Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение на някои типове леко пехотно оръжие

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Теглото на М16А1 без пълнител е само 3.1 кг. Следващите модификации са по-тежки заради удебелената цев. Теглото на АК-47 без пълнител е цели 4.3 кг!

    Освен това следва да се вземе предвид теглото на боекомплекта, а не само на самото оръжие. М16А1 с 8 пълнителя (240 патрона) тежи 7.1 кг. (всеки пълнител е 500 гр.)
    АК-47 с 8 пълнителя тежи 8.9 кг (всеки пълнител - 576 гр.).

    Разликата в теглото е 25.4% в полза на М16А1.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      DDD е прав: "От Витоша по-високо нема и от Искъро по-длибико нема, е па нема"... И аз съм чул,че американските бойци просели назаем АК от нашите.Да-а-а така! Ама BG рейнджърите трудно се разделяли с мощното индивидуално средство за неулучване. DDD, и аз си мисля,че само, АК47 тройно рециклиран, тоя дето фръля върло и точно на по километър разстояние ша разплаче талибанчетата,и ша извади лигавите американчета от затруднение.
      Last edited by майор; 17-04-2009, 15:05.
      "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

      Comment


        майор написа Виж мнение
        DDD е прав: "От Витоша по-високо нема и от Искъро по-длибико нема, е па нема"... И аз съм чул,че американските бойци назаем АК от нашите.Да-а-а така е! Ама BG рейнджърите трудно се разделяли с мощното индивидуално средство за неулучване.
        Аз съм последния в тоя форум, който може да бъде обвинен в пристрастност към АК, обаче наистина ли си изстрелял с това оръжие 100000 патрона, защото по писането ми се струва, че липсват няколко нули /да кажем 3-4/

        Comment


          Не изпадай в подробности. За 30 г. не е много... Па така и така не успях да преодолея уплаха от гърмежите и нищо не улучвам. Язък за джепането.
          "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

          Comment


            Забележката ми е, защото не познавам човек , който наистина знае как да борави с АК /а знам много такива/ и да се изказва толкова негативно. Наистина всички имаме забележки към отделни характеристики или детайли, но това важи и за всяко друго оръжие /съвършенно оръжие няма/. Моето мнение е, че АК е подходящ за поставените пред него задачи и още десетилетия ще бъде най-разспространеното щурмово оръжие в света /това не значи, че няма технически по-съвършени/. Не мога да се съглася и с това, че е с остарял принцип на действие. Може базовия вариант да няма възможностите на новите щурмови карабини, обаче това не важи за последните модификации. Всяко оръжие е комплекс откомпромиси и създателите му се съобразяват с изискванията които са поставени пред тях - напр. по големите допуски в производството и по големите луфтове водят до компромис по отношение на точността, но пък повишават поносимостта към замърсяване и свалят цената и т.н. Относно остарелия принцип - повечето съвременни свръхточни /болтови/ снайпери ползват затвора на Маузер К98, а той като принцип е създаден в периода 1890-1898г. Това е доста старо - нали , обаче със съвременни технологии и този "стар" принцип получаваме възможно най-точния съвременен снайпер. Същото важи и за принципа на работа на АК.

            Comment


              няма смисъл. вероятно "майор" е виждал АК, както и друго оръжие само по ТВ и интернет.

              Динайн, както винаги, бая бъркаш (не че това има значение) - АК (автомат АК-47 има само по филмите) тежи 4,3 кг с празен метален пълнител. АКМ, който е коректно да сравняваш с М16А1 (макар и да е по-стар от него с 10 години), тежи 3,14 с празен пълнител...

              Интересно как спорът пак тръгна АК срещу М16, или по-точно АК срещу всички...
              Както много точно е посочил Узи, съвършено оръжие няма - всяко си има добри и лоши страни. По-високата точност на серията М16 се компенсира от по-ниската й надеждност и капризност, вродени от системата на автоматиката. Надеждността на АК се компенсира от по-ниската групираност на автоматична стрелба. При сравнение на новите варианти, например М16А4 и АК-74М, като изключим по-високата надеждност на АК, двете оръжия са равни във всичко (М16 дава по-добри възможности за бързи модификации на прицели, фенери и т.н.). АК-74М дава пък по-голяма пробивна сила.

              та така.

              Comment


                Не разбрах какво бъркам? Или просто те сърби да кажеш нещо напреки?
                АК-47 дето не съществува извън филмите го дават че тежи 4.3 кг без пълнител по разните сайтове. В момента не ми се намира АК-47 вкъщи да го претегля лично, то и кантар не ми се намира де.

                Просто сравних първите модели от двете серии. М16А1 е приетата на въоръжение версия през 1967 г. Ако защитаваш калашника с довода че е по-стар - ами да се пенсионира
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Dinain написа Виж мнение
                  Теглото на М16А1 без пълнител е само 3.1 кг. Следващите модификации са по-тежки заради удебелената цев. Теглото на АК-47 без пълнител е цели 4.3 кг!

                  Освен това следва да се вземе предвид теглото на боекомплекта, а не само на самото оръжие. М16А1 с 8 пълнителя (240 патрона) тежи 7.1 кг. (всеки пълнител е 500 гр.)
                  АК-47 с 8 пълнителя тежи 8.9 кг (всеки пълнител - 576 гр.).

                  Разликата в теглото е 25.4% в полза на М16А1.
                  Динайн,
                  М16А1 не е ли излязла от употреба? Ако стреляш с нея патрони тип SS109 (М855 - сегашните на въоръжение), АК-то в 7,62 може да ти се види като снайперово оръжие.
                  А данните които цитирам са от сайта на Арсенал. Като махнеш 700 г от боекомплекта на АК (заради неточно цитираното тегло) и прибавиш 400 за разликата м/у А1 и А2 нещата си идвата точно на мястото. Пък ако вземеш впредвид данните на АК74 доводите ти за теглото на боекомплекта тотално се обръщат в полза на АК.

                  Comment


                    майор написа Виж мнение
                    DDD е прав: "От Витоша по-високо нема и от Искъро по-длибико нема, е па нема"... И аз съм чул,че американските бойци просели назаем АК от нашите.Да-а-а така! Ама BG рейнджърите трудно се разделяли с мощното индивидуално средство за неулучване. DDD, и аз си мисля,че само, АК47 тройно рециклиран, тоя дето фръля върло и точно на по километър разстояние ша разплаче талибанчетата,и ша извади лигавите американчета от затруднение.
                    Като няма доводи - философски изявления!
                    А туй за "американските бойци просели назаем АК от нашите" - не ми го слагай в устата (постерите); никога не съм го казвал!

                    Comment


                      Без да се намесвам с в спора за АК срещу света, ще кажа, че всъщност основният проблем е, че 99% от знанията за оръжията публикувани тук, се дължат на прочетено по сайтове. Та затова се смъкват хеликоптери от 2 километра и се стреля със силно разтворени лакти, та пълнителя да опира в земята. Влиза се в помещение и се пука с пушка с дробинки като на селска сватба и пр. и пр. хуморески.
                      Но пък всички те са изречени с тежеста на на мнооого опитен и врял и кипял боец...
                      Last edited by ValBo; 17-04-2009, 18:26.
                      Сънят е слаб заместител на кофеина!

                      Comment


                        DANAIN съгласен съм,че АК трябва се уволни. DDD, извини ме - пошегувах се. Кало, ти си обективен във втората част на изказването си,но откъде тази любов към 7.62АКМ? Положителното нещо му е компенсатора,лек и до тук.АКМС с традиционният сгъваем проклад определено е неудобен.НО ядва се. /С тях първо бяха въорежени параштно-разузнавателните ни части/мисля,че през 1976г./Проблема му е,че загрява след 120-150 изстрела интензивна стрелба и променя боя си. Под интензивна стрелба нямам предвид непрекъсната. АК 74 е по-приемлив, щото си стреля с 5.45х39.5, има си дулно компенсаторче. Първите варианти като надеждност отстъпват на 7.62АК/Сега предполагам,че е преодоляно/. На 250-200 нормална групираност. Но при АК,както и да го модернизираш ,оста на приклада не може да съвпадне с тази на цевта,за да се подобри поведението му. Поставянето на доппълнителни мерни прибори не е перфектно. Съществена модернизация не е възможна,защото АК е създаден в крайният си съвършен вариант през 1947. От подобните на него,лично аз давам предпочитание на хърватското изделие от 95г.
                        Last edited by майор; 17-04-2009, 20:40.
                        "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                        Comment


                          леле...

                          Comment


                            майор написа Виж мнение
                            .................................................. ..................................................
                            Поставянето на доппълнителни мерни прибори не е перфектно. .................................................. .....................
                            Това според мен е основният недостатък на АК - невъзможното здраво и сигурно закрепване на оптика и др. допълнителни мерни прибори. По този показател оръжието отстъпва на съвременните аналози, а той е много важен за ефективността му. За да се премине на горно закрепване трябва да се направи основен редизайн.
                            Относно приклада - може да се спори, но да не изпадаме в подробности.

                            Comment


                              ДДД, М16А1 може да е излязъл от употреба в американската армия, но все още се ползва в други армии. Така или иначе, не виждам какво общо има това с теглото.

                              Валбо, виждам че намекваш за разни стари теми - те това е тролене, майката на троленето направо Понеже форумът е анонимен, не върви да се позоваваме на спомени и преживелици. Пък и всеки може да си измисля, в крайна сметка...
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Кало, именно поради малките разликата в технологията на българското и руско производство, и сравнително добро качество,българското оръжие за ловни цели,базирано на АК се продава успешно и в Русия.Препочитаният калибър е .223 Remington/5,56.../. Руските потребители се изказват със суперлативи за пушкалата.Оплакват се обаче от цените на пълнителите.
                                Last edited by майор; 20-04-2009, 16:07.
                                "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                                Comment

                                Working...
                                X