Направи ми впечетление "учителя" на НОВ. Напълно вярвам на момчето, понеже в низините в България виждам същото нещо. Мисля, че този форум трябва да дава информация на млади хора, точно като него. Отне ми време, главно да търся и осмисля информацията. Не претендирам, че е пълна, но е достатъчна. Замених всички остарели думи със съвременни. Много от източниците са противоречиви. Старах се логично да определя истината. За всякакви неволни грешки, моля за извинение!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Балканските войни 1912-1913
Collapse
X
-
Чак "битка с лъжата"... Не кори пресилено учителя си. Не е Бог знае каква грешка. Иначе за дипломатическата подготовка и провеждане на Балканската война има една великолепна книга - "Балканските войни" на Андрея Тошев. Тя е отдавна библиографска рядкост. Ако успееш да я намериш в някоя библиотека-вътре е подробно описан хода на преоговорите между съюзниците преди войната.
P.S. Впрочем ето в тази статия отпреди година и половина пише, че след време двата тома на книгата се планира да бъдат преиздадени в поредицата "Българско историческо наследство":
Last edited by Николай; 13-10-2008, 17:09.
Comment
-
Това, което ще поясня тук не е изобщо за този форум, но понеже ме объркаха и аз обърках и вас. Книгите за войните, макар че са писани през 20-те, 30-те и 40-те години, кой знае защо са все по стар стил (като датировки). По старо му, по ново му...бабешки работи! Как е възможно в България да се говори за стар стил, след като новия стил е въведен от сто години! Черна Гора не е скъсала дипломатическите си отношения с Турция на 25-ти септември, а на 8-ми октомври. Аз повярвах на това, че книгите са печатани, след като новия стил е бил вече въведен в България. Случайно ми дойде на ум да проверя.
Стария стил (Юлианско летоброене) изостава от реалното време с две седмици. Затова е заменен с новия стил (Григорианско летоброене). Той е въведен в България на 31-ви март 1916-та година, като следващия ден, наместо да е 1-ви април е 14-ти април. След като е така, всички дати преди и след трябва да се коригират.
Comment
-
еМГето написа Виж мнениеТова, което ще поясня тук не е изобщо за този форум, но понеже ме объркаха и аз обърках и вас. Книгите за войните, макар че са писани през 20-те, 30-те и 40-те години, кой знае защо са все по стар стил (като датировки). По старо му, по ново му...бабешки работи! Как е възможно в България да се говори за стар стил, след като новия стил е въведен от сто години! Черна Гора не е скъсала дипломатическите си отношения с Турция на 25-ти септември, а на 8-ми октомври. Аз повярвах на това, че книгите са печатани, след като новия стил е бил вече въведен в България. Случайно ми дойде на ум да проверя.
Стария стил (Юлианско летоброене) изостава от реалното време с две седмици. Затова е заменен с новия стил (Григорианско летоброене). Той е въведен в България на 31-ви март 1916-та година, като следващия ден, наместо да е 1-ви април е 14-ти април. След като е така, всички дати преди и след трябва да се коригират.
Comment
-
В подобен случай в никоя хроника или история, свързана с участието на България в ПСВ не би трябвало да има опомената дата в интервала 02.04.1916 - 13.04.1916г. Ако има такава дата, то следва ,че е невярна.
Интересно ми е това преминаване от Юлиянско към Григорианско датиране само за БГ ли се отнася или говорим за явление в световен мащаб?GOTT MIT UNS!
Comment
-
Това е встрани от темата, но като всяка подобна промяна, не се приема едновременно навсякъде (промяната се разтяга от ХV² до ХХ век в Европа). Пак в "Уикипедия" можеш да прочетеш кратки статии за двете календарни системи.
Comment
-
Тази тема не е за този форум, понеже той не се занимава с астрономия. От друга страна, пък тези промени в календара засягат датировката на събитията в нашите войни. Като си помислих колко хора, участвуващи във форума са наясно по въпроса реших, че може да и се отдели малко местенце. Ех, все пак думата е на модераторите!
Това, че в някои източници се посочват и двете дати (стария стил в скобки) или пък в началото това се пояснява според мен е за онези времена, когато живота на хора и много от тях участници е бил разделен от това събитие. Днес тези хора са отдавна измрели и младите хич не ги интересува стария стил. Той само ги обърква.
Ако трябва да отворя тема за гражданската война в Еритрея и се позовавам на техни източници ще изглежда така: "През 4 129-та година Еритрея обяви независимост." Е, колко хора ще разберат за какво става въпрос и кому е нужно това? Това, че за еритрейците нашата 2000-на година е тяхната 4 129-та година мен не ме интересува, освен като един куриоз!
Най-лесно новия стил се разбира, като към датата се прибави 13. Пример 08.12.1912+13 = 21.12.1912. Датата 08-ми е единия ден, към който прибавяме още 13 дни. Тези, които са на ясно нека не ме упрекват, че го обяснявам така. Аз си знам защо!Last edited by еМГето; 03-11-2008, 09:41.
Comment
-
Структура на турската армия в Тракия по време на Балканската война
Върховен главнокомандващ на всички турски войски - Назим паша.
Върховен главнокомандващ на тракийската армия - Абдулах паша.
I-ви армейски корпус /Цариград/ - Явер паша
1-ва дивизия, полкове: 1-ви, 2-ри, , 3-ти, 1-ви стрелкови батальон;
2-ра дивизия, полкове: 4-ти, 5-ти, 6-ти, 2-ри стрелкови батальон
3-та дивизия, полкове: 7-ми, 8-ми, 9-ти, 3-ти стрелкови батальон
II-ри армейски корпус /Родосто/ - Шевкет Торгут паша /черкезин по прозиход/
4-та дивизия, полкове: 10-ти, 11-ти, 12-ти, 4-ти стрелкови батальон
5-та дивизия, полкове13-ти, 14-ти, 15-ти, 5-ти стрелкови батальон
III-ти армейски корпус /Къркклисе/ - Махмуд Мухтар паша
7-ма дивизия, командващ полковник Хилми, 19-ти полк редифи и стрелкови батальон.
8-ма дивизия, полковник Шукри, редифни батальони, 22-ри, 23-ти, 24-ти полк.
9-та дивизия, командващ Хасан Изед паша, редифни батальони и 25-ти, 26-ти и 27-ми полк.
IV-ти армейски корпус /Одрин/ - Абук паша
11-та дивизия, полкове: 31-ви, 32-ри, 33-ти, 11-ти стрелкови батальон.
12-та дивизия, полкове: 34-ти, 35-ти, 36-ти, 12-ти стрелкови батальон.
Армейски корпуси от редифски войски:
XV-ти, XVII-ти и XVIII-ти армесйки корпуси.
Редифски дивизии: "Афионкарахисар", "Бруса", "Измит", "Кастамун", "Ангора", "Кония","Цариград"
Конна дивизия, командващ Салих паша, включва: 8 полка, сред тях един от доброволци /основно кюрди и черкези/, 3 подразделения по две батареи, 6 картечни роти.
Гарнизон на Одрин:
От IV-ти - VI-ти армейски корпус 10 дивизия, полкове: 28-ми, 29-ти, 30-ти, 10-ти стрелкови батальон.
XVI-ти редифски армейски корпус, две редифски дивизии, Одринска обсадна артилерия, редифски формации 2-ра класа.
Гарнизон на Дарданелите:
От II-ри армейски корпус 6-та дивизия, полкове: 16-ти, 17-ти, 18-ти, стрелкови батальон от 6 редифски формации 2-ра класа.
В областта Кърджали:
2 редифски дивизии и 1 низамски полкThey march in full battle dress
With faces grim and pale
Tattered banners and bloody flags
Rusty spears and blades...
Comment
-
TERZIev написа Виж мнениенякой да му с енамира снимки или картини за превземането а одрин?
Comment
-
albireo написа Виж мнениеВиж в сайта на Даниц.Зимата пее свойта зла песен,
вихрове гонят тръни в полето,
и студ, и мраз, и плач без надежда
навяват на теб скръб на сърцето.
Comment
-
TERZIev написа Виж мнениетърся много подробна информация за превземането на одрин
ако на някой му се намира разтегната тема за превземането на града ще съм му много благодаренВсички книги са в PDF формат! Тези с линкове от Archive.org, водещи към Google Library могат да бъдат намерени, като при отварянето на съответния линк в Archive.org вляво в секцията View thе book се потърси All files:http - което отваря FTP директория, откъдето те могат да бъдат направо изтеглени в съответния предпочитан форматWe don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
Comment