xopxe написа
xopxe написа
xopxe написа
xopxe написа
А работата на пълководеца е да ръководи бойните действия, а не да се хвърля в първите редици. Това се прави само в краен случай, когато нещата са на кантар, защото представлява риск не само за живота на пълководеца, но и за изхода на битката. Но безспорно, подобни прояви имат голямо психологическо въздействие върху армията. По подобен начин е постъпвал и Александър Македонски, като дори веднъж за малко да загуби живота си.
Има нещо обаче, заради което уважавам Цезар повече от македонеца. Той не е подлагал армиите си на такива унищожителни и безсмислени преходи през пустинята, както прави считаният от мнозина за най-най-великия на всички времена Александър. Не прави и преход през трудно проходимите Алпи, подобно на Ханибал, който също понася сериозни загуби докато стигне до Италия. Само че за разлика от Александър, Ханибал е търсел изненадата. Докато македонеца май просто е искал да измори голяма част от армията си.
Уважавам Цезар и за това, че той не прибегна до проскрипциите, както сигурно биха постъпили мнозина други на негово място.
xopxe написа
xopxe написа
xopxe написа
За Юлианския календар - Той е заимстван от египтяните. Юлий Цезар се запознава с египетския календар при престоя си в Александрия и поръчва на тамошния учен Созиген да направи нов римски календар.
Та календарът не е измислен лично от Цезар. Но негова е заслугата за въвеждането му в Рим.
Comment