Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е оптималният калибър за лично късо нарезно оръжие...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    7,65 за времето си сигурно е бил оптимален ,за сега не.Но можеби след векове ,лазерните бластери ще са оптимални ,но засега са още фантастика.Всяко нещо с времето си.

    Comment


      r_vardarov написа Виж мнение
      7,65 за времето си сигурно е бил оптимален.
      По каква причина ще се променя оптимума, да не би през ПСВ хората да са били еднометрови джуджета, а през следващата война очакваме триметрови тристакилограмови гиганти?

      Това изказване само илюстрира, че понятието "оптимален" се употребява без да се разбира смисъла му и без да се знаят параметрите, на които се търси оптимум (Нали се сещаш как е във висшата математика - минимум, максимум на функция, а след това оптимизационни уравнения, Симплекс метод и т.н.)
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        Просто е ,базата за сравнение е била по-малка,или казано ясно,другите по-модрни калибри все още не са били изобретени.Висшата математика ми е непонятна,може и така да е,както казваш.

        Comment


          Nick написа Виж мнение
          По каква причина ще се променя оптимума, да не би през ПСВ хората да са били еднометрови джуджета, а през следващата война очакваме триметрови тристакилограмови гиганти? ..........
          Променен е самия огневи контакт и оттам изискванията за оптималност на калибъра. Също и разбирането за стопиращ ефект на куршума на база на натрупания опит.

          Comment


            DDD написа Виж мнение
            Променен е самия огневи контакт и оттам изискванията за оптималност на калибъра.
            Бе "дедо хаджия не е манджия", що е пищол, патрони бол, и на дуплекси, 9Х19 си е за мен оптималния.

            Comment


              Kramer написа Виж мнение
              Бе "дедо хаджия не е манджия", що е пищол, патрони бол, и на дуплекси, 9Х19 си е за мен оптималния.
              Надявам се, че знаеш, че с 9х19 се обозначава доста голяма група боеприпаси с различна тежина и дулна скорост на куршума? Че дулните енергии при 9х19 варират с около 50%? Кой от тях именно е "оптимален", каквато и да е твоята дефиниция за "оптимален"? Или си мислиш, че "калибър" и "дулна енергия" са свързани еднозначно?
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                Оптимален,калибър за мен е,да може пълнителя да СЪБИРА ДОСТАТЪЧЕН БРОЙ ПАТРОНИ(НАПР.15)да има добър стоп ефект(да прекрати моментално ,всякаква съпротива ,лицето срещу което е използван боеприпаса)да е масов и ефтин.На 9х19 малко не му достига,независимо от различната тежина и дулна енергия.Той е ефтин,масов,позволява многозарядни пълнители ,но е малко слаб.Имам голям практически,опит,(в събота,пак ми се наложи,да застрелям 3бр.животни-знам че е нехуманно,но и това трябва да го свърши някой)мога смело да кажа ,че ако попаденията не са в жизненоважен орган,с този калибър,ще направиш животното на решето докато не умре от кръвозагуба.Трудно ще спреш 2-метров,мъж ,с този кал.в торса,и ще му попречиш да те направи с една глава по-нисък.Това става само по филмите,всички ,лоши падат ,като отсечени и ,даже и не помръдват.

                Comment


                  Постоянен боекомплект - Хиртенбергер НР FMJ 124Gr , за тренировка - каквото падне /демек каквото отпусне министерството/. Това за моя Зиг-228, а иначе всеки сам си решава.

                  Comment


                    За отбрана на дома - .45. За носене извън дома - според сезона и географската ширина на щата. Във Флорида едва ли ще можеш да скриеш нещо по-голямо от Берета Томкат .22 (фанелка, шорти, леко панталонче...), но по на север можеш да носиш по-големи пистолети/револвери. Т.е. оптимумът се диктува от съображения, имащи малко общо с терминалната балистика.
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      9мм туй-то.Както казва един познат "...Г(и)рманеца го е измислил".Въпреки,че "600.nitro express" ми звучи като чист малц

                      Comment


                        Nick написа Виж мнение
                        За отбрана на дома - .45. За носене извън дома - според сезона и географската ширина на щата. Във Флорида едва ли ще можеш да скриеш нещо по-голямо от Берета Томкат .22 (фанелка, шорти, леко панталонче...), но по на север можеш да носиш по-големи пистолети/револвери. Т.е. оптимумът се диктува от съображения, имащи малко общо с терминалната балистика.
                        Какъв ти е проблемът? Вземи си деринджър


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          poligonal написа Виж мнение
                          9мм туй-то.Както казва един познат "...Г(и)рманеца го е измислил".Въпреки,че "600.nitro express" ми звучи като чист малц
                          Няма ли да ти счупи ръката?


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Thorn написа Виж мнение
                            Какъв ти е проблемът? Вземи си деринджър
                            Подобни играчки давам на децата си:

                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              [QUOTE=Nick;284212]Подобни играчки давам на децата си:

                              Патрона 22 WMR е оптимален за 560мм цев и въобще не е детски..........няма самозвод.
                              "Смъртта на бойното поле,приятелю,не е сред най-изящните на този свят" У. Шекспир

                              Comment


                                Абориген написа Виж мнение
                                Патрона 22 WMR е оптимален за 560мм цев и въобще не е детски..........няма самозвод.
                                Това е известно дори и на децата ми:





                                Освен това те имат и револвери в .22 с двойно действие ("самовзвод", дето му казваш ти) - снимка от стрелбището:

                                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                                Comment

                                Working...
                                X