Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Михаил Калашников почина на 94г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Единият говори за 5.45, другият за 7.62
    И двамата са прави. Кутията е една, броят на патроните в нея е различен

    Сега за автоматите. Самият автомат изкарва няколко набора, но през това време периодично му се прави ремонт. На всеки автомат има клеймо, кога е ходил последно на такъв.
    Сънят е слаб заместител на кофеина!

    Comment


      АК-74 е супер, просто имам чувството, че е коренно различно оръжие от АК - лек, контролируем на пълен автомат. АК... хм. Не разбирам защо Калашников го харесва повече от АК-74, бил "принуден" да направи тази версия.
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        Автоматите имат ресурс, кутия (метална) събира над 1000 патрона.
        зависи от калибъра.





        Не знам точно какъв е ресурсът на автоматите. Аз съм изстрелял в ШЗО-то над 1500 патрона, при това - специалност свързочник, кашимерията гърмеше с пъти повече.

        личното ми оръжие беше Макаров ( няма такъв боклук)
        тук няма как да се съгласи който и да е разбиращ от оръжие. ПМ си има добрите и лошите страни, но като цяло за времето си (а то е бая дълго) си е супер машинка. Не виждам някаква сериозна разлика в точността до 25 метра между него и който и да е друг пистолет в подобен калибър. Колкото до поддръжка и надеждност...

        Comment


          ValBo написа Виж мнение
          Единият говори за 5.45, другият за 7.62
          И двамата са прави. Кутията е една, броят на патроните в нея е различен
          Е аз за това в началото си написах за какъв патрон пиша.

          ValBo написа Виж мнение
          Сега за автоматите. Самият автомат изкарва няколко набора, но през това време периодично му се прави ремонт. На всеки автомат има клеймо, кога е ходил последно на такъв.
          И нов маркер за прострелка. А къде точно слагат клеймото за датата на последният ремонт? Не съм знаел че има такова нещо и съответно никога не съм го търсил.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Nick написа Виж мнение
            АК-74 е супер, просто имам чувството, че е коренно различно оръжие от АК - лек, контролируем на пълен автомат. АК... хм. Не разбирам защо Калашников го харесва повече от АК-74, бил "принуден" да направи тази версия.
            Всички които са стреляли достатъчно много и с двете оръжия(аз не съм) твърдят същото. Михаил Калашников и аз съм гледал интервюта в които твърди че не харесва АК-74, но при него може би е носталгия. Чел съм и спомени на ветерани от Авганистан, които не харесваха АК-74. Обяснението беше че с АКМ духовете "падали" много по-лесно. Няма логика, защото 5.45 би трябвало да прави по-лоши рани, да не споменаваме по-добрата групираност. Може да е стопиращият ефект на много по-тежкият куршум. Друго което ми идва на ум е че 7.62 прави прекрасни, чисти рекушети. С трасак се вижда много добре. Също троши камъни и осколките понякога свалят мишена. Може би по ония каменисти чукари, като заливаш на автоматична тичащи по хребета дребни фигурки, рикушетите, осколките от камъните и стопиращия ефект на по-тежкият куршум взети заедно, карат някоя от фигурките да "падне" по-лесно.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Сун Дзъ написа Виж мнение
              "Консервата" съм я носил в ШЗО-то даже при бойна тревога. Със сандъка - там са две е над 30 кила, не ми се гугли сега но е с около, даже май над 1000 патрона.
              Горните цифри за стрелбите ги писах защото с един автомат изкарват десетина набора. Това при ресурс на цевта от примерно 10 000 изстрела прави по хиляда патрона за набор (2 или година и половина). Иначе излиза, че всеки кашик е сменял по няколко автомата по време на службата си. Несериозно, нали ? Всичко друго са раздувки.
              Служил съм в Елхово през периода 1984-86 година. През 1985, за едни изпити пред КСВ-то зенитната ни батарея тренира нощни стрелби. Имаше само 2 броя прибори и затова се стреляше само с два автомата. Осемте човека, които тренирахме /другите бяха на бригада/ изстреляхме около 3 сандъчета патрони до положението автоматите да плюят куршумите на няколко метра от прегряване.
              Кашиците стреляха повече, още повече че на тактики не се отчитаха гилзите и беше нормално всеки да си ходи с по един джоб патрони. Говоря за Елхово. Бях за малко на школа в Сливен, там се стреляха десетина патрона за 2 години.
              http://www.bukvite.com

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                Всички които са стреляли достатъчно много и с двете оръжия(аз не съм) твърдят същото. Михаил Калашников и аз съм гледал интервюта в които твърди че не харесва АК-74, но при него може би е носталгия. Чел съм и спомени на ветерани от Авганистан, които не харесваха АК-74. Обяснението беше че с АКМ духовете "падали" много по-лесно. Няма логика, защото 5.45 би трябвало да прави по-лоши рани, да не споменаваме по-добрата групираност. Може да е стопиращият ефект на много по-тежкият куршум. Друго което ми идва на ум е че 7.62 прави прекрасни, чисти рекушети. С трасак се вижда много добре. Също троши камъни и осколките понякога свалят мишена. Може би по ония каменисти чукари, като заливаш на автоматична тичащи по хребета дребни фигурки, рикушетите, осколките от камъните и стопиращия ефект на по-тежкият куршум взети заедно, карат някоя от фигурките да "падне" по-лесно.
                Единият патрон минава през стени /в Елхово имаше и пробита релса на стрелбището/, другият понякога трудно минава и през листа.
                http://www.bukvite.com

                Comment


                  Хайде пак с релсите... Мнозина май забравят (или не знаят въобще), че т.нар. патрон обр. 43 г. е всъщност 100% немска разработка от преди ВСВ, подарен на СССР като на верен съюзник? И че по това време съвременната концепция за щурмова пушка/автомат не е била изградена в съвременния си вид, защото генералите са искали хем-хем? "Магически" патрон няма, има оптимален и 5,45 е по-близко до оптимума отколкото 7,62 обр. 43 г..
                  Last edited by Nick; 04-01-2014, 08:03.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    Около.1978 бяха по 3 метални кутии в сандък с 7.62, общо 1000 бройки, ако не съм забравил. Уж събираха и брояха гилзите, но се намираха и излишни. Стрелял съм и с дълга манлинхера - на друго място разбира се, и мисля че на ниво отделение съчетанието на два такива типа оръжие е актуално.
                    "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                    Comment


                      кало написа
                      Не знам точно какъв е ресурсът на автоматите. Аз съм изстрелял в ШЗО-то над 1500 патрона, при това - специалност свързочник, кашимерията гърмеше с пъти повече.
                      Кало, сигурно много зависи от поделението и най-вече годината. Аз служих 99-та, също бях свързочник, за 9-те месеца съм изстрелял под 100 патрона (не помня точно, но да сме имали 7-8 стрелби, не повече - само една в собствено свързочното поделение). Така че - зависи. Може би е добре (ако въобще някой ще се занимава с подобно нещо) да се уточнява кой кога и като какъв (къде) е служил. Не че чрез спомени може да се достигне до някъде. Или че е по темата (каквато и да е тя).
                      Що се отнася до темата за оръжието - то си мисля, че много зависи от това какъв тип армия / каква военна ситуация се разглежда като основна.


                      Стрелял съм и с дълга манлинхера - на друго място разбира се, и мисля че на ниво отделение съчетанието на два такива типа оръжие е актуално.
                      Не мисля. Каква роля би имала магазинна пушка в пехотното отделение? Роля, която не може да се поеме от специализирания снайперисткия разчет на по-горно ниво? Оставам настрана въвеждането на допълнителен тип боеприпаси на толкова ниско ниво.
                      Last edited by gollum; 04-01-2014, 14:17.

                      Comment


                        Магазинната пушка може да има роля в малки части или пък при специфични задачи. През 1956 - 57г. в Доспат - Сатовча - Барутин са били с наполовина винтовки и наполовина със Шпагин , а за добавка с картечници МГ. Наистина периода е твърде назад във времето, но ситуацията, - мисля че предстои да се повтаря, макар и не точно там.
                        "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                        Comment


                          Nick написа Виж мнение
                          Хайде пак с релсите... Мнозина май забравят (или не знаят въобще), че т.нар. патрон обр. 43 г. е всъщност 100% немска разработка от преди ВСВ, подарен на СССР като на верен съюзник? И че по това време съвременната концепция за щурмова пушка/автомат не е била изградена в съвременния си вид, защото генералите са искали хем-хем? "Магически" патрон няма, има оптимален и 5,45 е по-близко до оптимума отколкото 7,62 обр. 43 г..
                          Преди време четох статия според която двата калибъра са еднакво неоптимални. И че далеч по-добър компромис между балистика и поразяващ ефект се постига някъде около 6.5мм. До колко е вярно не знам със сигурност.

                          Comment


                            Хм, кай стреля с АК на автоматична? Лично аз съм го правил само на заря /преди 25 години/ и за "куфеене". Реално за да имаш някакъв контрол над оръжието се стреля на редове по 2-3.
                            Ресурса на АК - незнам, обаче сигурно е повече от 10000, иначе нашите трябваше да са непрекъснато на ремонт. Това за плюенето на куршуми от прегряването според мен са градски легенди. Достатъчно съм го прегрявал, но не е почвал да "плюе" - виж да пуши от ложата, да пари ужасно и да засича - това да, макар, че последното е от нагара а не от прегряването.

                            Comment


                              pehotinec написа Виж мнение
                              Стрелял съм и с дълга манлинхера .


                              С такива ли?



                              Или с такива?

                              Attached Files
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                Тема за АК е благодатна и забавна винаги
                                По вечната тема за руската техника и много сериозното й обсъждане, си спомних за тази сцена (мале, кога минаха 15 години?!)

                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X