Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Виетнам

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Виетнам

    Ммм,малко кратичко ще е,но по принцип съм лаконичен

    В началото на войната американската авиация има ТОТАЛНО превъзходство във въздуха.Стрелят отдалеч,разчитайки на далекобойните ракети и много добрите раздари.В един момент обаче се вижда,че голяма част от загубите на USAF са от приятелски огън.Започва анализ и се установява,че проблема идва от системата за опознаване свой-чужд.Просто тя се оказва ненадеждна и Ф-4 свалят приятели.Тъй като при тези далечни боеве няма визуален контакт,няма как да се опознае целта като приятелска,ако свой-чужд е извън строя.И в един хубав момент американските пилоти получават заповед да извършват ВИЗУАЛНО опознаване на целите преди обстрел.И тогава идва звездният час на виетнамците.При близък въздушен бой Ф-4 е почти безпомощен,тъй като просто не е проектиран за такива неща.Маневрените МиГ-17(на по-късен етап и МиГ-21) започват да нанасят сериозни загуби на американците.Въпреки че нямат ракети за близък бой,тяхното мощно оръдейно въоръжение понякога им дава даже предимство,тъй като ракетите за близък бой на Ф-4 още са несъвършенни и често се случва да не улучат маневриращия МиГ(който между другото се смята за най-маневренния реактивен изтребител изобщо).Така се налага да се разработи нова тактика.Досега всички модификации на Ф-4 са нямали оръдие за близък бой.При новите модификации се монтира М-61 Вулкан и се правят аеродинамични модификации,които имат за цел да подобрят маневреността при близък бой и ниски скорости.По-късно в боевете се включва и модерния МиГ-21.
    Неуспехите на изтребителите,които САЩ създава по време на ракетната мания(цялото въоръжение да е от ракети,основно за далечен бой),която изобщо отрича наличието на маневрен възбушен бой.Схватките е трябвало да бъдат от типа "удряй и бягай".Войната във Виетнам променя концепциите на САЩ.Започва разработката на маневрен тежък изтребител(Ф-15),а после и на Ф-16.Така в крайна сметка може да се каже,че тази война поставя концепциите,по които са създадени модерните изтребители и на двете свръхсили.

    Малко е,ама ако някой иска - да допълва Обяснявам малко тъпо,така че ако нещо не сте разбрали питайте - ще опитам да го кажа наново,този път по-ясно
    Пост 222 :twisted:
    С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

    #2
    Виетнам

    Да не си се цанил в пиара на РСК МиГ? :lol:

    1. Колко "много" свалени по приятелски огън? Че аз знам само за 2 Ф-105.
    2. Превъзходството на МиГ-овете в маневреност е малко спорно. По хоризонтала да, по вертикала - напротив. Въпрос на майсторство на пилота.
    3. Има си статистика на победи и загуби. Моите уважения към виетнамците, но разгромни победи нямат. Не е и могло да имат - просто нямат такива сили.
    4. Американските ракети, то се знае, са лоши А руските какви са били?

    Comment


      #3
      О, темата е много интересна и ще чета с удоволствие, особено ако решиш да прибавиш нещо допълнително .
      А няколко въпроса-уточнения - ако правилно си спомням, тогава сащианците разчитат на два типа ракети сравнително далекобойна - радарна, която се насочва от самолета ("Спароу") и близкобойна с топлинно насочване (такава май имат и съветските МиГ-21, които участват в конфликта на късния етап). И първата се оказваше доста несъвършена - в смисъл, че голяма част от ракетите губят целта си или пък въобще не я прихващат. Май бяха и твърде чувствителни към климатичните условия е всякакъв род замърсявания (неизбежни предвид условията на театъра на бойни действия). Т.е., повечето несъвршенства са технологични, които се оправят с времето. Впрочем, май и съветската школа в един момент се увличаше твърде много по ракетния бой.
      "Вулканите" на Ф-4 ги слагаха в специални контейнери на външни стойки, нали?

      Интересно ще е (ако някой има данни или се е занимавал с въпроса повечко, защото аз нямам) дасе обсъдят кампаниите на оперативно ниво, както и конкретни тактически похвати.

      Comment


        #4
        Принципно и двете държави се увличат по ракетната мания
        Просто виетнамците ползват МиГ-17,който е разработван преди нея :twisted:
        Вулканите се намират точно в носа малко пред пилотската кабина някъде:

        А руснаците нямат проблеми с МиГ-17 и кьопавите ракети,просто защото ги нямат
        С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

        Comment


          #5
          За оперативно ниво на кампаниите е трудно да се говори. Виетнамските завалии изкарват войната с 2 изтребителни авиополка, като накрая правят трети и четвърти, четвъртият май така и не влиза в готовност. В никой момент те нямат повече от 50-60 изправни самолета. Основен похват - внезапни атаки по американските изтребители-бомбардировачи. Последните, за да се измъкнат, трябва аварийно да изхвърлят бомбения товар. След това прехващачитет могат и да избегнат боя, те така и така са си свършили работата.
          Американците - нальоти с групи изтребители-бомбардировачи със съответното изтребително прикритие. Чудеса на оперативно майсторство, доколкото ми е известно, няма. Само една по-оригинална операция "Bolo" - капан с демонстративен нальот и след това прехват от маскирани групи. Явно копирана по-нататък от израелците.

          Comment


            #6
            Супер, точно така - напишете нещо да се образоваме и ние неуките (това аз де :roll: )
            Допълнително още един въпрос от мен - ще може ли да изведете тука статистиката победи/загуби? Накратко разбира се. А, и кажете нещо за тактиките (например опишете някой реален случай или нещо такова)
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              #7
              Аз предлагам тук да обсъждаме цялата война във Виетнам, макар че форума е за хвъркатите. Иначе темата наистина е много интересна и аз ще я чета с удоволствие.
              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

              Comment


                #8
                Най-читава статистика по въздушните боеве - www.acig.org/artman/publish/cat_index_17.shtml
                Много хубави статии в Аеросвят, ама не съм у нас да ви кажа подробности, търсете по библиотеките или у приятели.

                Бъхтахме се и във форума на Криле. Погледнете http://krile.net/viewtopic.php?t=197...amp;highlight=

                Comment


                  #9
                  В главата на средностатистическия човек често е пълен хаос от факти, които сами по себе си може да са верни, но са са случили в различно време и при различни обстоятелство. Та, кратко изложение. Като оставим настрана непрекъснатите бомбардировки в Южен Виетнам по предполагаеми цели на партизаните и в поддръжка на своите войски, кампаниите срещу Северен Виетнам са основно две (пропускам дребните операции):

                  Rolling Thunder (кълбовидна мълния) 1965-68 г. Тук ролята на Ф-4 е преувеличена, 2/3 от нальотите са на Ф-105. Неговите нальоти са една трагикомична тема, която изисква цяла книга (ако вече не е написана). Управляемо оръжие се използва доста малко - не е имало кой знае колко по това време. Основен парадокс - Ф-105 поемат стратегическите удари в Севера, а В-52 - тактическите в Юга. SAC се е страхувало да загуби и един В-52 и да покаже тяхната потенциална уязвимост. Основен военен проблем - политически диктат над операцията, от страх за мащабен конфликт със СССР и Китай. Дори пристанищата не са минирани. Основен политически проблем - изгърмяване на общественото мнение в САЩ до степен президентът Джонсън да се откаже да се кандидатира отново. Сключено е някакво споразумение и бомбардировките са прекратени. Продължават само в Юга. До 1972 г. има отделни задявки.

                  Linebacker (доколкото знам, това е играч от 2-ра линия в американския футбол, живеещите в САЩ да поясняват). 1972 г. Северен Виетнам е натрупал сили и започва мащабно нахлуване, което заварва по бели гащи Юга и САЩ. Гледал съм северовиетнамски хроники от онова време по Дискавъри, адски впечатляващо. Редици танкове и гаубици, ако не е джунглата, можеш да си помислиш, че става въпрос за Курската дъга. Много мащабна и напълно различна кампания. Ф-4 поемат и въздушно прикритие, и удари по земята. Широко използване на управляемо оръжие, вече бомби с лазерно насочване. Вертолетите Кобра вече са използвани по назначение - като противотанкови. Много впечатляващи спомени на ам. военен съветник как към опорния му пункт е вървяла рота Т-54 и само бързата реакция на Кобрите ги е спасила. В-52 май още не е използван над Севера. Пристанищата вече са минирани - по някаква причина СССР и Китай се дистанцират. Започват преговори и бомбардировките са спрени.
                  Преговорите се провалят започва втората фаза - Linebacker II (или 11-дневната война). Вече с широко използване и на В-52 над Севера, при което практически той е смазан. Ето ви го прототипа на съвременните операции. Преговорите са възобновени и бомбардировките спират. Когато Севера пак натрупва сили, през 1975 г. той вече безпрепятствено завзема Юга. По някаква причина американците решават да не се месят.

                  Един страничен детайл - повечето американски войници в тази война са професионални, но кинаджиите си обичат темата за самотното малко войниче, взето насила от дома му и пратено в ада на джунглите.

                  И аз обикновено съм кратък, ама сега нещо ми стана :roll:

                  Comment


                    #10
                    за F-4, първите модификации нямат оръдие и се използуват такива в контейнери на подкрилните пилони (за централния фюзелажен не съм сигурен) но се проявява проблем със силната вибрация и като следствие ниската точност, поради тази причина на по-късните модификации е вградено оръдие.

                    Comment


                      #11
                      Бих искал да отбележа, че войната във Виетнам поставя началото и на съвременната борба с РЛС. Когато първите С-75 се появяват там, за американските самолети става доста напечено. И именно ЗРК са основната опасност за американските самолети, а не виетнамските изтребители.
                      Хартмане, този Фантом дето си го показал е разузнавателен и там има камера, а не оръдие. Вградено оръдие Фантомите получават от вариант Е нататък и то само машините на USAF. F-4B и F-4J на USN са без оръдие.

                      Comment


                        #12
                        Докато се ровех из компютъра, намерих един списък дето си го бях дръпнал от един немски форум. Вътре са дадени загубите на самолети и вертолети над Витнам. Само да поясня за тези които не се справят с езика на Гьоте. G означава, че самолетът е бил свален от зенитно оръдие, S от зенитна ракета, а М от МиГ, Т=Total, общо. Според мен списъкът дава много информация за размишления и коментари. Дано ви хареса.

                        Comment


                          #13
                          Уф,верно че е разузнавателен.Но оръдието е разположено по същия начин и при изтребителите.
                          Eто го и Вулкана
                          С пистолет и добра дума се постига много повече,отколкото само с добра дума

                          Comment


                            #14
                            Ф-4Е с вградено оръдие се бият през 1972. Нещо ми се мотат спомени за участие в схватки и през 1971 г., но сега не мога да го проверя.

                            За РЛС - да, особено към края на войната американците вече доста успешно ги забиват, рязко се качва и разходът на ракети. Вероятно си казва думата това, че през 1967 г. израелците пленяват ЗРК С-75, а от 1970 си имат работа и със С-125 и са могли да направят анализ на системата. Най-голямата опасност обаче си остава простата зенитна артилерия.

                            Comment


                              #15
                              Относно листа на Пик-ас -- по 300-500 самолета на година?! Това не е ли много бре, бая цифра ми се струва. Е, вярно, че съм лаик, та сори за въпроса. Ама...
                              XV mile the sea brode is
                              From Turkey to the Ile of Rodez...

                              Comment

                              Working...
                              X