Gaden Gogi написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Т-34 vs. M4 Sherman
Collapse
X
-
messire Woland написа Виж мнение
Тук е интересно да се подчертае, че макар двете сили, САЩ и СССР, да са съвсем различни в един куп отношения, достигат до едно и също решение по отношение на най-масовия си танк, макар и излизайки от различни предпоставки. СССР, т.е. позицията на Сталин беше нещо от сорта на "при пожар се подава цялата налична вода през шланговете, а не се опитвате да променяте конструкцията на шланга", т.е. Т-34ката. При американците, след като се появяват оплаквания от срещите на Шърман с по-тежките пантери и тигри, имаше един коментар, за съжаление не помня от кой правителствен висш чиновник, че да, може един от тези тежки немски танкове да се равнява на 5 шърмана, но ние произвеждаме поне 10.
Тигр по сути своей - это противотанк. Американцы туда же ушли, их Абрамс - это тоже противотанк, хотя их концепция танка Шерман была очень разумной.
И накрая - макар да е много по-лесно да се сравняват танкове с танкове, всички знаем, че не те решават конфликта, а сблъсъка между военните и индустриалните системи на страните. Може примерно Шърмана да е по-слаб от тигрите, обаче западните съюзници разчитат на артилерия и най-вече авиация, която в крайна сметка смачква все път немските бронирани машини. Организацията на американската пехота, която все пак си е основната им сила, е такава, че винаги могат да повикат достатъчно помощ, така че да се разправят с тези машини.
Единствената по-сериозна криза, Арденската офанзива, се случва когато, за кратко, авиацията е неизползваема и пак - това е малка криза от локално значение. Сега в историческите предавания я раздуват много, но на практика тя е предрешен провал.
Comment
-
Не му е много тук мястото, но понеже засегнахме (преди много време) пагона на куполата и американсите стругове...
Та според този другар тук, в СССР са се прозивеждали стругове можещи да обработват до 2000 мм пагон. И други интересни работи.
https://warspot.ru/17005-teoriya-bro...kanskie-stankiСънят е слаб заместител на кофеина!
Comment
-
ValBo написа Виж мнениеНе му е много тук мястото, но понеже засегнахме (преди много време) пагона на куполата и американсите стругове...
Та според този другар тук, в СССР са се прозивеждали стругове можещи да обработват до 2000 мм пагон. И други интересни работи.
https://warspot.ru/17005-teoriya-bro...kanskie-stanki
Уважаемый Николай Курносов, на сайте http://k-zts.ru/history.html утверждается:
12 апреля 1958 года был собран 1000 станок, 24 сентября 1967 г. – 10 000-й, а 27 декабря 1976 г 25 000-й .
То есть 1000 станков всех моделей к 1958 году, а не одной модели 152. Там же приведено изображение одностоечного токарно-карусельного станка модели 152.
Видно, что это небольшой станок и башня Т-34 в него не влезет.
В книге "Обработка металлов резанием", 1959 г. на странице 210 даны характеристики станка модели 152:
Наибольший диаметр точения резцами револьверной головки - 1000 мм.
Наибольший диаметр точения резцами бокового суппорта - 900 мм.
"Общая технология металлов", 1957 г. страница 240:
Станок модели 152 показан на рис. 162. На нем обрабатывают детали типа маховиков, шкивов и т. п. диаметром до 1000 мм и высотой до 700 мм."Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
И. В. Сталин
Comment
-
piston написа Виж мнениеНа Пашолох бързо са му насипали..
[ATTACH=CONFIG]33389[/ATTACH]
Особено е забавна статията за вечно изоставащите...от които само случайно са купили лиценз за най-масовия си танк и са копирали решения за многокуполните си недоразумения
Също забавно е как напоследък пак почнаха да пеят колко безполезен бил ленд-лиза и как те дори камиони си имали достатъчно. Иначе преди имаше интересни материали, основно благодарение на достъпа до архиви. Иначе ламер с претенции. Примерно в статията за Т32 му е попаднала уникална снимка (варспот изкупуват архива на Хъникът след смъртта му) но този понеже е голям спец дори не е разпознал машината...за която самия Хънъкът пише че няма оцеляла снимка и използва снимки на модел в книгата си.
Comment
-
ValBo написа Виж мнениено е факт, че пагона на КВ-1 е 1590 мм. Така че някак са се справяли с такива размери, без да чакат американски стругове.
Comment
-
Gaden Gogi написа Виж мнениеИ? Не е въпрса дали са имали един (условно) струг за да правят бутикови или експериментални машини (на Т-43 също е 1600) а да пуснат масовката с такъв.
Обаче Т-43 е правен в завод 183. И тук се явява трети струг вече. Но ЛендЛиза тече от 42-ра година, може вече да е дошъл и друг струг, макар, че уж са поръчвани чак 43-та По други места споменяват за пагона на Т-35, но аз чертеж не успях да намеря. Ис-а, ако не ме лъже паметта е с 1800 мм пагон. та немските стругове вече са аут. Не споря, че ленлизовските машини са им дошли дюшеш. Напълно съм съгласен, че са били като въздух - малко ли машинен парк загубват в началото на войната.
П.П. Понеже изобщо не съм запознат - как се правят пагоните на кулите на линейните кораби? Знам, че правят такива още по царско време, а после купуват оборудване за линейните кораби тип Съветски съюзСънят е слаб заместител на кофеина!
Comment
-
ValBo написа Виж мнениеП.П. Понеже изобщо не съм запознат - как се правят пагоните на кулите на линейните кораби? Знам, че правят такива още по царско време, а после купуват оборудване за линейните кораби тип Съветски съюз
Comment
-
Gaden Gogi написа Виж мнениеИ? Не е въпрса дали са имали един (условно) струг за да правят бутикови или експериментални машини (на Т-43 също е 1600) а да пуснат масовката с такъв.
Разбира се, най-лесно е било тези машини да се купят/ или да се поръчат по лендлиза. Последното обаче е под въпрос, доколкото протоколите на лендлиза са по предварителна заявка и се изпълнява след период, който може да обхване няколко месеца."Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
И. В. Сталин
Comment
Comment