Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е оптималният калибър за лично късо нарезно оръжие...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Nick написа Виж мнение
    Че то не е ли едно и също? Има ли ергономичен пистолет, който не е удобен за боравене и обратно?

    Цената е фактор, спор няма. Обаче е извън темата... Къде остана основната теза - калибърът и неговият оптимум? (по Хегел, нали се сещаш - теза, антитеза, синтез...)
    И бай Хегел не би могъл да даде отговор на тоз въпрос струва ми се. Най-малкото оръжието се ползва за куп неща от куп различни хора с различни физически данни и така както на мене 9х19 ми е идеален за спорт, някой може да предпочита 40 или 45 за самоотбрана или пък 454 за лов(Ругер Касул е една от играчките с които много ми се играе) или 7.65 за разгонване на натрапници щото повечето оръжия в него се събират в дамска чанта пък биха охлади ли мераците на кандидат изнасилвач примерно. Впрочем тоя спор за 38 и 357 не го разбирам, с револвери съм се сблъсквал единствено на курса за безопасно боравене изискван от КОС и после веднъж от любопитство(тогава с 357) - гиганеудобно нещо поне за мене. За Макаров - последния ми досег беше пак на курса, ами не е оръжието мечта определено. Къса цев, сравнително мощен боеприпас и в резултат доволно сериозен откат, малка вместимост на пълнителя и още кусури, ако някой много му се иска 9х18 по-добрия избор може би е Чз 82
    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

    Comment


      Странно е да се съди за боеприпаса по усещането за откат. Например, .38 Spl в револвер с 2-инчова цев дава по-неприятен откат от .357 в револвер с 6-инчова цев.

      Поради сходни причини 7.65 мм патрон е извънредно приятен за стрелба с "Руби" и неприятен при М13 (Щаер 1909). Цевите на тези връстници са с еднаква дължина, но разликата в масата на затворите им е голяма (вижда се добре на снимките колко е малко затворчето при М13). И двата пистолета са използвани в ПСВ, особено "Руби" (близо един милион) и няма много оплаквания от ефективността на 7,65 мм патрон.
      Attached Files
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        uzi71 написа Виж мнение
        Не знам какво според теб значи "ИЗВЕСТЕН" опит, но от собствения ми скромен опит твърдя, че Макаров е много точен за класа си пистолет. Могат да му се намерят много недостатъци, но точността изобщо не е между тях.
        Беше ми попаднал един чисто нов Макаров - унгарско производство - лъскав и нагласен та с него изтрелях над 1000 патрона и беше страшно неточен. По това съдя. Малко ме хвана яд понеже макаров е евтин пистолет с евтини патрони. Освен този да не е бил нещо наред.

        Comment


          Моят наистина скромен опит сочи, че ПМ е точно оръжие. Даже до скоро си пазех на стената една четворка с 6 патрона навътре от осмицата, три от тях в десятката, на стандартна дистанция. За пръв път чувам някой да каже че пистолета бил "неточен". Това което не ми харесва е по-тегавото зареждане и неудобната смяна на пълнителят.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Mishok написа Виж мнение
            Беше ми попаднал един чисто нов Макаров - унгарско производство - лъскав и нагласен та с него изтрелях над 1000 патрона и беше страшно неточен. По това съдя. Малко ме хвана яд понеже макаров е евтин пистолет с евтини патрони. Освен този да не е бил нещо наред.
            Макаров унгарско производство няма, стига си съчинявал. ПМ е произвеждан в СССР, ГДР, България и Китай. Що се отнася до "неточността" му, имаме една приказка за вълната и за кривата... ракета.
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              Mishok написа Виж мнение
              Беше ми попаднал един чисто нов Макаров - унгарско производство - лъскав и нагласен та с него изтрелях над 1000 патрона и беше страшно неточен. По това съдя. Малко ме хвана яд понеже макаров е евтин пистолет с евтини патрони. Освен този да не е бил нещо наред.
              Да не го бъркаш с АП?
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                Sailor_Malan написа Виж мнение
                Да не го бъркаш с АП?
                Човек, който твърди, че е изстрелял 1,000 патрона с дадено оръжие, няма как да не знае с какво именно е стрелял. "Евтин пистолет", "страшно неточен"... Компетентно мнение!
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  Де да знам, просто предполагам
                  Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                  Comment


                    То и с АП-то скромен опит. Троши се с калпави патрони, но и при него нямам забележки към точността, а пък отката и контрола при бърза стрелба са си направо готини.

                    Comment


                      АП за 9 мм Мак въобще не ми харесва, добър е само с патрона, за който е бил оригинално замислен, 7,65.
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        Не знам защо но тази тема ми прилича на "Кой е оптималният модел автомобил?" като не е ясно за какво ще се ползва и кой ще го кара.
                        Ако имаше оптимален калибър сигурно всички производители щяха да изоставят останалите и да работят само по него.

                        Comment


                          Хората пробват и търсят. Ей го на five-seven на FN (между другото много искам да стрелям с такъв), който е абсолютна загадка. А има доста наложили се масови патрони, като 9x19 или 45 ACP. Така че има някаква наложила се масова линия.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Nick написа Виж мнение
                            АП за 9 мм Мак въобще не ми харесва, добър е само с патрона, за който е бил оригинално замислен, 7,65.
                            Миналата седмица сефте видях такова чудо . На стари години , какъв ли още пропуск ще ме изненада ? Та беше идеалното бекъп оръжие - малко по-късо от АР , с размерите на ППК , цялото стоманено , а корпусът на дръжката - пълен профил . И , подчертавам , 9/18 мак !

                            Comment


                              За PА-63 ли говориш? Той си е копие на Walther PP, само че профилът на ръкохватката е малко по-друг. Тук ги продават, но не съм впечатлен от тях, мисля, че Макаров е по-добър и като конструкция, и като качество (нямам предвид гражданските му версии ИЖ, при тях качеството падна). Обаче изцяло стоманен РА-63 не съм виждал, рамката е алуминиева, анодирана или гола. Вариантите за 9 мм АСР и 7,65 се наричат АР-63 (транспозирани са инициалите).
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                Mishok написа Виж мнение
                                .................
                                Например "Макаров" ме впечатли с невероятната си неточност.
                                Иначе де да знам разрешено ли е на чужденци тука да имат оръжие? Не ми е трябвало и не съм се интересувал.
                                Макаров е точно оръжие; Не по-малко точен от Глок или Хеклер; Точноста му обаче много зависи от патроните които използваш; Аз например не можах да направя добра група с Макаров с чехски патрони (Селиер-Белот) въпреки многократните ми опити; И обратно, много добри групи с някой руски патрони (Барнаул), а също и някой стари български армейски патрони; А може и да си случил на лош пистолет;
                                По второто: Има някаква възможност в България чужденец да придобие огнестрелно оръжие, но е трудно; Познавам такъв, притежаващ доста пистолети на спортно разрешително; За самоотбрана е по-сложно, но не и невъзможно особено за граждани на ЕС;

                                Comment

                                Working...
                                X