Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Южна Осетия - Равносметка

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Войната в Южна Осетия - Равносметка

    Итоги на мой взгляд такие.

    Грузия - поражение безусловное (хоть сейчас и на волне национального патриотизма там этого ещё не видят).
    Перспектива членства в НАТО не приблизилась, территории потеряли практически окончательно.
    Осетия - всё стало хуже, людские потери, разрушенная инфраструктура, статус остался неопределенный. Единственная перспектива - как у северного Кипра.
    ЕС - если бы не Саркози, Европа бы оказалась бы совсем импотентом. (Заявления и крики из Эстонии и её подобных были прогнозируемы, даже если бы у Грузинов украли бы картошку из огородов). Москва помогла ЕС сохранить лицо, ЕС помог России закончить всё цивилизованно.
    США - больше минусов, Саакашвили, их первый союзник теперь он Неудачник, возможно его ещё пару раз примут в Белом доме, но потом потихоньку демократически сменят. Нужно искать нового, а это время...
    Показали, что и они не всемогущи, но зато немного отвели от себя волну критики по поводу их методов разрешения вопросов.
    Россия - больше плюсов, их много. Из минусов - напугали своих союзников Белоруссию и Казахстан.
    Last edited by Dinain; 13-08-2008, 10:24.
    "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

    #2
    Виталий направи добър анализ,но някой може ли да даде загубите на страните участващи в конфликта ,от независим източник?Защото данните които изнасят Русия и Грузия са ужасяващи.

    Comment


      #3
      Според мен се открои един много важен въпрос - базирането на Черноморския флот. Тая работа с украинските заигравки може да е за хубаво - или братушките ще стягат Новоросийск, или ще освобождават Севастопол за не знам кой път

      Comment


        #4
        Давайте подождем с цифрами потерь несколько дней.
        Понятно, что заявления Саакашвили о 500 уничтоженых единицах бронетехники смешны.
        Российская армия была в разы меньше чем Грузинская. У Грузинов превосходство было более чем двухкратное. Обеспечение тяжелой техники соответствовало стандартам НАТО. В первые 2 дня превосходство было почти 10 кратное.
        Понятно, что резервов у Российской армии было больше, но непосредственно принимало участие в конфликте 58 армия и то не вся. + спец.подразиления.
        На мой взгляд, потери убитыми Российской армии будут до 100 человек. Осетинской армии до 300. Грузинской до 400 человек.
        У меня пока нет основания не верить Российскому ген.штабу. В н¸м сейчас нет истерики которая есть в Грузинском правительстве.
        "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

        Comment


          #5
          Аз си позволих да направя известен анализ в предишната тема, та няма да се повтарям много.

          За загубите на страните:
          тепърва ще се разбере (ако се разбере), но ще минат месеци, преди да стане ясна картината кой какво точно е загубил (мирно население, военнослужещи, военна техника).

          Грузия: ако въобще са възнамерявали наистина да спечелят тази война с вонени средства (което мен дълбоко ме съмнява, макар че човешката глупост, разбира се, е сериозен фактор), то не са успели да постигнат тази цел. Въпросът е, че е възможно войната да е няколко други цели (изложих ги в другата тема, няма да се повтарям). С оглед на това: вътрешно-политическите цели на Саакашвили са постигнати - консолидирал е под вълните на национализма страната, направил е опит да постигне това, което е казал, че ще постигне (т.е. "държи си на думата") и единствено заради "силната зла фашистка империя" не е успял. Според мен, Саакашвили вероятно ще се ползва с по-голяма популярност в страната си, отколкото преди това.
          Що се отнася до Южна Осетия - не е много ясно точно как ще се решава въпроса с нея. Не съм убеден, че за Грузия тук всичко е загубено и че ще се повтори сценария с Косово. Много зависи и от това дали бежанците ще се завърнат и прочее.
          Материалните загуби на Грузия със сигурност ще бъдат покрити за сметка на парични помощи, вероятно ще получи и значителни помощи за възстановяване на армията си. Загубите й далеч не са ясни, но се съмнявам, че е загубил повече от 5% от личния й състав, техника ще получи нова.

          Осетия: тук съм съгласен с Виталий - разрушения сред инфраструктурата (макар че не е ясно още точно какви са), хаос, множество бежанци. Страната тепърва ще се възстановява и не е ясно как и доколко и в какъв вид.

          ЕС: вероятно няма и особен смисъл да го включваме, защото той се отнесе пасивно към конфликта - твърде бързо се разви всичко за бюрократичния апарат на съюза - нямаше време за реакция. Саркози действаше по собствена инициатива (явно човекът се опитва да постигне много на външно-политическия фронт, може би за сметка на вътрешното положение ). Важното е, че не се развалиха допълнително отношенията с Русия, поне засега.

          САЩ: никакви загуби, напълно запазиха лицето и политиката си, действаха донякъде гъвкаво, т.е. балансирайки между двете позиции: хем подкрепяха малко или много Грузия, хем предупреждаваха Русия, хем при това уж бяха неутрални. Никакви загуби, по-скоро плюсове - всички държави от Кордона ще се чувстват още по-силно обвързани с тях, защото ще си направят извода, че помощ от ЕС не могат да очакват, а само от НАТО и САЩ.
          Въобще, войната консолидира допълнително политическото ръководство на държавите от Кордона, а предполагам, че известен ефект е имало и сред населението им.
          Що се отнася собствено до Грузия, САЩ имат свободата както да подкрепят Саакашвили, така и в бъдеще да решат да го заменят с друг, "нов", "чист" и "демократичен" лидер, като по този начин няма да загубят нищо от постигнатото в страната, а ще отхвърлят натрупаните негативи. Т.е. имат достатъчно свобода да управляват нещата там. Който и да е бъдещия лидер на Грузия, ще знае, че може да разчита само на тях и НАТО и на никой друг, а Русия ще е най-опасния противник.
          Отвлякоха критиката от себе си по повод на собствените войни - тук съм съгласен с Виталий.

          Русия: Въоръжените им сили реагираха сравнително бързо, но ако са знаели за подготвяната от грузинците операция, то не бе достатъчно бързо и оперативно. Тепърва ще се разбере кой какви загуби е понесъл.
          На политическият фронт, обаче, нещата хич не стоят добре. Да, успяха да защитят Южна Осетия, но не и населението и инфраструктурата й. Нещо, което ще се запомни. Вероятно се опитаха да водят информационна война, но не успяха да направят нищо и я загубиха повече или по-малко - не действаха експедитивно, може би (както видях и в разговора си с Виталий), просто все още не отдават нужното значение на този род война, въпреки че СССР се срина точно чрез загубата си в такава война.
          Допълнително се обтегнаха и влошиха отношенията с държавите от Кордона, те така или иначе са лоши, но колкото по-дълго и в по-дълбока степен са такива, толкова по-дълго влияние в исторически план ще имат върху ситуацията в района. Което е по-лошо, руснаците не успяха да организират никакъв съюз (на политическо ниво, те.. в рамките на информационната война) от държави, които да осъдят поведението на Грузия и да я признаят за агресор. В световен план агресорът изглеждаше Русия, колкото и да е странно (е, всъщност не е странно - това зависи от воденето на информационната война). Т.е. въпреки че Грузия започна конфликта, негативите се разделиха и в крайна сметка Русия излезе "лошия". Все пак голям плюс е, че не продължиха операциите навътре в Грузия, нещо, което би било в полза на Саакашвили.
          Ще се съглася с Виталий и по повод на съюзниците - наплашиха ги.

          Интересно ще е да се оцени икономическото влияние на войната.

          ПП ПО повод на информационната война много интересно би ми било да прочета мнението на кало, като журналист.

          Comment


            #6
            Според мен руската армия успя да докаже своята боеспособност в тази война,въпреки мнението на някои западни военни експерти,че не е боеспособна.
            Last edited by mitya; 13-08-2008, 15:48.

            Comment


              #7
              Видяно днес по "Юронюз". Медведев даде Косово като пример, че на картата са се появили нови политически формирования - като отговор на твърдението на Саркози, че не може да става дума за промяна на територията на Грузия. Интересно дали това означава промяна в позицията на Русия по въпроса.

              В прегледа на пресата пак по "Юронюз" някакъв вестник, дали не беше португалски, задаваше въпроса "къде са САЩ в цялата тази криза". Наистина, доста се спотайваха.

              Онзи ден гледах малко от "Эхо Москвы", където гост беше някакъв човек с кавказка външност. Каза някои умни неща. Едно от тях беше, че никой не подкрепи Русия, докато САЩ, колкото и големи простотии да вършат, все си намират някаква, пък дори и половинчата подкрепа. Другото беше нещо като затапване на водещия. След като водещият обясняваще, че това е мироналагаща операция, този човек каза, че не може 10 години да си говорил против "мироналагащата" операция на НАТО срещу Сърбия и изведнъж да използваш същата реторика и да вършиш същите действия. Т. е. може, но прави лошо впечатление.

              И по този повод интересно как САЩ, които толкова напират за независимо Косово, изрично заявиха (Кондолиза Райс), че не може да се преразглеждат границите на Грузия.

              Иначе аз няма да се съглася, че плюсовете за Русия са повече. Във вътрешнополитически план несъмнено това е сериозен успех. Но пред света Русия остана като лошата (както се каза неведнъж по-рано). Отделно, че за пореден път даде повод за размисъл на съседите си "ами ако ние сме следващите" (независимо доколко имат основание за такива опасения) и подсили антируските настроения не само в непосредствените си съседи, но и сред по-далечните европейски държави, свързани енергийно с Русия.

              А като любопитен щрих ще отбележа, че поне в началото Путин беше доста по-деен и го показваха много повече от Медведев. Естествено, имам предвид видяното по телевизията, за действителните действия не може да имаме информация. Пък и трябва да му призная, че се държа много добре пред камерите.

              P.S. По повод разрушенията и възстановяването на Южна Осетия. Малко е пресилено да я наричаме "страна". Това е територия с площ около 4 000 кв. км., т. е. приблизително колкото Великотърновска област. В нея има 1 град и 4 селища от градски тип, ако използвам терминологията от съветски справочник от 1982 г. С други думи, там има 5 града. Инфраструктурата вероятно се състои от няколко асфалтирани пътя. Има една жп-линия от Грузия до Цхинвали. И самият Цхинвали не изглеждаше чак толкова разрушен, колкото се опитваха да го изкарат някои руски журналисти. Това не значи, че е годен за обитаване, разбира се. Пък и такава малка общност няма възможностите да се справи с такива сътресения. Тъй че може да се каже, че има хуманитарна криза или дори катастрофа (макар че 100 000 бежанци, каквото число чух, означава, че цялото население на територията е избягало от домовете си). Но не мисля, че възстановяването ще е кой знае колко трудно, стига да бъде организирано добре. За съжаление точно организацията обикновен куца на руснаците (и на нас, но това е друг въпрос).

              Comment


                #8
                Още е рано да се говори за равносметка според мен - нека да видим какво ще стане в Персийския залив този месец (или началото на следващия най-късно). Пък после ще можем да правим равносметки
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #9
                  Според мен Русия в случая доказа че може да се е изтеглила от активно участие в надпреварата за световна доминация, но е твърдо решена да запази своят вътрешен кръг на интереси и няма да позволи на никого да и мъти водата там. Посланието беше доста категорично.

                  Що се отнася до посещението на френския презедент и неговата роля в решаването на конфликта. Според мен Медведев-Путин му пуснаха гювеч, колкото да понадигнат малко самочувствието на ЕС и да си подкрепят интересите в тази организация. Реално това беше просто показен жест от страна на Русия , която до този момент и без това беше постигнала своите цели в Осетия. Сега ЕС доволен, Русия доволна, САЩ (като че ли не им пука много - те са изкарали само едно безплатно разузнаване в тая война, видяха как действа модерната руска армия и всичко това за сметка на един и без това не много полезен съюзник, чиято стратегическа ценност според мен е изгубена още преди 2-3 години. Южна Осетия във всички случаи е най-губещата страна - бойни действия на нейна територия, жертви сред мирно население, разрушен най-голумия град и за какво? - в името на някаква бленувана свобода - под крилото на друг (доста по склонен към експлоатация) стопанин.

                  За Русия оптималното решение е Абхазия и Южна Осетия да получат независим статут. Да ги присъедини към себе си - ще предизвика прекалено негативни настроения на Запад. А независими те не са част от Росия , но верен сателит - икономиката им е 100% зависима от Русия. Изглежда Русия е сигурно в това че международната общественост ще бъде принудена да даде своята резолюция за независимостта на тези области след конфэликта, иначе щеше да го постави като твърдо условие при подписването на премирието (а може би просто вече е получила определени гаранции от ЕС).
                  Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                  请您死在地狱般的阵痛
                  [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                  きさまはしんでくださいませんか
                  [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                  Comment


                    #10
                    Моите 5 стотинки към темата:

                    1.Грузия
                    - не трябва с лека ръка да се отхвърля възможността Саакашвили наистина да е имал по-големи очаквания от въоръжените си сили. Не е за подценяване възможността първоначалният вариант да е бил-в рамките на 10 часа да се сломи съпротивата на ЮО сили, миротворческия батальон на РФ да се блокира и да се взриви Рокския тунел.Следват два почивни дни и в понеделник всички медии ще показват полетите на руската авиация над ЮО/друг избор освен това и възд. десант в зоната няма/, а грузинците ще показват разрушения Цхинвали и медиите ще тръбят за "зверствата на руската авиация, която бомбардира и свои и чужди в преследване на имперски амбиции". Варианта не се получи по причини , независещи от Грузия.
                    -чисто в политически аспект не виждам какво спечели Саакашвили, освен ако в Грузия не дойдат международни миротворци с мандат на ООН и по този начин се дръпне чергата изпод краката на Русия като миротворец и арбитър по този проблем.
                    С акцентирането върху тези нерешени проблеми с териториални претенции бъдещето на Грузия в ЕС и НАТО става илюзорно.
                    А с истеричното си поведение по време на конфликта Саакашвили едва ли ще впечатли някого на Кавказ, за да говорим за повишаване на влиянието му." Восток-дело тонкое..."(с)
                    2. РФ
                    - спорни правни основания за намеса
                    - по доста груб начин показаха на съседите си от постсъветското пространство, че никакви съюзници , "приятели" и заявени общи ценности няма да им помогнат , ако Русия реши да си подрежда задния двор.
                    - толерирайки действията на абхазците показаха,че не са точно миротворци и арбитър в района
                    - във военно отношение -положително-бързата организация и провеждане на марша на 19 мсд и успешните действия на двете батальонни групи встъпили в бой от движение, съхраняването на Рокския тунел, решителните действия в близък бой. Не влязоха "на бял кон" в Тбилиси, което е добре.
                    Отрицателно- въпреки наскоро проведените учения в СО въздушната им групировка не можа да установи бързо и трайно въздушно превъзходство, разузнаването е проспало С-200 и дислокацията им.
                    Налице са данни, че грузинците тотално са подавяли тактическите честоти на руските войски, затруднявайки управлението им.
                    Не успяха да подавят/не унищожат/ със силите на авиацията и артилерията огневите средства, държащи под обстрел Цхинвали. Това стана след като в зоната бяха въведени батальоните СпН "Восток" и "Запад".
                    Крайно неумело водена информационна война.
                    Вътрешнополитически успех, в началото на своя мандат Медведев си спечели една бърза война и се опитва да покаже,че не е по-слаб президент от Путин.

                    3. Южна Осетия - въоръжените им формирования се сдобиха с доста трофейно снаряжение и въоръжение, като гледам снимките- тотално събуват труповете, а доста осетинци са с каски, жилетки и пушки на ГА.
                    Във всичко останало-хаос и разруха. Отново неясно бъдеще.

                    4. ЕС - бавна реакция, но французите не пропуснаха да обявят, че САЩ не са желани ,тъй като "по свой начин са страна в конфликта".

                    5. САЩ-по моему осъзнаване,че не можеш да имаш всичко и навсякъде. Видно от източниците/като махнем CNN/ на средния американец дето не различава Грузия от щата Джорджия му е все тая. Говорих с познати в САЩ и по техни думи много от тяхните приятели приемат нормално изявлението, че РФ се е намесила , за да защити своите граждани(тъй като очакват такава защита и от собствената си държава). Не че са наясно с генезиса на конфликта.
                    СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

                    Comment


                      #11
                      Крилов казваш че най доброто решение е Южна Осетия да получи независим статут.Не е ли по добре Южна Осетия да се обедини със Северна Осетия в Състава на Руската федерация.В крайна сметка границите се определят от победителите.Саакашвили започна една война която загуби сега Медведев е в правото си да диктува какъвто на него му е изгоден мир.Казваш че ако ги присъедините към Русия ще има много негативни настроения но то и сега ги има.Време е запада да разбере че вече не може да се третира Русия така като по времето на Горбачов.А Буш преди да дава оценки и да се обявява в защита на Грузия е по добре да си изчисти задния двор,в буквалния смисъл защото е странно да се позволява на американски нацита да веят знамена със свастики пред белия дом.
                      Last edited by ; 13-08-2008, 17:47.

                      Comment


                        #12
                        Грузия- продължавам да правя аналогия Саакашвили- Милошевич. Приликите в двата случая, са повече от разликите. Това как Запада реагира на едно и също, няма смисъл да го коментирам. Саакашвили е демократ, колкото Путин е будист. Просто важи правилото на Рузвелт за Трухильо /според други Сомоса/- "Кучи син, но наш кучи син".
                        - последиците - разбита армия, загубена битка, а дали и война, ще трябва да мине време. Оръжие може да се подари, пари могат да получат, инструктури също, но живата сила не може да се възстанови. А и не мисля, че новите войници, биха тръгнали някога с този ентусиазъм. Страхът от последствията, ще е определящ. Абхазия и Осетия, очертават своята независимост, макар и непризната. Ще трябва да разчитат много на помощ от вън, за да изкарат тази зима. Да не говорим, че ако запазят тази полувоенна риторика, руснаците ще се правят на ударени и ще продължат да им въртят номера с цени, минимални или никакви доставки на газ и т.н.
                        Бъдещето на Саакашвили е съмнително. В момента единствения му плюс, е да се изкарва в ролята на жертва. Едно е сигурно, Запада няма да го пипне с пръст за офанзивата. Виж, ако им стане неудобен- пътник е. Съдбата на Гамсахурдия и Шевернадзе е повече от показателна. В даден период от време, те бяха неудобни и премахнати. И заменени. Същото може да се случи и със Саакашвили- няма да се изненадам, ако вече са го употребили и му готвят приемник.

                        Русия - тук се прокрадва тезата, че са спечелили на бойното поле, но са изгубили на информационното. За мен това е нонсенс. Руснаците никога не могат да спечелят западната преса и медии /с почти незначителни изключения, потвърждаващи правилото/. Защото те са проводник на интересите на собствените им страни. Каквото и да правят, както и да го правят, те априори ще са Мечката, която мачка тромаво. Този стериотип, ще действа докато Русия съществува. Един пример- премиерът на Грузия Владимир Гургенидзе, на петия ден от военните действия, ако се не лъжа, каза- "Няма жертви сред мирното население на Грузия вследствие действията на Русия, няма". Мога да се сетя, за доста войни на западните сили, които причиниха жертви сред цивилното население, цинично определени като съпътствъщи, косвени жертви. Това няма да се признае, за червена точка. Колкото и да се опитва Русия, докато защитава интересите си, тя няма да е добрата. Независимо как го прави. За Запада е по добре, Русия да няма интереси и ако може да я оградят с бази, ПРО-та и сателити, ако може пред Кремъл. Заключение, не емоционално, а базиращо се на моментната ситуация в света.

                        Южна Осетия и Абхазия - Осетия ще се възстанови. И за това няма да помогне Грузия, която твърди, че областта е част от държавата. В момента Русия разполага с много петродолари, бълха ще ги ухапе, да иззидат няколко градчета с размерите на Балчик. Хората ще се върнат, нито са далече, нито са от типа чергари. Руснаците, ще установят по засилено военно присъствие, нищо чудно да оформят буферна зона, която да контролират от въздуха, подобно на Ирак, преди втората война.
                        Абхазия общо взето намаза от цялата ситуация.

                        Военните действия - мисля, че трябва да мине малко време. Поне това което за мен се наби като извод, е че Грузия беше решила това да се случи. И за мен е вън от всякакво съмнение, че Саакашвили се е решил сам на този ход, без да се допита или косвено да получи зелена светлина от където трябва. Абсурд. Освен това, опита да се изкара тази офанзива, един мини блицгриг, като отговор на провокация, е просто наивно. По границата бяха концентрирани достатъчно войска и бронирана техника, прехвърлена е артилерия, имаме съвместно действие на бронетехника и авиация. Да ме прощават наивниците, но най малко прилича на случаен отговор на осетинска стрелба със снайпер или калашник. Няколко часа преди тези войнни действия, Саакашвили направи изявление пред грузинската телевизия, че конфликтът ще се решава чрез мирни преговори, при съдействието на Русия. Дезинформация в нацистки стил. Не казвам, че е фашист, а че методите са едно към едно с някои събития от преди втората световна.
                        - Екипировката на ГА определено прави впечатление. Някъде прочетох, че отделят най голям процент за военни разходи в света. Като процент спрямо бюджета си. С изключение на танковите си части и артилерийските си комплекси и щурмовата авиация, останалото оръжие беше ново и съвременно. Включително и неща, които руснаците, не чух да използват. Като БПЛА например. Разбира се, тях грузинците използваха усилено няколко месеца преди войната, което още веднъж показва за ясните намерения които са имали. И още за липсата на импровизация. Дали са изпаднали в илюзията, че могат да задържат пробива, за да дочакат нови мироналагащи сили, които да установят статуквото?! Няма да разберем. Поне не се е чуло за сини каски дебнещи за такава опция в региона. Дали целта е била етническо прочистване?! Или вяра, че руснаците няма да се намесят?! Истината я знае само грузинското военно командване.
                        - Руснаците реагираха бързо, но аз не мисля, че са били изненадани. Имам странното чувство, че са знаели /ако нямат БПЛА, поне имат добри шпиони и разузнаване/, за предстоящата офанзива. Вместо да възпрат такива действия с предварително прехвърляне на войска, те оставиха грузинците, да поовършеят, за да се таксуват като злодеи и после нахлуват за да изглеждат като спасители и истински миротворци. За оръжието- Виталий говори, че грузинците са имали превъзходство в техника и жива сила. За момента нямам аргументи за или против такова твърдение. Командването говореше, че са използвали умни бомби, за да се избегнат щети и жертви сред цивилните. И май са го постигнали. Но пък има доста смущаващи моменти, като сваленият Ту-22, липсата на съвременно разузнаване по време на бойни действия. При положение, че владееш небето, да допуснеш Су-25 да излети и да те атакува на 4-тия ден?!? Говори за тотална липса на радио, електронен и визуален контрол. Не чух нищо за съвременни образци на свои оръжия. Дори по нови от обичайните Т-72 и Су-25. За разлика от Виталий, аз си мисля, че сгазиха грузинците, по старият съветски начин. Като плюс е, новото мислене, как ще изглежда това в очите на хората по света и действаха много по хуманно от аналогични конфликти умиротворявани от западни армии.
                        Last edited by Desperado; 13-08-2008, 16:01.
                        Трол по списък.

                        Comment


                          #13
                          Печенег, вероятно не съм се изразил правилно. Най-доброто решение е Осетия да се обедини и да стане пълноценна независимо от никого държава, равноправен участник в международната политика, проспериращ край с развита икономика и т.н. Но между най-добро и най-възможно има голяма разлика. По-горе обясних че е малко вероятно Русия да приеме постъпки за присъединяване на Южна Осетия , ако ще и референдум за това да даде 99% съгласие на населението. Това ще бъде удар по международните позиции на Русия. Факт е че освен декларации на неодобрение и резервирано осъждане, външното реноме на Русия не е пострадало. Този който е бил настроен враждебно, ще си остане враждебно настроен. А който е приятелски настроен едва ли ще се хване на евтината грузинска пропаганда развявана в пресата и ще вярва на руската такава. Много просто - реакцията е била най-очаквана. Светът би се учудил и шокирал ако РУсия не беше постъпила така , както е постъпила.

                          Медведев няма право да диктува нещо защото правно война не е имало. Русия е провеждала миротворческа операция - това е лайт-мотива. Ако след миротворческа операция имаш териториални продобивки - то тогава ще се окаже че Сакашвили е прав и Русия е агресор. Това вече ще има много негативни последици за Руската външна политика.

                          Цалата работа според мен е именон недоразумение със тежки последици, както отбелязоха няколко руски и външни медии. Изглежда Сакашвили е разбрал неправилно намеците на Вашингтон и затова до последно е очаквал някаква външна подкрепа. И когато разбрал че няма да я получи се паникьоса ...
                          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                          请您死在地狱般的阵痛
                          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                          きさまはしんでくださいませんか
                          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                          Comment


                            #14
                            bsb написа
                            (макар че 100 000 бежанци, каквото число чух, означава, че цялото население на територията е избягало от домовете си)
                            Населението на Южна Осетия преди войната се водеше около 65,000 души, от тях 30,000+ станаха бежанци (повечето в Северна Осетия). Още поне 30,000 са грузинските бежанци (например голяма част от населението на Гори го напусна панически).

                            Desperado написа
                            Един пример- премиерът на Грузия Владимир Гургенидзе, на петия ден от военните действия, ако се не лъжа, каза- "Няма жертви сред мирното население на Грузия вследствие действията на Русия, няма".
                            Не знам дали го вярваш това, но то е толкова близо до истината, колкото и категоричното твърдение на Ахмединеджад, че в Иран няма хомосексуалисти

                            Крилов написа
                            По-горе обясних че е малко вероятно Русия да приеме постъпки за присъединяване на Южна Осетия , ако ще и референдум за това да даде 99% съгласие на населението.
                            Такъв референдум вече е провеждан и е получил наистина 99% съгласие (мисля през 1994 г.). Е, грузинското население не е участвало в референдума (а то е все пак около 30% от населението на Южна Осетия), но и с тях, щеше да има над 50% за присъединяване. Но Русия не иска да анексира тези територии, както казва Крилов. Иска да ги контролира, но не и да ги анексира.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #15
                              Една подборка (не знам доколко обективна, но това не е важно) от западната преса за "резултата от войната".

                              Comment

                              Working...
                              X