Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сравнение на някои типове леко пехотно оръжие

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    KALO, това дето пишеш за заглушителя на СВД е откровена некомпетентност. Дори и да не си запознат с нещо прояви елементарна логика. Но пък к,во ти пречи да си помечтаеш...По-горе отговорих на DDT-t0 за "заглушителя" на СВУ. p.s. Ползвал ли си ПББС някога?Ако си ползвал ще знаеш,че без съотвтният патрон едното Б трябва да се махне...
    Last edited by майор; 11-05-2009, 13:25.
    "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

    Comment


      tconiotconev написа Виж мнение
      .. никъде не се споменава думата " ШИНА" така, че за мен този термин е измислен от теб имайки в предвид формата, която има т.е. че прелича на шина....
      "Никъде не се споменава" - имаш предвид, че ти не си го срещал, нали? Това, разбира се, не значи, че терминът не съществува. Освен ако не вярваш, че цялата информация по въпроса е сбрана в твоята "светло сива книжка", датираща от времето, когато другарите се гордееха с употребата на русизми, като "пачка" например - термин, който не съществува в показаното от мен ръководство за Манлихер. Руският термин "обойма" за другия начин на пълнене на магазин се превежда на български като "шина". В руския имаме "пачка" и "обойма", обозначаващи различни приспособления за пълнене - а какви са според теб съответствията им в българския език, "пачка "и "пачка" ли? Т.е. превеждаме руската дума "обойма" с руската дума "пачка" ли? Сериозно ли го твърдиш това?

      Нека резюмирам твърденията, от които почна спорът, защото се отдалечихме от него:
      1. При положение, че само 20-30 патрона от носимия БК са в сменяеми магазини, а останалите 150-160 са в шини, кой е основният начин на пълнене при СВТ? Приемаме, че боят не спира, за да могат бойците да прехвърлят патроните от шините в магазините, отделени от пушките. След като поне 80% от носимия боекомплект е в шини, то те са основният начин на пълнене. Този аргумент разбираем ли е за теб, Кало?
      2. Пълненето с пачки при М1 Гаранд е по-бързо от пълненето с готови магазини при СВТ. Това е моят опит с двете оръжия - какъв е твоят опит с тях? Ако нямаш опит, опитай се да си представиш процеса. Имай предвид, че празната пачка при Гаранд се изхвърля автоматично; при СВТ празният магазин изисква няколко движения по свалянето му и прибирането му в паласка или джоб.
      Last edited by Nick; 09-05-2009, 04:22.
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        DDD написа Виж мнение
        Като писах, изобщо нямах впредвид стандартната конфигурация на М14 от 60-те години, а съвременното и приложение.
        Относно късата и дългата цев: точността (групирането) не зависи от дължината на цевта, а от нейната дебелина - по-дебелата цев вибрира по-малко, нагрява се по-бавно и оттам прави по-добри групи. Затова писах, че новото производство на СВД изглежда има по-дебели цеви (последното е видно по различните снимки). Значи може да имаш къса цев с добра точност и дълга цев с добра точност. Зависи колко са дебели. Но пък много дебелата цев тежи много. Точността зависи в по-малка степен и от други фактори като броя на нарезите например (на старите версии СВД мисля бяха 4, а е по-добре да са 6).
        Относно стоманата за цевите - сигурно американската е по-качествена, но за практически цели руската върши същата работа, особено като съпoставка нз цените. Имай впредвид, че американския патрон износва повече цевите. А също, че хромираните цеви стрелят по-неточно, но издържат повече изстрели. В най-добрия случай - за 10% повече работа (износоустойчивост) - 4 пъти по-висока цена. Надали си заслужава.
        Общо взето - и най-лошата СВД военна приемка сигурно стреля добро до 600 м; и най-добрия съвременен вариант на М14 сигурно не стреля точно на повече от 600 м. Те са направени да стрелят основно до 400 метра. Киф-киф, както казват арабите. А за над 400-600 м. има снайперови винтовки - М24, СВ98, M40, др., защото там скорострелността вече няма значение.
        Колега, това твое мнение трябва да го оставят на връзка в началото на форума за да не се занимават такива като мене с доказване на общо взето ясни неща - благодаря ти!

        И пак да повторя - не смятам СВД за лоша пушка.

        Единственият въпрос който имам е защо юс патрона износва повече ? Това по принцип ли е или важи за някой марки/модели.
        После, друго за което се сещам: stainless steel vs. carbon steel. Освен момента с износването, мисля вторият тип цеви се раздуват/вибрират в момента на изстрела по-малко или бъркам ?

        По въпроса за нарезите - нещо което поне на мене ми е интересно: видях веднъж на едно стрелбище едно хлапе дето тренираше със спортна пушка и по едно време го заприказвах. не помня нито какво тренираше, нито калибър, нито каква беше пушката защото беше поне преди 5-6год. но запомних нещо което не бях чувал до тогава - от патронника към дулото спиралата на нарезите се скъсява за да завърти куршума по-бързо прогресивно на даваното ускорение. Хлапето каза, че пушката била много скъпа, клуба му я купил щото бил много добър и била правена по поръчка. Някой да знае нещо за такива цеви ?

        Снимките са горе, жив и здрав.

        Comment


          .38 Super написа Виж мнение
          ... от патронника към дулото спиралата на нарезите се скъсява за да завърти куршума по-бързо прогресивно на даваното ускорение. Хлапето каза, че пушката била много скъпа, клуба му я купил щото бил много добър и била правена по поръчка. Някой да знае нещо за такива цеви?
          Нищо ново, нито пък рядко. Например, Каркано М1891 използва такива прогресивни нарези от самото начало - от 1891 г., естествено. Прави се за да се намали деформацията на куршума. Много пушки от втората половина на 19 век използват това решение доста преди Каркано - пушки, стрелящи с необлечени куршуми, при които сриването от нарезите е било голям проблем с нарастване на скоростите. Освен това цевите с прогресивни нарези се износват по-бавно от тези със стандартни нарези с постоянна стъпка.

          ПП. Ето малко Каркани от моята сбирка. Въпрос към знаещите: поне един от показаните модели не е с прогресивни нарези - кой е той?

          Last edited by Nick; 09-05-2009, 05:34.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            Nick написа Виж мнение
            "Никъде не се споменава" - имаш предвид, че ти не си го срещал, нали? Това, разбира се, не значи, че терминът не съществува. Освен ако не вярваш, че цялата информация по въпроса е сбрана в твоята "светло сива книжка", датираща от времето, когато другарите се гордееха с употребата на русизми, като "пачка" например - термин, който не съществува в показаното от мен ръководство за Манлихер. Руският термин "обойма" за другия начин на пълнене на магазин се превежда на български като "шина". В руския имаме "пачка" и "обойма", обозначаващи различни приспособления за пълнене - а какви са според теб съответствията им в българския език, "пачка "и "пачка" ли? Т.е. превеждаме руската дума "обойма" с руската дума "пачка" ли? Сериозно ли го твърдиш това?

            Нека резюмирам твърденията, от които почна спорът, защото се отдалечихме от него:
            1. При положение, че само 20-30 патрона от носимия БК са в сменяеми магазини, а останалите 150-160 са в шини, кой е основният начин на пълнене при СВТ? Приемаме, че боят не спира, за да могат бойците да прехвърлят патроните от шините в магазините, отделени от пушките. След като поне 80% от носимия боекомплект е в шини, то те са основният начин на пълнене. Този аргумент разбираем ли е за теб, Кало?
            2. Пълненето с пачки при М1 Гаранд е по-бързо от пълненето с готови магазини при СВТ. Това е моят опит с двете оръжия - какъв е твоят опит с тях? Ако нямаш опит, опитай се да си представиш процеса. Имай предвид, че празната пачка при Гаранд се изхвърля автоматично; при СВТ празният магазин изисква няколко движения по свалянето му и прибирането му в паласка или джоб.
            Nick значи през определен период от време всяка една държава или света да кажем си подновяват терминологията по отношение на техниката понеже има все пак някакъв технически напредък и във връзка с това аз искам също да вкарам няколко снимки които са по темата и са свързани с въпросната терминология. Предполагам, че при положение живееш в САЩ не си останал само с колекцинирането на старо , а имащ също така и съвременно оръжие, което да е произведено след 80- те години на миналия век. Също така предполагам, че за всяко едно оръжие което имаш си изнамерил и ръководството ...
            Така ето снимките:
            Attached Files

            Comment


              Nick написа Виж мнение
              ............................

              ПП. Ето малко Каркани от моята сбирка. Въпрос към знаещите: поне един от показаните модели не е с прогресивни нарези - кой е той?

              Така... погледнато от горе надоло по снимката моделите на Манлихер - Каркано са следните:
              1. Манлихер - Каркано , М91 в калибър 6,5мм. с дължина на цевта 780 мм ;
              2.Манлихер- Каркано М91/24 в калибър 6,5 мм. с дължина на цевта 680 мм ;
              3.Манлихер- Каркано М91/38 в калибър 7,35 мм. с дължина на цевта 538 мм ;
              4. Манлихер- Каркано М91TS в калибър 6,5 мм с дължина на цевта 430 мм ;
              5. Манлихер- Каркано М91 ( карабина) в калибър 6,5 мм. с дължина на цевта 440 мм ;

              Първата мод. 91 понеже е с най дълга цев, а това дава най голяма далечина на полета на куршума, а и точност + скорост / свързано е с вътрешната балистика, но проблема е дали барута който е използван за нея е бил толково качествен че да има изгаряне спрямо тази цев/.

              Comment


                KALO, това дето пишеш за заглушителя на СВД е откровена некомпетентност




                в наши дни с доработка на СВД може да се ползва и това:





                Ако някой тук проявява некомпетентност, несъответстваща на претенцията му, то това си ти. Пак ще повторя - заглушител на СВД на базата на ПБС се прави серийно от 89-та насам, заедно с специален дозвуков боеприпас за нея (със зелен връх на куршума).

                Бъркаш сериозно и в оценката си за разстоянията на стрелба със СВД. Армейският норматив е:
                1 изстрел - фигура глава - 300 метра, гръдна фигура - 500 метра, бягаща фигура - 600 метра; 2 изстрела - фигура глава - 400 метра.

                стрелбищното разсейване на СВД при равни други условия със снайперски боеприпас() е 36мм на 100 метра, 108мм - 300 м, 240мм на 600м, 320-360мм на 800 метра, 480-560мм на 1000м, 900-1000мм на 1300м. То е равно или по-добро от това на PSG-1, например. Демек, точността на СВД е малко над 1 MOA, което е недостатъчно за съвременно истинско снайперско оръжие.

                За сравнение, СВ-98 дава точност от 0,6 MOA (групата е 50мм на 300 метра).


                Ник, убеден ли си, че смяната на магазин е по-бавна от пълненето с пачка(това е ползваният в България термин, независимо дали идва от руски и марсиански) при Гаранд? Ако - да, съм съгласен с теб. Нямам опит с пълнене на Гаранд.
                Last edited by кало; 09-05-2009, 11:24.

                Comment


                  майор написа Виж мнение
                  DDD: 1. това, което си виждал се нарича ТГП/тактический глушитель пламегаситель/,поставен е само на СВУ/СВУА/СВУАС/.Представлява трикамерен компенсатор.Основното му предназначение е намаляване на отката + характерното движение на цевта при изстрел, и премахване на светлинният дамаскиращ признак.Заглушаващият ефект е сравнително малък.Абсолютно грешно е да се сравнява с ПБС. 2. СВДК 9.63х64 е факт."К" означава крупнокалибрена/според руските стандарти/. 3.Долното газоотвеждане е за предпочитане/ако си стрелял с ПК ще разбереш за какво ти говоря/,но е по-трудно за реализация. 4.При G36 е постигнато предостатъчно със съвпадането на осите на приклада и цевта. 6. Престанете с наивни изсмукани аргументи .Не ви ли стана ясно,че конструктивното решение на цевните кутии на руското оръжие от автоматичен/полуавтоматичен/тип не позволява пълноценен тунинг. 7. Не ми се влиза в теоретичен спор за руските мерници - аз съм практик и съм доволен от тях.
                  1. Майоре, не ти говоря за глушитель пламегаситель! компенсатор или т.н., а точно за заглушител. Заглушава звука от изстрела, но не може да заглуши естествено звука от ударната вълна на свръхзвуковия куршум.
                  2. Вчера гледах сайта на Ижмаш; В 9.63х64 има само ловна Тигър, военните СВД се произвеждат само в 7,62х54. 9.63х64 приет на въоръжение в Русия няма и няма такова военно оръжие; Може да има експерименти, но да се стигне до приемане на въоръжение - пътя е много дълъг, а и този калибър няма никакво предимство за снайперови цели, пред сегашния в СВД. Виж ако практикуваш снайперова стрелба по мечки или лъвове - може.
                  3, 4. За долното отвеждане ти писах, няма да те разубеждавам;Помисли си дали обаче поведенинието на ПК при стрелба не се дъжи на нещо друго, напр. теглото, баланса на оръжието и т.н. Фактите са, че при съвременните щурмови винтовки никой не ги конструира с долно бутало, а ти си прави сам изводи!
                  7. Не разбирам за кои мерници спорим?

                  Comment


                    Честно казано, не виждам особен смисъл да спорите за зареждането при СВТ-40/"Гаранд" М1, след изнесената от Ник информация. Ако воникът разполага само с 2-3 пълнителя по 10 патрона, а целият му останал боекомплект е в шини, то е ясно, че най-често ще се прилага пълненето от шина, ан е с пълнител - поне след изразходването на боекомплекта в пълнителите. Разбира се, ще зависи от интензивността на сражението, но като цяло ще се случва достатъчно често (особено като се има предвид, че в повечето случаи огън се води интензивно и не прицелно - за да се принуди противника на свой ред "да не се показва много" (да не води прицелен огън) или да спре да се движи).
                    Остава открит въпроса все пак кое е по-бързо - махането на изпразнения пълнител, прибирането му, ваденето и поставянето на следващия или зареждането на "Гаранд" от шината. Мисля че Ник може да каже кое как е, след като притежава двете оръжия.

                    Що се отнася до спора пачка/шина - товае терминологичен спор и не е по същество. Ако има съществена разлика между предназначенето и използването, то е разумно да има и отделни понятия, независимо дали са общоприети или не.

                    ПП Мислех си дали да не отделя мненията, посветени на СВТ-40/"Гаранд" в отделна тема, по съвета на Динайн, но са доста омешани, а и не виждам за какво още може да се спори.

                    Comment


                      KALO + DDD, тук съм не за да споря излишно и да доказвам компетентност,а да допъня личната си информация. 1. Кало,това отпред на СВД-то според мен е т.нар. тактически заглушител,няма нищо общо с ПББС. 2. Руски 7.62х54 с дозвукова скорост не съм срещал,ако получиш информация - изпрати я. 3. Може да се изполсва ПББС и при СВД,но това е СВД 7.62х39 румънско производство/да ги пита защо им е,като си имат АК/ или СВД/А/ 74,което е друг кал...Конструирани са ПББС/1/2/за 7.62х39УС , и ПББС за 5.45х35.5 /патрон7У1-5гр.куршум/. + разл. им интегрирани заглушители. 4. DDD, ти не ми говориш нито за ПББС,нито за ТГП-В, а за заглушител снижаващ, но не напълно демаскиращите фактори на изстрела. АМА КОЛЕГА,това,което ти наричаш заглушител според руската терминология е ТГПто/тактической глушитель пламегаситель/. Подобни приятни устройства/тактически заглушители/са навлезли масово в пушкалата и са много удачни - зависимост от поставената задача ще си стреляш и с дозвуков,и със свръхзвуков боеприпас/въпрос на предварителна подготовка на пушката/ 5. DDD, конструиран е снайперски боеприпас 9.3х64 именно на базата на ловният и СВДК за него. 6. Аз лично бих предпочел СВДУто-това вече е нещо по-прилично.
                      Last edited by майор; 11-05-2009, 19:24.
                      "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                      Comment


                        майор, с оглед на демонстрираната от теб явна некомпетентност по всеки оръжеен проблем, то всякакъв разговор на подобна тема с теб е излишен. няма как да не бъда груб и за заявя, че пишеш откровени глупости. подозирам, че познанията ти са главно от нета или от чичковците от близкото стрелбище...

                        Comment


                          кало написа Виж мнение
                          майор, с оглед на демонстрираната от теб явна некомпетентност по всеки оръжеен проблем, то всякакъв разговор на подобна тема с теб е излишен. няма как да не бъда груб и за заявя, че пишеш откровени глупости. подозирам, че познанията ти са главно от нета или от чичковците от близкото стрелбище...
                          Неискам да създавам конфликтили интрига, но виж тук http://www.world.guns.ru/sniper/sn79-r.htm

                          Comment


                            а, за СВДК изобщо не говоря, най-малкото защото за нея аз писах първи в този форуми преди бая временце, включително и с посочените снимки. тоест, не в това е противоречието с т.нар. майор, а в глупостите, изписани за СВД, за заглушителите и боеприпасите, за АК и още бая неща, които човек, имал вземане.даване с оръжие, няма как да изпише. Имаше преди време тук един, дето бъкел не разбираше, та се питам дали нямаме някакъв рецидив...

                            Comment


                              кало написа Виж мнение
                              майор, с оглед на демонстрираната от теб явна некомпетентност по всеки оръжеен проблем, то всякакъв разговор на подобна тема с теб е излишен. няма как да не бъда груб и за заявя, че пишеш откровени глупости. подозирам, че познанията ти са главно от нета или от чичковците от близкото стрелбище...
                              KALO, има руска поговрка: "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть !" Разбирам те приятелю, и ако това ще те успокои , бих заявил че се ВЪЗХИЩАВАМ ОТ ТВОЯТА "КОМПЕТЕНТНОСТ", но няма да съм искрен! п.п. Извини ме за русския,това не е силната ми страна.
                              "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                              Comment


                                Колеги по хоби виждам, че всички се интересуваме от оръжието, но да не се надяваме, този интерес е свързан с неговата пошла страна, а от положителната и за това предлагам:
                                1./ Нека за целта да си създадем някой правила относно комуникациите във форума зада няма наличие на детския принцип " той е крив, а аз съм прав" и за целта да си изпишат тези правила за да имаме взаимно уважение.
                                2./ Нека модератора или администратора да следи темите които се пишат и да няма такива общи теми ада бъдат профилирани.
                                3./ Нека да няма обидни нападки дори и някой да сбърка, защото идеята на един форум е да се учим най образно казано един от друг.
                                П.П. Радвам се, че тука има по спокойна обстановка, което е свързано с въпросното излушване, а така също, че няма обидни нападки един към друг.

                                П.С. Лично аз изключително искам да притежавам М1А на спрингфил армори. Това оръжие лично аз го сравнявам с АК заради излъчването което има. Имам Фил за разглобяване и сглобяване на М1А и на М1Гаранд + подръжка и смазване на оръжието, та затова моля Ницк да разкаже всичко за тези оръжия и по точно за М1А на спрингфилд.

                                Comment

                                Working...
                                X