Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турско робство или османско владичество

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    KIZIL DELI написа Виж мнение
    Ти собствено каква информация имаш за историческата памет на българите през 16 в? И разибра се, че безредието и невъзможността на империята да осигури нормални условия за съществуването на много хора в Румелия от края на 18 до средата на 19 в. дава преки резултати - раждат се национални движения на Балканите и различните народи по един или друг начин се борят за формиране на собствена национална държава и отърваване от мърлявата ОИ. За подобни процеси през 17-16-15-14 в. чувал ли си?
    Аз обаче съм чувал. Въстания има от 15 до 17 век включително, макар и редки, и от оскъдните извори можем да съдим, че някои от тях са били опити за възстановяване на държавата. Това ще рече, че ако не народът да е имал историческа памет, което е действително трудно доказуемо, то някакви негови водачи са я имали.
    Прочее темата за изчезването на българската аристокрация след османското нашествие е доволно интересна, но недостатъчно проучвана. Тя би дала и някои интересни отговори на въпроса за владичеството и робството.
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      dibo написа Виж мнение
      Аз обаче съм чувал.
      Съгласен поизсилих се, исках друго да кажа, че виждам пряка връзка между анархията в Румелия и раждането на национални концепции, има и куп други фактори разбира се, но според мен е много мощен стимул.

      Comment


        KIZIL DELI написа Виж мнение
        Да кажем, че така съм устроен.

        А докъде назад във времето се простира историческата памет на българина, до хан Кубрат ли? Ти собствено каква информация имаш за историческата памет на българите през 16 в? И разибра се, че безредието и невъзможността на империята да осигури нормални условия за съществуването на много хора в Румелия от края на 18 до средата на 19 в. дава преки резултати - раждат се национални движения на Балканите и различните народи по един или друг начин се борят за формиране на собствена национална държава и отърваване от мърлявата ОИ. За подобни процеси през 17-16-15-14 в. чувал ли си?
        Стига очудващо далеч назад. Константин и Фружин нещо ги забравяме ли ? Разбира се, не можем да говорим точно за национално-освободителни движения тогава, т.к. самото понятие за нация все още не съществува.
        Колкото до другото, да не обръщаме темата на лични нападки. Представи си, ей така по случайност съм чел и фетви на други шейхове. Но докато не излезем от мъглата на общите приказки, няма какво повече да се обсъжда.

        то това правиш, като придаваш на идеята за произвола умишлено организиран и при това антибългарски характер
        Не в този контекст, определено не си ме разбрал. Иначе да, има допускане на произвол от страна на други елементи (например фанариотски, или татарски, черкезки, цигански) над българи. Умисълът има различни форми и не е непременно държавен заговор. Конюнктурата бързо се мени, разделяй и владей.
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          Юлиан Август написа Виж мнение
          Представи си, ей така по случайност съм чел и фетви на други шейхове.
          Представям си аз, представям, въображението ми е голямо, но гледам не те напъва да ги кажеш кои са, та да ги видим. А още повече завладя въображението ми с фетвите писани от шейхове

          Comment


            Дели, Шейх-юл-исляма не пише ли фетви?


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Thorn написа Виж мнение
              Дели, Шейх-юл-исляма не пише ли фетви?
              той пише, шейховете обаче имат малко общо с тая работа, кат компютрите и компотите

              П.П. Амазон се покри и не пусна линка за подписката за уволнението на Стоянов. Само да кажа, че сега виждам, че и Медиапул го били пуснали, ако ще полза при формулирането на искането, един вид услужлив съм.

              Comment


                KIZIL DELI написа Виж мнение
                А още повече завладя въображението ми с фетвите писани от шейхове
                Шейх юл-ислям, главен мюфтия или както искаш го наречи ... Все ми е тая. Шейх (в слисъл на духовен водач) е, само че върховен.

                Представям си аз, представям, въображението ми е голямо, но гледам не те напъва да ги кажеш кои са, та да ги видим.
                Да кажем, че така съм устроен.

                ПП.
                Кога да спрем с троленето ?
                Quae fuerant vitia, mores sunt.

                Comment


                  Сега, предлагам аз.

                  Comment


                    Извън самият спор или дискусия, която се заформи:
                    Нормално е българският данъкоплатец да търси сметка как му се харчат парите от данъци и какво се преподава с тези пари на децата и внуците му. Айде, ние сме много нетолерантни и по източно деспотични, ами гърците какви са? Нека някой гръцки професор от Атинския държавен университет да тръгне да твърди, че на гърците им било по-добре под скиптъра на султана и че въстанието от 20-те години на 19-ти век е дело на шепа шовинистично настроени фанатици, заради които са изколени стотици хиляди невинни. Гърците много добре си разбират държавния интерес и не се правят на по-големи католици от папата. Те знаят, че докато в Анкара арестуват инакомислещи, в Атина трябва поне да ги лишават от тлъсти заплати и премии, за да има някаква съпротивителна сила това гръцко общество. А не като нас - 26 години със свалени гащи, всеки идва тук, получава финансиране и се упражнява върху историята и националната ни памет.

                    Comment


                      Пак извън темата:
                      А наслагването и проектирането на твърдения, които не са изказвани, върху всяко отклонение от правата, здрава вяра, също е често използван подход в такива общества, които не са се отърсили от синдрома "лов на вещици".
                      We don't see things as they are, we see them as we are
                      ---Anais Nin----

                      Comment


                        Конкретната истерия е ясно как и откъде тръгна. Но съм попадал и на доста , меко казано ,"екзотични" мнения на български професори по история относно българската история в периода 15-19 век. За такива мнения в Атина отдавна да са ги помолили да напуснат държавното учебно заведение. Пък като автор на свободна практика всеки може да си пише и говори каквото иска.

                        Comment


                          картаген написа Виж мнение
                          Конкретната истерия е ясно как и откъде тръгна. Но съм попадал и на доста , меко казано ,"екзотични" мнения на български професори по история относно българската история в периода 15-19 век. За такива мнения в Атина отдавна да са ги помолили да напуснат държавното учебно заведение. Пък като автор на свободна практика всеки може да си пише и говори каквото иска.
                          А тук пък вече имаме един отдавна идентифициран проблем в българската историография - защитава се онази "историческа истина", за която ти плаща работодателя, сиреч държавата. Отклонения не се толерират. А дали тогава имаме история или пропагандиране на национална митология е отделен въпрос.
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            dibo написа Виж мнение
                            А тук пък вече имаме един отдавна идентифициран проблем в българската историография - защитава се онази "историческа истина", за която ти плаща работодателя, сиреч държавата. Отклонения не се толерират. А дали тогава имаме история или пропагандиране на национална митология е отделен въпрос.
                            Какво да се прави - не живеем в Америка. Нито пък граничим само със страни от ЕС. Докато в Анкара сериозно издават учебници с карти , в които части от България са включени като територия на Р Турция, би било глупаво да се правим на толерантни ценители на науката заради самата наука.

                            Comment


                              Дискусията е навлязла в сериозни дебри, направо може да се оформи като публикация По психопатология

                              Comment


                                Юлиан Август написа Виж мнение
                                Впрочем не съм намирал преписки от османските архиви, в които има обесен или закован на галера правоверен за извъшено от него незаконно отвличане, поробване или насилствено помюсюлманчване на християнин. Честно, ще ми е много любопитно да представиш такъв документ, предполагам и на всички други участници във форума.
                                Един въпрос - ти сигурно си изчел всички налични, поне в България османски документи, включително и тези които не са публикувани на български, т.е. си изчел и оргиналните османски документи, та говориш с такава категоричност?

                                Comment

                                Working...
                                X