А дали това нее вариантът на Валтер за същият конкурс? От бая патилетки не се занимавам с леки оръжия и каталогът на Жук (примерно) нещо не ми е под ръка та да цитирам точното име.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Официална тема за ВСВ загадки
Collapse
X
-
Да, намерих го - Mkb42(H)
("H" - е от заводите Hаenel, а "W" - вариант на Walter)
Вариант на щурмова карабина, създадена от Хюго Шмайзер и носи означението на фирмата Haenel. Производството е започнато през ноември 1942 г. и е прекратено през септември 1943 г., общо са произведени 11 853 бройки, които минават фронтови изпитания и общо взето са оценени добре. Отстъпва обаче на споменатата MP-43, която е понататъчно развитие на модела.
Comment
-
А, съжалявам, грешка при писането, разбира се, че става въпрос за "42", а не "43" (защото такава няма с тези означения). Но инак очевидно, че това, за което говоря е именно тази щурмова карабина, а не MP-43 .
А ето на този линк намерих първо инфо за оръжието:
Last edited by gollum; 04-05-2005, 15:42.
Comment
-
Е, то вярно че ППШ си е общо взето "Суоми" (или "Лахти"). Инак за изгънатат цев - трябваше да се сетя - нали и сега имат подобни разработки, даже имаха някаква картечница с изгъната цев за отбрана, монтираща се в люка. Е, на танкистите не им харесало, защото люка им трябва за да излизат бързо .
Но както отбелязах, двете оръжийца не са тези.
Comment
-
Е, дет се вика можеш и името да му пуснеш на второто . А не само някаква снимка .
Инак второто е ППД-34/38 или картечен пистолет на Дегтяров (между другото, първоначалното название, под което се разработват подобни оръжия в СССР е "лека карабина"). Използва пистолетен патрон за ТТ. Пълнителят е за 25 патрона. Бил е предназначен за водене както на "прицелен огън", т.е., с единични изстрели, така и за автоматичен огън.
Има два модела - ППД-34 (приет е на въоръжение през 1935 г.) от който са произведени сравнително големи количества, но общо взето отношението към него е било противоречиво. Бил е на въоръжение главно в НКВД (и преди всичко в гранични войски). В средата на 30-те години е изваден от армията и остава само на въоръжение на НКВД.
През 1938 г. се прави модернизация като новият модел е означен ППД-34/38 (понякога и ППД-40). Този втори модел е произведен в съвсем малки количества.
Главните разлики между двата модела са в магазина - вторият най-често е с дисков магазин като на "Суоми" (71 патрона), който е бил сравнително скъп за производство, вместо извития пълнител за 25 патрона. Също така има разлика м оформянето на кожуха на цевта, както и в прицела и дължината на ложата.
Характеристики
маса: 3,6/4,5 кг
нач. скорост на куршума: 500 м/с
практически темп на огъня: 120 изстрл./мин.
практическа далекобойност: 200-300 м (прицелът е разчетен до 500 м)Last edited by gollum; 05-05-2005, 12:04.
Comment
-
Всъщност е ППД-34/38 (или ППД-40), както често го означават. Горе съм пуснал данни за него.
Остава второто оръжийце.
Впрочем, ти донякъде го позна , та затова ще пусна и за него данни:
опитен образец ППС-42, сиреч картечен пистолет на Судаев. Изготвен е през юли 1942 г. и е подложен на войскови изпитания, след които са внесени промени и е приет на въоръжение с промените под означението ППС-43.
Общо взето, оръжието е създадено като заместник за ППШ-41, макар че никога не става такъв. Идеята е да е по-просто и технологично, което е постигнато.Last edited by gollum; 05-05-2005, 12:14.
Comment
Comment