Е, от Междузвездни войни всякак сме далеч - все пак става дума за фентъзи (докат не съчинят биохимични "миди-хлорини"... ). Но тия са именно производители на носители - просто вдигат много по-малки спътничета - и вече ядат един сектор от баницата на големите.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Космически новини
Collapse
X
-
Кухулин написа Виж мнениепроблема е, че сегашните хора не виждат огромни възможности в космоса.
Но с повечето технологии е така. Едва ли много хора са виждали особени възможности в електричеството или в смешната тропотеща триколка, която по-късно се е превърнала в автомобил. Във фантастиката от 50-60-те години - една напълно технологична, дори по съвременните разбирания, епоха - няма нито цифрови технологии, нито интернет, нито мобилни телефони, нито дори персонални компютри, макар че тогава компютърът е съществувал. Почти нищо от това, което днес е обичайно ежедневие, не е присъствало дори в най-смелите мечти на хората само преди петдесетина години. Защото, както казах, нужни са цял куп други условия. За да настъпи автомобилната ера не е достатъчно само да сме изобретили и да произвеждаме автомобили. Ако автомобилът трябва да е практически всъдеходен (защото пътищата са само черни), да изминава хиляди километри без зареждане (защото няма мрежа от бензиностанции), никога да не се поврежда (понеже не съществуват сервизи), той никога няма да стане масов, тъй като подобни изисквания към изделието го правят неосъществимо или най-малкото изключително скъпо. Условията, позволяващи на технологията да реализира потенциала си, по-голямата част от който в началото никой дори не подозира, настъпват постепенно и заедно с общия напредък. Това показва историята на технологиите до сега. Така ще бъде, без никакво съмнение, и с космическите полети. Хората, които влагат в тях наистина много пари (пък и тези, които влагат по-малко), явно виждат в тях възможности. Такива хора още от времената на парната машина достатъчно често са се оказвали прави, така че мисля и този път да се доверя по-скоро на тях, отколкото на онези, които не виждат "какво особено може да се прави в космоса".Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
Обикновен лаик написа...
Според мен в космоса ще се появят перспективи само с постепенното му изучаване, съвсем като примера с корабите и самолетите от един предишен пост. Виждането, че щом корабът е по-евтин, самолетът няма бъдеще, е механистично и стоящо изцяло в предишна епоха, неприложимо към следващата. В момента пътуванията със самолети или автомобили са много масови, макар че логиката подсказва, че влаковете са по-евтини.
Вероятно постепенно сходно ще стане и с космоса - достатъчно е един път да се създаде една инфраструктура там, тя ще започне да се развива оттам нататък по своя си логика.
За авиацията е всъщност още по-забавно ако гледаме периода 1911-1919, второто десетилетие на ХХ век: в началото "самолетите са само за спорт", в края са страховито оръжие с огромни перспективи. За едно десетилетие. Само.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Обикновен лаик написа Виж мнение"какво особено може да се прави в космоса".albireo написа...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...
Comment
-
Обикновен лаик написа Виж мнениеВ смисъл, че такива липсват, или че болшинството хора не могат да си ги представят?
Imperial написа Виж мнениеБезкрайни ресурси, примерно?
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеЗащо са ни тези брезкрайни ресурси, какво ще ги правим?"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
pnp5q написа Виж мнениеЩе бягаме от руско-китайския естествен монопол върху редкоземните.
Конкретно за редкоземите, има достатъчно земни находища, които могат да убият ценово всякакъв космически добив.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениекато единно Човечество"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеНяма какво да правим в космоса. Орбитата е добър бизнес, може да се разработва, но дотам
Виж, Кухулине, футуролозите не са успели да предскажат дори толкова близко до ума, на пръв поглед, нещо като еднократната спринцовка. Какво да говорим за космоса.
Кухулин написа Виж мнениеАко някой ден тръгнем да усвояваме космоса, това ще е като единно Човечество под някаква форма.
Освен това прогресът по принцип е бил дело на хора, които са работели за него работейки за себе си - в условията на конкуренция. Които са искали да спечелят лично благосъстояние и слава, а не да ощастливяват Човечеството, макар че мнозина, естествено, са си давали сметка за значението на това или онова постижение. Тези, които са пламтели от абстрактна любов към цялото човечество, желаели са неговото единство, братство и "щастие за всички даром" в най-добрия случай не са докарвали работата по-далеч от Конвента и ГУЛаг.Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
pnp5q написа Виж мнениеЩото поне от петнайсет години прелитат "дреболийки" за китайските "инвестиции" в Африка - изкупували са де що има редкоземи - я земята, я правителствата... Така че като си рекъл "конкретно за редкоземите", дай конкретно да ги видим.
Обикновен лаик написа Виж мнениеВиж, Кухулине, футуролозите не са успели да предскажат дори толкова близко до ума, на пръв поглед, нещо като еднократната спринцовка. Какво да говорим за космоса.
П.П: Май единствената важна иновация която навлиза със замах е железницата. Но дори и там има съпротива и алогизми от рода лекари да твърдят че скорост над 50 мили в час ще накара бременните жени да пометнат.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
pnp5q написа Виж мнениеКакви форми, в американските закони вече има клауза за неприкосновена частна собственост над ресурси, добити горе - от това лято.
pnp5q написа Виж мнениеА случайно да си мяркал тези находища де са и чии са? Щото поне от петнайсет години прелитат "дреболийки" за китайските "инвестиции" в Африка - изкупували са де що има редкоземи - я земята, я правителствата... Така че като си рекъл "конкретно за редкоземите", дай конкретно да ги видим.
Comment
-
Обикновен лаик написа Виж мнениеВ процеса на разработката ще възникнат и следващите възможности. Тогава ще се чудят как така не сме ги виждали, толкова ще са очевидни.
Обикновен лаик написа Виж мнениеНапротив, техническият прогрес винаги се е движел от конкуренцията и съперничеството. Не от "единството". Поне досега. Стремежът между различни, съперничещи си човешки общества да се надмогне съседа в борбата за блага ги е подтиквал да поощряват под една или друга форма развитието на технологии. Там, където се установявало някакво "единство" - например в огромните територии на империите - и този стремеж е отслабвал, се е стигало до постепенно изоставане, и останалите са ги настигали и надминавали дори ако спечелената до тогава преднина да е била голяма.
Освен това прогресът по принцип е бил дело на хора, които са работели за него работейки за себе си - в условията на конкуренция. Които са искали да спечелят лично благосъстояние и слава, а не да ощастливяват Човечеството, макар че мнозина, естествено, са си давали сметка за значението на това или онова постижение. Тези, които са пламтели от абстрактна любов към цялото човечество, желаели са неговото единство, братство и "щастие за всички даром" в най-добрия случай не са докарвали работата по-далеч от Конвента и ГУЛаг.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеЗасега липсват. Няма какво да правим в космоса. Орбитата е добър бизнес, може да се разработва, но дотам.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
Comment