Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Техниката през ВСВ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Засега нямам много време, та още не съм търсил описани реални случаи, за това ще гледам да напиша нещо по-нататък.

    1) Предварително организирана противотанкова отбрана
    Не знам какво разбираш под "масовия случай", но предполагам, че пишеш за танкоразрушителите (бронирани противотанкови самоходки), нали? Те са достатъчно ценни, така че ще се съглася, че сравнително рядко са използвани чисто дефанзивно - не са чак толкова по-евтини от танк, а и рядко са част от наличното на ниво пехотна дивизия, да речем. Затова и по-рядко ще се ползват по описания от мен начин. Ефективният начин да се подготви ПТ отбрана (пак, доколкото съм чел, т.е. това е дискусионен въпрос) изисква организиране на ПТ-рубежи като самостоятелна част от отбраната - добре укрепени и маскирани, където ПТ-артилерия да бъде масирана, т.е. с добри възможности за водене на масиран огън.
    Естествено, това изисква разузнаване на местността и известна инженерна работа, така че е свързано със сериозна подготовка за отбрана. От друга страна, най-често условията позволяват подобно нещо, защото в повечето случаи фронтът е достатъчно статичен, за да позволи отделянето на денонощие или повече за подобна задача. Не рядко подобно нещо се прави дори в хода на настъпателна операция (при достигане на линия, която трябва да се задържи и се очаква вражеска контраатака).
    Идеята е достатъчно проста: организиране на отбранителната позиция така, че да не може да се разузнава и прострелва (от средства за директен обстрел) отдалеч, т.е. обикновено това е на обратния скат на височина. ПТ-позиции се организират на известно разстояние зад пехотните (говорим за десетки до стотици метри, не повече), като ако е възможно са е организират така, че да "хващат" настъпващите танкове в кръстосан огън (т.е. позициите са под ъгъл спрямо основната отбранителна линия).
    За защита от авиация и артилерия се правят укрития (добре маскирани и достатъчно добре защитени) в които се разполагат ПТ-средствата (оръдия, самоходки, понякога танкове) и стоят там до появата на опасност. В този случай (или малко по-рано, предупредени от бойната охрана, която наблюдава или контролира подходите към възвишението (открития склон)) те се придвижват и заемат огневи позиции, като тези позиции трябва да са добре маскирани и достатъчно защитени (ако има възможност).
    Ако условията на местността, релефа и позицията го изискват, може да има повече от една огнева позиция за част от ПТ-средствата - за прострелване на различни сектори, да речем.
    Огънят по идея се открива от минимално разстояние, т.е. когато танковете са изцяло в зоната на ефективен огън на оръдията и се води с максимално възможна интензивност.
    В подобна ситуация ще се съглася с теб: идеята е да не се допусне вражеската атака (танковете и мотопехотата) да пробие основната позиция, така че по-скоро ще се води огън докато се отбие атаката, без препозициониране, освен ако някаква промяна в обстоятелствата не го изисква.
    От друга страна, ако атакуващата страна не може да пробие отбраната от раз, най-вероятно ще използва лъжливи атаки с танковете си, за да разкрие огневата система на отбраняващите се, т.е. къде са разположени ПТ-оръдия. В този случай има смисъл от запасни огневи позиции, които да се ползват при следваща атака, както и от връщане на оръдията в укритията след края на атаката. Възможно е използването на запасни огневи позиции и при отразяване на атака от ново направление, защото най-вероятно атакуващите, ако са спрени ще търсят друго направление за атака. Дори може да се наложи маневриране с огневите средства. Т.е. в тези случаи е полезно да се направи съответния труд за създаване на прикрити пътища за маневриране и повече от една огнева позиция.
    Обобщение: подготвената отбрана всъщност е масовият случай през ВСВ. Т.е. в повечето случаи се налага да се пробива подготвена отбрана, т.е. добре развита в дълбочина, с маскировка и укрития. Задачата на ПТ-средства е да спрат танковата атака преди да е преодоляла основната линия на защита, така че ще водят огън докато успеят или загубят. Поне в общия случай. Допълнителните позиции по-скоро са допълнителни възможности за следващи боеве.

    2) Маневрена отбрана (с предварителна подготовка)
    В този случай задачата ще е да се задържи придвижването на противника по дадено направление и да ме се нанесат щети. По идея рядко такива задачи се изпълняват от еднотипно тактическо подразделение, т.е. за да бъде ефективно, на-често ще има нужда от взаимодействие с други подразделения. Ако има време за подготовка е логично такава да се направи: да се разузнае мястото и да се набележат опасните направления, както и подходящи позиции за стрелба. Ако има възможност (това се предвижва и от уставите), да се подготвят огневи позиции, така че изходът от тях да е защитен (спрямо посоката на атака), по възможност и фланговете да са частично защитени, т.е. противникът да "вижда" и да може да атакува машината фронтално, същевременно тя да може сравнително лесно да се изнесе назад, за да напусне позицията си.
    Има нормативи за това как подобни позиция се правят със силите на екипажа, но предполагам, че когато е възможно, по-логично е това да се свърши от придадената пехота и най-вече от инженери/сапьори, ако такива са придадени (дори и временно).
    Използването на комбинирани подразделения (например, взвод ПТ-разрушители, взвод пехота, взвод сапьори, минометен разчет и прочее) е много масово по време на войната, защото позволява да се организира ефективен бой. В споменатият от теб пример самостоятелен взвод танкоразрушители ще е много уязвим за пехотна атака или за комбинирана атака от подразделение танкове и пехота. Особено в сложен терен.
    Целта на отбраняващите се ще е да подготвят нещата така, че да могат да открият ефективен огън от малка дистанция,и да нанесат максимални щети. Оттам-насетне зависи от задачата и развоя на ситуацията. Ако задачата им е да държат позицията, то логично е, че няма да отстъпят веднага след завръзване на огневия бой, а ще се опитат да издържат до края. Но дори и задачата им да е сдържаща (част от еластична отбрана) отново трябва боят да е достатъчно сериозен, за да накарат частта, към която принадлежи вражеското подразделение да се разгърне, т.е. да приеме боя. В подобен случай могат да се изнесат, за да избегнат обкръжение и да дадат бой отново на друго, предварително избрано място няколко километра по-нататък. Това е и основата на еластичната отбрана.

    3) Маневрена отбрана (без предварителна подготовка)
    Ситуацията е сходна с горната и с описаната от теб, но приемаме, че няма време или подразделението е само, т.е. няма възможност да организира отбранителна позиция. Сега, какви са вариантите в тази ситуация според мен?
    Първо, ако могат да организират прикрити позиции, т.е. ефективна засада и подходът на противника е достатъчно ясен и от една страна, то най-вероятно ще разположат четирите машини, така че да покриват едно и също направление и да могат да масират огъня си. Ако възможности са повече, мисля че стандартното е да се разгърнат в полукръг - особено за машини без куполи. Така могат да реагират достатъчно бързо и да покриват фланговете си.
    Щом вражеските танкове са появят (и ако имат късмет, това са само танкове), то логично е да ги изчакат да навлязат в зоната на засадата, където огънят и ме ефективен и (евентуално) пристрелян. и да не се издават преди това. Възможно е да разделят взвода на две и да разположат огневите позиции така, че ако танковете атакуват едната, да попаднат под фланговия огън на другата. Та, щом танковете навлязат в съответната зона, логичното действие е да се стреля докато е възможно, максимално бързо и да се опитат да неутрализират колкото се може повече танкове.
    Ако си представим относително пресечена или закрита местност, през нея минаващ път, да речем, разположен върху насип или пък ограничен от дървета и вражеските танкове се движат по него, а танкоразрушителите са се разположили в горичка срещу кръстопътя, то могат да изчакат предния танков взвод да се окаже на 50-100 метра от тях и тогава да открият огън. 4 танкоразрушителя лесно могат да изкарат от строя първия взвод с първите си изстрели напълно, след което да продължат да обработват следващия. Съгласен съм, че на този етап няма смисъл да си сменят позицията - ще се опитат да извлекат максималното от засадата.
    Ако предположим, че са започнали бой с вражеска част, като първите два танкови взвода са само неин преден отряд или дозор, то логично е, че вражеската част, срещнала съпротива ще се разгърне в боен ред (ще започне да го прави) и първата работа ще е да започне да обхожда позицията на танкоразрушителите. Ако това е част, най-вероятно ще имат пехота и ще я вкарат в действие, ще започнат и обработка с артилерия на линията от дървета. Това е моментът, който ще е подходящ за отстъпление, т.е. след като противникът е спрян за момент и е започнал да се разгръща от походен в боен ред. Т.е. целта е постигната.
    Главният проблем е, ако засадата не успее или частта е много голяма и директно започне преследване. В описания случай танкоразрушителите ще са защитени от гората, която скрива пътя им за отстъпление. Ако ситуацията е различна, да речем, използват насип, и се крият на обратния му скат, то тогава могат да се опитат да използват димна завеса. Но при всички случаи е логично първо да се опитат да постигнат максимум с огъня си и чак след това да се опитват да отстъпват - когато има възможност за това.
    В крайна сметка, това е стандартният начин за движение в огнева ситуация както за пехотата, така и за танковете - огън и маньовър. Може да се прави дори само с два елемента.
    Проблемът с "оставам и се бия" се появява, когато противникът ти е доста по-силен (спомената от теб ситуация - батарея ПТ оръдия (4) ангажира рота танкове, които са преден отряд на бойна група от танков батальон и мотопехотен батальон с придадена артилерия)). Проблемът с по-силния и разнообразен противник е, че лесно може да те обходи и да ти пресече възможността за отстъпление, ако чакаш достатъчно. Или да те "бие" с подходящ инструмент - пехота в този случай. Т.е. целта ти е да спечелиш време и да улучиш пауза, за да се изтеглиш. Разбира се, при организираната ситуация (подготовка) е възможно и в този случай да има път за отстъпление.
    По идея огневите позиции трябва да са такива, че да осигуряват фланговете, да осигуряват скрит подход (влизане на позиция и отстъпване извън наблюдението на противника). А опасността основно идва в този момент, когато изходите и пътищата за отстъпление са компрометирани от марша на противника (флангово обхождане).

    Ако говорим за еластична отбрана, то в масовия случай се ползва повече от едно подразделение или група, които организират засади по пътя на движение на противника. Щом едната засада се активира, нейните организатори бягат към следващата позиция, като по този начин увличат врага в желаната посока.

    А целия разговор тръгна от недостатъците на машините без въртящ се купол в настъпление. Т.е. различна ситуация.

    За дистанцията за откриване на огън. Общо взето идеята е, че танковете (настъпващия) имат предимство, ако отбраняващия се открие огън по-рано. Затова се чака и се открива огън от близо - това е изгодно за ПТ-отбрана. Естествено, зависи от средството и от ефективния обсег на двете страни. Да речем, точно тежки ПТ-самоходки с мощни оръдия са добри за водене на далечен бой и доста слаби в близък бой. Т.е. ако разполагаме с тежки ПТ оръдия или самоходки, те най-вероятно ще ангажират противника от далеч, ако терена позволява и противникът няма същия ефективен обсег (и артилерия).
    Идеята е, че смяната на позицията е тактическо движени, което изисква определен момент и има смисъл само ако новата позиция ще подобри ефективността на огъня или на подразделението. Като цяло за машините от онова време движението не се съчетава с водене на огън, т.е. или се движат, или стрелят. Изключение е много близка дистанция (няколко метра до няколко десетки метри - нещо, което се случва по-често в срещно сражение). Т.е. изтегляне ако има подготвена възможност за това. И може да е към укритията, ако противникът е решил да се пробва с артилерия или въздушен удар.

    Под "презареждане" предполагам се разбира попълване на боекомплекта? ПО онова време задачата изисква прекратяване на сражението. МАй и сега е така. Поне в повечето случаи.

    Comment


      Самоходен противотанков полк на СУ-85, 16 машини. Противотанков резерв на танков корпус, върви в настъпление след танковите бригади от първи ешелон, контраатакува ли противникът, застава на рубеж на фланга или в междината, и от място бие по него, примерно такова му е назначението в маневрения бой. Германците са ползвали щуг от немай къде в началото на войната, поради липса на танкове в пехотните дивизии като средство за всичко, не съм чул във втория период да ползват Хетцер с пехотата да я подържа в настъпление, може и да е имало някъде изключения от сиромашия. Но изтребителите са си изтребители.

      Comment


        Kramer написа Виж мнение
        Германците са ползвали щуг от немай къде в началото на войната, поради липса на танкове в пехотните дивизии като средство за всичко
        ЩуГ е специално разработен за поддръжка на пехотата, не се ползва "поради липса на танкове".
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          Съжалявам, значи ползват го от сиромашия както на една ограда в нашия квартал е написано : "л@на за чорбаря беден", Витман е служил като мерач на щуг в началото, докато стане танкист.

          Comment


            Ами не, може да погледнеш даже вики (на работа нямам нищо сериозно да ти цитирам).

            Following the defeat of the German Empire in World War I, military commanders from the Reichswehr began to consider how mobile armored artillery units could provide support to advancing infantry units. Colonel Erich von Manstein recommended the concept of infantry Begleitbatterien (escort batteries) to General Beck, Chief of the General Staff in 1935.[1] Manstein theorized the vehicle would not be used as one uses a tank, but rather as an infantry support vehicle to destroy fortified objectives through direct fire.[2] Its mission was to destroy prepared defensive works, pill boxes, machine gun emplacements and tanks. It was not intended to be used to exploit breakthroughs and drive into the enemy rear areas, as the panzertruppen units were intended to do.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              ЩуГ-ът е точно за поддръжка на пехотата Освен това не е как беше там "ползват го от сиромашия". Определено.
              Всъщност, митовете с "непробиваемите" Т-34ки и т.н. съветска техника в по-голямата си част са точно митове. Докато StuG III е реално почти неуязвим за руските противотанкови средства: 50мм челна броня и нисък силует го правят твърде смъртноносен за съветската техника. Както и се представя в първия период на войната, когато руснаците го определят като "танк с неизвестна конструкция", който е неуязвим за тях. В сраженията в Белорусия тази машина се проявява много добре.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                Финландия спира съветската офанзива през лятото на 1944 г. с двайсетина Щуг-3. Получава 60, но само двайсетина се използват. Мисля, че разиграват класическа еластична отбрана. Съветите губят 87 танка и още много неща.
                Ще потърся описания на сраженията по-късно.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Това е по-друго, в края на войната ЩуГ-овете се ползват като танкоунищожители и даже като ерзац-танкове в танковите дивизии (щото няма достатъчно танкове).

                  Но по замисъл и първоначално използване са си нещо отделно.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    Явно не е лесно да се схванат и обхванат различните концепции за използване на бронираната техника. Съветската идея, че танкове и бронирани коли трябва да се сложат навсякъде, без да се мисли за това колко всъщност е сложно снабдяването на такива части - може да изглежда много гот в пехотната дивизия да имаме 16 леки танка, които да могат и да плават - обаче отвъд идеята никой не е помислил за последствията. А те са, че към пехотната дивизия в този случай ще трябва да има снабдително звено (гориво, смазочни материали, резервни части), ремонтна работилница и т.н. Нещо, което не само за СССР е на границата на невъзможното.
                    Немската концепция е много по-изчистена и в пехотните дивизии не случайно няма танкове - не е поради липсата на машини - в края на краищата, ако го имат за цел, все ще могат да извадят Pz I и чешки леки машини, за 10-15 единици на дивизия. Обаче това до никакви смислени резултати не води - нито пехотната дивизия ще стане танкова, нито тези леки машини ще могат да решават задачите на пехотата.
                    Пак по този начин самоходната артилерия при германците си има своето място и задачи. С които се справя съвсем добре.
                    В СССР смятат, че танковете са панацея за всички проблеми и ги слагат навсякъде - с изключително негативни резултати. Но понеже това е забравено, сега се намират куп хора, които ще кажат "о, танк в пехотната дивизия, това е супер", без да мислят за ролята, която сложената не на място машина ще играе. Претоварените с танкове съветски механизирани и танкови дивизии също не могат да се справят със задачите си - и не случайно - те са практически неуправляеми. 375 машини в танковата дивизия може да звучи супер, но до момента, в който се разбере каква е цената да имаш 375 консервени кутии - евтини и недодялани машини, със сериозни технологични проблеми, липса на комуникационни средства и елементарна мисъл за управлението и използването на машината в боя.
                    СССР е наистина в този смисъл "родината на слона" - на огромните неуправляеми танкови мастодонти. Сигурен съм, че не една и две държави също биха могли да се юрнат и да построят тия планини от танкове, само че с каква цел? Сталин, като всеки мегаломан, строи огромни количества техника, която остарява още в процеса на производството. Той, тъй като е далеч от технологичната страна на нещата, не би могъл да го осъзнае и в този смисъл може да бъде частично оправдан. Но с какво можем да оправдаем сегашното възхваляване на тази липса на мисъл при безумното хвърляне на ресурси на вятъра?
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      Хетцерите имам в предвид като танкоизтребител, щуг-а го определихме, и при Драва даже го ползват като "сиромашия" германците.

                      Comment


                        Сиромашията е в края на войната, ама май продължаваш да смесваш нещата:

                        - през 30те ЩуГ е замислен и разработен като мобилна пехотна артилерия за директна поддръжка на пехотата
                        - в началото на войната се ползва точно така и то много успешно
                        - от началото на '42ра нататък получава дългоцевното 75мм оръдие (още преди Pz IV) и започва да се ползва все повече като танкоунищожител по необходимост (отново успешно)
                        - към края на войната се ползва и като заместител на танковете в танковите части поради недостиг на същински танкове
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          През 30-те години всички мислят за самоходна артилерия. Това е естествена идея: имаш лафетно оръдие и някакъв движител (коне или влекач), логична е идеята да ги обединиш, за да увеличиш тактическата подвижност и възможности, а и за да опростиш организацията (това също е важен момент). Така както има няколко типа лафетна артилерия, така се превръщат в съответните самоходни типове:

                          - дивизионна (гаубици и полеви оръдия) => самоходна дивизионна артилерия;

                          - ПТ-артилерия => самоходна ПТ-артилерия;

                          - зенитна артилерия => самоходна зенитна артилерия;

                          - пехотна/полева (щурмова) артилерия => самоходни щурмови оръдия;

                          - миномети => самоходни миномети.

                          Като има общо взето два основни етапа: първо имаме самоходен лафет (влекач), на който е качено оръдието с някакви минимални удобства за разчета (щитово прикритие), понякога дори оръдието запазва лафета си и може да се сваля и използва като лафетно. След това концепцията се развива в реална машина, т.е. самоходният лафет "развива" бойно отделение, планирано и подготвено според особеностите на оръжието, а броневата защита се развива според нуждите, понякога се добавя и възможност за самоотбрана (картечници).
                          Това е логичното развитие на моторизирането на артилерията (замяна на конската тяга с двигателна - автомобил, камион или влекач), но не обхваща цялата артилерия тогава по логични причини: скъпо е, а и оръдието на самоходен лафет наистина печели в тактическа подвижност и цялата организация донякъде се опростява, но губи в размери, т.е. става по-сложно да се маскира и движи незабелязано тактически - особено за полевите, ПТ и пехотните оръдия. И, разбира се, има смисъл там, където е оправдано добавянето на цялата логистика, свързана с моторизацията: ГСМ (снабдяване), работилници, евакуационни машини и прочее. Т.е. най-вече при тежката артилерия, която не се разбира добре с конската тяга и при моторизираните съединения, където така или иначе има нужда от всичко това. Съвсем естествен процес, няма нищо "ерзац" или нещо от сорта: логично е, че моторизираното съединение има нужда не просто от моторизирана артилерия, но и от артилерия, която може да "работи" не само оперативно, но и тактически с темпа на подразделенията му, т.е. има сходна тактическа подвижност и приложимост (защита).
                          ЩУГ-овете са логично развитие на идеята: пехотата има нужда от своята пехотна/щурмова артилерия, в немс8ката армия във всеки полк има по 2 тежки пехотни оръдия и 6-8 леки. Леките се превръщат в късоцевните 75 мм ЩУГ-ове, а тежките минават през няколко различни варианта. Нищо сиромашко - просто моторизираната пехота има нужда от своята моторизирана щурмова артилерия. Показателно е, че във всички държави се развива совя версия на щурмовата и ПТ самоходни артилерии, както и въобще на всички типове самоходна бронирана артилерия.
                          С "Хетцерите" и подобните машини е същата работа - те обаче вършат това с ПТ-артилерията. Има съответните варианти - обикновено на стандартното за пехотата шаси - и за останалата артилерия. Логично и удобно. Нищо от това е е особен "ерзац".
                          Логично е и развитието към затворено бойно отделение и повишаване на бойната защита, макар че и то е компромис: отвореното отделение е по-добро, защото позволява по-добри условия за работа на разчета и доста по-висока скорострелност. Но означава и по-висока уязвимост за пехотно нападение, артилерия или въздушна атака. В крайна сметка се налага компромис при типовете артилерия, където директният обстрел е съществена част от ролята: ПТ и щурмовата. Където индиректният огън е основен - гаубиците и минометите си остава отворено отгоре работно отделение.
                          Можем да говорим, че при ПТ-артилерия машините с отворено отделение и лека защита (срещу шрапнели и куршуми) са "ерзац", бърз заместител, докато се появят специализирани добре защитени машини. Преход между самоходен лафет и пълноценна бронирана машина.
                          Между другото, постепенното развитие на ЩУГ-овете от чисто пехотни/щурмови оръдия към оптимизирани за ПТ-работа не е случайна. Същата еволюция тече и при лафетните им братя: пехотната артилерия става все по-специализирано противотанкова, защото тази роля става все по-важна. Губи се маневреността на огъня и мортирните възможности (тази роля преминава все повече към минометите), за сметка на повишаване на скорострелността и ефективността на директния обстрел. Пехотната артилерия и ПТ-артилерия постепенно се сближават и се срещат на едно място заедно с полевата, така да се каже: към края на войната това са почти един и същи тип оръдия.
                          Сега, друг въпрос е, когато използват самоходни бронирани оръдия вместо танкове. Всички го правят - в ЧА също. Всички отбелязват, че това е погрешно, т.е. че води до високи загуби, защото в настъпление самоходните бронирани оръдия не могат да действат толкова ефективно, колкото танковете, а не са много по-евтини. Те си имат свои методи за действие - много по-плътна работа с пехотата, която наблюдава и помага да се преодолее естествената уязвимост за флангови обстрел. В настъпление самоходните бронирани оръдия "работят" като мобилно средство за поддръжка, т.е. не са в челото, освен когато се налага да привличат огъня и да разкриват огневата система на защитата. Нормално пехотата върши това и получава директна поддръжка от тях, щом се засече огнева точка или вражеска позиция.
                          -----
                          За РККА и танковете - да не забравяме, че почти всички използват така танкове преди войната или мислят в тази посока. Затова и има концепцията за пехотен танк. Разликата е, че в повечето държави - поляците или французите, да речем, организират тези машини в самосотятелни роти или батальони, със съответните служби, които да им придават относителна автономност. И се придават на армейско ниво, като вече армията решава къде и как да ги използва за подкрепа на пехотните дивизии.
                          В РККА решават иначе - директно да прикрепят по едно танково подразделение във всяка пехотна дивизия. Те си имат своите съображения (така пехотата ще се сработи по-добре с танкистите), но те не са съобразени с реалностите им - няма как да стане на практика това. А и страдат от минуса да поддържат твърде голям парк техника и да се опитват всичката да е активна. Те затова и изглеждат с толкова много танкове преди войната. Ако в други държави половината или повече от половината от старите машини са изтеглени от активна служба и се поддържат малко, при СССР обикновено се прави опит почти всичко на хартия да се поддържа активно.
                          От друга страна, в хода на войната става ясно, че най-често пехотата има нужда от танкове тактически, за да има устойчивост в настъпление и в отбрана. особено ако не достига артилерията и опита.

                          Comment


                            То идва от концепцията за използване всичко. Използваш ли танкови /механизирани/ съединения, винаги ще имаш нужда от нещо, също толкова бързо и с голяма огнева мощ, макар и не толкова повъртливо, както са самоходните ПТ изтребители, да ги разполагаш да ти пазят фланга, или да отразяват контраатаки, ако противникът излезе окумуш.

                            Обратно, ако разчиташ на повече пехотни съединения, се залага на тежки танкове за поддръжка - англичаните, неуспешно - с Матилдите, французите, също концептуално неуспешно с техните чарове, немската пехота - успешно, с евтините щуг-ове.

                            Интересно е състезаването в концепциите, германците се надсмиват над съветската армия 1942/43 когато казват, че руснаците създават танкови армии - "инструмент, който те не знаят как да използват", а след това самите германци започват спешно да правят хетцери и ягдпанцери, които също залагат в подвижните си съединения.

                            Comment


                              Imperial написа Виж мнение
                              Това е по-друго, в края на войната ЩуГ-овете се ползват като танкоунищожители и даже като ерзац-танкове в танковите дивизии (щото няма достатъчно танкове).

                              Но по замисъл и първоначално използване са си нещо отделно.
                              Ами аз не съм казвал нещо различно. Финландците грубо казано "реват" на съюзниците си да им дадат нещо срещу съветските танкове и немците накрая им дават... ЩуГ-ове. Финландците, разбира се, въобще не възнамеряват да настъпват срещу СССР, т.е. да ги използват в старата им роля. Търсят ПТ средства за отбрана при очакваното съветско настъпление с лавини от танкове, а по това време Щуговете вече са се доказали в тази роля. В следващия пост си го описал.



                              ПП Ето сайт за финландските Щугове с много подробна информация за всеки един, снимки, статистики и т.н. : http://www.andreaslarka.net/sturmi.html
                              Пазят си ги по музеите в отлично състояние.

                              The following list of top scorers with StuG IIIg was published in Erkki Käkelä: Laguksen rynnäkkötykit, pp. 360-362.

                              korpraali Olli Soimala 11 (10x T-34, 1x ISU-152) in Ps.531-10
                              korpraali Mauri Kokkonen 9 (5x T-34, 2x light tank, 2x ISU-152) in Ps.531-12
                              alikersantti Olavi Taponen 8 (7x T-34, 1x ISU-152) in Ps.531-6
                              panssarimies Sulo Vuorela 7 (3x T-34, 1x ISU-152, 1x ISU, 2x KV-1) in Ps.531-24 and -25
                              korpraali Kalle Muona 7 (6x T-34, 1x ISU-152) in Ps.531-9
                              korpraali Heikki Kauhanen 6 (6x T-34) in Ps.531-8 and -4
                              korpraali Lauri Leppänen 5 (4x T-34, 1x KV-1) in Ps.531-7 and -5
                              panssarimies Eino Paakkinen 5 (5x T-34) in Ps.531-14
                              korpraali Toivo Juomoja 5 (3x ISU, 1x T-34, 1x unknown type) in Ps.531-6
                              korpraali Veikko Gullman 4 (3x T-34, 1x ISU-152) in Ps.531-11
                              korpraali Olof Lagus 4 (4x T-34) in Ps.531-19
                              alikersantti Veikko Haapamäki 4 (2x T-34, 1x ISU-152, 1x KV-1) in Ps.531-29
                              korpraali Reino Anttila 3 (2x T-34, 1x unknown type) in Ps.531-19
                              korpraali Heikki Hyvämaa 2 (1x T-34, 1x KV-1) in Ps.531-17 and -20
                              panssarimies August Tingvall 2 (2x T-34) in Ps.531-8
                              korpraali Oiva Savela 2 (2x T-34) in Ps.531-3
                              korpraali Väinö Piiparinen 1 (1x ISU-152) in Ps.531-4
                              korpraali Sulo Kanniainen 1 (1x T-34), the tank not known
                              alikersantti Urpo Tammi 1 (1x T-34), the tank not known

                              Kanniainen and Tammi were temporarily seconded to the tanks were they achieved their kills.

                              All the kills were achieved between 16 June and 13 July 1944. Note that the tanks marked as "KV-1" were actually KV-85's.
                              Last edited by Dinain; 02-06-2015, 02:49.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Аз въобще не мога да разбера нежеланието на Хитлер да снабди Финландия с модерно оръжие. Нямам време да ровя, но имам усещането, че ненадеждната ( от германска гледна точка) и неучастваща във войната (освен като окупационни части) българска армия е получила сравнимо количество, ако ли не и повече, модерно оръжие. А финландците карат докрая с остарели съветски трофеи.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X