Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Модерните танкове

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ъ-ъ-ъ-ъ точно с този материал в пост ¹181 започнахме да дискутираме Арджун.
    Recalibrating my lack of faith in humanity...

    https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

    Comment


      Уф, сори. Най-интересното е, че имах чувството, че съм го чел някъде...

      Comment


        Много интересно, макар и отпреди година, интервю с Виктор Мураховски. Вярно - дълго, и вярно - по радиото, но си струва



        това е първата част, лесно се намират и следващите две. Приятно слушане и гледане

        Comment


          Презентация на турския Алтай






          Имам чувството, че куполът все още е макет.

          Comment


            Т-90СМ отблизо. Може би най-подробното филмче досега за развитието на Т-90, предназначено за износ.

            Comment


              кало написа Виж мнение
              Т-90СМ отблизо. Може би най-подробното филмче досега за развитието на Т-90, предназначено за износ.
              Прекрасно!!!

              Comment


                БМПТ отблизо, пак в предаването Полигон, заслужава си.

                Comment


                  Нов китайски лек танк

                  Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                  Comment


                    Интересно, габаритите им са почти като на 99-ката, а в движение - вероятно и по-високи - щото ясно личи, че са с променлив клиренс (на снимката - на минимум)

                    Comment


                      Type 62 на габарити е малко по-малък от Type 59, но масата му е 60% от тази на големия му брат. Явно и тук схемата е подобна.
                      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                      Comment


                        Леките танкове не бяха ли отречени като концепция още след ВСВ? Какъв е тактическият замисъл зад такива слабо бронирани машини? Единственото което аз виждам като приложение е да се произведе огромен брой. Нещо като съвременна лека кавалерия.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          Amazon написа
                          Леките танкове не бяха ли отречени като концепция още след ВСВ? Какъв е тактическият замисъл зад такива слабо бронирани машини?
                          Не бих казал, даже след войната се появява цял "ред" танкове, които едва ли биха били възможни през първата половина на миналия век и бих ги окачествил - по аналогияс морските сили като линейните крайцери - слаба броня, мощно въоръжение и висока подвижност. Това ако говорим за самата концепция, в тактически план (нямахме ли такава тема?) проектира се и се създава цял ред машини, които изпълняват едни или други "специфично лекотанкови функции" (т.е. разузнаване, охрана, рейдове, тактическа поддрръжка на пехота и прочее). Не мисля, че са "отречени", по-скоро имат специфично приложение. Но това вече се отнася и за ОБТ-тата, така че...

                          Comment


                            Предполагам аналогията Type 59 -> Type 62 е напълно приложима и тук. Вижте за какво са направили Type 62 и според мен това е отговора, защо са направили този, за сега, безименен танк.
                            Между другото, снимката е правена в Тибет.
                            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                            Comment


                              Е те освен специфичното приложение имат и отвратително ниска оцеляемост при това без средата да е наситена със скъпи и сложни противотанкови средства като Javelin или пък (още по-зле), Хелфайър, Щурм-С или Хризантема. Стига и съвсем простичко нещо като РПГ-7 в достатъчни количества, гарнирано с някоя и друга картечница в повечко, главно за метене на бягащи екипажи. Задачите описвани от Голум по-скоро са за БМПтата или за машини от сорта на LAV Striker(ако искаш огнева поддръжка вкарваш 4 Striker MGS в механизираната рота и работата заспива), а да не споменаваме, че в логистично отношение са кошмар - още едно шаси за поддръжка, при това нямащо нищо общо примерно с основните танкове, БМПтата и др. в частта. Ама китайска му работа
                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment


                                Но това вече се отнася и за ОБТ-тата, така че...
                                Това не е така. Почти всички държави които могат да си го позволят купуват или разработват собствени ОБТ.
                                Извън традиционите танкостроители като САЩ, Русия, Германия, Франция, Китай, Израел, на първо четене се сещам също за Корея, Индия, Турция.
                                Мисля че бяхме обсъждали, че по-скоро няма особени иновации по темата, или революционни концепции. Извън динамични защити, нови боеприпаси, гардски пакети, окачвания и т.н.
                                Във всички съвременни по-масови конфликти, ОБТ си се използва по-скоро масово, отколкото в специфични ситуации.
                                И точно добрата защита се оказва ключова за такава машина особено при лошо тактическо използване. За това ме озадачиха тези танкове.
                                А разузнавателни машини има далеч по-подходящи от това да се използва лек танк. Включително по-бързи, по-безшумни, плуващи и т.н.
                                А за тактическа потдръжка на пехотата, слабата броня не е ли огромен минус? Идват ми наум поне няколко типа въоражение с които е наситена съвременната пехота, от .50 калиброви снайпери, през РПГ без тандемна бойна част, та до ЗУ и малокалибрени оръдия на БМП, или БТР които не са подходящи зрещу ОБТ, но ще са изключително опасни срещу лек танк.

                                П.П: Писали сме едновременно с Моряка.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X