Червено-розовата мъгла на пропагандата е сериозна работа . Безчет са "Крали Марковците" на развития социализъм ... Айде по-конкретно : разгледайте парадите на Червения площад и забележете кога започват да маршируват с АК-та ...
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Михаил Калашников почина на 94г.
Collapse
X
-
Днес се зачетох по древните си архиви - и намерих няколко интересни неща от преди 37 - 38 години (събирал съм ги явно когато съм бил първокласник )
Всички от някое бедно селце, всички без особено образование, всички шлосери, всички фронтоваци .... така че това е бил моделът за руски оръжеен конструктор, просто Калашников е най-известният.
Comment
-
Благодаря, Сун Дзъ.
Сун Дзъ написаВсички от някое бедно селце, всички без особено образование, всички шлосери, всички фронтоваци .... така че това е бил моделът за руски оръжеен конструктор, просто Калашников е най-известният.
Тодор Павлов написаАйде по-конкретно : разгледайте парадите на Червения площад и забележете кога започват да маршируват с АК-та
Comment
-
Сун Дзъ написа Виж мнениеВсички от някое бедно селце, всички без особено образование, всички шлосери, всички фронтоваци .... така че това е бил моделът за руски оръжеен конструктор, просто Калашников е най-известният.Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
-
Nick написа Виж мнениеБез съмнение, това е бил пропагандният модел тогава - когато да си прост и беден е било достойнство.
Comment
-
Angelmr написа Виж мнениеБеден не означава прост.
И да речем, че имам някаква представа за руското оръжейно производство. Чел ли си трудовете на Бескровный (на руски) или на Joseph Bradley (на английски) за руската оръжейна индустрия? Ако не, прочети ги и пак ела да си говорим как се е конструирало и правело оръжие в Русия; традициите са запазени в голяма степен и в СССР, защото от пръдня боя не става, колкото и голямо достойнство е да си необразован мужик.Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
-
Nick написа Виж мнениеБез съмнение, това е бил пропагандният модел тогава - когато да си прост и беден е било достойнство.
Comment
-
Ами да, долу-горе така е. Седим си тук, хортуваме си и се мъчим да видим кой ще е създал, нека си караме кротко и по-нататък. Имам снимки на конкурсните модели на Калашников и на други конструктори от този период, може да се проследи развитието им и кое откъде е взаимствано. Не виждам нищо крамолно или обидно в това да се посочат тези взаимствания.Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
-
Като чета тези внушения за гениалния самоук мужик, учил до 3-ти клас, отишъл на фронта, върнал се и започнал да конструира един след друг оригинални картечни пистолети, автомати, картечници и пр. и се сещам за един стар виц. Ами като познавате епохата, дори някой да е от богато селско (кулашко) или градско (буржоазно) семейство, дали щяха да го напишат така? Въобще, мислите ли че някой някога е конструирал какъвто и да било уред съвсем-сам (пушка, автомобил, телефон, хладилник) ...?
Например Томас Алва Едисън не "измисля" първата комерсиално-използваема електрическа крушка сам (иначе прототипи има от 70 години по-рано, но прекалено ненадеждни или скъпи за производство), ами с цял екип помагачи + компании, специализиращи всяка в различен аспект от производството (и които после се обединяват и превръщат в General Electric), и финансиране от Дж. П. Морган и семейство Вандербилт, позволяващо му да експериментира с години...
Ето и вица
Москва. Комисията по туризма обсъжда въпроса - дали да има стриптийз в хотел Русия.
- Има го по цяла Eвропа, трябва да го предложим и ние! - казва млад служител.
- Доообре, но на кого да възложим тази задача? - пита полковник Судаев.
- Да я възложим на Зина Ивановна! - предлага Никанор. - Млада е, нека се развива!
- Не, не! Баща й е с неясно минало...
- Тогава Полина Фьодоровна!
- Луди ли сте? Чичо й е бил в Сибир! Такава задача трябва да се възложи на много отговорен човек и аз предлагам - Марфа, чистачката! Три пъти ранявана във войната, носител на два ордена "Ленин"! Тя е нашият човек!
Речено-сторено. Ден преди откриване на стриптийзбара, комисията присъствала на репетицията. Тръгнала песен на Джо Кокър, Марфа рязко свалила забрадката си, после с поглед в светлото бъдеще бавно разкопчала синята си престилка, и накрая с омерзение към капитализма я хвърлила на земята и останала само по розови ватирани кюлоти.
Пълна тишина в залата. Накрая полковник Судаев казва:
- Аз не разбирам - какво му харесват на това американците?"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Nick написаИмам снимки на конкурсните модели на Калашников и на други конструктори от този период, може да се проследи развитието им и кое откъде е взаимствано. Не виждам нищо крамолно или обидно в това да се посочат тези взаимствания.
ПП Динайне, там с първата електрическа крушка мисля че имаше и някакъв момент с не особено почтено заимстване от разработките на Тесла. Но така или иначе, хора които сами да са измислили нещо (включително уред, дори и сами да са го конструирали) - бол. Но обикновено в по-далечни епохи, така да се каже и най-често притежавали задълбочени познания и интерес, плюс значителен талант. Най-малкото за пример мога да посоча историята с уредите за измерване на географската дължина (там баш си имаме работа със самоук човек, който измисля и изработва на практика сам всичко). Но това е отделна тема.
Comment
-
Е, да, но ти отиваш в епохата на великите географски открития и даже преди нея. Така да се каже, преди индустриалната епоха, такива изобретатели и конструктори има. След това - все по-малко, по естествени причини - уредите стават все по-сложни. В най-добрия случай ползват готови компоненти и принципи, създадени/открити от някой друг преди тях.
За Едисън/Тесла е писано много, но е достатъчен факта, че експерименти с нагрята светеща жица има още през 1802 г. (77 години преди патента на Едисън от 1879 г.). През тези 77 години има още множество създадени прототипи на ел. крушка от най-различни учени, но или със съвсем кратък живот, или изискващи много енергия, или много скъпи за производство; Едисън и екипът му просто комбинират всички тези разработки и експериментират в продължение на няколко години с най-различни материали, докато конструрат изделие, достатъчно надеждно и евтино за масово производство. После го патентоват и започват да електрифицират Щатите, Едисън остава в историята като "изобретателя на електрическата крушка"...
За АК наистина ще е интересно кое откъде е заимствано."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Nick написа Виж мнениеС кого спориш? Такова твърдение не е правено.
Всъщност малко тролско ми е включването, но пропагандния модел е непрост и беден
Comment
-
------------------[офтопик]---------------------------
Динаин написаЕ, да, но ти отиваш в епохата на великите географски открития и даже преди нея. Така да се каже, преди индустриалната епоха, такива изобретатели и конструктори има. След това - все по-малко, по естествени причини - уредите стават все по-сложни. В най-добрия случай ползват готови компоненти и принципи, създадени/открити от някой друг преди тях.
Само за уточнение - не отивам в "епохата на Географските открития или преди това", защото посочих пример от втората половина на ХV²²² век (общоприето е за епохата на "Великите географски открития" да има долна граница ХV век и горна - ХV²²² век, т.е. примерът е от самия й край), да не говорим, че индустриалната епоха вече започва по това време и на това място (Великобритания). Пак от тези времена, а на практика и от собствено индустриалната епоха (Х²Х век) могат да се набележат различни примери както за по-скоро куриози (различни автомати), така и на машинарии, които имат практическо приложение. Като се почне от цяла плеяда велики инженери и изобретатели от Х²Х век, та се стигне до различни куриози като механични изчислителни механизми (а ако щеш и аналитичната машина на Бабидж). Т.е. пространството за "самостоятелния гений" вероятно започва да намалява по-скоро от ХХ век насетне (без да изчезва напълно).
И, естествено, зависи от мястото (освен от времето). Но с това ще отклоним темата съвсем, затова и го посочих само като коментар - няма отношение нито към смъртта на Калашников, нито към живота му.
И, ако ми позволиш, ще си позволя само още един коментар по втория ти абзац: моето виждане е, че всяко подобно "изобретения" или "откритие" (тук бих вкарал и географското откривателство) се случва многократно и има периоди, през които образно казано "витае във въздуха" или е "на прага". Въпрос на конкретни обстоятелства е кой точно ще го извърши успешно (като под "успешно" разбирам точно това - да го въведе в практиката, а не да остане само като куриоз или бележка под линия). Като тук освен лични качества (т.е. пак образно казано, вътрешни обстоятелства), "случайности" (обстоятелства, свързани с времето и мястото) огромно значение имат и ред външни такива - така да се каже, "почвата" да е готова за съответната иновация. Наличието на финансиране и екип от специалисти, плюс десетилетия от натрупани данни от опити (проби и грешки) са добре дошли, но са само част от нещата.
Както и да е, всичко това е изцяло офтопик, та го приключвам тук.
------------------[/офтопик]---------------------------
Най-добре да се върнем към АК и Калашников, т.е. да "изслушаме" тези които знаят нещо, съчетано с време и желание да го разкажат.
Comment
-
Dinain написаЕто и вица
Москва. Комисията по туризма обсъжда въпроса - дали да има стриптийз в хотел Русия.
- Има го по цяла Eвропа, трябва да го предложим и ние! - казва млад служител.
- Доообре, но на кого да възложим тази задача? - пита полковник Судаев.
- Да я възложим на Зина Ивановна! - предлага Никанор. - Млада е, нека се развива!
- Не, не! Баща й е с неясно минало...
- Тогава Полина Фьодоровна!
- Луди ли сте? Чичо й е бил в Сибир! Такава задача трябва да се възложи на много отговорен човек и аз предлагам - Марфа, чистачката! Три пъти ранявана във войната, носител на два ордена "Ленин"! Тя е нашият човек!
Речено-сторено. Ден преди откриване на стриптийзбара, комисията присъствала на репетицията. Тръгнала песен на Джо Кокър, Марфа рязко свалила забрадката си, после с поглед в светлото бъдеще бавно разкопчала синята си престилка, и накрая с омерзение към капитализма я хвърлила на земята и останала само по розови ватирани кюлоти.
Пълна тишина в залата. Накрая полковник Судаев казва:
- Аз не разбирам - какво му харесват на това американците?
Случаят с авторството на Калашников вероятно също попада в някаква степен в това поле - предвид времето на поява на въпросното оръжие - в следвоенната епоха, в която доминира сталинизма, а опитът ни тук да я оценим от съвременна гледна точка вероятно внася своята кривина в дискусията.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
Comment