случайно прелитащ написа
Виж мнение
Йорданов изброява всичко четири имена на селища с вероятно прабългарски тюркски имена и три, чиито имена имат ирански облик. Въпросните имена няма как да са от османското владичество, защото са известни много преди това. Специално името Тутракан е почти сигурно прабългарско, докато етимологията на името Шумен е твърде спорна. Възможно е името да е славянско.
"В съвременната българска топонимия на практика почти липсва ираноезичен пласт. И в това отношение чисто количествено преобладават онези топоними, които, представлявайки евентуално наследство от езика на прабългарите, са с тюрко-алтайски доосмански лингвистичен облик (Сунгурларе, Осмар, Шумен, Тутракан и др.). Мощен ирански топонимичен пласт – такъв, какъвто е налице в Източна Европа – в българските земи липсва. От досега установените случаи може да се посочат само топонимите от типа на селищното име Шереметя (село до Велико Търново) и подобни в други краища на страната, както и селищните имена Дерманци и Чиракман. Първото от тях показва явни следи от битуване в тюркоезична среда и може да е сравнително късно, а за другите две изследвачите изрично указват проникването им посредством такъв преносител като късните тюркоезични номади, достигащи през XI-XII век нашите земи, част от които взимат участие в българския етногенезис – узи, печенеги, кумани (Добрева, А., Добрев, И. 1983, с. 46-47). Единственото изрично свидетелство за топоними, донесени на Балканите през ранното средновековие заедно с ираноезично население, са упоменатите в изворите две имена на планински крепости, окачествени чрез съответните топоними като ”сарматски [крепости]“ (цит. по: Добрева, А., Добрев, И. 1983, с. 40)."
Между другото, липсата на прабългарски топоними в дн. Североизточна България е аргумент на Р. Рашев за славяноезичието на прабългарите, към момента на тяхното установяване на Балканите. Освен това, трупоизгарянията в биритуалните некрополи, той определя като славянски, което е аргумент за присъствието на големи групи източни славяни сред българите на Аспарух. Възприемането на типичното славянско жилище - землянката - е друг довод.
Но срещу тази теза могат да бъдат изказани някои възражения:
1. Славяните са по тези места преди прабългарите. Нормално е прабългарите да са възприели тяхната топонимика.
2. Първоначално прабългарските аули може би нямат имена. А когато започват да строят градове (²Х век) българите вече са били в значителна степен славянизирани.
3. Сред прабългарите почти напълно липсват славянските антропоними.
4. Не всички трупоизгаряния се определят единодушно като славянски. Изказани са различни мнения за принадлежността на урните в някои от некрополите. Трупоизгарянията в тях се определят от различните изследователи като угро-фински, балто-угорски, принадлежащи на особена група прабългари, на местно романизирано население и др.
5. Землянките може да са възприети и при заселването на юг от Дунава.
P. S. Много издребнявате по отношение на индо-европейската терминология. В крайна сметка иранците са арийци. А какво да кажем пък за немския термин "индогерманци"?
Comment