Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изненадваща или не е ВСВ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Изненадваща или не е ВСВ?

    Искам да питам дали е била изненада за съвременниците и и дали бихте казали че е изненада за нас днес ВСВ?

    #2
    Хм доста неясно зададен въпрос. Втората му част изобщо не я разбирам. По първата част е трудно да се даде конкретен отговор. Няма един ден на който да е мир и на следващия ден да е световна война. Когато вече е ясно, че войната е световна, то вече никой не може да е "изненадан".

    Може би е по-добре да кажеш какво целиш с тези въпроси и да ги преформулираш.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #3
      За мен изобщо не беше изненада ВСВ, до колкото се споменаваше в доста книги и филми. Предполагам за нейните съвременници не е било така
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        #4
        Никаква изненада не е била.Мирният договор от края на Първата световна я предопределя ,също както и Октомврийската революция.

        Comment


          #5
          Ами това ми дадоха като домашно по истирия
          Last edited by vensa; 10-01-2007, 19:27. Причина: ами обърках копчетата

          Comment


            #6
            Хм учителят ти по история нещо не е в час.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #7
              Даже ми го има като въпрос след урока в учебника по история.

              Comment


                #8
                По какви учебници учите сега? Преди мнооого години пак имаше глупави въпроси, ама подобни неща ...
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #9
                  За Германия е била изненада доколкото Хитлер е мислел, че нападението над Полша няма да породи действителна реакция от страна на Англия и Франция, като няма реакция след присъединяването на Австрия и анексирането на Судетите.
                  Мисля си /това е мое мнение не знам даскала по история какво мисли/, но правителствата на Англия и Франция също не са считали, че е възможна истинска война с Германия, като аргумент за горното съждение считам действията на съюзниците след окупацията на Полша т.н. "странна война", изразяваща се в "бездействие" на воюващите страни. Ръководителите на Анг. и Фран., са си мислели, че е достатъчно да подрънкат с оръжие и Германия ще склони на мир. Интересно е, че инициатива за мир започва Германия, известно е посещението на Рудолф Хес на острова от което посещение европейските страни са очаквали мирно решение на спора. За съжаление страните не успяват да преодолеят противоречията си. В Азия войната между Япония и Китай се води от 1930г. Кулминацията е конфликта с Америка за зони на влияние в азиатско тихоокенаския регион. Конфликта е породен най-вече от желанието на Япония да се превърне в световна сила, за което на страната е необходим достъп до стратегически ресурси. С оглед реалистината оценка за икономическата мощ на двете основни воюващи страни някой кръгове в Японските управляващи среди се стремят да избегнат конфликта, но надделява становището за военно разрешение на спора. Да не забравяме и нестихващите конфликти и дори огромни сражения м/у СССР и Япония в Монголия. Като заключение е редно не мога да кажа категорично дали ВСВ е била неочаквана, но ми се струва, че "бомбата" от Версайския мирен договор се задействала.
                  "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

                  Comment


                    #10
                    ама ти германия с хитлер ли я отъждествяваш?

                    Comment


                      #11
                      Ahileas написа
                      Мисля си /това е мое мнение не знам даскала по история какво мисли/, но правителствата на Англия и Франция също не са считали, че е възможна истинска война с Германия, като аргумент за горното съждение считам действията на съюзниците след окупацията на Полша т.н. "странна война", изразяваща се в "бездействие" на воюващите страни. Ръководителите на Анг. и Фран., са си мислели, че е достатъчно да подрънкат с оръжие и Германия ще склони на мир.
                      Аз лично не съм срещал данни, които да оправдават подобна идея. "Странната война" не е планирана, тя е "задънена улица" в която се оказват Франция и Британия. По това никой не е предполагал че Полша ще рухне толкова бързо - самите поляци дори (въпреки перченето) са били наясно че не могат да победят Германия, а само да го задържат докато дойде спасителен удар от запад. Предвиждали са че ще сражават поне 2 месеца (и това е било възможно, ако не са били допуснати някои груби грешки в самото начало на отбраната). За тези два месеца френската мудна мобилизация и британските войски, прехвърлящи се през Ламанша, е трябвало да се организират и атакуват. На практика обаче полската кампания свършва прекалено скоро и Хитлер прехвърля достатъчни сили на западната граница. Така съюзниците се оказват в положение на война с Германия, но не им стиска да нападнат вече защитената граница (предполагам спомените от ПСВ са допринесли също).

                      ahileas написа
                      С оглед реалистината оценка за икономическата мощ на двете основни воюващи страни някой кръгове в Японските управляващи среди се стремят да избегнат конфликта, но надделява становището за военно разрешение на спора.
                      Това е встрани от темата (доколкото разбирам vensa има предвид само европейския театър). Може би си се изразил неточно, но във всеки случай - военното решение е единственото решение на спора за Япония (разбира се, ако не броим отказа от разрастване за "решение"). Доброволно нито Британия, нито Холандия или САЩ биха отстъпили позициите си в Тихия Океан.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #12
                        Аз ще цитирам думите на германския полковник, който подписва мирния договор.
                        "Довиждане господа, ще се видим на бойното поле след 20 години"
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          То другото вече е прокоментирано, аз ще си позволя да сложа задължителната си бележка по повод на това:
                          ahileas написа
                          Да не забравяме и нестихващите конфликти и дори огромни сражения м/у СССР и Япония в Монголия.
                          Ahileas, не искам да звуча поучително или нещо подобно, но доколко подробно сте запознат с тези "огромни" сражения (дано не е само от текстовете на Резун, защото той разглежда доста, как да се изразя по-меко - едностранчиво, - тези събития?)? Защото те по никакви стандарти според мен не могат да бъдат назовани така, още повече, че сраженията в Монголия са само част от граничните сблъсъци между СССР и Япония, които впрочем от гледна точка на Япония са именно "гранични" - тя няма и не преследва решителни цели в онова, което постепенно ескалира и довежда до малката им войничка през лятото на 1939 г. в района Халкин-Гол/Номонхан (за съветската и японската страна съответно). Общо задействаните сили от двете страни за целия период на войната са под 100 000 души, а загубите и от двете страни са около 25 000 души ранени, пленени, безследно изчезнали и убити (т.е. около 8 000 - 9 000 души безвъзвратни загуби за двете страни). А цялата война се развива на фронт с ширина около 50 километра и дълбочина около 30-40 км. Погледнато от днешна гледна точка и с днешни стандарти това вероятно изглежда много, но за тогава, а още повече на фона на развърналите се по-късно събития, няма как да се говори за "огромност".
                          В тази тема и в някои други има по-подробно разглеждане на тези събития.

                          По темата - според мен световната война е малко или много изненадваща ако говорим за населението, най-малкото никой по онова време не я разглежда или мисли именно като "световна" и до това се стига постепенно, та в този смисъл тя е именно "втора световна война" постфактум. Та в този смисъл може да се говори за някаква изненада. От друга страна има определено очакване за конфликт и по-точно война, което "витае" в годините преди и особено докато се развиват събитията, които по-късно обобщаващо ще наречем така. Но май почти навсякъде това предчувствие е негативно, защото в общественото съзнание съвсем определено място заема споменът за ПСВ.

                          Comment


                            #14
                            След Мюнхен като че ли е било ясно че новата война е неизбежна - поне за управляващите кръгове в Англия и Франция.Иначе Хитлер като че ли е повярвал в своята гениалност и безнаказаност довело го до решението да нападне Полша.Във всеки случай обявяването на война от Франция и Англия е било истински шок за Хитлер.Иначе единствената страна в която цари военна психоза е СССР където след средата на 30 те години всеки ден се тръби по пресата,че войната е близо.

                            Comment


                              #15
                              resavsky написа
                              След Мюнхен като че ли е било ясно че новата война е неизбежна - поне за управляващите кръгове в Англия и Франция.Иначе Хитлер като че ли е повярвал в своята гениалност и безнаказаност довело го до решението да нападне Полша.Във всеки случай обявяването на война от Франция и Англия е било истински шок за Хитлер.Иначе единствената страна в която цари военна психоза е СССР където след средата на 30 те години всеки ден се тръби по пресата,че войната е близо.
                              В никакъв случай не след Мюнхен. Датата, когато за Чембърлейн нещата започват да отиват към война е 15.03.1939 г. За французите няма такова нещо, те биват принудително избутани към войната заради съюза им с Англия.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment

                              Working...
                              X