Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ръкопашен бой- спомени

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    pehotinec написа Виж мнение
    .. пехотинец с почти 29 месеца служба...
    Що толкова много бе, брато? Каква е тази задръжка от 5 месеца? Нашия набор го задържаха почти цял месец, ама твоето?

    ПП. Щик в казармата нямах, бях с АКС.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      80г.уво за нас дойде декември месец сняг,слънце,сняг и чак тогава..изгря слънцето и за нас.по вина на международното положение.Прибави запасите и школата и ето почти 29 месеца....Основно бяхме с АК 47, иначе манлихери с нож-щик имаше тогава само в наряда на кечаджиите.Обаче 79 година гледах едни запасняци със шпагини,какво беше това не можах да разбера.А командира си ходеше със Стечкин с дървен кобур.
      Last edited by pehotinec; 04-03-2012, 10:06.
      "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

      Comment


        И в резултат на тази толкова усилена подготовка във въоръжените сили трябваше през 85 година да обяснявам на запасняци,че АК не се зарежда за всеки изстрел,понеже е авт.оръжие и отделно да се занимавам да почиствам нашляпани със шепи смазка оръжия...За ръкопашните и тактическите действия може сами да си направите извода.
        Last edited by pehotinec; 04-03-2012, 06:46.
        "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

        Comment


          pehotinec написа Виж мнение
          ....Основно бяхме с АК 47, иначе манлихери с нож-щик имаше тогава само в наряда на кечаджиите.Обаче 79 година гледах едни запасняци със шпагини,какво беше това не можах да разбера.А командира си ходеше със Стечкин с дървен кобур.
          Същото беше до 93-95г. С раликата че, при нас в танковата бригада на Г.Баня един старши сержант си ходеше с личният стечкин с дървения кобур (стигащ му до коленете )), в смисъл явно дадоха право на участвалите в мисии да носят личното си оръжие.
          Относно Корейците, бях чел едни легенди пък и по военните атлази от 80-те го имаше че специалните сили на народоосвободителната армия на корея KPA SOF които са били в състав от 70 000ч организирани в 23 бригади и 18 самостоятелни батальона, директно подчинени на централното разузнаване са още 1 парашутен батальон, 1 снайперистски и 1 морски. Основната задача е била подпомагане на основните сили чрез целеоказване, разузнаване и унищожаване резервите на противника (Атакуват се единици до ниво бригада......което е достатъчно сериозна задача). Та според атлазите от едно време доста добре са се справили прочиствайки изцяло самостоятелно планинският район в централна Корея ....и заслужено имаше доста филми по тематиката така че, дори и леко пресилени да са въпросните "заложби" на SOF са доста над стандартните в другите страни.
          Sub sole nihil novi est

          Comment


            Гледах преди малко при Росен Петров 100 годишен участвал във втората световна война.цитирам го по-памет "най-важното оръжие беше ножа на пушката".
            П.с. Ако лопатката е като "сабя",то пушката с щик е по-яка и от копие,понеже не можеш да я счушищ/отсечеш с лопатка:-)
            П.п.с. Моите уважения към действащи/бивши военни но вие участвали ли сте във война? В смисъл не караул,охрана и т.н.,а реални бойни действия?

            Comment


              Хан Тупане,от този спор няма смисъл.
              "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

              Comment


                pehotinec написа Виж мнение
                Хан Тупане,от този спор няма смисъл.
                Има, но не и с хора, чиито познания са само от ТВ и Интернет. Има си изследвания за ръкопашен бой, за щиков бой, за окопната война, тактика и оръжия, все писани от хора с опит. Въпроса дали някой от пишещите тук е участвал във война ще игнорирам по очевидни причини.
                Last edited by Nick; 04-03-2012, 21:35.
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  Този спор се е водил прекалено много пъти: от една страна тези, които са придобили знанията си донякъде от опит, но основно - с работа, изучаване, четене, практика (като Ник в случая) и от друга хора, които нямат знания в областта, но са чули "някой участник да каже еди-какво си". Много пъти са ми казвали "ти пък защо пишеш за Втората световна война, да не си участвал?".
                  Така че, нека не преминаваме в плоскост, в която ще се наложи модераторска намеса. Съвсем ясно е, че тези, които са чели, имат опит и т.н., знаят повече, от тези които не са, дори и последните да са намерили пример с някакво частно твърдение от участник в събитията. Участниците в събитията са по принцип ценен извор, но има няколко неща, които е добре да се знаят. Първо, от участник до участник има огромна разлика. Едни са участвали в решаващи сражения, или въобще в много такива. Други - не, или са били по периферията на войната и за кратко.
                  Някои са били водени от знаещи командири, други - не. Някои са били умни и са разбрали кое как е, други са гледали същите събития, но не са разбрали нищо. По-често оцеляват обаче тия, дето са участвали в по-малко сражения и въобще тия, дето са се включили накрая и тяхното мнение сега може да се чуе на живо. За разлика от другите.
                  За сметка на това, има изследвания. Сериозни изследвания, от сериозни хора са тези, на които можем да гледаме тук сериозно. Тук е форум и се ценят повече знанията. А на това поле, Хане, особено в тази област, трябва да смириш малко гордостта си и да видиш, че опонентите ти определено знаят повече от теб. Прочети внимателно какво пишат те, ще видиш, че има много какво да се научи. И хич не е срамно човек да се окаже някой път неправ - по-добре е да признеш, че си такъв, отколкото да упорстваш, когато е явно, че си неправ.

                  Може би не трябваше да се меся в тази тема, но навремето тоя тип спорове сме ги водили толкова пъти, та чак ми е втръснало ...
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment

                  Working...
                  X