Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тръгват масови обиски заради пиратски филми и музика

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Динаин, ти освен тенденциозен етнически адвокат и голям блюстител на реда в полза на крупния капитал си се извъдил
    Като си говорим за подкупи, айде да говорим за очевадни неща:
    Обясни ми, защо в българското законодателство в домашни условия е разрешено да се ползват АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ продукти, предмет на авторски права - там срещу някаква си минимална такса, с изключение на КОМПЮТЪРЕН СОФТУЕР?
    Ако имаш претенции, ще ти намеря и точните текстове от закона, но съм сигурен, че можеш да го направиш и без моя помощ. Имам го някъде из файловете си свален.
    На мен това ми мирише на ПОДКУП, написано с големи и дебели черни букви. Това нарушава основният принцип на правото - равнопоставеност пред закона. При това става дума не з астратегически държавен отрасъл или за производство с решаващо значение за страната и сигурността й. Касае се за ЧАСТНИ интереси, при това на компании от ДРУГИ ДЪРЖАВИ.
    Абсолютно всеки предмет на авторски права има и конкретно икономическо значение. Абсолютно всеки касае ноу - хау или информация, полезна за развитието на обществото. Някои даже може да са стратегически научни открития.
    Ае кажи ми на този фон, защо програмата за емулация на картинки под дос, позната още като Уиндоус да виси с левги над всички сериозни открития и единствено за нея да важат в правото собствени правила?
    Ако тука не играят пари, не знам къде играят. За мен поне е очевадно правонарушение в закона. Както за правата на потребителите, така и за правата на ВСИЧКИ ДРУГИ СУБЕКТИ НА АВТОРСКИ ПРАВА.
    И кое е по - сериозно закононарушение?
    Приемането на поръчкови закони, вероятно срещу пари,
    или
    Това, че бай Денчо, закупувайки за 30 долара Дивиди записвачка на синчето си, за да може последното да изкара някой лев да завърши университета, дал и 20 лв. на старшина Страшников, за да не взема последния дисковете, записвачката и компютърчето на малкия.
    И двете са нарушения, спор няма.
    Но много силно си се концентрирал върху второто!
    Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

    Comment


      #77
      Динайн, с това съм съгласен - предлагането и свързано с наличието на търсене (но и обратното е вярно, необходимо е да има предлагане, за да се появи търсене). Но това не е по проблема, който обсъждаме тук. а същността му е следната - в момента в България се ползват пиратски софтуер, филми и музика масово. Те се разпространяват по няколко начина - преди време най0масовият начин бе чрез закупуване от страна на потребителите на дискове с пиратско съдържание от пирати-разпространители. Последните най-общо казано се явяваха в два ипостаса - "официални" на площад "Славейков" (и други подобни места)ы които предлагата "стоката" си по 10-15 лв. за едно СД и криещи се, които предлагат стоката си на явки и обикновено приемат поръчки чрез познати - последните предлагаха "стоката" си по 3-6 лв за СД. Откак започна все по-масово да навлиза лан-интернетът и торентите повечето потребители започнаха сами да се снабдяват, т.е. все повече се елиминира предишният способ на препродаване - човек се интересува от нещо и си го сваля сам, все по-рядко го предлага на друг и като цяло в тази работа остава все по-малко място за препродаване на пиратсикя продукт.
      Интересното е, че преди време акциите на полицията бяха насочени преди всичко срещу тези разпространители, които даваха пиратсикя продукт по-евтино (и не срещу "официалните" на "Славейков"). Откак ситуацията се промени, акциите се насочиха преди всичко срещу потребителите, които сами свалят пиратско съдържание (и рядко го разпространяват за пари). А не срещу тези, които продават пиратско съдържание и печелят от него (както печелят и тези, за които тези "официални" пирати работят).
      Т.е. тези акции обслужват нечий частни интереси и това са както посочи Ханс най-вече интересите на компаниите, които внасят и разпространяват филми, влагат огромни средства в строежа на огромни окмплекси за забавление, основани върху киносалоните. Последните губят пари от това, че хората не идват да гледат филми в техните киносалони и не си наемат филмите от техните видеотеки, а сами ги свалят от интернет и ги гледат. Втората съставляваща на тази акция е падащите печалби от "официално" пиратство (наистина, кой ще си купувя пиратски диск за 15 лева при положение, че може да свали същото нещо безплатно). И накрая, тези акции обслужват видимостта, че "държавата се бори с пиратството". От тези три причини бих приел донякъде само последната - останалите две са чиста поръчкова работа в един добър мафиотски стил, котео хич не говори добре за държавата и нейната полиция (и между другото, веротяно ще се изненадаш, но големите компани у нас най-често успешно избягват да плащат данъци - това се случва най-вече на по-малките и на обикновените граждани).
      Но фактът си остава - тези акции въобще подминават "официалното" пиратство (включително и така модерното напоследък рапорстраняване на пиратски филми с вестниците и списанията, чрез което се вдига продажбата на последните).

      Comment


        #78
        Голъм, аз изтъквам едната страна на ситуцията, без да отричам другата. Направих го, защото всички останали се съсредоточават върху другата - полицията и "сергиджиите" като "корена на злото". Аз просто не смятам, че те са корена на злото, а по-скоро неговата "корона". Защото ситуацията с пиратството може да се сравни с търговията с наркотици например или с всеки друг забранен продукт. Показателно е, че борбата с наркотиците не е особено успешна, въпреки милиардите налети в нея през изминалите десетилетия. Наркотиците не са елиминирани никъде по света, колкото и полицейски акции да се провеждат срещу лаборатории, производители, пласьори и трафиканти. С други думи, подобни проблеми не могат да се решат със сила (т.е. физически действия на арестуване и унищожаване на продукция), нужен е много по-сложен подход - психологически, социален, възпитателен и икономически.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #79
          Dinain написа
          Грей, аз пък не знаех че изкарвам полицаите светци? Само се опитах да представя един поглед отвъд баналните клишета:
          В случая баналните клишета са си съвсем на място.

          Точно обратното - сергиите и казаните ги има, защото има търсене за тези продукти.
          Интересно защо тук в Германия сергии няма?! А търсенето си го има...
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #80
            Как заключваш че няма, а търсене има, Грей?
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #81
              Imperial написа
              Дрън-дрън. Таланта си е негов (на предполагаемия творец) и ще си прави каквото си иска с него. Ако иска ще го раздава, ако иска ще го продава.
              Само да прибавя към "дрън-дрън"-а и "ярина"-та. Като човек лишен от таланти ми е спестена дилемата на твореца да раздава или да продава, и ми е останало само да коментирам, демек дрънкам.
              Последният ми "коментар" беше несериозен афромански базик, а'ла "Because I Got High" и това, че се възприема толкоз сериозно и коментира ме изпълни с радост. Не е типично хора без таланти да се забелязват, макар и за съжаление обикновено това става само да се отчете и демонстрира глупостта им. Човек трябва да се научи да живее със (не)способностите си.

              Проблемът е, че докато от глупостта и нейните произведения всеки се отвръща и не събуждат интерес, нейните права остават неотчуждими и непрехвърляеми, докато авторските права на талантливите пораждат такова търсене, че за да ги вкарат в оборот са ги направили прехвърлими. Което макар и нормативно установено, като принцип не е чак безспорно. Именно тази възможност за "прехвърляне" създава този така засилен интерес към защитата на "авторското право". Той е породен както от творците, така и от една безлична маса носители на закупени "авторски права". Просто твърде много бездарни Глупаци по-високите клони правят пари от това, че държат авторските права на неща, които сами не са създали. Това се като пропаганда се представя като защита на творците, но ако нещата бяха оставени само в техен интерес, повярвайте ми, макар и като на глупак, никога нямаше да има такова рвение в тяхна защита.

              Comment


                #82
                Dinain написа
                Как заключваш че няма, а търсене има, Грей?
                Ами може би с очи? Сергиите очеизваждащо липсват, а от търсенето ако бях със съответната нагласа да съм изкарал вече Поршето
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #83
                  Sir Gray написа
                  Ами може би с очи? Сергиите очеизваждащо липсват, а от търсенето ако бях със съответната нагласа да съм изкарал вече Поршето
                  е аз доколкото знам еМуле например произхожда точно от Германия, ако ми кажеш, че няма търсене просто няма да ти повярвам. от мен са теглили хора от цяла европа през азия и америка (континента като цяло) до австралия и океания.

                  уважавам труда на хората и правя това именно като използвам програмата и слушам музиката, гледам филма сам и вниквам в смисъла му, вместо да ми се налага да споделям вкл. интимностите на няколкостотин души, отишли на кино, защото това са сметнали, че трябва да направят. ако искам да покажа имотно състояние мога да го направя по друг начин.

                  и после има творци, които работят и безплатно и са не по-малко талантливи. помислете за един Уинамп например, браузъра Опера или Файърфокс.

                  'щото иначе по вашата логика всички трябва да ни шибнат в затвора, защото носим нелицензирани Найк и Дизел, например - това са регистрирани търговски марки, собственост на съответната фирма, за сметка на която аз получавам и лична изгода и понякога дори удоволствия, нали, тъй да се каже. докато лицензирания производител плаща луди пари за лиценз аз се движа с "престижна" марка много готина тенсика и обирам точките на госпожиците - чиста лична изгода. извън това аз осуетявам печалбата на компаньонки, респективно попадане на данъци в държавната хазна, намалявам работните места в магазините за престижни макри, които не могат да се издържат, 'щото аз си купувам ментарка за 5 лева.

                  спорът е безсмислен, защото тези явления винаги ще ги има. аз самият работя в софтуерна фирма и вчера видях нещо, по което се работи в момента да се разпространява безплатно в чужд сайт още преди да е влязло в бета. може и да е политика на компанията, де да знам. и все пак винаги ще има хора, които да го купят и разчетите се правят на база тях, а не на даунлоудърите от Р2Р мрежите или от дата.бг. и не само в моята фирма е така. ръстът в печалбите говори именно за това.

                  мислете глобално, както го правите в историческите теми и не изкарвайте половината свят престъпници. дето е казал Бенджамин Франклин: преди да сочиш към мръсотията по дрехите ми си измий ръцете...

                  Comment


                    #84
                    Динайн, донякъде си прав, но не и за ситуацията в България. Би бил прав, ако в случаят, който коментираме полицията (и държавата чрез нея) се бореха наистина с едно престъпление. Ако бе така и ние тук коментирахме нещо, което са неуспехи в тази борба, то аз бих се съгласил веднаг с теб. Но това, котео коментираме са мотивите за подемане на тази борба (или на тези акции) и те нямат нищо общо с идеята "да се преборим с този порок, пиратството", а са предизвикани единствено от това, че не пиратството, а неговата форма, позволяваща на потребителите сами да свалят пиратски продукти, накрънява финасовите интереси на няколко частни лица (и техните компании), поради което те използват абсолютно незаконно една държавна институция за да защитят правата си. Защото те имат възможност законно да защитят тези си права чрез съда като страна по граждански процес срещу потребителите-нарушители, но поради различни причини това не им върши работа.
                    Ще илюстритрам това, което се опитвам да обясня с пример. Взимаме ситуацията с търговията с наркотични вещества. Съществува търсене (и създаване на това търсене) и предлагане - и двете минават извън закона. Държавата по закон (а и според интересите си) се бори срещу това явление чрез различни свои институции, ние тук разглеждаме дейстивята на силовите институции. Ситуацията, за която говориш ти е когато полицията се бори срещу наркотърговията, еновременно срещу разпространителите (мрежата и организираността им) и потребителите, но борбата й е неуспешна по обективни причини. Ситуацията, която се наблюдава в България обаче е различна. Ако трябва да приведем нашия наркопример в съгласие с нея, то той ще изглежда така - съществува нелегална мрежа на разпространение, от която печелят различни "свои хора", с връзки в държавата. Съществува и легална мрежа, но с високи цени, с която са обвързани същите лица. ПОтребителите според възможностите и темперамента си се обръщат към едната или другата. Всичко върви добер според държавата и хората, печелещи от тази търговия. В един оммент обаче става така, че се появява откритие, с помощта на което вески потребител може сам да си произвежда дрога и това нанася сериозен удар по финансовите интереси на законната и незаконната мрежа. Тя веднага мобилизира връзките си и държавната силова институция нанася удар по потребителите на дрога, които сами си я набавят, оставяйки настрана легалната и нелегална мрежа за разпорстранение.
                    Разликата е, че в първия пример имаме реално желание за разправяне с разпространението на наркотици и сериозни пречки и грешки, по този път. Във вторият случай имаме властници, на които им е много изгодно да същестувва търговия с наркотици, защото са я впрегнали в своя полза и получават финансови облаги от нея. Тяхната борба не е насочена към изкореняване на наркотърговията, а единстевно към тази нейна част, от която не могат пряко да печелят.
                    Вярвам илюстрирах разликата достатъчно добре.

                    е аз доколкото знам еМуле например произхожда точно от Германия, ако ми кажеш, че няма търсене просто няма да ти повярвам.
                    Сър Грей имаше предвид "официалната" тротоарна търговия ала площад "Славейков".

                    Comment


                      #85
                      И какво се предлага по въпроса, Динаин?
                      Според мен по същата логика - че предлагането започва от търсенето и в търсенето е ключа - за да ликвидираме търговията с наркотици трябва да изтребим наркоманите.
                      За да ликвидираме проституцията трябва да ликвидираме мъжете, които искат да са с жена и да си плащат.
                      Хм, а за да ликвидираме фалшификацията на пари трябва може би да изтребим тези, на които им трябват пари, а нямат
                      И т.н. и т.н.
                      Законът обаче контролира и управлява предлагането. За целта се създават фирми, лицензи и патенти. Цели томове са.
                      И е нарушител не този, който е купил цигари от фирма, неплатила акциз, а неплатилата акциза фирма.
                      Мисля, че бъркаме икономката с правото. Защото нарушаването на закони е право, а не икономика и търсене и предлагане.
                      Ако пуснеш наркотиците свободно на пазара, без ограничения, търсене ще има.
                      Ако разрешиш да се ползват фалщиви пари, хората ще вземат фалшиви пари.
                      Търсене винаги ще има. Винаги ще се търсят стоки или начини за придобиването им, в нарушение на закона, даже понякога и именно заради това.
                      Желанието да имаш нещо забранено не може да се урегулира, нито унищожи, нито да стигне изведнъж най - висока степен на отговорност.
                      Може да се урегулира създаването и предлагането на такива стоки.
                      Или, както са казали хората:
                      "Не е виновен този, който яде баницата, а този, който му я дава!"
                      Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                      Comment


                        #86
                        Дзвер, с обичайната си крайност тръгваш да изребваш наркомани, докато аз говоря за ликвидиране на търсенето. Да, абсолютно вярно е, че за успешна борба с наркотиците трябва да се тръгне още от училищата и възпитанието, а не само откъм наркопласьорите. Същото важи и за другите ти примери - целта е да се ликвидира "търсенето на Х", а не "потребителите на Х". Вярвам че ще схванеш разликата.
                        Ако баницата беше незаконен продукт, може би примера ти щеше да е уместен. Обаче тя не е. Според теб потребителя е някакво прасе, което яде всичко, което му подхвърлиш и не носи абсолютно никаква отговорност за действията си, а единствения виновен е подхвърлящия. Този мироглед, виждащ гражданина като безволева единица, безгранично податлива на всякакви манипулации и съответно не носещ отговорност за действията си (цялата отговорност е у "онези отгоре"), много мирише на социално инженерство, присъщо на някои диктатори от средата на 20-и век.

                        Голъм, прочетох всичко, което написа. Склонен съм да се съглася с теб, но въпроса е сложен, а обективни данни нямаме - следователно не можем да постигнем нищо повече от една раздумка. Тъй като явно темата е доста чувствителна за повечето форумци, аз смятам да я оставя така и да не пиша повече по нея.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #87
                          Ае пак диктаторски комплекси.
                          ДОбре. Ще го направим по простия начин.
                          ХВащаш българското законодателство.
                          Цитираш закони, регулиращи предимно търсенето на дадена пазар,
                          аз ще цитирам такива, регулиращи предлагането.
                          Дано тогава сам видиш, че идеята ти е пълен социален абсурд. Макар че се съмнявам логиката да победи ината
                          Поздрави!
                          Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                          Comment


                            #88
                            Трябва да се забрани дори разказването на филми или тананикането на мелодии от известни певци или групи.Тези които го правят, да бъдат иззети от държавата. Колкото до игрите - да плащаме за лицензирани игри. Искам да лицензирам криеницата и гоненката, и народната топка, и да глобявам децата по цял свят за дето не ми плащат.

                            Comment


                              #89
                              Дзвер написа
                              Цитираш закони, регулиращи предимно търсенето на дадена пазар,
                              аз ще цитирам такива, регулиращи предлагането.
                              Че откога българското законодателство е авторитет???!!! Откъде накъде ще ти цитирам закони оттам, първо - законите на хартия са едно, а реалното им прилагане - друго, и второ - мисля всички са съгласни, че българското законодателство е далеч от съвършено. Все пак може да ти пропомня, че притежанието на наркотици е забранено(possession), както и (очевидно) притежанието на нелегален софтуер. Според теб невинната овчица, наречена гражданин не носи никаква вина, когато съзнателно купува наркотици, сваля пиратски софуер, купува цигари без бандерол и т.н.??? Вината е единствено у този, който му ги предлага? Айде стига абсурди. Времето на абсолютната централната власт в България отмина, има едно понятие наречено "гражданска отговорност", но май не си чувал за него.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                #90
                                Ами ще се радвам да ми посочиш законодателство на държава, което има специални режими за регистрация на купувачи например. Освен за специални, стратегически стоки.
                                За продавачи от всякакъв род закони обаче всички държави имат.
                                Както и да е, не знам авторитетът на коя от тях ще признаеш.
                                Не говорим, че притежанието на незаконни стоки е добро и възпитано законово поведение, говорим, че същественото престъпление е производството и предлагането им!
                                Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                                Comment

                                Working...
                                X