Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кубрат от кого е бил зависим преди 632 - от тюрките или от аварите?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    И все пак - отклонихме темата към чукундурите!


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #92
      Thorn написа Виж мнение
      Ок, какво пречи да има оногундури западно от Дон?
      Както писах в пост #83, според мен нищо не пречи.

      Thorn написа Виж мнение
      Отделно дето хипотезата за тъждество на оногури и оногундури е доста разпростаранена, практически мейнстрийм.
      За някой това твърдение може да представлява интертес, не знам. На мен лично са ми интересни аргументите, а не ареала на разпространение.

      Comment


        #93
        Thorn написа Виж мнение
        Защо смяташ, че е тези оногури не са били под властта на Кубрат? Ако приемем, че на запад от Дон има оногури, то би могло те да са под аварска власт в някакъв момент, а ако приемем, че Кубрат е от тях се отстранява противиречието в изворите - т. е. няма проблем че "господарят на оногурите" въстанал именно срещу аварите.
        Добре, но има ли свидетелства за оногундури западно от Дон? А и доколкото знам поне археологически не са намерени авари или следи от тях в голяма част от територията на Стара Велика България. И не е възможно Кубрат вече да е бил независим, когато се намесва срещу аварите, за да се обедини с кутригурите? И бях го писал и по-рано, мислиш ли че е възможно част от земите и племената, които завладява Кубрат да са били зависими от аварите, а други от тюрките?

        Comment


          #94
          Кухулин написа Виж мнение
          В някакъв момент вероятно ще се запозная по-подробно с материята. Същевременно, ако ти вече си се запознал и имаш желание, може да пишеш по-подробно кое как се датира и как се вписва в контекста. Например, какви аргументи изтъква проф. Рашев за определянето на тези гробове.
          Там е работата, че материята е сложна и обемна, което прави преразказването й вкратце много трудоемко. Разбира се, твоята гледна точка би могла да бъде коректив, но няма как да стане без познаване на източника. От моята камбанария казах как изглеждат нещата.
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #95
            Е, окей. В такъв случай въпроса остава като неясен. Плетньова твърди, че по това време няма прабългарски гробове, а Рашев твърди, че има. Всеки си избира на кого да вярва, докато се появят "материални доказателства"

            Comment


              #96
              Равенски космограф


              Далее в равнинной местности расположена чрезвычайно обширная как в длину, так и в ширину < страна >, которая называется Хазарией; этих хазаров вышеупомянутый Иордан называет агацирами 10. Через эту страну хазаров протекает множество рек и среди прочих большая река, которую называют Куфис 11...
              Като се има предвид, че Куфис тече в Хазария, по-вероятно да е Кубан.
              Last edited by Thorn; 02-01-2021, 23:25.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #97
                boilad написа Виж мнение
                Гробът от Мадара е с най-пълни паралели с днепровската подгрупа (пак по Рашев) - цял кон над човешкия скелет.


                Камен Станев, Масов гроб 80 от Кюлевча – опит за историческа интерпретация, 2008

                Първото чукане в гугъл...
                Attached Files

                Comment


                  #98
                  Кухулин написа Виж мнение
                  Е, окей. В такъв случай въпроса остава като неясен. Плетньова твърди, че по това време няма прабългарски гробове, а Рашев твърди, че има.
                  Ами няма, защото всички са атрибутирани, или общо като номадски, или всеки ги приписва на народа на който му пасва на концепцията. Рашев въз основа накомплексен анализ опитва да разграничи, използвайки обективни критерии, конкретно българските, от останалата номадска маса - тюрки, хазари, авари. За момента се абстрахираме от въпроса дали въобще е прав.
                  Мнението на Стан е интересно и той също като специалист би могъл да бъде коректив на изнесеното от Рашев.
                  Liberte, egalite, fraternite
                  Viva la revolution
                  Zalmoxis написа
                  Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                  http://hristoen4ev.blogspot.com/
                  dibo написа
                  Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                  - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                  Comment


                    #99
                    Всичко това е чудесно, обаче археологическия аргумент от предната страница изчезва, поне в контекста на настоящата тема - васалитета на уногундурите.

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      Всичко това е чудесно, обаче археологическия аргумент от предната страница изчезва, поне в контекста на настоящата тема - васалитета на уногундурите.
                      Доколкото никой аргументирано не е опровергал Рашев, позоваването на него е напълно релевантно.
                      Liberte, egalite, fraternite
                      Viva la revolution
                      Zalmoxis написа
                      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                      http://hristoen4ev.blogspot.com/
                      dibo написа
                      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                      Comment


                        boilad написа Виж мнение
                        Доколкото никой аргументирано не е опровергал Рашев, позоваването на него е напълно релевантно.
                        Би ли уточнил в какво точно се състои аргумента ти? Има в България едно погребение с кон върху тялото, има и няколко паралели северно от Черно море. Да речем, че няма паралели в Кавказ. Как от това следва, че погребенията са на уногундури?

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Би ли уточнил в какво точно се състои аргумента ти? Има в България едно погребение с кон върху тялото, има и няколко паралели северно от Черно море. Да речем, че няма паралели в Кавказ. Как от това следва, че погребенията са на уногундури?
                          Бъзикаш ли се, защото, ако е така, аз в цирк няма да участвам! Никой не прави изводи от единични доказателства. Посочих публикации, че Куфис не е Кубан, посочих Подосинов, че Оногурия е между Дон и Днепър, посочих Йордан, който поставя българите по източното Приднепровие. посочих и Рашев в края на краищата. Нямам против да се цитират изследвания от преди 60 години, който за времето си и за теб може да изглеждат достоверни, ама са не по-малко подвъпросни.
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            Окей, разбирам.

                            Comment


                              Thorn написа Виж мнение
                              И все пак - отклонихме темата към чукундурите!
                              Аз пък си мисля, че те са ключът към разплитането на възела. Дайте да ги оправим тези племена: кое - къде; защо е там; отъждествявания едно с друго?

                              Comment


                                monte christo написа Виж мнение
                                Аз пък си мисля, че те са ключът към разплитането на възела. Дайте да ги оправим тези племена: кое - къде; защо е там; отъждествявания едно с друго?
                                Графе, достатъчно си запознат и сам знаеш, че няма смисъл. Колкото специалисти - толкова хипотези, изворите са двусмислени и неясни, археологията не особено обилна и почти невъзможна за идентифициране. Най-много да преповторим кой каква теория поддържа. Ако ти се занимава - прави тема и почвай. Аз не съм достатъчно компетентен по въпроса, а и не ми е достатъчно интересен. Не че няма да чета темата, ама активно участие от мен не чакай.
                                Last edited by Thorn; 03-01-2021, 17:06.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X