Кухулин написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Хуго Шмайзер като религия
Collapse
X
-
Liberte, egalite, fraternite
Viva la revolution
Zalmoxis написаИмайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
dibo написаПреценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
-
boilad написа Виж мнениеИзключително смущаващо, защото автора не се позовава на никакви източници или извори, което си е задължително за научна публикация в уж толкова сериозно издание. Тоест има същия недостатък както и представените до сега изследвания.
Comment
-
Nick написа Виж мнениеВ това не може да има съмнение. Дори инициалът му е щампован върху първообраза на MPi 43/StG 44, Maschinenkarabiner 42 - M.K. 42 (H.S.), където (H.S.) означава Haenel-Schmeisser. Просто не мога да повярвам, че твърдения от рода
се считат за сериозни аргументи и безкритично се приемат твърденията, че Шмайзер бил крадял или правел негодни неща. Само му вижте терминологията на специалиста - "газоразрядна система", "клинов прекос" и други брътвежи.
Какво означава "газоразрядна система", какво е "клинов прекос", Джине? Сериозно ли мислиш, че си в състояние да направиш техническа оценка на едно оръжие, при положение, че дори не си запознат с терминологията? Не се ли усещаш, че всеки, който е чел макар и едно наставление за автомат се превива от смях на фантазиите ти?
Но нали се сещаш, че минусът, който слагаш на неактуализираната ми терминология, по никакъв начин не е равен на плюс в полза на гениалността на на Хуго Шмайзер? Нали се сещаш, че не променя факта за 25-годишния превключвател, не превръща неудачните MK.34, MK.36III и МР-36 във феноменални, нито плагиатствата на МР-41 и МР.3008 - в изобретения, нито пък добавя нещичко към нулата в графата "успешни разработки на нови образци автоматични оръжия" до 1942 г.?
Ами... като се сещаш - защо ти е?
Comment
-
Джин геби написа Виж мнениеКакто съм ги изучавал тези термини преди бая време - така и ги наричам.
Теориите ти за Шмайзер и конструкциите му имат точно същия нулев смисъл като на тези "оръжейни" термини.
Беше весело до едно време, сега вече е жалко. Ако си на повече от 15 години, сам трябва да се усетиш и да спреш да ставаш за посмешище тук.Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
-
Кухулин написа Виж мнение
Остава да разберем защо всички твърдят, че патента е на Бергман...
Ето две по-информиращи снимки. Едната е на първия образец МР 18 с барабанен магазин от пистолет Люгер; втората показва модифициран МР 18 за прав магазин с вместимост 32 патрона - на него вече пише името на Шмайзер (може би правилната транскрипция е Шмайсер все пак?).
Книгата, която сканирах, е следвоенна, така че не знам дали ще фане декиш...Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
-
Но аз нямам техническо образование.
И съм интересуващ се лаик - а не професионалист. Написал съм го на видно място.
Някога, Ник, в училищата имаше един хубав предмет - казваше се НВО (начално военно обучение). Там за пръв учих за газоразрядна система.
След това по-силната част от класа отиде да служи в едно място, наречено БНА - по-популярно като "родната казарма". Там същата система беше наричана по същия начин. "Перекос" е на руски - като "прекос" го преподаваха у нас.
А ти, след като едно от образованията ти е техническо и си безспорен капацитет - сигурно ще можеш да посочиш успехите на Хуго Шмайзер в областта на автоматичните оръжия за тези 25 години, различно това, което съм посочил аз?
М?
Момент... да позная.
Не. Не можеш да го направиш.
Познах, нали?
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеХа, на мен преди време ми беше попаднала една книга от тоя полковник. Гледах я известно време като теле у железница и накрая реших да я "подаря" на някой по-нуждаещ се. Много се зарадва човека
Както и да е, ето един разказ за битието на Хуго Шмайзер, доста консистентен според мен:
----------------------------------
Шмайссеры. Судьбы и оружие
В конце 1915 г. Оружейная испытательная комиссия сформулировала точные требования, согласно которым должно было разрабатываться оружие ближнего боя. Эффективная дальность стрельбы должна была составлять 200 м, применяемый патрон – 9 mm Parabellum, оружие должно быть над¸жным и простым в обращении. Наряду с многими оружейными предприятиями разработкой нового образца занялась и фирма Бергмана в Гаггенау. Для этого Бергман пригласил в Зуль Хуго Шмайссера. Честолюбивого конструктора не нужно было приглашать дважды.
.....
Однако свои действия Бергман не согласовал с Хуго Шмайссером, автором патента на оружие. Шмайссер был против передачи лицензии, пытаясь в свою очередь связаться с бельгийской фирмой Bayard в Херстале. В конце 1919 г. после бурного выяснения отношений произош¸л окончательный разрыв между Бергманом и Шмайссером и тем самым был положен конец почти тридцатилетнему сотрудничеству семейства Шмайссеров и Т. Бергмана.
После разрыва с Бергманом Хуго Шмайссер был вынужден искать новые связи. Вместе с братом Хансом, вернувшимся с войны в 1919 г., и родственником фабрикантом Паулем Кохом 9 февраля 1920 г. они основали фирму Industriewerk Auhammer Koch Co. В регистрационных документах учредителями значились машиностроитель Пауль Кох, оружейный техник Хуго Шмайссер и коммерсант Ханс Шмайссер. Официально предприятие выпускало пневматические винтовки «Диана», а также педали для велосипедов, которые после войны начала производить фирма C.G.Haenel. Неофициально, то есть в нарушение требований Версальского договора, Хуго Шмайссер продолжал совершенствовать MP 18. В 1920 г. было заключено соглашение с бельгийской фирмой Bayard, согласно которому ей предоставлялась лицензия на производство MP 18 под наименованием «система Шмайссера». Отдельные детали оружия тайно производились в Аухаммере. Поскольку срок действия условий Версальского договора, запрещавших разработку и производство автоматического оружия, никто не мог предсказать, Шмайссеры вплотную занялись разработкой пистолетов. В 1920 г. Хуго и Ханс запатентовали самозарядный пистолет – так называемый жилетно-карманный образец калибра 6,35 мм.
Однако поскольку для серийного выпуска популярных в то время таких пистолетов мощностей предприятия в Аухаммере не хватало, вначале 1921 г. Шмайссеры связались с известной фабрикой оружия и велосипедов C.G. Haenel в Зуле. Хотя окончательно свою судьбу Шмайссеры связали с этой фирмой только через четыре года, это было фактическим началом теснейшего сотрудничества, продлившегося более 20 лет.
----------------------------------
Честно казано, това не ми прилича на свободно съчинение. Но пък има някои противоречия с досегашната информация.
1. Как така Бергман ще кани Хуго Шмайзер в Зул през 1915 г., когато той хем живее там още от 1894 г., хем от 1903 вече работи за Бергман?
2. Цитатът "честолюбивият конструктор" по отношение на Хуго Шмайзер ме смущава. Защото става дума за 1915 г. - когато той все още не е конструирал никакво оръжие.
А и "система Шмайзер" не е равно на конструиран картечен пистолет.
Догато работи за Бергман, Хуго Шмайзер придобива два патента - посочил съм ги. Първият е за използването на енергията от отката на свободния затвор за презареждане; вторият е за използването на възвратната пружина и като бойна (това предполага неподвижен ударник и водене на огън с отворен затвор). Това е то "система Шмайзер". Всеки картечен пистолет, който е конструиран на базата на тези принципи на работа, е "система Шмайзер".
Да, МР-18 е точно такъв, НО - но Хуго Шмайзер всъщност не е откривател нито на първия, нито на втория принцип - те широко са използвани и преди това, включително и заедно, включително и в Германия. Но запатентовани са целите оръжия, а не отделни техни части или принципи на действие.
Comment
-
Джине, отпусни малко... никой не приема написаното от теб на сериозно, освен самият ти. Не е нужно да обясняваш, че нямаш техническо образование и че запознанството ти с оръжията е на ниво НВО - то се вижда от пръв поглед (но не си учил за "газоразрядна система", такова нещо няма при оръжията). Не ти го казах в самото начало от чиста учтивост. Пък и исках малко да се повеселя на любомъдри анализи. Но се опитах и да покажа нещо що-годе информиращо, така че надявам се да ми е простено...
Все пак ще е добре да спреш да се излагаш, какво ще кажеш?Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
-
Ъ-ъ-ъ... Моля? Ник, ще посочиш ли нещо в конструкторката биография на Хуго Шмайзер между МР-18 и MkB 42 (Н), което да съм пропуснал или да съм посочил невярно?
Ама хайде този път ще те помоля за точен отговор - способен ли си на такива подвизи?
ПП: образованието ми е юридическо. Бих се притеснил, ако се окажа неспособен да отговоря на правен въпрос - не на технически.
А невъзможността да отговори на технически въпрос би трябвало да притесни инженера.Last edited by Джин геби; 25-01-2014, 19:29.
Comment
-
Джин геби написа Виж мнениеНо аз нямам техническо образование.
Там за пръв учих за газоразрядна система.
"Перекос" е на руски - като "прекос" го преподаваха у нас.
Перекос руснаците казват на това което ние наричаме заклинване или комин, т.е. неправилно подаване на боеприпаса към патронника /по различни причини/ или недоизхвърляне на гилзата.
А това със системата ме доуби. От къде пък гламавите германци да знаят що е Шмайзер и що не?
Comment
-
uzi71 написа Виж мнениеА това със системата ме доуби. От къде пък гламавите германци да знаят що е Шмайзер и що не?
Кой ти беше преподавал НВО? Моят преподавател се казваше Маринов и беше капитан III ранг.
Comment
Comment