Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дали Калашников дупчи релси

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    [QUOTE=Fil;227463]При внимателен прочит на темата се забелязват интересни неща...
    Ник пише това

    Налага сеТhorn да му покаже очеизвадното:

    разбира се случва се да не дочетеш статия и да вземеш отношение, но в същата тема да цитираш и Вазов, някак си прекалено ми се вижда

    Е шегичка... това не пречи на никого, но идва и това

    И разбира се Ник го потвърждава с екперимент публикуван в книгата на генерал Хатчер, а именно в дъски куршум 30-06 на 180м дистанция прониква 20инча повече от колкото на 15метра. Има и снимки.
    Ок AYB, като истински балканец се усъмнява в този екперимент...

    Аз колеги се извинявам, че събуждам тая заспала отдавна тема, но ми стана интересно какъв е тоя боеприпас и от каква пушка е изстрелян дето на 180 метра пробива доста пове от 50см дърво?Питам, защото нали така пише?С 20 инча повече отколкото от 15м.Ми на 15м колко пробива, та да ми стане ясно пълния пробив на 180м колко е?70см може би?
    Та много се съмнявам, че е възможно това на 180м да пробие доста над 50см дърво.Калашников може и да не пробива релси ама и неможе да се пробие дърво много над 50см дебело на 180м от 30-06.Все пак колко е енергията на изстрела на 30-06?Около 3000J?

    Comment


      Беселин написа Виж мнение
      Та много се съмнявам, че е възможно това
      Ами чети книги, като се съмняваш. Информацията и снимките (които вече не се виждат) са от книгата долу. Има още безброй книги, които се занимават с балистика, вътрешна, външна и терминална. Купуваш, четеш и край на терзанията.

      Attached Files
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        ьяа

        Не знам защо спорът е стигнал дотук, но този "мит" е известен. Свидетел съм на пробиване на релса с ловен Калашников, 7.62 по 39. А в това отношение ловния и бойния имат малко разлики. А и това нещо са го правили хиляди хора. Това не е легенда, а легендарна история. Просто пробвайте, пък после и 300 книги няма да мога да ви оборят.

        Да си призная не разбирам много от релси, не знам какъв тип точно е била, не знам и какви има по света или различни видове у нас. Може би компромиса би бил "някои релси".
        http://rayofhalifaxproductions.com/26662

        Comment


          beri_cd написа Виж мнение
          ... Просто пробвайте, пък после и 300 книги няма да мога да ви оборят...
          Защо реши, че не съм пробвал тази глупост?

          Обаче, имам следните въпроси:
          1. ПЪрво - каква именно "релса"? Някой от спорещите въобще виждал ли е каталог на производител на стоманени изделия, в частност главата "Релси"?
          2. В коя част на релсата е стреляно?
          3. С какъв вид куршум?
          4. От какво разстояние е стреляно?
          5. Най-важното - а какъв е смисълът на всичко това, на цялата история с релсата?


          Само не ми пробутвай руския линк с "експеримента", виждано и обсъждано е ad nauseum.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            Nick написа Виж мнение
            Защо реши, че не съм пробвал тази глупост?

            Обаче, имам следните въпроси:
            1. ПЪрво - каква именно "релса"? Някой от спорещите въобще виждал ли е каталог на производител на стоманени изделия, в частност главата "Релси"?
            2. В коя част на релсата е стреляно?
            3. С какъв вид куршум?
            4. От какво разстояние е стреляно?
            5. Най-важното - а какъв е смисълът на всичко това, на цялата история с релсата?


            Само не ми пробутвай руския линк с "експеримента", виждано и обсъждано е ad nauseum.
            Eми, Ник, признах си, не знам каква е била релсата, не съм гледал каталог за релси, не знам какви са разликите, колко мм е била дебела и т.н. Разстоянието е 20-30-40 метра, не мога да кажа точно. Какво си пробвал, не знам, знам, че е правено. С каква релса, ба*и го.
            http://rayofhalifaxproductions.com/26662

            Comment


              При положение, че малко по-горе писах, че съм го правил (едно от първите неща, които опитах след като си купих SLR преди много години), кое те кара да мислиш, че се нуждая от обяснението ти? Въобще какво се опитваш да ми обясниш с противопоставянето на релса и 300 книги? Че който в казармата е гледал, как се дупчи релса, няма защо да чете книги по балистика ли?
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                Нама оправия!

                Тази тема се превърна в историческа и то не заради фактологически грешки - проблема е в семантиката. В българският език съществителното "релса" без прилагателно не значи нищо - може да е релсата на курниза на пердето на хола. Според мен объркването идва от там, че на българските военните полигони, движещите се мишени са закачени на "релса", която издига мишената/и е надупчена, като гевгир от картечарите/, но това НЕ Е железопътна релса. Всеки, който някога е виждал железопътна/тука тургаме прилагателното/ релса, ще е наясно, колко безумно е да се използва въпросното нещо за окачване на мишени - прекалено е тежко. Идеята, че щурмова винтовка с калибър 5.65, 5.45 или дори 7.62 може да пробие железопътна релса ми се вижда невероятна. Още повече, че железопътните релси, поне в желязо-въглеродната диаграма, по количество въглерод са по-скоро чугун, отколкото стомана - трудни за пробиване, по -скоро би трябвало да се разрушат.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Известно ми е това за "релсата". По-точно би било "профилна стомана", която в справочниците е означена като I-beam (I) или wide-flange I-beam (W) в зависимост от съотношението на фланците към стеблото. Е, поне в тези, с които работя тук, не знам как е в българските каталози.

                  Така че имам понятие що е релса, стрелял съм по тях, някои се пробиват, някои не - и какво? Нищо, дейност единствено за забавление. Не се сещам какви полезни изводи могат да се извлекат от този експеримент.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    Nick написа Виж мнение
                    стрелял съм по тях, някои се пробиват, някои не - и какво? Нищо, дейност единствено за забавление. Не се сещам какви полезни изводи могат да се извлекат от този експеримент.
                    Край на спора. И аз не мога да разбера защо е толкова голям спора. Аз ти казах, не разбирам от релси, не знам каква е била. Признавам си. А това за учебниците по балистика, едва ли за един военен е наистина от полза да знае какъв тип релса може или не може да пробие АК-47. Както се каза по-рано, войниците рядко се крият зад релси. И рядко носят релсии вместо жилетка. И едва ли в който и да е учебник по балистика има дадени 30 марки стомана и профила релса и за всички от тях по 30 различни калибъра, една таблица от 10,000-20,000 данни.
                    http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                    Comment


                      Колеги, ще се опитам да внеса малко пояснения. Релсовата стомана се произвежда с концентрация на С в интервал 0.7 - 0.8 % за различните производители, така че е далече от чугуните.
                      На стрелбището в бившето поделение в Сливница при прострелване на автомати АК 47 от 100 м. сме пробвали дали пробиват стандартна релса R 18. Целта беше да се пробие реборда( частта под главата ), с дебелина 10 мм. Релсата беше забита вертикално. Пробиване на релсата нямаше. Оставаха само деформации. По това време идваха да стрелят от милицията. Пробвахме с тяхна карабина Манлихер (с S патрони) и реборда беше пробит. Като допълнение искам да кажа, че релсата не беше нова, имаше корозия и вероятно механичните показатели бяха променени( стареене ).
                      Last edited by mitio-minchev; 06-03-2010, 13:39. Причина: допълнение

                      Comment


                        По въпроса мога да кажа следното:Релсите в железницата на България не,са като руските Р65.Нашите по-голямата част са S49./числото след буквата са килограмите тегло на релсата на един метър-свързани с размерите на профила на релсата/ Знам понеже съм ги разнасял.Релсите по-полигоните могат да са всякакви ,но най-вероятно са бракувани ГЕО-41 отпреди Втората световна .Последните са още “по-леки” и е напълно възможно да се пробият.Проверката на този “мит”е много опасна при стрелба от близко разстояние тъй,като има случаи на рикошети от главината и отсколки в стомаха.Куршума наистина се стабилизира след стотина метра,т.е.тогава пробива повече./За четящите само на български виж В.Лобаев “Снаипинг” стр.176/
                        "Смъртта на бойното поле,приятелю,не е сред най-изящните на този свят" У. Шекспир

                        Comment


                          asd

                          Спора съвсем излезе извън пропорции.
                          http://meveus.iehk.rwth-aachen.de/mo...gramm_Fe-C.gif
                          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                          Comment


                            Nick написа Виж мнение
                            При положение, че малко по-горе писах, че съм го правил (едно от първите неща, които опитах след като си купих SLR преди много години), кое те кара да мислиш, че се нуждая от обяснението ти? Въобще какво се опитваш да ми обясниш с противопоставянето на релса и 300 книги? Че който в казармата е гледал, как се дупчи релса, няма защо да чете книги по балистика ли?
                            Дупчи релса за миньорска вагонетка с бронебоен. Изпитано е.

                            Comment


                              Хич не го вярвам, че с нормален боеприпас 7.62х39 ще пробие стандартна железопътна релса. Релса от някаква теснолинейка, миньорска вагонетка или някаква друга заводска линия и/или специализиран боеприпас - според зависи.
                              А колкото до БТР, БМП, и т.н. леко бронирани машини - в Плевеската ШЗО като ни запознаваха със САУ-то в час по техника, ни показваха по 1-2 вдлъбнатини накъде на стоманените плоскости с обяснението, че това е от качествения контрол - били от "винтовка" (предполагам 7.62х54) и плоскостите задължително трябвало да минат тоя тест...

                              Comment


                                Grandpa написа Виж мнение
                                Хич не го вярвам, че... ще пробие стандартна железопътна релса....
                                Всъщност, релсите, за които се говори в руския линк (http://mpopenker.livejournal.com/765605.html#cutid1) са именно железопътни, "Рельсы железнодорожные широкой колеи типов Р75, Р65 и Р50".

                                Не вярват хората и това е, направо като Станиславский.
                                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                                Comment

                                Working...
                                X