Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Космически войни-реалност или бъдеще?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Кухулин, съгласен съм по първия ти коментар. Да, теоретично можем да овладеем енергията на Слънцето или да тераформираме Луната, Венера или Марс. Т.е. това е въобразимо в рамките на сегашните ни научни знания. Докато поне каквото изглежда възможно сега (оставям настрана идеите за двигател с нагъване на пространството, защото дори и теоретично възможен като идея, поне засега изглежда, че енергетично (пък и практически) не е достъпен). Мисълта ми е друга: овладяването на енергията на Слънцето или тераформирането са ни също енергетично твърде далечни на този етап. И не изглежда "скоро" нещата да се променят, т.е. наистина ще са титанични проекти, за които в момента нямаме дори и 0,001% от нужната енергия - всички като цяло (цялото човечество). А не сме и цяло, нито сме си поставили такива задачи. Затова макар и теоретично възможни, тези неща ги слагам някъде далеч в бъдещето - в някаква втора или трета далечна епоха на овладяване на Слънчевата система.
    Впрочем, главното ми възражение по този път е в това, че не мога да си представя "ясно" какви технологии ще са необходими за осъществяването на тези задачи и съответно как ще се отразят те на достъпните ни космически технологии, та да можем да разсъждаваме във военен план как ще стоят нещата. Докато ако погледнем малко по-наблизо - овладяването на Луната или на астероидния пояс, като вероятен първи етап по този път, по можем да мислим за това какво е възможно.

    Кухулин написа
    Тук има един вид параграф 22. По всичко личи, че Земята като затворена система още дълго време ще си е самодостатъчна. Космическите ресурси ще са необходими именно за космическа експанзия, а не за някакви земни нужди. В този смисъл не виждам как експанзията би могла да се постави на икономическа основа, съответно - от частни компании.
    Така е, аз това и подчертавам - трябва да имаме нещо, което да ни изведе на този път. Засега не изглежда да се движим по него, а преди 50 години е изглеждало, че е така (но импулса идва от другаде, затова и движението се оказва нетрайно). За момента не виждам нито едно правителство, което да има дори намерението да хаби ресурси за такива цели. Докато - макар и като нещо донякъде екстравагантно (дело на един или друг луд с пари), - имаме някакви опити за частно навлизане в Космоса. Засега плахи, но поне са някакви проекти - за добив от астероиди, за експедиция до Марс и прочее. Все нещо - поне като импулс за другите да се включат (до държавно ниво), - може и да излезе нещо. Не тая големи надежди, но друга възможност засега не се вижда. Космическите агенции на национално и над-национално ниво твърдо са заседнали в ерата на безпилотните полети. Военните по-далеч от близка и средна орбита не гледат. Т.е. засега не се виждат тенденции към промяна.
    Естествено, нищо не е сигурно и няма смисъл да се правят на тази основа далеч отиващи прогнози, но поне засега не изглежда възможно дори повтарянето или изпълнението на постиженията и плановете от преди 50 години. Да не говорим, че може и да не тръгнем по този път.
    За мен най-добрия път е обединяване на ресурсите на цялото човечество и приемането на това като "цивилизационна задача". Но това е утопия.

    Comment


      #77
      gollum написа Виж мнение
      Ако разбирам правилно проблема (а може и да греша), то главното предимство на йонни двигатели с относително ниска тяга, но възможност за продължително действие се проявява при използването им именно за подобни безпилотни мисии, т.е. относително леки апарати. Добавянето на хора кардинално изменя картината, особено при по-продължителен полет. Иначе съм съгласен, че при подходящо финансиране всякакъв такъв проблем е разрешим по някакъв начин. Въпросът е да се появи самото финансиране, т.е. да се появи и осъзнае съответната нужда от пилотирани полети. Засега май не се осъзнава. Аз правя разлика между един евентуален повторен пилотиран полет до Луната или пък първи до Марс (нито едно от двете не е гарантирано наистина да се случи в близките 2-3 десетилетия), който най-вероятно ще си остане единично постижение с чисто научна цел (краткотрайно пребиваване) и редовни полети и трайна поселения. Между едното и другото не е задължително да има връзка, а и са съвсем различен проблем с различни изисквания.
      Да, класическите йонни двигатели, които се монтираха до момента имаха точно такива характеристики. Имат един режим с висок импулс/ниска тяга. Но освен тях се развиват и нови технологии, като електроплазмените двигатели. За момента съм чел само за вазимир, понеже принципно работи по същия механизъм, както и спектрометъра, който имам в лабораторията. Действа като електродвигател, в който подвижната бобина е плазма в която се индуцират вихрови токове и която в последствие взаимодейства с магнитните полета на основната бобина (в двигателя се ускорява линейно, при мен само се стабилизира в определена позиция като неподвижен плазмен тороид). Лесната манипулация на плазмата в този тип двигатели им позволява да работят както на режим висок импулс/ниска тяга, така и на режим висока тяга/нисък импулс. Така се обединява в една конструкция стартовия двигател за набиране на скорост и маршев двигател, който по време на работата си създава и защита от заредени частици.
      Към останалата част на изложението нямам какво да добавя и според мен основния проблем е че човечеството не е видяло полза от експанзията в космоса. За това и не се търсят много усърдно решения на проблемите.

      Comment


        #78
        Кухулин написа Виж мнение

        Тук има един вид параграф 22. По всичко личи, че Земята като затворена система още дълго време ще си е самодостатъчна.

        Нали знаеш, че човешката алчност е ненаситна.
        Stupidity is an elemental force, and I respect it.

        Comment


          #79
          Pendergast написа Виж мнение
          Нали знаеш, че човешката алчност е ненаситна.
          За съжаление знания от този тип не са особено полезни в научно-фантастичния контекст Виж, ако успееш да разпишеш тази мисъл малко или много в цифри, можем да умуваме дали и колко е възможно насищането.

          Comment


            #80
            Няма как цифри, за съжаление, това е доста психо-хуманитарно наблюдение, трудно да ти го докажа емпирично. Въпреки че по-назад беше разграничено космическото пространство от Великите географски открития, то за мен несъмнено принципът е същият. Никога, когато може да се докара още и още печалба, няма да бъде върнато и отхвърлено с лека ръка. Тъй че ако се открие някаква полза, която няма да е в далечна перспектива ситуирана и ще е лесно постижима(сиреч с не много средства), то непременно много космати длани ще посегнат към нея. И нещата ще загрубеят. И там са опасенията ми. Нито кораби без пилоти, нито изкуствени интелекти ще предпазят вида ни.
            Stupidity is an elemental force, and I respect it.

            Comment


              #81
              Втори случай на "оживял" на орбита "боклук" (рус.)
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                #82
                И някакво обяснение за втория случай
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  #83
                  Да. 2014−28E
                  "...В октябре успешно начали штатную работу на орбите в составе космического аппарата разработки ОАО «Информационные спутниковые системы» имени академика М.Ф. Решетн¸ва" блоки коррекции на основе плазменных двигателей холловского типа нового поколения, которые были разработаны, испытаны и изготовлены специалистами ГНЦ ФГУП «Центр Келдыша»..."

                  Это не "убийца спутников".
                  Это вероятно спутник-шпион за другими спутниками. Без аналоговый.
                  Если не он, то его брат будет стараться "считывать" информацию с других спутников.

                  Запас для его маневров почти не ограничен.
                  Подпитываться энергией для импульсов он может даже от солнечных батарей.
                  Несколько лет может подниматься, опускаться и маневрировать на орбите.
                  http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                  Comment


                    #84
                    Eguo написа Виж мнение
                    будет стараться "считывать" информацию с других спутников.
                    Това ми звучи като супер-неефективно, да не кажа безсмислено, особено във връзка с двигатели за микро-корекции на орбитата. Би ли разяснил по-подробно как си го представяш, моля? Какво толкова ще прочете и де ще го държи? И какво го топлят тия двигатели при такова приложение?
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      #85
                      pnp5q написа Виж мнение
                      Това ми звучи като супер-неефективно, да не кажа безсмислено, особено във връзка с двигатели за микро-корекции на орбитата. Би ли разяснил по-подробно как си го представяш, моля? Какво толкова ще прочете и де ще го държи? И какво го топлят тия двигатели при такова приложение?
                      По поводу назначения спутника - это мои фантазии.
                      Понятно, что узнать точно назначение и возможности спутника - сейчас не сможет даже Румынская разведка, не то, что я или ты.

                      По поводу двигателей - вот статья


                      по подробней
                      Сайт для научных работников, студентов и аспирантов. Новости, научные публикации, обсуждение современных проблем в мире физики
                      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                      Comment


                        #86
                        Eguo написа Виж мнение
                        По поводу назначения спутника - это мои фантазии.
                        Понятно, что узнать точно назначение и возможности спутника - сейчас не сможет даже Румынская разведка, не то, что я или ты.

                        По поводу двигателей - вот статья


                        по подробней
                        http://www.physics-online.ru/PaperLo...C%E8%F4%FB.pdf
                        Благодаря за статиите.
                        Права бях да си мисля, че е възможно да се направят доста подробни обосновани предположения на база на наблюдаваните маневри - ето каква информация намерих (англ.).
                        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                        Comment


                          #87
                          Космическите войни май започнаха.

                          Руски спътник се приближава на крайно близка дистанция последователно до няколко Интелсат спътника с вероятна задача да прослушва Американски военни и др. комуникации. Русия не отговаря на запитвания от страна на Интелсат и Пентагона за поведението на спътника.

                          A mysterious Russian military satellite parked itself between two Intelsat satellites in geosynchronous orbit for five months this year, alarming company executives and leading to classified meetin…


                          A mysterious Russian satellite that spent five months parked between two Intelsat satellites left that location in late September and has now cozied up to a third Intelsat satellite.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #88
                            Великия филтър се задейства

                            Comment


                              #89
                              Великият филтър е най-песимистичната концепция за историята.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #90
                                Thorn написа Виж мнение
                                Великият филтър е най-песимистичната концепция за историята.
                                По-скоро е велика наивност. Нереалистична такава И въобще, представата, върху която е изграден, няма и един факт в своя подкрепа.
                                Колкото до космоса и надпреварата там - ами в такава епоха сме. Всеки който може, ще участва. Едни ще създават, други ще ги крадат.

                                ____________________________________________
                                P.S. И другаде е ставало дума за парадокса на Ферми: защо не можем да открием чужди цивилизации. Кой знае защо обаче, винаги когато се започне да се разсъждава върху него, се опира до статични количествени показатели. Типичните разсъждения и цифри винаги опират върху това как една цивилизация би колонизирала галактиката, слагат се темпове и показатели, които обхващат години с четири цифрени стойности. Това е странно - човешката цивилизация никога не е имала изцяло и само количествен аспект на развитието си. Винаги качественият е бил по-съществен и по-решаващ за промените в посоката на развитието.

                                От друга страна, броят на звездите в галактиките, върху които може да се развие живот, се гледат изцяло механистично, без да се гледа позицията на звездата. А в действителност, целият галактически център е малко вероятно да развие разумен живот, заради гъстотата на звездите там и близостта на космическите катаклизми в него. Остават галактическите ръкави, в които има много по-малко звезди и с приближение може да се каже, че достъпните за развитие на разумен живот звезди са между 1/4 и 1/3 от всички в една галактика.

                                Кой знае защо се очаква, че ние ще можем лесно да разпознаем присъствието на чужда, технологично отдалечена от нас цивилизация. Това е изключително малко вероятно и не трябва да се ходи далеч за примери. Историята на нашата цивилизация ясно го показва: технологичните промени правят много различни методите на комуникация. Ние да очакваме да различим комуникация между отдалечени от нас с дори и само 2-3 века цивилизации (а да намерим такива е изключително малко вероятно), е горе-долу същото като древните гърци да търсят комуникация в нашата съвременна цивилизация, вървяща по вестоносци - просто няма как да стане. Ние сме открили сегашните си методи на комуникация преди повече от век, но дори и само за това време всичко се промени няколко пъти.

                                И накрая - целите. Каква е целта на едно общество, на една цивилизация? Тя не се ли променя с течение на времето, преобладаващите обществени форми и технологии? Ами икономическите ползи? Т.е. ние дори и сега бихме могли да изпратим луноход, който да събира минерали на Луната и ако цивилизацията ни се напрегне - да създаде постоянно поселение на Луната. Обаче икономически това няма да е изгодно по никакъв начин. Или ако се върнем назад - предишните социално-икономически форми, обуславящи робството, сега трудно биха били валидни. Честно казано не мога да си представя, че едно общество, една цивилизация, би останала с непроменени цели 1000 години. Т.е. ние и сега бихме могли, например една силна държава, да речем една Франция, да създава колонии по примера на 17ти-18ти век, примерно в Африка. Обаче - защо? Обществото е различно и не би приело този подход, такива колонии не би могло да се направят на практика. Това не са мравки, които да се опитват в течение на това време да създават мравуняци, покриващи всяка свободна площ, без вътрешно развитие и промяна на мотивацията. За човешкото общество, такова, каквото е в момента, е много малко вероятно да има толкова дълъг период, в който да се осъществява някаква колонизация, без оглед на резултатите и без промяна на целите. Технологичното развитие също задава своите промени и е много малко вероятно комуникациите, такива, каквито са в момента, да приличат на тези, които ще се осъществяват след 50 или 100 години.

                                Въобще, не е кой знае колко чудно, че не виждаме чужди цивилизации - по-скоро би било твърде странно, ако на този си етап виждахме такива.
                                Last edited by messire Woland; 18-10-2015, 20:07.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X