Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За полските, немските и други танкове около началото на ВСВ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Загуби за 1-25ти септември '39, вкл. повредени в бой или получили механични повреди които не могат да бъдат ремонтирани в полеви условия:

    А.О.К.3 - 5 Pz.III, 5 Pz.IV, 56 други (Pz.I и II)
    A.O.K.4 - 4 други
    А.О.К.8 - 7 Pz.38t, 1 Pz.IV, 7 други
    А.О.К.10 - 77 Pz.35t, 11 Pz.III, 31 Pz.IV, 154 други
    А.О.К.14 - 3 Pz.III, 7 Pz.IV, 51 други

    След преоценка, тоталните загуби (т.е. машини, които не са могли да бъдат възстановени от заводите) са както следва:
    89 Pz.I
    83 Pz.II
    7 Pz.35t
    7 Pz.38t
    26 Pz.III
    19 Pz.IV
    5 Pz.Bef.Wg

    източник: Panzertruppen
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      #47
      Основно, тези загуби са дадени, поради глупавото решение на германското командуване (по места) да използува танкове без пехотна поддръжка в улични боеве макар, че това противоречи на немският устав. Особено тежки загуби понася 1-ва танкова дивизия във Варшава. Всички танкове са били първо повреждани, а после унищожавани. Проблема се усложнявал от окачването ("Кристи"), на което много от компонентите (амортисьори, ресорни пружини и ресори) са външни. То се оказало изключително уязвимо дори на пехотен огън. Почти всички използувани модели Т3 (мод. B, C и D) са били с такова окачване. Проблема се оказал толкова голям, че довежда до окончателно отказване от него и преминаване на скритото (торсионно).
      За боя съм чел, но не помня нищо. Той е при Кутно, а не Кулно!
      Колкото и упорито да са се биели поляците, при тази техника, при тази доктрина и този отбранителен план (с това разпределение на силите), те губят преди още войната да е започнала! Пък и нападението е било съвсем внезапно по време!

      Comment


        #48
        Bertrand de Blanchefort написа Виж мнение
        Просто се опитвам да покажа, че кавалерията няма чак такова голямо значение(и е с доста ограничено приложение) каквото се опитва да й предаде колегата. И наистина си е пехота чиста или не, когато се спеши.Ами мотопехотата като слезе от БТР-те каква е според теб пътници ли?Значи какво излиза в този случай достига се до фронтовата линия с коне - добре! но оттам нататък битката се води без коне => коня средство за придвижване и къде са връхлитащите със саби конници? Казах, че говоря за кавалерията в класическия начин на използване.
        Bro, не е в темата ,но се учудвам как е възможно да не си чувал, че родът войски кавалерия се дели на ралични специализирани под родове: хусари , улани( тук поляците са прочути), драгуни и др. Драгуните , например , се използват в боя изключително след спешаване. Това е тактическото им " амплоа"! Това не ги изважда от редиците на кавалерията. Това си е също класически начин за използване на този войскови род.
        Какво тръгнахте да обяснявате ролята на кавалерията през 2СВ?!!?!?! Тя не е съществена още в предната война!Това ,че поляците храбро атакуват в конен строй немските танкове е повече подробност,епизод от бойните действия, отколкото пример за доказване на нещо. А смисълът на тази атака се вижда от резултатите и !
        Ще се присъединя към Messir и Albireo(respect и на двамата) по въпроса за немското превъзходство. ТО Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ДОКТРИНАЛНО!!! И става въпрос само за сухопътните войски.Вижте авиацията и флота. Там нещата са в обратната плоскост .......

        Comment


          #49
          SSmart написа Виж мнение
          Какво тръгнахте да обяснявате ролята на кавалерията през 2СВ?!!?!?! Тя не е съществена още в предната война!Това ,че поляците храбро атакуват в конен строй немските танкове е повече подробност,епизод от бойните действия, отколкото пример за доказване на нещо. А смисълът на тази атака се вижда от резултатите и ! ......

          Не става въпрос за някакво надеценяване, а за реални факти. Забравяш, че Втората световна война е маневрена за разлика от Първата световна. Вярно, основа роля в нея играят моторизираните и бронетанковите части, но съвсем не е било рядкост /особено в СССР/ съществено участие да вземе и "модернизираната" кавалерия, която много се доближава по качество до механизираните съединения. А при поляците нещата са си останали на нивото "чудото край Висла"...

          Comment


            #50
            SSmart написа Виж мнение
            Bro, не е в темата ,но се учудвам как е възможно да не си чувал, че родът войски кавалерия се дели на ралични специализирани под родове: хусари , улани( тук поляците са прочути), драгуни и др. Драгуните , например , се използват в боя изключително след спешаване. Това е тактическото им " амплоа"! Това не ги изважда от редиците на кавалерията. Това си е също класически начин за използване на този войскови род.
            Естествено, че съм чувал! Просто говорехме за кавалерията като цяло без да задълбаваме за родовете. И по темата още едно важно предимство на немските машини пред ранните съветски и френски - по добрата видимост. Различни ветерани от Блицкрига споделят, че сравнително незабелязано се приближавали до френските машини. Колкото до кампанията от пролетта на '40 най-сполучлив танк (скорост - броня - въоръжение) може би класацията води Somua S-35
            Beausйant

            Comment


              #51
              Bertrand de Blanchefort написа Виж мнение
              Просто говорехме за кавалерията като цяло...
              Говорехме за полската кавалерия към '39 г., която щом слезела от коня си била "чиста пехота". Забележката на SSmart е много вярна, защото дори когато спешиш драгуните те не са чиста пехота. Същото е и с полската кавалерия. По замисъл тя трябва да действа като мобилен 'елитен' пехотен резерв, обучавана е по-добре от стандартната пехота, но пък е много по-леко въоръжена. На бригадно ниво, количеството артилерия и минохвъргачки в стандартната полска пехота е много по-голямо (ако не се лъжа, разликата май беше в пъти, а не в проценти). Съответно как може кавалерията дори и спешена, да е 'чиста пехота', при положение че има съществено по-малка огнева мощ?
              Така че нека да не говорим наизуст.
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment


                #52
                Bertrand de Blanchefort написа Виж мнение
                И по темата още едно важно предимство на немските машини пред ранните съветски и френски - по добрата видимост. Различни ветерани от Блицкрига споделят, че сравнително незабелязано се приближавали до френските машини. Колкото до кампанията от пролетта на '40 най-сполучлив танк (скорост - броня - въоръжение) може би класацията води Somua S-35
                "Новите" съветски танкове си ги има и през юни 1941 в доста респектиращи количества. КВ няма конкурент по онова време сред машините на Вермахта, а Т-34-ките създават доста главоболия на Гудериан. Липсата на радио-връзка и слабата подготовка на съветските танкисти е основната причина за огромните им загуби, плюс джигитските контраатаки през юни 41-ва /без подкрепата на пехота, без въздушно прикритие и без достатъчна съгласуваност/. Така Червената армия губи за две-три седмици две трети от предвоенния си парк от нови машини, чието количество през октомври-ноември 41-ва вече доближава абсолютния минимум. Ако не са били сибирските дивизии, не виждам как биха спрели германците под Москва.

                Comment


                  #53
                  Разбира се, че не може да са чиста пехота в миналите постове постове бях пояснил. За съветските машини истината е ,че се оказват изненада за немското командване(подобно на лиспата на информация в началото на войната за щурмовика Ил-2). На подстъпите към Ленинград единичен КВ задържа настъплението на ок. 300-400 немски танка след боя по бронята му има стотици попадения и нито едно фатално имаше някаде снимка(която засега не успявам да намеря в мрежата) на нашарен от снаряди на Pz III КВ-1, един от които беше минал през цевта му. Иначе горчивия опит от началото на войната кара немците при среща с Т-34 да предприемат следния прйом: Срещи настъпващите Т-34 няколко Pz III предприемат огневи дуел , а други Pz III се стремят да заобиколят в борд и при късмет в гръб руските машини, където шанса им за успех е по-голям. Все пак най-ефективните танкове за борба с други танкове до пролетта на '42 са именно Pz III, въоръжени с 5 cm KwK 39 L/60, а четворката започва успешно да се бори с руските средни и тежки танкове едва след поставянето му на "дългата ръка"(при F2) - KwK 40 L/43
                  Beausйant

                  Comment


                    #54
                    Bertrand de Blanchefort написа
                    На подстъпите към Ленинград единичен КВ задържа настъплението на ок. 300-400 немски танка след боя по бронята му има стотици попадения и нито едно фатално имаше някаде снимка(която засега не успявам да намеря в мрежата) на нашарен от снаряди на Pz III КВ-1, един от които беше минал през цевта му.
                    300-400? 300 или 400, че това е значителна разлика. Или хайде по-сериозно - на кои 300-400 и кога препречва пътя тази легендарна машина? Такова бомбастично твърдение, без да бъде подкрепено от някакви данни не е за този форум.
                    Колкото до методите и средствата за борба с танковете на противника изобщо (не на конкретен театър, а именно изобщо, защото подобна тактика се ползва и срещу руснаци и срещу французи и срещу англичани), зад ударните немски танкови групи винаги следва пехота и противотанкова артилерия - така спират например френския контрудар (танковите дивизии под командата на Де Гол) през вторта половина на май.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #55
                      Случая с КВ-1, който сам е застанал на един кръстопът и спира пътя на някаква немска част с часове е добре известен, често споменаван като куриоз и т.н. Но категорично не става дума за 400 танка. И за 300 не става.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        #56
                        Добре щом ще ставаме буквоеди. Въпросният КВ-1 се оказва на пътя на настъпление на 4 танкова група на Хьопнер (XXXXIst and LVI армейски мот. корпуси - 3 танкови 2 моторизирана пехота имаща общо ок. 630 танка, естествено, че няма начин да се изпречи срещу толкова много машини на на едно място, но все пак това ги задържа, а въпросната част, която е имала директно контакт с КВ най-вероятно е била Kampfgruppe Raus) като преустановява за кратко настъплениети й( точно колко часа минути секунди и стотни не ми е известно). Едва ли някой е броил колко точно немски машини е имало пред руснака , но и да е така това не е особено важно. Просто целта е а пореден път да се покаже в началото на ВОВ безпомощното състояние на немските машини при среща със средни и тежки танкове.
                        Beausйant

                        Comment


                          #57
                          Хайде малко по-сериозно, че заради тази тема (с изключение на няколко обяснителни поста) раздела за ВСВ е заприличал на занималня.

                          Bertrand de Blanchefort написа
                          Просто целта е а пореден път да се покаже в началото на ВОВ безпомощното състояние на немските машини при среща със средни и тежки танкове.
                          Ако това е била целта ти, то не си я постигнал никак. Я се позамисли: в колко от мобилните обединения на РККА има от въпросните средни и тежки танкове (мога да те улесня - в достатъчно много), колко от тях успяват да изпълнят задачите, които им се поставят и се представят като ефективни при срещата си с немските мобилни сили? Ако имаше подобно "безпомощно състояние", това щеше да се отрази на въпросните сблъсъци в граничното сражение, а и след него. Но на оперативно ниво тази безпомощност никак не се проявява, което означава, че липсва.
                          За да докажеш подобно твърдение, трябва да разгледаш всички случаи и въз основа на анализ на данните да покажеш, че в преобладаващото количество от тях въпросният ефект се проявява. Докато всичко, което се описва е единичен случай, при това изцяло на тактическо ниво. Един случай от много над хиляда.
                          А това означава, че подобна "безпомощност" е мнима и то най-вече защото танковете не се срещат един друг поединично насред някаква арена, в рамките на състезание, а са бойни средства, които изпълняват определени задачи, почти винаги в комбинация с други такива бойни средства, а резултатите се определят от целия ансамбъл, а не от самозвани солисти .
                          Затова препоръчвам да се чете, да се мисли и чак тогава да се пише. А ако не е четено достатъчно, най-доброто лекарство срещу писане на глупости е предпазливостта, като желанието да се блесне е лош съветник. И тук не става въпрос за "буквоедие", а за това дали нещо се разбира или не.

                          Comment


                            #58
                            В мемоарите на Раус тая случка е описана много подробно, ще взема някой ден да я преведа.
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              #59
                              Само на немски език ли я имаш (и в книжен вариант)? И ако не, то може ли едно сканче на този откъс?

                              Comment


                                #60
                                Не, имам я на английски. Ама трябва да я мъкна до работа за сканиране
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X