ден минавам през "Орлов мост" и там съм го правил този опит, знам, че хората се виждат доста по-трудно - все пак разстоянието от 500 метра е почти двойно по-голямо.albireo написа...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...
Comment
-
bsb написа... на 300 метра се вижда нормално, можеш да уцелиш човек в цял ръст...
Иначе и Mannlicher М.88 има мерник, разграфен до 3,000 schritten = 2,250 м. И за такава стрелба е имало наставления и устави, но дори при стрелба по групови цели, колко е реалистично попадението на такова разстояние?
Просто трябва да се разбере оптимизма на военните след появата на патрони с бездимен барут и малокалибрени облечени куршуми (втората половина на 80-те години на 19-ти век). Оптимистични очаквания, непотвърдени от опита на последвалите войни.
Ето още един пример от моята колекция, M.1886 Kropatschek (кал. 8х56 Kropatschek). Вижте как изглежда мерниковата рамка и си представете стрелбата на такива разстояния:
Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
Comment