Колкото до Американският флот, ако през 40-41-ва янките имаха такъв Адмирал по мислене от рода на Ямамото
Обаче си имат и други "предимства" - изолационистки настроен Конгрес е едно от тях. Съответно и за това адмиралите с мислене като на Ямамото не са на длъжностите на които трябва да са. Все пак назначенията на висши военни и тогава и сега си се одобряват от Сената, който предпочита хора като Кимел в Пърл Харбър, докато Нимиц е захендрен да ръководи Бюрото по Навигацията в Департамента на Флота, Спрюънс командва смотлявена дивизия крайцери(до един недомислия появили се в резултат на Вашингтонския Договор), а Холси има един единствен самолетоносач на разположение, което за човек ръководен от мотива "Искам да трепна японче" си е живо връзване на ръцете .
И накрая да дадем дума на цифрите - от 07.12.1941 г. до март 1942 г. на А6М са зачетени 83% от самолетите унищожени в сраженията на авиокорпусите на Нишиджо Цукахара и 65% от самолетите унищожени в сраженията на самолетоносачите на Нагумо. Да си призная не ми се рови в момента, но загубите на японската изтребителна авиация на prima vista ми се струват по спомени, че са с един, ако не и два порядъка по-ниски за този период. Ако някой има претенции мога да се поровя за загубите на А6М за този период
И понеже тая, част на технологичния потенциал винаги убягва от погледа - японската армия така и не успява да организира и оборудва свестна медицинска служба до края на войната. В резултат на което, прилично количество народ редовно му се налага да се бори с пристъпите на маларията, за да може някакси да лети. От другата страна хинина се доставя на бурета, противокомарните мержи се опъват с километри, към всяко отделение морска пехота има прикрепен флотски санитар, който разполага с необходимото (лекарства и превързочни материали), за да стабилизира ранен докато се появи възможност да бъде транспортиран до полева или корабна болница. Съответно шансовете ранения войник да се върне обратно в строя за кратко време са си прилично високи.
Друга част в която японците никави ги няма, но редовно убягва при сравняването на потенциала. Японците не са в състояние бързо да оборудват бази на завзетите острови. Разчита се на огромно количество ръчен труд(примерно на полузаробени корейски работници) и строителната механизация почти никаква я няма, а корейските работници все нещо трябва да ядат, за да могат да работят, пък "папото" се доставя с кораби, които трябва да минават през ловните полета на американските подводници.
От другата страна са батальоните на морските пчелички (Sea bees), които за кратко време превръщат новозавзети острови в американски бази, разполагат с прилично количество строителна механизация, включително с технология за бързо оборудване на самолетни писти от метални плочи.
* Ордена на заседналия пръст - полушеговито бойно "отличие", давано в RAF за най-голямата идънка на месеца. "Давало" се е с пожеланието "Извади си най-накрая пръста от носа и почни да си управляваш самолета както трябва"
Comment